Kojų kraujagyslių ligos – dažniausia trofinių opų priežastis

Apie 1 proc. pasaulio gyventojų vargina trofinės kojų opos, o tarp vyresnių nei 65 metai žmonių tokių yra iki 5 proc. Mūsų šalyje sergančių šia liga yra apie 8 tūkst. Moksliniais tyrimais nustatyta, kad net 70–90 proc. atvejų jų atsiradimą lemia kraujagyslių ligos. Nepaisant to, kad yra įvairių modernių šiuolaikinių gydymo metodikų, trofinių opų gydymas vis dar išlieka brangus ir ilgai trunkantis procesas. Apie trofinių opų profilaktiką bei gydymą pasakoja Kauno medicinos universiteto klinikų kraujagyslių chirurgas dr. Linas VELIČKA.
 

Kas yra trofinės opos?


Trofinės opos – tai odos vientisumo pažeidimas, sukeliantis antrines infekcijas (virusinės, grybelinės arba bakterinės), audinių nekrozę ir pasižymintis ilgu gijimo laiku. Dažniausios kojų trofinių opų priežastys – lėtinė venų liga, arterinis nepakankamumas, cukrinis diabetas. Lėtinis venų nepakankamumas sudaro apie 65 proc. kojų opų priežasčių.
Kojų trofinės opos atsiveria ant blauzdų. Jos neretai neužgyja net porą mėnesių.
 

 

Kaip ir kodėl jos susidaro?


Trofinė opa atsiranda dėl sutrikusios audinių mitybos. Lėtinio veninio nepakankamumo metu susidaro veninio kraujo sąstovis dėl pažeistų venų vožtuvų arba /ir venų spindžio nepraeinamumo. Tai suaktyvina uždegimo reakcijas mikrocirkuliacijos lygiu, sukelia audinių nekrozę – formuojasi opa.
Arterinio nepakankamumo atveju nepakankamas pritekamojo kraujo kiekis nesugeba užtikrinti minimalių audinių mitybos poreikių, todėl sutrinka mikrocirkuliacija, vystosi audinių nekrozė.
 

Kokias problemas sukelia trofinės opos?


Trofinės opos sukelia daug nepatogumų, apribodamos ligonių socialinį aktyvumą. Sergantieji dažnai varžosi bendrauti, išeiti iš namų, nes bijo, kad atsiras nemalonus kvapas, opa gali šlapiuoti. Dažnas ligonių palydovas yra skausmas, kuris paūmėja koją nuleidus, ilgiau pastovėjus. Opa yra puiki terpė daugintis mikroorganizmams, todėl tai gali būti infekcijos vartai rožei arba sepsiui išsivystyti.
Trofinės opos, ypač neradikaliai gydomos, dažnai recidyvuoja. Visi šie veiksniai sukelia ilgalaikę depresiją ir nepasitenkinimą gyvenimo kokybe. Gana dažnai ligoniai „nuleidžia rankas“, susitaikydami su liga. Ilgai negyjant, opos gali suvešėti.
 

Kokie trofinių opų gydymo būdai?


Gydant trofines kojų opas būtina gydyti ligą, sukėlusią trofinę opą, ir lokaliai gydyti žaizdą.
Jei opą sukėlė arterinės kraujotakos nepakankamumas, būtina atlikti arterijų endovaskulines procedūras – perkutaninę transliuminalinę angioplastiką (PTA), liaudyje vadinamą „prapūtimu“, arterijų šuntavimą.
Jei tai lėtinė venų liga, reikia skirti kompresinę terapiją, skleroterapiją, atlikti operacijas, kurios panaikina arba sumažina veninį refliuksą.
Jei yra generalizuota infekcija, stiprus uždegimas, karščiavimas, būtina gydyti antibiotikais.
 

Vietinis opos gydymas susideda iš tokių etapų:


1. Žaizdos išvalymas nuo negyvybingų audinių
2. Granuliacijų auginimas
3. Opos padengimas persodinant odą
 

Opos išvalymas greičiausiai ir efektyviausiai atliekamas chirurginiu būdu – atliekama nekrektomija.


Granuliacinį audinį efektyviai stimuliuoja sidabro tepalai, okliuziniai tvarsčiai, iš jų racionaliausi – hidrokoloidiniai. Jie saugo opą nuo mechaninės, terminės ir cheminės traumos, nedirgina aplinkinės odos. Per šiuos tvarsčius į žaizdą patenka mažai deguonies, tai stimuliuoja bakterijų sunykimą. Naudojant hidrokoloidinius tvarsčius negyvi audiniai tirpsta, išnyksta pūlinio sekretas. Be to, jie skatina smulkiųjų kraujagyslių vystymąsi, neleidžia bakterijoms prasiskverbti į kapiliarų audinius. Po hidrokoloidiniu tvarsčiu išsilaiko šiluma ir drėgmė, reikalinga žaizdos gijimo procesams
Reikia pažymėti, kad nėra vieno efektyvaus vietinio opos gydymo būdo, kuris tiktų nuo pradžios iki pabaigos. Gydymas turi būti kontroliuojamas specialisto, parenkamas atsižvelgiant į opos gijimo stadiją ir ligonio būklę.
 

Kiek tai trunka ir nuo ko tai priklauso?


Opų gydymas yra ilgas ir gana brangus. Viena iš pagrindinių priežasčių – tai žalingas paviršinis žaizdų gydymas įvairiais netinkamais vaistais ir net liaudiškomis priemonėmis. Kai tai daroma nepasitarus su gydytoju, tai ne tik pablogina pažeistų audinių atsinaujinimą, dėl ko blogai gyja žaizdos, bet ir skatina opų plėtimąsi, sukelia alergines reakcijas.
Nemažiau svarbus ir psichologinis momentas. Žmonės, besigydantys trofines opas patys, retai tiki, kad pavyks jas išgydyti. Dažniausiai ši kategorija žmonių net nesikreipia į gydytojus pagalbos.
Dėl minėtų priežasčių dauguma pacientų į ligoninę patenka, kai opos yra jau išplitusios ir pūliuojančios. Todėl suprantama, kad jų gydymas tampa gana ilgas ir skausmingas.
 

Ar trofines opas išgydyti sunku?


Šiuolaikiniai gydymo metodai leidžia pagydyti iki 80–90 proc. trofinių opų. Gretutinės ligos, tokios kaip čiurnos sąnario ankilozė, neleidžia iki galo išgydyti veninės kilmės opos. Todėl visada reikia gydyti kompleksiškai, įvertinus ne tik opą, bet ir kartu pasireiškiančias ligas.
 

Kokia turėtų būti opų atsiradimo profilaktika?


Pastebėjus veninio nepakankamumo požymius, būtina pasikonsultuoti su specialistu, kad būtų parinktas tinkamas gydymas. Dabartiniu metu taikomi įvairių gydymo metodų deriniai, sparčiai kelia skinasi mažiau invaziniai gydymo metodai (endoveninis lazeris, skleroterapija). Savigyda ir neprofesionalūs metodai, kaip minėta, gali vilkinti ligą, sukelti sunkias, kartais mirtinas komplikacijas. Kaip konservatyvaus gydymo metodai vartojami venotonikai, skiriamos antros klasės kompresinės kojinės. Šios priemonės pristabdo ligos progresavimą, silpnina ligos simptomus bei komplikacijų riziką, tačiau venų varikozės nepanaikina.
Ypač svarbu profilaktika pasirūpinti svarbu prieš vykstant į kelionę autobusu ar lėktuvu, kai ilgesnį laiką tenka sėdėti.
Ilgiau sėdint ar keliaujant reikėtų nepamiršti reguliariai judinti čiurnos sąnarius, o atokvėpio valandėlę, progai pasitaikius, kojas pakelti aukštyn atrėmus į medį ar sieną.
Beje, visi dinaminiai pratimai, susiję su čiurnos ir kelio sąnarių judesiais, gerina veninę kraujotaką.
Taip pat reiktų atkreipti dėmesį į avalynę. Ji turėtų būti patogi, žema pakulne, nespausti pirštų. Taisyklingas pėdos skliautas gerai veikia blauzdos raumenis.
Kelionių metu vartokite pakankamai skysčių, geriau be angliarūgštės. Renkitės rūbais, kurie neveržtų pilvo ir blauzdų.
Visada pravartu dėl iškilusių kojų problemų pasikonsultuoti su specialistais, kad pagalba būtų suteikta laiku ir visavertė.
 

Specialisto patarimai, kaip išvengti venų išsiplėtimo


• Venkite ilgai sėdėti ir stovėti
• Nėščiosios nuo pirmo nėštumo mėnesio privalo mūvėti profilaktines kompresines kojines ar pėdkelnes
• Sveikai maitinkitės, kontroliuokite svorį, aktyviai gyvenkite
• Nešiokite sveiką patogią avalynę: pakulnė 3–4 cm, pade pageidautinas supinatorius
• Dirbdami sėdimą ar stovimą darbą, esant menkiausiai galimybei, pakelkite kojas horizontaliai, pajudinkite pėdas, kelių sąnarius. Pratimus kartokite ne rečiau kaip kas valandą.
Per metus Lietuvoje atliekama apie 4000–5000 varikozinių venų šalinimo operacijų...

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai