Antidepresantai iš gamtos rankų

Rudenį pliaupiantys lietūs, sparčiai ilgėjantis tamsusis paros laikas ir neišvengiamai užgriūnanti žiema ne vienam jautresniam žmogui tampa nepaaiškinamo liūdesio, padidėjusio jautrumo periodu. Mus supantis pasaulis atrodo tamsus, nejaukus ir atstumiantis, o šaltasis metų laikas – nesibaigiantis. Tačiau, net ir užsitęsus blogai nuotaikai, nereikėtų iš karto griebtis cheminių vaistų. Gerų rezultatų galima pasiekti vartojant ir natūralius vaistinius preparatus. Apie tai plačiau kalbamės su Kauno medicinos universiteto Farmacinės chemijos ir farmakognozijos katedros docente Nijole SAVICKIENE.
 

Kokie vaistiniai preparatai skiriami kaip natūralūs antidepresantai?


Paprastoji jonažolė (Hypericum perforatum L.) stabilizuoja centrinę nervų sistemą, pasižymi antidepresiniu poveikiu, šalina vazomotorinius bei psichosomatinius sutrikimus: nervingumą, greitą nuovargį, pasunkėjusį dėmesio sutelkimą, dirglumą, irzlumą, sutrikusį miegą, suintensyvėjusį širdies plakimą, arterinio kraujospūdžio svyravimus, gausų prakaitavimą, galvos svaigimą, drebulį ar virpulį, dusulio jausmą, krūtinės skausmą, parestezijas (tirpimą, dilgčiojimą).
Šiuo metu Lietuvoje yra registruotas vienas vaistinis preparatas su jonažolių žolės ekstraktu – Cesradyston kietos kapsulės, rekomenduojamas vartoti esant reaktyviai depresijai, t.y. tokiam elgesiui, kurį lemia aplinkos dirgikliai. Pavyzdžiui, tokios depresijos išraiška gali būti liūdna, bloga nuotaika baimė arba nerimas. Vaistas gerina nuotaiką ir bendrąją savijautą. Įtampa, išsekimas, nerimas, nervingumas ir baimė sumažėja.
Kaip pagalbines priemones depresiniams simptomams įveikti galima vartoti vaistažolių arbatas, jonažolių žolės arbatą. Į pagalbą sezoniniams nuotaikos sutrikimams gydyti ateina registruoti maisto papildai.

 

Jonažolės preparatai populiarūs visame pasaulyje


Pasaulyje jonažolių preparatai populiarūs, tai – puiki gydymo alternatyva stabilizuojant centrinę nervų sistemą tiek suaugusiems pacientams, tiek mokyklinio amžiaus vaikams. Mūsų šalyje tiek gydytojų, tiek pacientų susidomėjimas jonažolių žolės ekstrakto preparatais taip pat didėja.
 

Antidepresinio poveikio mechanizmas


Manoma, kad jonažolių žolės ekstrakte esantis antrachinonų junginys hipericinas pasižymi selektyviųjų serotonino reabsorbcijos inhibitorių veikimu. Florogliucinolio junginys hiperforinas veikia panašiai kaip noradrenalino reabsorbcijos inhibitorius, taip pat slopina serotonino reabsorbciją. Hipericinas – šviesai jautrus junginys, absorbuojantis trumpabangius šviesos spindulius, taip atliekantis melatonino blokadą. Dėl šviesos poveikio mažėja melatonino koncentracija kraujyje, daugėja serotonino ir dopamino. Dėl to silpnėja depresijos simptomai bei su jais susiję vegetaciniai sutrikimai, pagerėja miegas.


Jonažolių žolės vaistinių preparatų poveikis pasireiškia tik po 2–3 mėnesių, kartais greičiau – per 3–4 savaites.
 

Vartojimo rekomendacijos


Jonažolių žolės vaistinius preparatus rekomenduojama vartoti pagal poreikį, t.y. vartojimo trukmė priklauso nuo paciento savijautos, ji nėra ribojama.
Jonažolių žolės preparatai gali sąveikauti su kitais medikamentais: ciklosporinu, amitriptilinu, digoksinu, indinaviru, simvastatinu, varfarinu, teofilinu, sertralinu, paroksetinu, geriamaisiais kontraceptikais. Tokiu atveju gali sumažėti vartojamų medikamentų veiksmingumas, taip pat padidėti vaistų koncentracija kraujyje ir pasireikšti šalutiniai poveikiai.
Kartais, pavyzdžiui, sergantiesiems virškinamojo trakto ligomis, cukriniu diabetu ir kai depresija nesunki, išskirtinai rekomenduojama gydyti jonažolių preparatais, nes jonažolių žolė pasižymi ir kitomis farmakologinėmis savybėmis, ne tik poveikiu centrinei nervų sistemai.
 

Veikia ne tik nervų sistemą


Paprastoji jonažolė pasižymi baktericidiniu poveikiu: inaktyvuoja tokias bakterijas, kaip Staphylococcus aureus, Bordetella pertussis, Streptococcus pyogenes, Corynebacterium diphtheriae. Taip pat paprastajai jonažolei būdingas antivirusinis aktyvumas veikiant herpes simplex pirmo tipo, ŽIV–1 virusus.
Paprastoji jonažolė veikia šlapimo išsiskyrimą, taip pat skatina tulžies išsiskyrimą, koreguoja žarnyno peristaltiką, stiprina kapiliarų sienelių tvirtumą, gerina veninę kraujotaką.
Jonažolių preparatus reikia vartoti taip, kaip nurodyta preparatų pakuotės lapeliuose. Reikia atminti, kad tokių preparatų vartojimo trukmė ilga, t.y. tol, kol pašalinami ligos simptomai. Be to, jonažolės preparatų negalima vartoti su anksčiau minėtais medikamentais.
Jonažolė pasižymi fotosensibilizuojamuoju poveikiu, todėl, vartojant šiuos preparatus, reikia vengti tiesioginių saulės spindulių, atsisakyti soliariumų teikiamų paslaugų.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai