Pastebėta, kad storosios žarnos vėžys yra glaudžiai susijęs su socialiniais-ekonominiais veiksniais. Juo dažniau sergama išsivysčiusiose Vakarų valstybėse, ši liga dažnesnė ir toje pat populiacijoje tarp aukštesnio socialinio sluoksnio žmonių. Deja, išsivysčiusiose šalyse sergamumas storosios žarnos vėžiu didėja. Vien JAV kas devynias minutes nuo storosios žarnos vėžiu miršta vienas asmuo ir kasmet diagnozuojama maždaug 150 000 naujų ligos atvejų. Neraminanti statistika ir Lietuvoje.
Padidėjusį sergamumą storosios žarnos vėžiu lemia chemijos skverbimasis į buitį, didėjanti nervinė įtampa, riebaus ir kaloringo maisto vartojimas, vis labiau plintantis antsvoris, rūkymas, neaktyvus gyvenimo būdas.
Todėl šiai aktualiai problemai nagrinėti kovo mėnesį, kuris paskelbtas pasauliniu kolorektalinio vėžio žinomumo mėnesiu, buvo surengta spaudos konferencija. Jos metu Vilniaus universiteto Onkologijos instituto Onkochirurgijos centro vadovas prof. dr. Narimantas Evaldas Samalavičius ir onkologė chemoterapeutė Edita Baltruškevičienė supažindino su storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa ir gydymo galimybėmis.
Ankstyva storosios žarnos, kaip ir kitų organų vėžio, diagnostika yra svarbi tuo, kad gydymo efektyvumas priklauso nuo stadijos. Aptikus ir pašalinus gerybinius pakitimus jiems dar nespėjus supiktybėti ar esant ankstyvoms vėžio stadijoms, tikimybė visiškai pasveikti yra didelė. Anksti pradėjus tinkamai gydyti didžioji dalis pacientų pasveiksta visiškai ir kokybiškai gyvena daug metų. Deja, daugeliu atvejų pastebimų simptomų nebūna.
Kaip pastebi prof. dr. Narimantas Evaldas Samalavičius, kolorektaliniai navikai laikomi vienais iš sėkmingiausiai gydomų virškinamojo trakto navikų. Deja, Lietuvoje šiandien 25 procentai sergančiųjų šia liga ieško medikų pagalbos tik tada, kai liga jau būna smarkiai progresavusi ir nustatoma ketvirta stadija.
„Didžiausia problema yra ta, kad sergantieji paprastai nejaučia ankstyvųjų ligos požymių, taigi liga progresuoja, ir paprastai storosios žarnos vėžys diagnozuojamas vėlyvųjų stadijų, o I–II stadijos – tik apie 40 proc. sergančiųjų“, – liūdna statistika dalijasi profesorius.
Kita vertus, neretai ligoniai imasi savigydos. Dauguma jų, pajutę šios srities negalavimus, jaučiasi nepatogiai ir nenori apie tai kalbėti net su artimaisiais. Taigi paprastai ne kreipiasi į gydytoją, o pirmiausia perka žvakutes ir gydosi patys, šitaip užleisdami ligą ir pablogindami būklę.
Kaip pabrėžia prof. N. E. Samalavičius, pagrindinis tikslas – diagnozuoti ligą kaip galima anksčiau. O dar geriau nustatyti ikivėžinius pakitimus ir juos laiku gydyti.
Anksti diagnozuoti storosios žarnos vėžį gali padėti prevencinė valstybės finansuojama patikros programa, t.y. slapto kraujo išmatose nustatymas, kolonoskopinis ištyrimas ir, jeigu reikia, biopsijos paėmimas. Tokia storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa jau antrus metus vykdoma Vilniaus ir Kauno apskrityse. Joje dalyvauja 50–74 metų amžiaus asmenys, tarp jų tokie, kurie jaučiasi visiškai sveiki ir kurių šeimoje nebuvo sirgusiųjų šia liga, todėl net neįtaria, kad galėtų būti rizika susirgti ja.
2011 m. vasarą planuojama visapusiškai įvertinti šios programos rezultatus ir ją pradėti vykdyti visoje šalyje.
Šios programos esmė yra labai paprasta: 50–74 metų amžiaus asmenims yra siūloma kartą per dvejus metus atlikti slapto kraujo išmatose testą. Šią programą vykdo šeimos gydytojai. Jie asmenį gali pakviesti dalyvauti programoje arba žmogus gali pats kreiptis į šeimos gydytoją. Gydytojas jam paaiškina apie programą, išaiškina jos esmę. Pacientui duodamas nemokamas slapto kraujo išmatose testas. Šį testą jis atlieka pats.
Kalbėdamas apie savarankišką testo atlikimą, profesorius nuramina, kad jį atlikti visiškai nesudėtinga, panašiai kaip moterims nėštumo testą. Taigi nereikia nerimauti, kad kas nors nepavyks. Testas yra paprastas, jo rezultatai yra aiškūs.
Jeigu jie teigiami, tai rodo, kad kažkur storojoje žarnoje patenka kraujas. Tada pacientui yra būtina atlikti kolonoskopiją. Jei pacientas dalyvauja programoje, ši jam atliekama nemokamai.
Per pirmuosius metus, t.y. nuo 2009-ųjų iki 2010-ųjų rugsėjo, programoje Vilniaus ir Kauno apskrityse dalyvavo apie 130 000 minėtos amžiaus grupės gyventojų, buvo atlikta beveik 5000 kolonoskopijų.
„Analizuodami Vilniaus universiteto Onkologijos institute atliktų kolonoskopijų rezultatus, mes pastebėjome, jog praktiškai 40 procentų šių asmenų reikėjo imti biopsiją. Daugumai iš jų buvo storosios žarnos polipas, adenoma, tai yra ikivėžinė liga“, – sako profesorius.
Nustatyti polipai pacientams buvo šalinami ir taip vykdoma storosios žarnos vėžio prevencija. Penktadalis pacientų, kuriems kolonoskopijos metu imta biopsija ir diagnozuotas storosios žarnos vėžys, buvo pasiųsti gydytis.
Naujausi žarnyno gydymo būdai – ir Lietuvos pacientams
Žarnyno vėžio gydymo būdas parenkamas atsižvelgiant į ligos išplitimą. Pagrindinis storosios žarnos vėžio gydymo būdas – chirurginis. Esant reikalui, skiriama chemoterapija. Pastaruoju metu ji sėkmingai derinama su naująja biologine terapija Vienas iš biologinės terapijos metodų, jau pradėtų taikyti praktikoje, yra angiogenezės inhibicija.
Deja, bet vaistai nuo vėžio turi savo šalutinius poveikius, jie veikia ne tik vėžines ląsteles, bet ir kaulų čiulpus. Tai nulemia kraujo rodiklių pakitimus, gali sukelti viduriavimą, pykinimą.
„Dėl šių priežasčių mokslininkai nenuleido rankų, siekdami sukurti vaistus, kurie veiktų tik navikinę ląstelę – sako onkologė-chemoterapeutė Edita Baltuškevičienė. – Taip prasidėjo taikinių terapijos era.“
Šiuo metu storosios žarnos vėžiui gydyti yra trys biologiniai preparatai, kurių poveikis pasireiškia naujų navikų kraujagyslių susidarymo slopinimu. Taip pat jie normalizuoja navike esantį kraujagyslių tinklą, ir taip pagerinamas vaistų patekimas į naviką. Kiti preparatai veikia blokuodami navikinės ląstelės paviršiuje esančius receptorius. Prisijungdami prie tų receptorių, jie sustabdo signalo kelią branduolio link, taip stabdydami ląstelės dalijimąsi, augimą ir ligos progresavimą.“
Taigi, gydant išplitusį žarnyno vėžį šiandien geriausių rezultatų pasiekiama biologinę terapiją derinant su chemoterapija. Taip pacientai gydomi Amerikoje, taip ši liga gydoma Europoje. Reikia pasidžiaugti, kad šiuolaikiniai efektyvūs gydymo metodai prieinami ir mūsų šalies ligoniams.
dantys yra mūsų vizitinė kortelę, tačiau kartais nutinka taip, kad žmogus...
Skaityti daugiauraumenų skausmas – viena dažniausių priežasčių, dėl kurių kreipiamasi...
Skaityti daugiauvėjaraupiai – viena žinomiausių vaikiškų ligų, tačiau ja susirgti gali...
Skaityti daugiauatopinis dermatitas – viena dažniausiai kūdikiams diagnozuojamų odos ligų. ...
Skaityti daugiauNeretai sakoma, kad pavasarį maišosi dangus su žeme. Orai labai permainingi, todėl šeimose, kuriose yra vaikų, padaugėja peršalimo ligų atvejų. Tačiau mažus vaikus užpuola ne tik peršalimas, todėl namų vaistinėlėje naudinga turėti ir kitų priemonių. Taigi pats metas atidžiau peržiūrėti namų vaistinėlę, skirtą vaikams – kas joje turėtų būti, kad netikėtai sunegalavus vaikui naktį nereikėtų važiuoti į vaistinę? ...
Skaityti daugiauVieni mažyliai čiulptukų net neima, kad ir kaip stengtųsi tėvai išmėginti visas jų rūšis ir formas. Tuo tarpu kiti vaikai su jais atsisveikina labai sunkiai. Kada geriausia atsisakyti čiulptuko? Kodėl tai geriausia padaryti dar ankstyvoje vaikystėje? Kokie žaismingi būdai gali padėti tai padaryti daug lengviau? ...
Skaityti daugiauŠiandieninis gyvenimo ritmas ir būdas gali turėti nemažai neigiamos įtakos vyro seksualiniam gyvenimui. Kai daug sėdima, mažai judama, nesveikai maitinamasi, patiriama daug streso, ne taip jau ir retai „kertama“ per bene svarbiausią vyrui faktorių – lytinį pajėgumą. Ką daryti, kad erekcijos funkcija būtų puiki, o lytinis potraukis nesumažėtų? ...
Skaityti daugiauArtėjant pavasariui didelė dalis mūsų ir vėl jaudinasi dėl to, kad nepavyks išvengti alergijos simptomų. Bepradedantys žydėti augalai ir jų į orą paleidžiamos žiedadulkės – bene svarbiausias sezoninės alergijos faktorius, kurio išvengti iš tiesų labai sunku. Ankstyvesnis antihistaminių vaistų vartojimas gali padėti išvengti sunkiausių alergijos simptomų. Tačiau ar kada nors domėjotės, kaip veikia šie populiariausi vaistai nuo alergijos? Ar jie saugūs senyviems pacientams? ...
Skaityti daugiauDirgliosios žarnos sindromas – sveikatos nusiskundimas, kuris plinta žaibišku greičiu. Iki šiol nėra vieno ir visiškai efektyvaus gydymo, kuris padėtų visiškai įveikti šį varginantį sveikatos sutrikimą, susijusį su pilvo pūtimu, pilvo skausmu ir raižymu, viduriavimu bei kitais nemaloniais simptomais. ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad vaiko patiriamą skausmą sustiprinti gali netgi netinkama aplinkinių reakcija ar „nedraugiška“ aplinka, todėl su vaikų skausmu reikia elgtis itin atsargiai ir skirti pakankamai dėmesio adekvačiam ir savalaikiam jo gydymui. Taigi kodėl būtina malšinti vaikų skausmą ir kokios vaistinės medžiagos dažniausiai vartojamos vaikų skausmo malšinimui? ...
Skaityti daugiauPriešlaikinė ejakuliacija – tai lytinės sveikatos sutrikimas, kai vyrui būdinga ankstyvesnė ejakuliacija, nei to pageidauja jis pats ir (arba) jo partnerė. Tai gana dažnai pasitaikantis lytinės sveikatos nusiskundimas. Vis dėlto dar vis vengiama apie tai atvirai kalbėti. Manoma, kad priešlaikinė ejakuliacija retkarčiais kamuoja net kas trečią vyrą, o maždaug kas penktam vyrui tai gali būti nuolatinė problema, trikdanti ne tik lytinio, bet ir bendrojo gyvenimo kokybę. ...
Skaityti daugiauTai gali atrodyti šiek tiek netikėta, bet nugaros skausmo priežasčių gali būti iš tiesų labai daug. Mes dalinamės dešimtimi dažniausiai pasitaikančių nugaros skausmo priežasčių ir faktorių. Galbūt kai kurios iš jų būdingos ir Jums? ...
Skaityti daugiauTikėtina, kad pasibaigus pandemijai gydymo įstaigas užplūs daugybė pacientų su gerokai pažengusiomis venų ligomis. Juk lėtinio venų kraujotakos nepakankamumo atvejai niekur nedingo, ir, tikėtina, pandemijos metu jų atsirado tik daugiau. Kaip geriau pasirūpinti savo kojomis per pandemiją? Kuo venoms naudinga fizinė veikla, bioflavonoidai ir heparino natrio druska? ...
Skaityti daugiauBurnos opelės, žaizdelės arba aftos – nemaloni ir varginanti problema. Ypatingai gleivinės vientisumo pažeidimai gyvenimo kokybei kenkia tuomet, kai jie linkę pasikartoti ir vis atsinaujinti. Ką reikėtų daryti, kad burnos opelės užgytų kuo greičiau? Ir kodėl būtina atkreipti dėmesį į ilgiau nei 3 savaites negyjančias burnos opeles? ...
Skaityti daugiauPieninių dantukų dygimas – ir džiugus, ir daugumai šeimų gana sudėtingas laikotarpis. Todėl pateikiame Jums 7 paprastus, bet genialius patarimus, kurie, tikime, padės palengvinti sudėtingą laikotarpį: ...
Skaityti daugiaugyvenant skaitmeniniame amžiuje darbas prie kompiuterio, laisvalaikis įsitaisius...
Skaityti daugiauPateikiame Jums 5 faktus apie mėnesinių skausmą, kurių galbūt iki šiol dar nežinojote. Galbūt jie paskatins labiau susirūpinti savo sveikata ir suprasti, kad kasdienei veiklai trukdantis mėnesinių skausmas nėra normalus reiškinys. ...
Skaityti daugiauTikrosios varginančio ir nuolat pasikartojančio pilvo pūtimo priežasties nustatymas gali tapti dideliu iššūkiu, nes tai gana nespecifiškas sveikatos sutrikimas. Vis dėlto dažniausiai pilvą pučia dėl per didelio nuryto oro kiekio, tam tikro maisto valgymo ir netgi... streso. Kokios galimos kitos pilvo pūtimo priežastys ir kada dėl jo jau reikėtų kreiptis į gydytoją? ...
Skaityti daugiauVenų ligos vis labiau „jaunėja“ ir jomis serga vis daugiau asmenų. Tokie nuolat augantys duomenys rodo, kad venų varikozės vystymuisi dabartinis gyvenimo būdas labai „draugiškas“, o mes, vietoje to, kad daugiau judėtume, tik numojame ranka į organizmo siunčiamus pagalbos signalus. Venų varikozė – vienas iš jų. Kaip gyventi, kad sukurtume kuo mažiau šansų kojų venų varikozės vystymuisi? Pateikiame 6 paprastus patarimus, bet labai naudingus patarimus, kurie leis jaustis lengviau ir... laimingiau!...
Skaityti daugiauŠiuo metu šeimos gydytojai dažnai sulaukia tėvelių klausimų, ar jie galėtų paskirti kažką tokio, kas greitai ir veiksmingai sustiprintų vaikų imunitetą. Deja, bet tokie preparatai tiesiog neegzistuoja, nes vaikų imuninė sistema – sudėtingas ir dar nebrandus apsaugos kompleksas, kurį reikia stiprinti ištisus metus, o ne tik susirgus. Pasirodo, kad kartais belieka tik... laukti. Kodėl atrodo, kad šiuolaikinių vaikų imunitetas – silpnesnis ir jie serga žymiai dažniau?...
Skaityti daugiauAr žinote, kas iš tikrųjų yra kosulys? Kaip gydomas sausas, o kaip – drėgnas kosulys? Ir kada dėl kosulio jau reikėtų kreiptis į gydytoją? Atsakymus į šiuos svarbius klausimus rasite straipsnyje. ...
Skaityti daugiauStomatitas – dažniausia burnos žaizdelių susiformavimo priežastis. Ar žinote, kokios stomatito formos pačios įprasčiausios? O kas galėtų padėti greičiau ir lengviau susidoroti su burnos opelėmis? ...
Skaityti daugiauPieninių dantų dygimo sukeliamas diskomfortas gali išderinti ne tik mažylio, bet ir visos šeimos dienotvarkę. Ką reikėtų žinoti apie pirmųjų dantų dygimą ir kas galėtų padėti šį laikotarpį išgyventi lengviau? ...
Skaityti daugiauVaikų sloga – maža bėda? Ar tikrai? Dalinamės penkiais dalykais, kuriuos reikėtų žinoti apie vaikų slogą. Galbūt jie padės pakeisti Jūsų nuomonę, kad vaikų sloga nėra jau tokia maža bėda, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. ...
Skaityti daugiauturbūt nieko nestebina faktas, kad vėlyvas ruduo ir žiema laikomi tikrų...
Skaityti daugiau