Virškinimo sutrikimai: pradėkime nuo vaistažolių

Virškinamasis traktas – viena geriausiai subalansuotų sistemų žmogaus organizme, todėl tinkamai maitindamasis žmogus neturėtų jausti jokių nemalonių pojūčių. Tačiau šių laikų kasdienis tempas, žalingi mitybos įpročiai, įvairiausios ligos ir saujomis vartojami vaistai netrunka atsiliepti – vienokių ar kitokių virškinimo sutrikimų patiria kas antras gyventojas.

 

Į šeimos gydytoją daugelis suskumbame kreiptis tik kai skausmas ar virškinimo sutrikimai vargina jau ilgesnį laiką. Dažniausiai kreipiamasi dėl skausmo skrandžio plote, duobutėje po šonkaulių lankais, ties bamba arba tiesiog pilve. Rečiau – dėl deginimo už krūtinkaulio, padidėjusio skrandžio rūgštingumo, pilvo pūtimo, vidurių užkietėjimo. Vaikams dažniausiai pasireiškia apsinuodijimas maistu, per gausaus saldumynų vartojimo sukeltas vėmimas, žarnyno parazitinės ligos ar virusų sukelti virškinamojo trakto sutrikimai.

 

Tačiau visi šie nemalonūs sutrikimai gali būti ir rimtesnių problemų signalas – opaligės, gastrito, pilvo aortos aneurizmos ar netgi vėžio.

 

Virškinamojo trakto sutrikimus sukeliančias priežastis nustatyti kartais nelengva, tai gali padaryti tik gydytojas specialistas, atlikęs reikiamus tyrimus. Savaime suprantama, sutrikusi nervų sistemos būklė, ydingas darbo ir poilsio režimas ir nereguliari, tiek nesaikinga, tiek nepakankama mityba taip pat skatina virškinamojo trakto negalavimų atsiradimą.

Pasirūpinti virškinamąja sistema tik pajutus pirmuosius simptomus galima ir vaistiniais augalais, specialistų sukurtais jų mišiniais. Augaliniai preparatai ypač tinkami, kai virškinamojo trakto sutrikimai yra funkciniai, ilgalaikiai, nervinio pobūdžio. Be to, ilgalaikis skrandžio rūgštingumą mažinančių cheminių vaistų vartojimas gali sukelti plonųjų žarnų pažeidimus, o vidurius laisvinančių – žarnyno pažeidimus, sudirgimą, pripratimą prie vaistų.

 

Padidėjus skrandžio sulčių rūgštingumui, esant ūminiam ir lėtiniam skrandžio gleivinės uždegimui, skrandžio ir žarnų srityje, tinka vartoti ramunėlių žiedų, pipirmėčių lapų ir saldymedžių šaknų mišinį.

Žarnų turiniui minkštinti, esant hemorojui, trumpalaikiam vidurių užkietėjimui, po išeinamosios angos, tiesiosios žarnos operacijų tinka kalendrų vaisių, šaltekšnių žievės, senų lapų ir kraujažolių žolės mišinys.

Užkietėjus viduriams, be visiems puikiai žinomų senų ir šaltekšnių lapų, mitybą papildyti galima natūraliomis maistinėmis skaidulomis, pavyzdžiui, balkšvųjų gysločių sėklų luobelėmis. Jos pasižymi išmatų minkštinamuoju poveikiu, tinka vartoti ilgą laiką esant vidurių užkietėjimui, hemorojui, išangės įplyšimams, po tiesiosios žarnos operacijų.

 

Vis dėlto vertėtų atsargiai vartoti pavienius vaistinius augalus, rinktis specialistų sukurtus jų mišinius ir prieš vartojimą ar tik pajutus nemalonius ligos požymius visada kreiptis į gydytoją.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai