14 mankštos pratimų, jei skauda plaštakos sąnarius

Gyvenimo koregavimas

 

Pasak gydytojos reumatologės Valerijos Tamulaitienės, pirmiausia, šalia gydymo vaistais, reikia pakoreguoti kasdieninius gyvenimo ir mitybos įpročius.

 

Patartina saikingai judėti – pasivaikščioti, pašokti, važiuoti dviračiu, lėtai pabėgioti (bet nepervargti).

Naudinga atlikti tempimo pratimus, jie didina raumenų jėgą ir gerina sąnarių lankstumą. Tačiau reikėtų vengti ilgo sėdėjimo, sunkių daiktų kilnojimo ir fizinių pratimų, kuriuos atliekant reikalinga didelė fizinė jėga.

 

Ne mažiau svarbu vengti ir skausmą ar traumas provokuojančių kasdieninių veiksnių. „Pavyzdžiui, rankinę nešiokite ne ant riešo, o ant dilbio. Namuose ant grindų tieskite neslankiojantį kilimėlį. Norėdami ką nors pasiekti, jokiu būdu nelipkite ant kėdės su ratukais. Žiemai pasirūpinkite avalyne neslidžiu padu“, – pataria reumatologė.

 

Pasak jos, fizinius pratimus reikėtų atlikti tuos, kurie neapkrautų sąnarių. Geriausia juos atlikti gulint ant kilimėlio ar vandenyje (baseine, jūroje ir pan.).

 

Drėgnas ir vėsus oras, organizmo peršalimas gali sustiprinti sąnarių skausmą ir patinimą, todėl atėjus žvarbiam rudeniui renkitės šiltai, nepamirškite storesnių pirštinių.

 

Rankų sąnariams naudingos šiltos vandens ar parafino vonelės.

 

Dažniau lepinkitės pirtyje ar karštos vonios procedūromis. Tai atpalaiduoja sąnarius, šalina iš organizmo druskas. Voniai naudokite beržų lapų, medetkų, liepžiedžių ar ramunėlių nuovirą.

 

Naudingi produktai

 

Pasak gydytojos V. Tamulaitienės, sąnarių būklei daro įtaką ir tai, ką jūs valgote. Tad mėsą, paukštieną dažniau keiskite riebia jūros žuvimi – joje esančios omega rūgštys mažina uždegimo procesą. Tačiau neteisinga atsisakyti mėsos visiškai – retkarčiais valgykite raudoną mėsą, pavyzdžiui, jautieną.

 

Vietoje sviesto, majonezo ir grietinės dažniau vartokite alyvuogių, saulėgrąžų ar kitos rūšies augalinį aliejų.

Gerkite žaliąją ar vaistažolių arbatą, negazuoto vandens (po 5–6 stiklines kasdien).

 

Kava nėra nekaltas gėrimas, gerkite ją saikingai – ne daugiau nei kelis puodelius per dieną.

 

Gydo judesys

 

Pasak kineziterapeutės Gintarės Ušeckienės, pažeistiesiems plaštakų sąnariams šalia medikamentų reikalinga ir kineziterapija, t.y. gydymas judesiu.

 

Esant šių sąnarių pažeidimui ir funkcijos apribojimui, rekomenduojami aktyvūs dinaminiai bei tempimo pratimai, didinantys sąnarių paslankumą ir raumenų jėgą.

 

Taip pat tinka atpalaiduojamieji pratimai, mažinantys skausmą; įvairūs funkciniai judesiai.

 

Kai sąnariai yra sutinę ir skausmingi, reikėtų vengti sunkių daiktų kilnojimo ir pratimų su pasipriešinimu.

 

Kineziterapeutė rekomenduoja šiuos pratimus plaštakoms:

  1. Atpalaiduokite ir pakratykite plaštakas.
  2. Dilbius padėkite ant stalo, plaštakos laisvos (nepadėtos ant stalo). Lėtai lenkite plaštakas per riešo sąnarį į viršų, tada nuleiskite jas žemyn.
  3. Dilbius padėkite ant stalo delnais žemyn, pirštai tiesūs suglausti. Pasukite plaštakas per riešo sąnarius į išorę (kairę ir dešinę) ir pritraukite į vidų.
  4. Dilbius padėkite ant stalo delnais žemyn, pirštai tiesūs suglausti. Maksimaliai išskėskite pirštus, palaikykite kelias sekundes ir vėl suglauskite.
  5. Dilbius padėkite ant stalo delnais žemyn, pirštai tiesūs suglausti. Paeiliui (po vieną) pakelkite ir nuleiskite pirštus.
  6. Dilbius padėkite ant stalo delnais žemyn, pirštai tiesūs suglausti. Pirštus sugniaužkite į kumštį, tada ištieskite ir išskėskite pirštus.
  7. Dilbius padėkite ant stalo, delnai nukreipti vienas į kitą. Prilenkite nykštį prie mažylio ir atitraukite kuo toliau nuo smiliaus.
  8. Dilbius padėkite ant stalo, delnai nukreipti vienas į kitą. Nykščio pagalvėle paeiliui palieskite kiekvieną pirštą. Po kiekvieno palietimo grįžkite į pradinę padėtį (ištieskite pirštus).
  9. Dilbius padėkite ant stalo, delnai nukreipti vienas į kitą. Laikydami delną prispaustą prie stalo, paeiliui pakelkite ir nuleiskite po vieną pirštą.
  10. Dilbius padėkite ant stalo, delnai nukreipti vienas į kitą. Laikydami delną prispaustą prie stalo, pakelkite pirštus nuo stalo ir grįžkite į pradinę padėtį.
  11. Dilbius padėkite ant stalo, delnai nukreipti viena į kitą, pirštai tiesūs suglausti. Paeiliui sulenkite ir ištieskite visus pirštus.
  12. Padėkite alkūnes ant stalo, kad delnai būtų vienas priešais kitą. Sunerkite abiejų plaštakų pirštus, tada ištieskite.
  13. Alkūnes padėkite ant stalo. Suglauskite rankas taip, kad liestųsi pirštų galiukai. Maksimaliai atitraukite pirštus ir įtempkite visus tarpupirščius. Palaikykite apie 6 sekundes ir grįžkite į pradinę padėtį.
  14. Atpalaiduokite ir pakratykite plaštakas.

 

„Šiuos pratimus atlikite kasdien, 1–3 kartus per dieną. Iš pradžių kiekvieną jų kartokite po 4–6 kartus, būklei pagerėjus, – po 10–12 kartų,“ – pataria kineziterapeutė Gintarė Ušeckienė.

„Jeigu sergate ar patyrėte traumą, kurios metu buvo pažeisti sąnariai, raumenys ar nervai, dėl konkrečių jums tinkamų pratimų ir jų atlikimo eigą reikėtų pasikonsultuoti su gydančiu gydytoju ar kineziterapeutu. Nes išraiška viena – sąnarių pažeidimas, o ligų – daug,“ – sako gydytoja reumatologė Valerija Tamulaitienė.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai