Kad norai ir galimybės sutaptų

Šiam vakarui ruošėsi abudu. Muzika, žvakės ir... apmaudas, nusivylimas. Veikiausiai daugelis vyrų nors kartą gyvenime yra patyrę erekcijos sutrikimų. Vieni į tai žiūri gana ramiai, kitiems šis patyrimas tampa gilios depresijos pradžia. Visais atvejais medikai siūlo neužsidaryti savyje, ieškoti pagalbos, net jeigu pirmas kreipimasis į specialistą nuvylė. Erekcijos sutrikimas neturėtų tapti priežastis atsisakyti artumo su mylimu žmogumi, nes veiksmingų sprendimo būdų yra. Konsultuoja seksualinės medicinos gydytojas urologas med. dr. Robertas Adomaitis.
 

Jūs – ne vienintelis
Pasaulinė sveikatos organizacija erekcijos sutrikimą apibrėžia kaip „nuolatinį ar pasikartojantį vyro negalėjimą pasiekti ir/arba išlaikyti pakankamos varpos erekcijos lytiniam aktui atlikti“. Įvairių šaltinių duomenimis, apie 30–40 proc. vyresnių kaip 40–50 m. amžiaus vyrų nuolat patiria erekcijos sutrikimų. Tačiau šie skaičiai neturėtų gąsdinti, nes jie apima ir lengvus, tik kartą patirtus atvejus, ir sunkesnes ligos formas. Be abejo, sunkesnės formos turi ryšį su amžiumi. Visiško lytinio nepajėgumo, erekcijos nebuvimo arba nepakankamumo lytiniam aktui atvejų tarp 50-ies ir vyresnių vyrų yra gerokai mažiau (apie 5–10 proc.).
Jeigu prieš 20 metų vyravo nuomonė, kad erekcijos sutrikimas yra psichologinė problema, dabar – kad net apie 80–90 proc. priežasčių vis dėlto organinės. Tai reiškia, kad tokie rizikos veiksniai, kaip antsvoris, arterinė hipertenzija, cukrinis diabetas, rūkymas, stresas, įtampa turi įtakos sutrikimo vystymuisi. Visi šie rizikos veiksniai ir ligos pasireiškia ne tik vyresniame amžiuje, jie neaplenkia ir jaunų vyrų.
Nėra jau tokie reti atvejai, kai pasireiškia vyrams iki 40-ies metų. Šio amžiaus vyrai labiau lytiškai aktyvūs, todėl erekcijos sutrikimai jiems sukelia didesnį diskomfortą. Tiesa, jauniems vyrams, ypač neturintiems nuolatinės partnerės, šis sutrikimas dažniausiai būna psichogeninės kilmės. Tai vadinamieji mąstymo veiksniai arba negatyvi interpretacija, kai vyrui atsiranda baimė (pamatuota ir nepamatuota), kad nebus erekcijos, kad jis bus papeiktas ir kt.
Vyresnio amžiaus vyrams dažniau pasireiškia lėtinis erekcijos sutrikimas. Dažniausia organinė priežastis – smulkių kraujagyslių endotelio disfunkcija. Prie jo vyras neretai prisitaiko ir išnaudoja tokią lytinę funkciją, kokia yra. O kadangi mano, kad nieko pagerinti negalima, tad ir į gydytojus nesikreipia.
Simptomai – infarkto pranašas
Nuo pirmųjų erekcijos simptomų iki vyro kreipimosi į gydytoją vidutiniškai praeina apie 5 metai. Kuo pavojingas šis laukimas? Tuo, kad per tą laiką dažnai vyrai ima jausti ir širdies negalavimus. Mat svarbiausias veiksnys, turintis įtakos erekcijos sutrikimui, yra kraujagyslių būklė. O kadangi varpos kraujagyslės labai smulkios – 1–2 mm (širdies apie 5 mm), jos nukenčia pirmiausia: kraujagyslės praranda elastingumą, nesiplečia varpos akytkūnių kraujagyslinės ertmelės (sinusoidai), ir tai lemia erekcijos susilpnėjimą ar visišką nebuvimą. Jau įrodyta, kad nuo pirmųjų erekcijos sutrikimo požymių iki infarkto ar ikiinfarktinės būklės praeina apie 2–4 m. Todėl pirmieji erekcijos sutrikimo simptomai turėtų tapti ir signalu pasitikrinti širdį. Tai turėtų žinoti ir moterys, kurioms, pajutus lytinių santykių atšalimą, visų pirma reikėtų galvoti ne apie vyro neištikimybę, o apie tai, kad galbūt jis turi problemų, ir pasistengti jam padėti.


