Neseniai atlikto tyrimo rezultatai privertė mokslininkus padaryti išvadą, kad moterims savo burnos būkle reikia rūpintis labiau nei vyrams. Hormonų pokyčiai, vykstantys įvairiais moters gyvenimo periodais, gali būti įvairių burnos problemų priežastis. Mokslininkai tvirtina, kad, pasikeitus hormonų balansui, gali padaugėti bakterijų dauginimasis burnoje, jų gali patekti ir į kraują. Ką šiais įvairiais laikotarpiais pataria odontologai, kada burnos higiena turi būti ypač kruopšti, ką ir kada geriau daryti, klausiame odontologės Astos Visokinskienės.
Teko skaityti, kad prieš menstruacijas padidėja dantenų uždegimo, opelių atsiradimo tikimybė. Ar nuo to galima apsisaugoti?
Dantenų uždegimo rizika paprastai padidėja tada, kai dėl netinkamos burnos higienos ant dantų kaupiasi apnašos. Kai jos kaupiasi ilgą laiką, kietėja, susidaro akmenys, dirginamos dantenos, kyla uždegimas. Hormonų pokyčiai turi įtakos mikroorganizmų, besikaupiančių vagelėje prie danties, kuri yra kaip barjeras, sulaikantis visokius mikroorganizmus, patogeniškumui, taigi didėja uždegimo tikimybė.
Dėl opelių, tai jos gali susidaryti ir dėl mechaninių dantenų pažeidimų (pvz., sukandus ar kai yra netinka plomba, nekokybiškai protezuoti dantys), taip pat sergant sunkiomis somatinėmis ligomis, pvz., diabetu, tuberkulioze ir pan., kai apskritai susilpnėjęs organizmo imunitetas ir padidėjęs imlumas įvairioms infekcijoms. Kai kurių mokslininkų nuomone, simptomai gali paryškėti esant emociniam stresui ar menstruacijų laikotarpiu, kadangi imuninė sistema yra veikiama įtampos ir hormonų.
Tačiau nereikėtų baimintis, kad menstruacijų metu būtinai opelių atsiras, jų tikrai nebus, jei bus tinkama higiena ir nebus bendro negalavimo – nepersišaldysite, nepasigausite kokio viruso, neišsivystys kataras ar panašiai ir, aišku, jei nėra bendros rimtos patologijos.
O ar tuo metu moteris nėra imlesnė dantenų ligoms? Beje, teko girdėti, kad mėnesinių metu dantų geriau netaisyti. Kiek čia tiesos?
Taip, be abejo, tomis dienomis organizmas yra jautresnis ir labiau pažeidžiamas, bet kadangi taip jau sutvarkyta, kad šis procesas vyksta kas mėnesį, gamta sureguliavo ir gebėjimą prisitaikyti. Dėl odontologijos procedūrų vengimo, tai reiktų pasakyti, kad vertėtų atidėti daugiau dėl to, kad moteris jautresnė skausmui, labiau nervinasi, tačiau kad tuo metu sutaisius dantis plombos blogiau laikytų, girdėti neteko.
Hormonų balansas smarkiai keičiasi nėštumo metu. Kokie pavojai padidėja?
Nėštumo metu dažnai padidėjęs saldaus maisto poreikis, rytinis pykinimas gali būti dantų ėduonies priežastys, skrandžio sultys, likusios ant dantų paviršiaus, gali pažeisti dantų emalį, be to, dėl vaisiaus augimo nėštumo metu būna padidėjęs kalcio poreikis, ir dėl to dažnai nukenčia dantys.Taigi šiuo periodu ypač būtina kruopšti burnos higiena. Prieš pastojant reikia apskritai pasirūpinti dantimis, jei sugedę – išgydyti.
Kas nutinka, kai moteris prieš pastodama dantų neišsigydo?
Na, nėštumas – pakankamai ilgas laikotarpis, ir jei, pavyzdžiui, dantis nesutaisytas, gedimas gali progresuoti, gali pasiekti šaknis, supūliuoti. Kai taip atsitinka, gali prireikti antibiotikų, o kai kurie iš jų šiuo laikotarpiu kontraindikuotini. Be to, sugedę dantys – vartai infekcijai. Smarkiai krentant atsparumui, o nėštumo laikotarpiu jis subūna susilpnėjęs, infekcijų sukėlėjai gali pakliūti į kraujo apytaką, tad geriau tokių židinių vengti.
Minėjote, kad nėštumo metu kai kurie antibiotikai kontraindikuotini, ko dar reikėtų vengti ir kodėl?
Rentgeno spinduliai, anestetikai – visa tai, kas gali turėti sisteminį poveikį, pirmą trimestrą, t.y. pirmuosius tris mėnesius, iki 21-os savaitės, yra kontraindikuotina.
O jei dantį ėmė labai skaudėti, ką daryti tokiais atvejais? Gal yra kokių nekenksmingų priemonių?
Na, visai nekenksmingų priemonių nėra. Jeigu numatytas planinis gydymas, tai jį geriau atidėti, o šiaip tai būtent dėl to ir reikia susitvarkyti dantis prieš pastojant, nereikia užleisti tiek, kad skaudėtų. Tuo būsimoji mamytė turi pasirūpinti iš anksto.
Tačiau dantis gali smarkiai supūliuoti, ką daryti tokiu atveju? Ar teks kęsti skausmą?
Be abejo, būna urgentinių būklių ar situacijų, pavyzdžiui, avarija ar kai pūlinys gresia labai rimtomis komplikacijomis, netgi pačiam nėštumui. Tokiais atvejais bus skiriami reikalingi vaistai ir visos procedūros. Jei gydymas planinis, būtina palaukti bent tuos mėnesius, rentgeno reikia vengti visą nėštumą. Dėl nuskausminamųjų, tai pats palankiausias vidurinis trimestras, į nėštumo pabaigą vėlgi anestetikai turėtų būti be kraujagysles sutraukiančio poveikio, kad nepablogėtų kraujotaka.
Nereta nėščia moteris skundžiasi dantenų kraujavimu. Ar tai neišvengiama?
Šiaip kraujuoti neturėtų, bet, kaip rodo praktika, šiuo negalavimu skundžiasi net 20 proc. moterų. Hormonų pokyčiai turi įtakos burnos gleivinei, didėja uždegimo rizika, ypač jei higiena nevisiškai tinkama, dėl to uždegimo ir prasideda kraujavimas. Būna, kad dėl hormonų pokyčių dantenos pradeda smarkiai vešėti, pasidaro hipertrofinės. Kartais išveša prie vieno danties, o kartais hipertrofija gali būti visoj burnoj. Galima guostis tuo, kad po gimdymo viskas susitvarko.
Dar vienas rimtas hormonų persitvarkymo laikotarpis – menopauzė. Teko girdėti, kad ji ypač pavojinga dantims.
Aš laikausi tos nuomonės, kad tinkama burnos higiena ir sutvarkyti dantys būtini esant bet kokio amžiaus. Be abejo, metams bėgant visas organizmas dėvisi, minėtu periodu keičiantis hormonų balansui, ypač jei dantimis laiku nebuvo tinkamai pasirūpinta, gali padidėti parodontozės rizika. Tada galima netekti ir visų dantų. Tačiau vėlgi noriu pabrėžti, kad tai nėra nuosprendis. Tiesiog dantis reikia tinkamai prižiūrėti visą gyvenimą ir profilaktiškai lankytis pas odontologą.
Menopauzės laikotarpiu daugiau atsiranda burnos gleivinės pakitimų, ji plonėja, tampa daug jautresnė, todėl neretai moterys skundžiasi deginimais, aštriais pojūčiais, niežėjimais. Kai gleivinė plonesnė, ji yra labiau pažeidžiama, tada burnoje daug lengviau susidaro opelės, ypač susirgus virusine liga, nes gleivinė neturi barjero ir yra pažeidžiama.
Be to, reikia prisiminti, kad vyresniame amžiuje moterys dažniau nešioja protezus, jei protezai netinkamai pritaikyti, o gleivinė jautresnė, greičiau susidaro opelės, jos visą laiką mechaniškai dirginamos ir sunkiai gyja.
Dėl pažeistos burnos gleivinės skausmingumo sunku kramtyti ir valyti dantis, opelės suerzinamos valgant.
Kaip tokias opeles gydyti?
Opelės nėra tik diskomfortas, kiekvieną kartą valgant jos pažeidžiamos, tad joms sugyti priteikia laiko. Be to, per tokias opeles į gilesnius audinius gali patekti infekcija, nes burnos ertmėje pilna bakterijų. Taigi jei jau burnoje atsirado opelių, būtina ne tik įprasta burnos higiena, bet ir vietinis gydymas. Tokios opelės būna labai skausmingos, tad vertėtų jas skalauti ar sutepti nuskausminamosiomis priemonėmis. Taip pat, kad greičiau gytų, jas reikėtų tepti epitelizaciją skatinančiais aliejais su vit. A, D, E, šaltalankio aliejumi.
jeigu netenkina dantų išvaizda, pavyzdžiui, spalva, forma, tarpai tarp dantų,...
Skaityti daugiauBurnos opelės, žaizdelės arba aftos – nemaloni ir varginanti problema. Ypatingai gleivinės vientisumo pažeidimai gyvenimo kokybei kenkia tuomet, kai jie linkę pasikartoti ir vis atsinaujinti. Ką reikėtų daryti, kad burnos opelės užgytų kuo greičiau? Ir kodėl būtina atkreipti dėmesį į ilgiau nei 3 savaites negyjančias burnos opeles? ...
Skaityti daugiauPieninių dantukų dygimas – ir džiugus, ir daugumai šeimų gana sudėtingas laikotarpis. Todėl pateikiame Jums 7 paprastus, bet genialius patarimus, kurie, tikime, padės palengvinti sudėtingą laikotarpį: ...
Skaityti daugiauStomatitas – dažniausia burnos žaizdelių susiformavimo priežastis. Ar žinote, kokios stomatito formos pačios įprasčiausios? O kas galėtų padėti greičiau ir lengviau susidoroti su burnos opelėmis? ...
Skaityti daugiauPieninių dantų dygimo sukeliamas diskomfortas gali išderinti ne tik mažylio, bet ir visos šeimos dienotvarkę. Ką reikėtų žinoti apie pirmųjų dantų dygimą ir kas galėtų padėti šį laikotarpį išgyventi lengviau? ...
Skaityti daugiaunėštumas – ypatingas etapas moters gyvenime. dauguma moterų net...
Skaityti daugiauPasirodo, kad pasikartojantis (recidyvuojantis) aftinis stomatitas gali kamuoti net kas penktą planetos žmogų. Neįtikėtina, bet tai gana dažna liga, į kurią neretai tiesiog numojama ranka. Ir visai be reikalo. Juk burnos opelių sukeliamas diskomfortas gali prišaukti kur kas daugiau bėdų – pacientas gali vengti tinkamai išsivalyti dantis ar sočiai ir maistingai pavalgyti, nes jam tiesiog labai skauda. O prasta burnos higiena ir nepakankama mityba sukelia dar daugiau bėdų, ar ne?...
Skaityti daugiauSvarstant, kaip išsirinkti gerą odontologą sau ar visai šeimai, reikėtų atkreipti dėmesį į keletą klausimų...
Skaityti daugiauBurnos ertmės opos arba žaizdelės, kartais dar vadinamos aftomis – gana dažna problema, su kuria tekę susidurti bene kiekvienam. Burnos opos atpažįstamos iš tam tikrų jų požymių – tai apvalios arba ovalios formos burnos gleivinės vientisumo pažeidimai, kurie dažniausiai skausmingi....
Skaityti daugiauBurnos opa iš šalies gali atrodyti visai nereikšminga problema. Tačiau kai ji paliečia Jus pačius, tuomet norisi, kad ji kuo greičiau užgytų. Mat burnos opelės, atsiradusios labiausiai dirginamose vietoje, gali sukelti skausmingumą kalbant, valantis dantis, kramtant ir ryjant maistą....
Skaityti daugiauTikriausiai kiekvienam iš mūsų bent kartą gyvenime yra tekę patirti, kaip nemalonu burnoje turėti burnos opelę arba žaizdelę – tuomet sunku ir valytis dantis, ir mėgautis maistu, o kartais net ir kalbėti ar ryti. Ką gali reikšti tokios opelės susiformavimas, kokios opelių priežastys ir kada jau reikėtų kreiptis į gydytoją? ...
Skaityti daugiauDantų skausmas – vienas nemaloniausių pojūčių, kuris priverčia ieškoti vienokios ar kitokios pagalbos. Bet koks danties skausmas jau yra signalas, į kurį vertėtų atkreipti dėmesį – net didesnis jautrumas šalčiui, karščiui ar saldesniam maistui rodo, kad burnoje vyksta negeri procesai. Nesunku atkreipti į dėmesį į itin stiprų, plėšiantį, pulsuojantį skausmą – jį tiesiog sunku iškęsti, o vaistai nuo skausmo gali būti ir neveiksmingi. Tačiau pasitaiko labai daug žmonių, kurie ignoruoja lėtinius dantų skausmus, mat jie panašūs į maudimą ar jautrumą ir visai netrukdo gyventi. Vis dėlto daroma didelė klaida – net ir nestiprus danties skausmas vieną naktį gali priversi ieškoti skubios pagalbos, o nesprendžiama problema paprastai niekur nedingsta – ji tik gilėja, tarkime, kariesas pažeidžia vis gilesnius danties sluoksnius ir galiausiai sukelia pulpitą, kuris gali komplikuotis itin skausmingu pūliniu – infekcijos šaltiniu burnoje. ...
Skaityti daugiauteigiama, jog burnos opų bent kartą gyvenime yra turėję 20–50 proc....
Skaityti daugiaukiekvienas iš mūsų kartais susiduria su burnos ertmės opomis. tai apvalūs,...
Skaityti daugiauPasitikėjimas savimi yra neatsiejamas nuo tvarkingos išvaizdos ir geros savijautos. Vis girdime: sveikata – brangiausias turtas, tačiau ar tikrai jai skiriame pakankamai dėmesio? Šypsena – vienas pagrindinių sėkmės indikatorių. Bet ar tik nėra taip, kad vengiate šypsotis, nes burnoje – tikrų tikriausia sumaištis?...
Skaityti daugiauŠiuolaikinė odontologija sparčiai žengia į priekį. Lietuva gali pasigirti jaunais, profesionaliais dantų gydymo ir atkūrimo specialistais. Savo praktikoje jie taiko pažangius dantų implantavimo metodus, kurių atsiradimas odontologijos praktikoje iš esmės pakeitė dantų atkūrimo procesą. Apie tai kalbėjomės su Vilniaus odontologais: klinikos „Dantų harmonija” vadovu Mariumi Bučinsku ir klinikos „Privati praktika” vadovu Jevgenij Travkin. ...
Skaityti daugiauPrieš kelias dienas Lietuvoje buvo minima Medicinos darbuotojų diena . Šiais metais ši profesinė šventė beveik sutapo su Šv. Velykomis. Todėl dauguma svečiose šalyse gyvenančių, šventėms į gimtąją žemę sugrįžusių, lietuvių pasinaudojo proga aplankyti jų sveikata besirūpinančius medikus, norėdami padėkoti jiems už profesionalumą bei suteiktą naują gyvenimo kokybę. ...
Skaityti daugiauNeseniai atlikto tyrimo rezultatai privertė mokslininkus padaryti išvadą, kad moterims savo burnos būkle reikia rūpintis labiau nei vyrams. Hormonų pokyčiai, vykstantys įvairiais moters gyvenimo periodais, gali būti įvairių burnos problemų priežastis. Mokslininkai tvirtina, kad, pasikeitus hormonų balansui, gali padaugėti bakterijų dauginimasis burnoje, jų gali patekti ir į kraują. Ką šiais įvairiais laikotarpiais pataria odontologai, kada burnos higiena turi būti ypač kruopšti, ką ir kada geriau daryti, klausiame odontologės Astos Visokinskienės....
Skaityti daugiauDantų skausmas – vienas nemaloniausių pojūčių, kurį bent kartą patiria kiekvienas žmogus. Nesvarbu, ar jūs mokyklinukas, ar jau pensininkas – dantų skausmas nesirenka. Senovėje, kai dar nebuvo profesionalių odontologų, žmonės prisigalvodavo įvairiausių priemonių ir būdų skausmui malšinti. Naudodavo įvairias žoleles, kreipdavosi į burtininkus, užkalbėtojus, o nebegalėdami kentėti, ištraukti dantis kreipdavosi į kaimo kalvius ar barzdaskučius. Tad tie, kurie bijo odontologų šiandien, turėtų tik pasidžiaugti mokslo pažanga. Be to, patobulėjus ne tik gydymo metodams, bet ir profilaktikos bei burnos higienos priemonėms, veriančio skausmo išvengti galima. Apie tai kalbamės su odontologijos klinikos „Neodenta“ gydytoju odontologu Dariumi Kunčiumi. ...
Skaityti daugiauDaugelis dėl vienokių ar kitokių priežasčių netenka dantų – vieniems tai gali būti traumos pasekmė, kitiems taip atsitinka dėl dantų ligų. Ypač nemalonu, jei dantis priekinis. Visais tokiais atvejais gali padėti dantų protezavimas. O būdų yra ne vienas, ir galima išsirinkti tinkamiausią. Iškritęs krūminis dantis, atrodytų, grožiui nekenkia, tačiau, kaip pastebi UAB „Odenta 32“ gydytoja-odontologė Eglė Šiliauskienė, protezuoti dantis reikia, net jei tai negadina estetinio vaizdo. ...
Skaityti daugiauStatistikos duomenimis, dantų ir burnos ligomis serga didžioji dalis Lietuvos gyventojų. O vienas svarbiausių prevencijos veiksnių, kaip sako odontologė Asta Visokinskienė, yra burnos higiena. Su odontologe kalbame apie tai, kokia burnos higiena yra tinkama ir kodėl ji tokia svarbi....
Skaityti daugiauRūpinantis burnos higiena, dažniausiai dėmesys kreipiamas tik į dantis. Tačiau labai svarbu nepamiršti ir dantenų. Tinkamai jų neprižiūrint, gali išsivystyti gingivitas. Apie šią periodonto ligą konsultuoja odontologijos klinikos „Neodenta“ periodontologė Ramunė Jašinskienė....
Skaityti daugiauĮ odontologą kreipiamės dažniausiai tik tada, kai pradeda skaudėti dantį, iškrenta plomba ar nulūžta dantis. Dažniausiai aplink dantį esančių audinių ligos prasideda be ryškių simptomų, tačiau laiku nepagydomas uždegimas plinta ir apima siauras dantenų kišenes, esančias prie dantų kaklelio. Jei uždegimas apima ir danties emalį bei aplink esantį žandikaulio kaulinį audinį, dantis pradeda klibėti. Pacientai užmiršta elementarią burnos ertmės higienos svarbą, kuri šiuo atveju tampa ryškiausia ne tik profilaktikos, bet ir gydymo priemone. Apie periodonto ligų profilaktiką kalbamės su gydytoja odontologe LINA KASPARAITYTE....
Skaityti daugiauGražūs ir sveiki dantys – graži šypsena. Galime laisvai šypsotis, jei esame nevaržomi dantų gedimo problemų ar blogo burnos kvapo. Viena pagrindinių dantų netekimo priežasčių yra periodonto ligos. Kaip apsisaugoti nuo šio sveikatos sutrikimo ir kaip jį gydyti, pataria gydytoja periodontologė Eglė Jagelavičienė. ...
Skaityti daugiauDieną daugelis mūsų gyvename aktyvų gyvenimą. Bėgame, skubame, turime rūpesčių, neatidėliotinų ir nebaigtų darbų. Dažnai emocijos, kurios jaudino dieną, nepalieka mūsų ir naktį. Kartais ryte iš artimųjų galime išgirsti, kad naktį griežėme dantimis, nors patys to nejaučiame, nes prie to esame įpratę, arba tai kartojasi tik psichologiškai sunkiais gyvenimo momentais. Turbūt ne vienas pagalvojote, kodėl taip yra....
Skaityti daugiau