Dantų priežiūra nuo vaikystės iki brandos

Kaip prižiūrėti dantis tam tikru gyvenimo laikotarpiu? Ką svarbu daryti vaikystėje? Ko turėtų nepamiršti paauglė ar savimi besirūpinanti moteris nėštumo metu? Kokie dalykai būtini menopauzės periodu ar senyvame amžiuje? Apie tai kalbamės su odontologijos klinikos „Processus“ gydytoja odontologe Vilija LYSENKIENE.
 

Kokiais gyvenimo periodais reikalinga aktyvesnė dantų priežiūra?


Kalbant apie moteris, specialių sveikatos poreikių būna laikotarpiu, kai mergaitė bręsta, kai moteris laukiasi kūdikio, menopauzės ir pomenopauzės laikotarpiu.
Reikėtų žinoti, kad, vykstant fiziologiniams pokyčiams moters organizme, pakinta ir burnos ertmės, dantų būklė. Tai atsitinka dėl hormonų pokyčių, kurie praktiškai vyksta visą moters gyvenimą, veikia daugelį funkcijų, audinių, taip pat ir dantenų, burnos gleivinės būklę.
 

Vaikystėje formuojasi nuolatiniai dantys. Kas yra svarbu šiuo gyvenimo laikotarpiu?


Nuolatinių krūminiu dantų vystymosi pradžia – dar naujagimystės periodas. Jeigu dantų vystymosi metu mama ar jos vaikas serga kokiomis nors ligomis, vartoja daug vaistų, tuomet gali sutrikti dantų mineralizacijos procesas. Dantis išdygs nevisavertis, jis jau bus tarsi ,,užprogramuotas” gesti. Tai viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl pirmieji krūminiai dantys neretai būna neatsparūs ėduoniui.
Burnos ertmės ir dantų būkle reikėtų rūpintis nuo pat ankstyvosios vaikystės. Neretai tėvai klysta, manydami, kad gydyti pieninius dantis nėra svarbu, nes jie vis tiek iškris… Tai klaidinga nuomonė. Pieninius dantis taip pat pažeidžia ėduonis, juos taip pat skauda, gali susidaryti pūliniai, išsivystyti uždegimo reakcijos. Jei pieniniai dantys nebus gydomi, tai nuolatiniai dantys gali išdygti su tam tikrais defektais. Pieniniai dantys „palaiko vietą“ dygstančiam nuolatiniam dančiui, tad, per anksti netekus pieninio dantuko, naujasis gali dygti kreivai ir sukelti įvairias sąkandžio anomalijas.
Palaikant burnos ertmės higieną, vaikai turėtų, kaip ir suaugusieji, dantis valyti dvi tris minutes. Aišku, mažam vaikui tai nėra lengvas darbas, todėl iki septynerių metų amžiaus dantukus mažiesiems turėtų valyti tėveliai.


 

Ar tiesa, kad brendimo metu tampa jautresnės dantenos?


Bręstant padidėja lytinių hormonų, tokių kaip progesteronas ir estrogenas, kiekis, kuris sukelia kraujotakos suaktyvėjimą dantenose. Dėl šios priežasties padidėja dantenų jautrumas. Šiuo periodu dantenos gali pabrinkti, kraujuoti, būti skausmingos. Baigiantis lytiniam brendimui, dantenų paraudimas sumažėja. Nepaisant to, reikia ypač prižiūrėti burnos ertmę (valyti dantis, naudoti tarpdančio siūlus, lankytis pas odontologą). Būna atvejų, kai lytinio brendimo metu odontologas rekomenduoja periodonto gydymą, kad apsaugotų dantis ir dantenas nuo galimos žalos.
 

Kodėl kūdikio besilaukiančiai moteriai labai svarbu kruopščiai valytis dantis?


Nėštumas –tai laukimo ir pokyčių laikotarpis. Kinta visas kūnas, burnos ertmė taip pat ne išimtis. Hormonų pokyčiai, padidėjęs apnašų kaupimasis gali tapti uždegimo, ėduonies, dantenų kraujavimo ir periodonto ligų priežastimi. Burnos infekciją sukėlusios bakterijos gali nulemti priešlaikinį gimdymą, ir netgi laiku gimęs kūdikis gali būti mažesnio svorio.
Visuomenėje egzistuoja klaidingas mitas, kad „kiekvienas vaikas kainuoja po dantį“. Tai paaiškinama tuo, kad vaisius pasisavina kalcį tiesiai iš motinos dantų, todėl jie yra pažeidžiami ėduonies. Tačiau yra kiek kitaip. Jei būsimoji mama rūpinasi savimi, jos kasdieniniame mitybos racione pakankamai kalcio, reikalingo vaisiui augti, tuomet moteris kalcio nepraranda. Neretai „koją pakiša“ dažnesnis užkandžiavimas, prastesnė burnos higiena, todėl ir ėduonis nėštumo periodu vystosi greičiau nei įprasta.
Hormonų pokyčiai (didėja estrogenų ir progesteronų išsiskyrimas) organizme padidina dantenų jautrumą, skatina tarpdančių spenelių patinimą, kraujavimą.
Dėl padidėjusio dantenų jautrumo būsimoji mama vengia valyti dantis, todėl apnašos sparčiau kaupiasi ant dantų ir dantenų. O didėjančios bakterijų kolonijos – tai puiki prielaida ėduonies ir periodonto ligoms atsirasti. Būtų puiku, jei pacientės, prieš pradėdamos gyvybę, kreiptųsi į savo odontologą. Nėštumo metu tinkama dantų ir burnos priežiūra yra labai svarbi.
 

Kas svarbu moteriai menopauzės ir postmenopauzės laikotarpiu?


Moterys, įžengusios į menopauzę, gali patirti tam tikrą diskomfortą – burnos džiūvimą, dantenų skausmą ar net deginimą valant dantis. Gali pakisti net skonio suvokimas, ypač valgant sūrų, rūgštų ar aštrų maistą. Nedideliam procentui moterų būna ir dantenų uždegimų. Tuomet jos yra sausos, žvilgančios, greitai kraujuojančios ir lengvai keičiančios spalvą – nuo lengvai rausvos iki ryškiai raudonos spalvos.
 

Kokios yra dažnesnės pagyvenusių žmonių problemos?


Vyresniame amžiuje dantys tampa paslankesni. Taip yra dėl ilgalaikio apnašų poveikio bei dantenų pokyčių. Periodonto ligų progresavimą skatina organizmo imuninė sistema. Kuo ji yra silpnesnė, tuo greičiau progresuoja ir periodonto ligos. Pagrindinės profilaktinės priemonės, saugančios nuo tolesnio dantenų ir dantų susilpnėjimo, yra burnos higiena ir nechirurginis gydymas. Deja, pagyvenusių žmonių burnos higiena labiau komplikuota dėl dantenų struktūros pokyčių, dėl ko dantenos nusileidžia ir šaknys tampa atviros. Gana dažnai vyresnio amžiaus pacientus būtina iš naujo mokyti taisyklingos burnos higienos, nes seni žmonės neretai yra sutrikusio regėjimo, fiziškai neįgalūs ir pan.
 

Bendri patarimai


Įvairiais gyvenimo tarpsniais svarbiausia yra pasirūpinti tinkama burnos ertmės ir dantų higiena. Todėl reikia kasdien ryte ir vakare valyti dantis ne trumpiau nei 3 minutes, o po valgio išvalyti tarpdančius specialiu siūlu arba, nesat galimybės to padaryti, nors išskalauti burną šiltu vandeniu. Būtina kartą per metus apsilankyti pas gydytoją odontologą profilaktiškai pasitikrinti dantis. Taip pat rekomenduojama bent kartą per metus atlikti profesionalią burnos ertmės higieną.

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai