Mažas ūgis – didesnė nesveikos širdies tikimybė?

Širdies ir kraujagyslių sistema neatlaiko streso, netinkamos mitybos, žalingų įpročių, menko fizinio aktyvumo. Tai rizikos veiksniai, kurie didina tikimybę susirgti infarktu, insultu ar kitomis kraujotakos sistemos ligomis. Nustatyta, kad 20 proc. mūsų sveikatos lemia paveldėti genai, tad galbūt yra ryšys ir tarp žmogaus kūno sandaros, pvz., ūgio, ir širdies ir kraujagyslių ligų? Kalbamės su Kauno klinikų Kardiologijos klinikos Lėtinės išeminės ligos sektoriaus vadove prof. Rūta Marija Babarskiene.
 

Miokardo išemija – nebyli liga


Išeminė širdies liga arba miokardo išemija – tai liga, kuri išsivysto dėl sumažėjusio kraujo pritekėjimo į širdies raumenį (širdies raumens išemija), kurį savo ruožtu nulemia vainikinių arterijų aterosklerozė ar trombas. Tai labiausiai paplitusi mirties priežastis daugelyje Vakarų šalių ir pagrindinė hospitalizacijos priežastis.


Kai širdis sveika, jos raumuo susitraukinėja ir varinėja kraują po visą organizmą, taip jį aprūpina maisto medžiagomis ir deguonimi. Jeigu gyvenimo būdas netinkamas (daug cholesterolio turintis maistas, rūkymas, mažas fizinis krūvis, nutukimas (širdis turi dirbti dvigubą darbą, tad jai reikia daugiau deguonies), stresai), didėja tikimybė, kad kraujagyslės bus pažeistos aterosklerozės (susidarys cholesterolio plokštelės). Laikui bėgant šios aterosklerozinės plokštelės gali įplyšti ir užkimšti visą kraujagyslės spindį. Tokiu atveju širdies raumuo nebus pakankamai aprūpinamas krauju, jam trūks deguonies, dėl to jis žus ir nebegalės varinėti kraujo, o galiausiai mirs ir žmogus.
Kaip pasireiškia išeminė širdies liga? Apie 20–50 proc. 65 m. ir vyresnių pacientų miokardo išemija gali būti be skausmo sindromo. Šiems pacientams išeminę širdies lig galima diagnozuoti atliekant krūvio mėginius ar ambulatoriškai stebėti elektrokardiogramą. Tylioji beskausmė išemija yra nepalankus ligos prognostinis veiksnys, kuris mirtino ar nemirtino miokardo infarkto išsivystymo riziką padidina 2–3 kartus.
 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai