Didieji odos kenkėjai

Graži oda – siektinybė. Deja, išsaugoti gražią odą yra sunku, nes daug aplinkos veiksnių, apie kuriuos kartais net nesusimąstome, jai kenkia. Kokie jie ir kaip nuo jų apsisaugoti? Konsultuoja kosmetikė Indrė Buslienė.
 

Pavojai odai gamtoje


Laužo dūmai turi galybę toksinių medžiagų, kurių kiekis viršija leistinas normas (net 200–300 kartų). Viena valanda prie laužo kenkia sveikatai kaip 5 valandos miesto magistralėje, taip pat ant odos daug greičiau susikaupia nešvarumai. Esant prie laužo, stengtis būti ten, kur nepasiekia dūmai, o grįžus namo veidą iš karto nuprausti bei atgaivinti toniku.
Purškikliai nuo vabzdžių odai nekenkia, jei žmogus nėra alergiškas kokiai nors jų sudedamajai daliai. Vaikams ar jautriems žmonėms šias priemones galima purkšti ne tiesiai ant odos, o ant drabužių. Vabzdžiai vis tiek jaus atbaidantį kvapą.
Suaktyvėjusių riebalinių liaukų riebalai, prakaitas ir dulkės – puiki terpė infekcijai. Dulkės kenkia ypač. Nuo jų užsikemša veido poros, odą pradeda berti, atsiranda komedonų. Norint apsaugoti veido odą, svarbiausia kasdienis jos valymas kosmetiniu pieneliu ar toniku. Valyti odą būtina net jei atrodo, kad ji švari. Nešvarumai kartais būna nematomi plika akimi. Gilesniam odos valymui kartą per savaitę naudoti šveitiklį.
Sūrus jūrų vanduo kenkia tiek veido tiek kūno odai – ji išsausėja, gali pradėti pleiskanoti, atsiranda smulkios raukšlelių. Po kiekvienų maudynių reikėtų nusiprausti švariu, ne jūros vandeniu, o vakare odą palepinti drėkinamuoju kremu, losjonu ar kauke.

 

Vėjas, lietus ir saulė


Žvarbus vėjas kenkia odos kapiliarams – jie pradeda trūkinėti. Žiemą nuo žvarbaus vėjo geriausiai apsaugo šilti drabužiai ir riebus kremas – juo būtina tepti odą prieš išeinant į lauką. Jokiu būdų nenaudoti drėkinamųjų kremų, kuriuose yra vandens. Vasarą stiprus vėjas gali nugairinti veido odą.
Atsiranda tempimo, sausumo jausmas. Taip nutikus, odą reikia palepinti – naudoti drėkinamąsias, raminamąsias veido kaukes, drėkinamuosius veido kremus. Priemones pasirinkti atsižvelgiant į savo odos tipą.
Rūgštus lietus kenkia ne tik aplinkai, bet ir žmogaus sveikatai, o kartu ir odai. Toks lietus susidaro tada, kai debesį ir kritulius užteršia cheminės medžiagos – azoto arba sieros rūgštis. Jas į orą išleidžia fabrikai ir automobiliai. Dažnai būnant rūgščiame lietuje, gali pradėti varginti įvairūs bėrimai, dėmės. Išvengti šio lietaus poveikio reikia patiems – lyjant stengtis apsisaugoti nuo lietaus (nešioti galvos apdangalus ar pan.) arba iš viso tokio lietaus vengti.
Saulė žmogų džiugina, tačiau ir kenkia jam. Nesaikingai deginantis, oda ne tik pradeda gausiai luptis ar parausta, bet ir tampa neelastinga, greičiau susiraukšlėja, išsausėja. Taip pat saulė gali sukelti įvairias odos ligas. Norint išvengti neigiamo saulės poveikio, svarbu prisiminti tris dalykus: visuomet prieš išeinant į lauką odą pasitepti tinkamu apsauginiu kremu nuo saulės ir pakartoti reikalui esant; nesideginti paplūdimyje vidurdienį; nepamiršti odos gausiai drėkinti po buvimo saulėje.


 

Cigaretės ir alkoholis – pikti odos priešai


Cigaretės ir alkoholis yra vieni iš pikčiausių odos priešų. Cigarečių dūmai paskleidžia daug laisvųjų radikalų, kurie žaloja organizmą. Rūkančiųjų kraujotaka sutrinka, odai pradeda trūkti deguonies, todėl ji praranda spindesį, papilkėja, greičiau susiraukšlėja, suglemba, tampa neelastinga. Kaip viso šito išvengti? Nerūkyti. Taip pat svarbu nepamiršti, kad ir pasyvus rūkymas kenkia, todėl reikėtų vengti būti prirūkytose patalpose.
Vartojant alkoholinius gėrimus, sutrūkinėja smulkios kraujagyslės, išsiplečia poros, oda paburksta, išblykšta. Atsiranda skysčių sankaupų, tačiau iš tikrųjų oda būna dehidratavusi. Patarimas, žinoma, toks pats, kaip ir rūkantiesiems, tačiau, jeigu taip atsitiko, kad reikėjo vartoti alkoholį, svarbiausia kitą dieną odą gausiai drėkinti. Galima naudoti drėkinamąsias kaukes arba paprastą drėkinamąjį kremą.
 

Kiti veiksniai, kenkiantys odai


Chloruotas baseinų vanduo neigiamai veikia odą – ji išsausėja. Jeigu žmogus yra jautrus chlorui, gali netgi prasidėti alerginės reakcijos – odos bėrimas, tinimas. Nepakankamai vėdinama patalpa, per didelis chloro kiekis, seniai keistas chloras padidina neigiamos odos reakcijos riziką. Po maudynių baseine rekomenduojama gerai nusiprausti naudojant kokias nors prausimosi priemones (dušo želė, prausiklį ar pan.).
Šildomų patalpų sausas oras džiovina odą. Kai odai trūksta vandens, ji tampa jautri, šerpetojanti, raustanti. Ypač aplinkos temperatūros bei drėgmės svyravimai kenkia žmonėms, kurių oda yra linkusi į alergiją. Sausą orą rekomenduojama drėkinti įvairiais oro drėkintuvais.
Odai nekenkia kokybiška, parinkta pagal odos tipą, pudra. Atvirkščiai – pavyzdžiui, jei oda yra riebi, o naudojama pudra yra be riebalų, ji sutrauks poras, neleis veidui blizgėti, apsaugos nuo UV spindulių, pagražins veido spalvą, o vakare nuvalius veidą bus nuvalomos ir dulkės, kurios susikaups ne ant odos, o būtent ant pudros.
Netinkamai išsirinkus priemonę, ji užkimš poras, dusins odą, skatins riebalinių liaukų veiklą. Todėl labai svarbu išsirinkti tinkamos konsistencijos, atsižvelgiant į savo odos tipą, pudrą. Profilaktiškai rekomenduojama pudros nenaudoti bent 24 valandas per savaitę ir, jei nėra būtina, nenaudoti laisvalaikiu. Pudrą griežtai draudžiama naudoti paplūdimyje, kadangi gali atsirasti pigmentinių dėmių.
Riebus maistas kenkia odai ar ne? Šiuo klausimu nesutaria daugelis kosmetologų ir gydytojų, tačiau vis daugėja sakančių, kad taip, kenkia. Didžiausi odos priešai – riebi mėsa, rūkytos dešrelės, aštrūs patiekalai, saldumynai. Suvalgius didelį jų kiekį, oda tampa riebesnė, ją pradeda berti. Jei pastebima, kad kuris nors produktas neigiamai veikia odą, geriausia riboti jo suvartojamą kiekį.
Didelis odos priešas – nuovargis ir stresas. Jį patiriant, aplinkiniai visada tai pastebės dėl papilkėjusios, išblyškusios odos, tamsių paakių. Kad oda būtų graži, svarbiausia visuomet gerai išsimiegoti, stengtis nepatirti daug streso, vartoti daug skysčių, valgyti daržoves bei vaisius ir sportuoti.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai