Ar Rytų medicinos metodikos veiksmingos?

Ar Lietuvoje gali būti naudingos, pavyzdžiui, Ajurvedos žinios?
 

Pasaulinės kinų tradicinės akupunktūros asociacijos valdybos narys, akupunktūros ir akupresūros specialistas Vitalijus Naumavičius:
Taip, jos veiksmingos tais atvejais, kai disfunkcija yra fiziologinio lygio (arba funkcinio pobūdžio) ir kai procesai dar laikini. Mūsų specializuotose klinikose ir diagnostikos centruose, kur gausu šiuolaikinės tyrimo aparatūros, kinų ar Tibeto medicinai svarbus vaidmuo netenka, tačiau reabilitacijos ir šeimos medicinos srityse Rytų medicinos išmanymas tampa gydytojo privalumu.
Rytų medicina turi specialius sveikatos būklės ir gyvenimo kokybės palaikymo metodus, tačiau daugelis jų iki šiol mistifikuojami. Taip yra ir dėl to, kad rytiečiai, sugebėję susisteminti tūkstantmetę patirtį, sugebėjo ją ir saugoti. Šiuolaikinių kinų tradicinės medicinos mokslinių tyrimų apimtys ir finansavimo lygis yra išties įspūdingi, jų duomenys tampa prieinami. Atsiradus pakankamo lygio vertimų, kinų ir Vakarų medicinos sistemos pradeda labiau „susikalbėti“. Šiemet Vilniuje įvyks Pasaulinis kinų medicinos kongresas.


Lietuvos maisto pramonės instituto vyr. mokslo darbuotoja biologijos mokslų daktarė Dalia Sekmokienė:
Ajurveda daug dėmesio skiria ligų profilaktikai, gyvenimo būdui ir mitybai, psichikos sveikatai bei relaksacijai, o gydymą ir gyvensenos koregavimo priemones rekomenduoja individualias. Daug žmonių serga dėl neišmanymo, kaip maitintis, ilsėtis, kaip susigrąžinti jėgas. Ajurvedos požiūriu, liga – tai harmonijos ir pusiausvyros praradimas. Rytų medicinos ir Vakarų medicinos požiūriai daugeliu aspektų skirtingi, sąlyčio taškų ieškot gal ir neverta, tačiau kodėl Europoje nepasinaudoti tuo, kas veiksminga Rytuose? Manau, kad geras gydytojas turėtų giliai išmanyti tiek vieną, tiek kitą sistemą.
Kauno medicinos universiteto Reabilitacijos klinikos vadovas profesorius Aleksandras Kriščiūnas:
Vienas mano dėstytojų vadinamojo brandaus socializmo metais ragino mus, studentus, pasiklausyti ir pamokslų, nes, sakė jis, kol nežinai, apie ką kalbama bažnyčioje, negali būti ateistas. Yra duomenų, kad, pavyzdžiui, JAV į alternatyviosios medicinos specialistus kreipiasi 80 proc. sergančiųjų, beje, apie tai prisipažįsta tik kas penktas. Galima teigti, kad panašios tendencijos ir kitose šalyse. Mūsų būsimieji gydytojai bei podiplominių studijų klausytojai, ypač – privačių gydymo įstaigų (jose lanksčiai atsižvelgiama į paslaugų poreikį) atstovai, domisi ir alternatyviais gydymo metodais. Didelių prieštaravimų tarp abiejų sistemų gal ir nėra – mano kartos gydytojai taip pat mokyti gydyti ne tik vaistais.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai