Prisimenu, kaip mama prieš 10 metų augino ryžių grybą. Atsinešė jį iš Indijoje viešėjusios pažįstamos, su atšviestu popieriaus lapu, pasakojančiu, nuo ko jis padeda. Perskaitėme ir įtariai palingavome galva: „Na, na, vaistas kone nuo visų ligų“. Šiuo vaistinguoju poveikiu nelabai tikėjome, tačiau grybą auginome apie metus, jo gėrimą mėgome, ypač mano jaunėlis sūnus. Maždaug po metų išvažiavome atostogauti ir palikome grybą be priežiūros, taip nepastebimai jis ir numirė.
Prisiminiau prieš porą metų pas bičiulę sodyboje ragavusi arbatos grybo giros. Jos skonis patiko, kelios moterys iš karto paprašė jo, aš buvau tarp abejingesnių. Dabar jo paprašiau. Bičiulė mielai sutiko pasidalinti, priminusi, kad auginti jį nesudėtinga, tereikia kasdien įpilti stiklinę saldintos arbatos.
„Prieš 10 metų viešėjau pas kolegę, ši pavaišino arbatos grybo gėrimu. Girą primenantis jo skonis patiko. Net kelios mokytojos paprašėme šio grybo. Nuo to laiko ir auginu. Žiemą vieną trilitrinį, vasarą – du. Kai važiuojame į kaimą, būtinai vežuosi ir arbatos grybo stiklainius. Net vykdami į muges užsienyje visada imamės ir arbatos grybą“, – pasakojo bičiulė. Ji sakė grybą auginanti ne dėl gydomųjų savybių, o tiesiog dėl to, kad namiškiams jis patinka.
Parsinešusi arbatos grybą, auginau dvi savaites. Pirmąsias 4 dienas jis gulėjo trilitrinio stiklainio dugne. Tris dienas kaip priklauso maitinau jį stikline saldžios arbatos, ketvirtąją – pamiršau. Nepaisant to, penktąją jis pakilo į paviršių, kas, pasak literatūros rodo, kad grybo gėrimą jau galima gerti. Nupyliau jį, grybą užpyliau nauja saldžia arbata. Patiko saldžiarūgtis į girą panašus skonis – jeigu tai vaistas nuo daugelio ligų, tai tikrai labai gardus. Tačiau daugiau susižavėjusiųjų šiuo gėrimu namuose nebuvo, stora sluoksniuota gelsvai ruda arbatos grybo plėvelė stiklainio paviršiuje namiškiams atrodė nemaloniai – sūnus ir vyras ragino grybą išmesti.
Kartą po savaitgalio kelionės ant palangės augintinio neradau. „Tas stiklainis man atrodė bjauriai, tiesiog dvokė. Išmečiau“, – prisipažino vyresnysis sūnus.
Paskambinusi pas Indijoje viešėjusią moterį, kažkada mamai davusią ryžių grybo sužinojau, kad ši jo neaugina. Daugiau jį turėjusių žmonių nepažinojau, tad dirstelėjau į internetą. Jame tarp susidomėjusiųjų šiuo grybu rašinių buvo ir keli, besisiūlantys juo pasidalinti. Parašiau, bet atsakymo nesulaukiau. Užsiveisti arbatos grybą buvo daug lengviau.
Prašyti arbatos grybo tos pačios bičiulės neišdrįsau, prisiminiau, kad arbatos ir dar kelis grybus augina garsi publicistė gydytoja Filomena Taunytė.
„Turiu ir vartoju kelis jau bent porą metų. Gal proto bei sveikatos kažin kiek ir neprideda, bet tikrai nekenkia. Tikiu, kad jie nemažai kuo yra naudingi“, – sakė perkamiausių knygų sveikatos temomis autorė.
Ji arbatos grybą vadina stebukladariu. Iš vandens, cukraus ir arbatžolių jis per 7–10 dienų pagamina gėrimą, kuriame yra vitaminų C,D, PP ir B fermentų katalizės, amilazės, proteazės. Skystyje, kuriame augo arbatos grybas, pasigamina organinių rūgščių (acto, obuolių, citrinų, rūgštynių ir kitų), atsiranda ypatingas antibiotikas – meduzinas, neturintis žalingo poveikio ir nesilpninantis imuniteto kaip sintetiniai antibiotikai.
„Antpilą geriame po stiklinę maždaug 15 minučių prieš valgį ir vakare. Jame yra fermentų, gerinančių virškinimą, medžiagų, saugančių nuo bakterijų sukeliamų ligų. Reguliariai geriant arbatos grybo girą didėja darbingumas, gerėja savijauta, normalizuojasi skrandžio ir žarnyno veikla. Teigiama, kad jis gydo mažakraujystę, mažina cholesterolio kiekį kraujuje, normalizuoja kraujospūdį. Jį galima skiesti vandeniu. Daug kas nesilaiko jokios tvarkos, geria, kiek nori. Tačiau sergantiesiems žarnyno ligomis derėtų būti atsargesniems“, – sakė F.Taunytė. Ji arbatos grybą rekomenduoja mažas ir vidutines pajamas gaunantiems asmenims: gerins sveikatą, pakeis vitaminus ir maisto papildus bei gamins sveiką, naudingą actą.
Ponia Filomena augina ir pienišką Tibeto grybą. Jo kefyrą paprastai valgo vakarais virškinimui gerinti.
Tautiečiams ji pataria vartoti arbatos grybą, kurio priežiūra lengvesnė nei kitų.
Arbatos grybas dar vadinamas Indijos, jogų grybu, arbatos medūza ar gira ir panašiai. Teigiama, kad jis į Lietuvą pateko iš Vokietijos arba Kinijos, Japonijos. O gal iš Rusijos, kurioje yra labai populiarus.
Grybas nėra reiklus: jam tinka kiniška, indiška ir net Lietuvoje augusių vaistinių augalų arbata. F.Taunytė pastebi, kad grybo gėrimą galima patobulinti, užpilant jį erškėtrožių nuoviru ar į arbatą, kurioje ruošiamasi auginti grybą, įdėjus dilgėlių, žemuogių, šalpusnių lapų, liepžiedžių, ramunėlių ar kitų vaistažolių. Svarbiausia – nepamiršti kasdien maitinti.
Įvairūs šaltiniai tikina, kad šio grybo gėrimas – puikus vaistas ir profilaktinė priemonė nuo daugybės ligų: alergijų, hipotonijos, tulžies pūslės, skrandžio, anginų, įvairiausių infekcijų ir netgi onkologinių. Šio grybo gerbėjai tiki ir kosmetinėmis jo savybėmis: neva jis lėtina ląstelių senėjimo procesus, lygina raukšles ir net balina dantis. Šis teiginys keistokas, nes kosmetologai vienbalsiai tvirtina, kad dantys nuo arbatos tamsėja.
Kefyro grybas taip pat vadinamas įvairiai: Tibeto, Indijos, japoniškas, kefyro grybas. Jis yra baltos perlamutro spalvos, panašus į elastingus šviežius grūdėtosios varškės gabalėlius. Du arbatinius šaukštelius grybo reikia užpilti 200–250 g kambario temperatūros pieno ir palikti pastovėti 24 valandas, kol pienas sutirštės. Tada skystį nukošti per sietelį ir galima gerti. Patį grybą reikia nuplauti nuo surūgusio pieno likučių vėsiu vandeniu ir vėl užpilti pienu.
Grybo kilmė – miglota. Šio liaudies vaisto gerbėjai mano, kad jis atėjo iš paslaptingo Tibeto, priskirdami jam magiškų savybių. Esą kefyro grybas padeda kovoti su alergija, hipertenzija, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige, normalizuoja žarnyno mikroflorą ir mažina nutukėlių svorį.
Teigiama, kad toks kefyras pasižymi bendru sveikatą stiprinančiu, uždegimą slopinančiu poveikiu, normalizuoja medžiagų apykaitą, stiprina imunitetą, gerina atmintį ir dėmesingumą. Kai kas netgi tvirtina, kad jis gali pakeisti viagrą, nes gerokai padidina lytinį aktyvumą.
Neįtikinėsiu, kad tai yra tikra tiesa. Literatūra teigia, kad gėrime, gautame pieną rauginant tibetietišku kefyro grybu, yra gyvybiškai svarbių elementų: vitaminų A, B1 (tiamino), B2 (riboflavino), B6 (piridoksino) ir B12 (kobalamino), kalcio, geležies, jodo, cinko ir folio rūgšties.
Tibeto grybo kefyrą gėriau savaitę. Jo skonis labai panašus į kefyro ar rauginto pieno. Ar jo poveikis sveikatai didesnis negu pastarųjų, nepajutau. Suprantama, per tiek laiko ir negali to pajusti. Net kažką pajutusi, vargu ar tai susiečiau su grybu, o ne pavasariniu nuotaikos pakilimu.
Grybų antpilai populiarūs ne tik Lietuvoje. Pavyzdžiui, JAV gėrimas, gautas fermentuojant arbatos grybu, vadinamas Kombucha Tea. Jį gamina net įmonės. Lietuvoje ir kaimyninėse šalyse šie antpilai gaminami tik namuose. Anksčiau grybai buvo perduodami tik iš rankų į rankas, dabar įvairiuose tinklalapiuose, gausu pasiūlymų jų įsigyti.
Rasti sutinkančių kalbėti apie stiklainiuose auginamus grybus medikų nebuvo lengva. Dietologė Edita Gavelienė pastebėjo, kad oficialioji medicina nėra tyrinėjusi šių grybų savybių, todėl medikai ir negali apie juos kalbėti. Kas kita alternatyviosios medicinos šalininkai, kurie remiasi keliais šaltiniais.
Medikė pastebėjo nežinanti faktų, kad šių grybų antpilai kam nors pakenkė sveikatai. Tad kalbant apie gydomąsias jų savybes, tinka sena taisyklė: „Jei tikite, vadinasi, padės“.
Šiuolaikinė homeopatija įgauna vis didesnį populiarumą, nes daug pacientų stengiasi atsigręžti į natūralesnius gydymo būdus, turinčius mažiau nepageidaujamų poveikių. Pateikiame 7 įdomybes apie homeopatiją, kurias verta žinoti kiekvienam, tačiau tikėti šiuo alternatyviu gydymo metodu ar ne – jau tik Jūsų pasirinkimas. ...
Skaityti daugiauPušų eterinis aliejus gaminamas iš visžalių spygliuočių. Pagrindinis ir dažniausiai naudojamas eterinio aliejaus gavybos būdas – distiliavimas vandens garais. Pušų eteriniame aliejuje gausu šių biologiškai aktyvių medžiagų: pineno, kareno, limoneno, kamfeno, mirceno, terpineno, bornilacetato, borneolio ir kt. ...
Skaityti daugiauromantiniai santykiai gali būti žmonių gyvenimą išpildantis ir praturtinantis...
Skaityti daugiauLengvesnis virškinimas – lengvesni Jūs. Kai virškinimas veikia sklandžiai, pilvas plokščias ir skrandyje nejuntamas sunkumo jausmas, tuomet galite džiaugtis geresne savijauta, būti darbingesni ir, tuo pačiu, laimingesni. Pristatome Jums 3 itin naudingus maisto produktus, kurių turėtumėte valgyti dažniau, kad galėtumėte jaustis lengviau. Tai kiviai, papajos ir linų sėmenys. Pakalbėkime apie šiuos virškinimui naudingus maisto produktus šiek tiek plačiau....
Skaityti daugiauKai alerginio rinito atvejų nuolat daugėja ne tik tarp suaugusiųjų, bet ir tarp vaikų, kyla natūralus klausimas – ką būtų galima padaryti, kad ši liga kuo mažiau menkintų gyvenimo kokybę? Ne vienas mokslinis tyrimas rodo, kad reguliarus nosies plovimas jūros vandeniu gali būti labai naudingas tuomet, kai kovojama su varginančiais alerginio rinito simptomais. ...
Skaityti daugiauOžkų pienas – nuo seno vertinamas maisto produktas, kuris, kaip manoma, yra ne tik maistingas, bet ir turi gydomųjų galių. Kuo naudingas ožkų pienas ir kodėl verta bent vieną kartą per savaitę pasimėgauti ožkų pieno sūriu?...
Skaityti daugiauKai kasdienybė tokia įtempta ir diena veją dieną, o darbas veja darbą, žmogus pasijunta įsitempęs ir pavargęs. Labai svarbu tą įtampą vis „nukratyti“, kad stresas nesikauptų organizme. Pristatome keletą paprastų ir greitų atsipalaidavimo technikų, kurios padės lengviau pasiekti harmoniją ir jaustis geriau. ...
Skaityti daugiauNosies plovimo nauda įrodyta moksliniais tyrimais. Kuo gali būti plaunama nosis? Kokia nosies plovimo nauda? Apie tai sužinosite šiame straipsnyje, kuriame nosies higienos nauda aptarta trumpai ir aiškiai. ...
Skaityti daugiauMes pirmiausiai rekomenduojame elgtis taip, kad persivalgymo tiesiog pavyktų išvengti. Galite išmėginti šiuos paprastus, tačiau veiksmingus patarimus: ...
Skaityti daugiauKuo daugiau sužinoma apie kosulio produktyvumą, pobūdį , dažnį, trukmę, tuo lengviau jį gydyti. Nėra vieno vaisto, tinkamo visiems kosulio tipams gydyti, todėl labai svarbu išsiaiškinti kuo daugiau informacijos apie patį kosulį. Ši taisyklė galioja ir gydytojo kabinete, ir vaistinėje, ir net gydantis savarankiškai namuose. ...
Skaityti daugiauMigrenos priepuolis priverčia ieškoti kuo skubesnės pagalbos, nes galvos skausmas gali atrodyti tiesiog nepakeliamas. Pateikiame Jums natūralių pagalbos būdų, kurie, tikime, padės greičiau ir vėl jaustis gerai ir (arba) padės suretinti šių gyvenimo kokybę menkinančių pojūčių pasireiškimą. ...
Skaityti daugiauPaprastasis raudonėlis (Origanum vulgare) – notrelinių (Lamiaceae) šeimai priklausanti augalų rūšis. Tai daugiametis augalas, galintis užaugti iki 40-80 cm aukščio. Paprastasis raudonėlis yra žolinis augalas, kuris turi statų stiebą. Jis dažniausiai žydi rausvos, baltos, purpurinės ar violetinės spalvos žiedynais, kurie tvirtinasi prie viršuje išsišakojančio stiebo. Lapai išsidėstę priešiškai, pritvirtinti prie kotelių, nusmailėjusia viršūne, 3-5 cm ilgio. Paprastasis raudonėlis subrandina mažus vaisius – iki 1 mm ilgio riešutėlius. ...
Skaityti daugiauPateikiame 10 priežasčių, kodėl namuose, kuriuose yra vaikų, turėtų būti ir kaladėlių bei konstruktorių. Pasirodo, tai puiki investicija ne tik į fizinį, bet ir į emocinį vaiko tobulėjimą. ...
Skaityti daugiauAr teko girdėti, kad naudingos ne tik tikrosios saulėgrąžos sėklos? Gali būti panaudojamos ir kitos šio augalo dalys, pavyzdžiui, džiovinti žiedlapiai. Pakalbėkime apie tikrąją saulėgrąžą šiek tiek plačiau – kaip ji gali pasitarnauti ir grožiui, ir sveikatai? Kaip jų užsiauginti patiems? ...
Skaityti daugiauSloga trukdo dirbti, mokytis ir miegoti? Kodėl vieni ja serga dažniau, o kiti – rečiau? Kada dėl jos būtina rimčiau susirūpinti? Kokios natūralios slogos gydymo priemonės? Atsakymai į šiuos ir kitus klausimus pateikti žemiau. ...
Skaityti daugiauVėstant orams vis dažniau domimasi, kokiais būdais galima sustiprinti imunitetą ir veiksmingiau apsisaugoti nuo įvairių peršalimo ligų, gripo ir COVID-19 koronavirusinės infekcijos. Svarbu pabrėžti – imuniteto stiprinimas ir organizmo grūdinimas yra ilgalaikiai procesai. Per savaitę to padaryti nepavyks – tai tiesiog turi tapti gyvenimo būdu. ...
Skaityti daugiauO ne – vaikas ir vėl karščiuoja? Kartais pamirštame viską, ką apie tai žinojome. Štai Jums trumpa atmintinė, kokias natūralias ir medikamentines karščiavimo mažinimo priemones galime išmėginti. Taip pat labai svarbu žinoti, į kokias situacijas reikia reaguoti greičiau ir būtinai nedelsiant kreiptis į gydytoją. ...
Skaityti daugiauMiško kvapas – tai kažkas stebuklingo, ar ne? Daugeliui jis tikrai labai patinka, nes primena tikrąją žmogaus prigimtį, be to, jis atgaivina, ramina, atpalaiduoja. Taigi kuo ypatingas gaiviu vasaros mišku kvepiantis paprastosios pušies eterinis aliejus? Kaip jį naudoti? ...
Skaityti daugiauStatistika rodo, kad per karantiną žmonės kur kas intensyviau ieškojo, kaip praskaidrinti kasdienybę. Vienas populiariausių būdų – įsigyti augintinį, kuriuo galėtų džiaugtis ne tik vaikai, bet ir suaugusieji. Panašu, kad daugiausiai žmonės rinkosi šuniukus – pastaruoju metu namuose auginamų šunų itin padaugėjo. Ir tikrai ne be reikalo – pateikiame net 5 priežastis, kodėl tikrai verta auginti šunį ar net keletą jų. ...
Skaityti daugiauTas levandų kvapas... Kas galėtų jam prilygti? Tikroji levanda paskutiniu metu populiari ne tik Viduržemio jūros regione, bet ir visame pasaulyje. Vis daugiau levandų ūkių atsiranda ir Lietuvoje. Pirmosios levandos į Lietuvą atkeliavo dar 20 amžiaus pradžioje, kai jos pradėtos auginti Kauno botanikos sode. Kuo ypatingas ir naudingas šis kvapnus ir išvaizdus augalas? ...
Skaityti daugiauKaip manote, kodėl pietuose žmonės laimingesni nei šiaurėje? Viena iš priežasčių gali būti ta, kad pietuose gyvenantiems žmonėms daug rečiau trūksta vitamino D – riebaluose tirpios medžiagos, kuri padeda palaikyti ne tik normalią kaulų, dantų ir raumenų būklę, tačiau reikšmingai prisideda prie stipraus imuniteto, geros nuotaikos palaikymo, atsparumo stresui ir blogoms emocijoms. Kam dažniausiai trūksta vitamino D? Koks vienas svarbiausių vitamino D šaltinių? Ką valgyti, kad papildytume vitamino D atsargas? ...
Skaityti daugiauŠių dienų aplinka sausina ne tik odą ir akių junginę, bet ir nosies gleivinę. Nosies gleivinės džiūvimas ir nemalonus sausumo jausmas kamuoja sergant įvairiomis nosies ligomis. Dažnai nosies sausumas ir dirginimas praneša apie prasidedančią ūminę slogą (tai yra nuo kelių dienų iki kelių parų trunkanti pirmoji slogos stadija) arba atsiranda tuomet, kai nosies gleivinę veikia netinkami aplinkos faktoriai. Nosies gleivinės sausumas gali atsirasti ir dėl tam tikrų vartojamų vaistinių preparatų arba būti vienas iš lėtinės infekcinės arba neinfekcinės kilmės slogos simptomų. ...
Skaityti daugiauLinų sėmenys savyje kaupia dideles galias – ne be reikalo senovėje linas laikytas šventu augalu. Šiandien linų sėmenys vadinami supermaistu. Jų galima rasti ir vaistinėse, ir sveiko maisto krautuvėlėse, ir eiliniuose prekybos centruose. Taigi pristatome 10 įdomybių apie naudinguosius linų sėmenis – kodėl jais taip vertinga papildyti mitybą, kuri kai kuriais atvejais itin skurdi? ...
Skaityti daugiauLydytas sviestas, dar vadinamas Ghi arba Ghee sviestu arba skystuoju auksu, paskutiniu metu muša populiarumo rekordus. Jį itin pamėgo sveikos mitybos šalininkai, mat ant šio sviesto keptas maistas kur kas vertingesnis ir gardesnis. Šiam sviestui būdingas labai malonus skonis ir kvapas, primenantis pienišką riešutų aromatą. Teigiama, kad jis kur kas naudingesnis sveikatai nei paprastas sviestas. Šaunu ir tai, kad jis ilgiau išlieka tinkamas vartoti, be to, „pakelia“ kur kas aukštesnę kaitinimo temperatūrą (priešingai nei paprastas sviestas ar skysti saulėgrąžų ir rapsų aliejai, kurie dažniausiai naudojami kepimui), todėl kepimo metu nesusidaro nuodingos medžiagos, o pats maistas įgauna labai malonų aromatą ir poskonį. ...
Skaityti daugiauGalimybė ir vėl pasimėgauti beržų sula - viena iš priežasčių, kodėl tiek daug žmonių laukia pavasario. Beržų suloje gausu naudingų medžiagų – ji vertinga ne tik sveikatai, bet ir grožiui. Tad kodėl ta sula taip liaupsinama? Pakalbėkime apie šį pavasario šauklį plačiau ir atminkime, kad suloje išvirta kava daug skanesnė. ...
Skaityti daugiau