Poros problema
Erekcijos sutrikimų patyrę vyrai paprastai linkę save nuvertinti. Nuolatinė įtampa ir kaltės jausmas veda depresijos ir asmeninių santykių krizės link. Tačiau erekcijos sutrikimas yra dviejų asmenų problema, ir spręsti ją reikia drauge. Neverta tikėtis, kad problema išnyks savaime – kuo ilgiau vengsite ją pripažinti, tuo didesnė tikimybė, kad santykiai pašlis nebepataisomai.
Partnerė turėtų žinoti, kad vyras vartoja vaistų, padėti gydytis. Tarpusavio supratimas ir palaikymas leis sumažinti vaistų dozę, o po kurio laiko galbūt ir visai jų atsisakyti.
Gydytojas – tarsi psichoterapeutas
Kontaktas su gydytoju, kuris gali paaiškinti situaciją, suteikti žinių, padėti įveikti erekcijos sutrikimą, net ir nebūtinai vaistais, taip pat be galo svarbus. Tyrimai rodo, kad placebas, gydant erekcijos sutrikimus, padeda apie 30 proc. atvejų.
Šis efektas, be jokios abejonės, nulemtas vaistus paskyrusio gydytojo, taigi be gero kontakto tarp jo ir paciento maksimalių gydymo rezultatų nepasieksime. Situacija panaši, kaip ir teikiant psichoterapijos paslaugas: visi psichoterapeutai baigia tuos pačius mokslus, tačiau tikrai ne visiems žmonėms tiks tie patys specialistai. Todėl pacientai, kuriems nepasisekė iš pirmo karto kreiptis į jiems tinkamą gydytoją, turėtų ne užsiskleisti savyje, o toliau ieškoti pagalbos, kito kvalifikuoto specialisto.
Veiksmingas gydymas
Pradėti gydyti rekomenduojama maksimaliai veiksmingais vaistais – fosfodiesterazės 5-o izofermento inhibitoriais (tadalafilis, sildenafilis, vardenafilis,). Tai dažniausiai prieš lytinius santykius vartojami preparatai, kurie pasižymintys veiksmingumu (padeda apie 80 proc. atvejų) bet kaip ir kiti vaistai, gali sukelti nepageidaujamą poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Nepageidaujamas poveikis paprastai būna lengvas arba vidutinio sunkumo ir trumpalaikis.
Bendras įspėjimas šios grupės vaistus vartojantiems vyrams – kartu draudžiama vartoti nitratų (nekontroliuojamos hipotenzijos (sumažėjusio kraujo spaudimo) pavojus!). Turėkite omenyje, kad seksualinis aktyvumas kelia riziką širdies liga sergantiems pacientams, kadangi papildomai apkraunama širdis. Jeigu sergate širdies liga, pasakykite gydytojui.
Visiškai pasveikti labiau gali jauni vyrai, kai organinis ligos komponentas nebūna smarkiai progresavęs. Priklausomybės vaistai nesukelia.
Jei minėtos tabletės nepadeda, galima skirti į varpą injekuojamųjų preparatų ar kraštutiniu atveju atlikti varpos implantų operaciją. Tad erekcijos sutrikimą galima gydyti įvairaus amžiaus pacientams – kiekvienam gali būti parenkamas tinkamiausias gydymo metodas.
Galimybė neplanuoti meilės laiko
Visų preparatų (fosfodiesterazės inhibitorių) veikimas panašus – juose esančios veikliosios medžiagos atpalaiduoja kraujagyslių lygiuosius raumenis, varpos kraujagyslės išsiplečia, todėl jos akytkūniuose susikaupia daugiau kraujo – įvyksta erekcija. Tačiau preparatai turi ir esminių skirtumų – tai veikimo trukmė ir vartojimo būdas. Pvz., sildenafilis ir vardenafilis veikia maždaug tiek laiko, kiek reikia lytiniam aktui atlikti, ilgiausiai – iki 5 val., o tadalafilis – net iki 36 val. Ar tai reiškia, kad vyrui tiek laiko trunka erekcija? Ne, tai reiškia, kad vaistas 36 val. yra veiksmingas, tad pora turi galimybę spontaniškai ir natūraliai pasirinkti, kada ir kiek kartų mylėtis. Vyras turi galimybę atskirti tabletės išgėrimą nuo lytinio akto: iš anksto išgėrus vaisto galima pasirūpinti romantiška atmosfera, skirti daugiau dėmesio partnerei patenkinti.
Svarbu žinoti, jog norint, kad vyras patirtų erekciją, būtinas seksualinis stimuliavimas. Dažnas tadalafilį vartojantis vyras vienos tabletės poveikį išnaudoja keletą kartų. Preparato veiksmingumas nesumažėja, jeigu vyras yra sočiai pavalgęs ir netgi išgėręs alkoholio. Bet vis dėlto nereikėtų savo kūno apsunkinti snaudulį keliančiu persivalgymu, o suvartotas alkoholio kiekis neturėtų sugadintų romantiškos nuotaikos.
Gydytojas rekomenduoja rinktis tą vaistą, kuris yra efektyvus ir labiausiai atitinka paciento ir poros poreikius. Jei vieno vaisto poveikis patenkina nevisiškai, verta pamėginti kitą ir tada nuspręsti, kuris tinka geriau. Lygindamas pacientas sukaupia patirties, o gydytojas gauna svarbios informacijos, kuri padeda sprendžiant dėl papildomo gydymo pakoregavimo.
Daugiau informacijos: [url="http://www.36val.lt"url]www.36val.lt[/a]

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai