Ar įmanoma išvengti alergijos?

Pastaruoju metu alerginių ligų vis daugėja. Dažniausios iš jų: atopinis dermatitas, neurodermitas, alerginė sloga, šienligė, alerginės kilmės bronchitas, bronchinė astma, dilgėlinė, patinimai, paburkimai ir kt. Ar įmanoma šių ligų išvengti? Kaip turėtų maitintis būsimos mamos, kad jų kūdikių nekamuotų alergija? Į šiuos klausimus sutiko atsakyti Alergologijos centro, įsikūrusio Vilniuje, Antakalnio g. 124, gydytoja Nemira VAIČIULIONIENĖ.
 

Mamos, valgykit saikingai!


Svarbiausia, norint išvengti alerginių ligų - laikytis mitybos režimo. Nors ir labai būsimajai mamai norėtųsi suvalgyti obuolių, citrusinių vaisių, saldumynų - ji turi atsisakyti jų vaiko labui. Netgi obuolys gali sukelti alergines ligas - jeigu kūdikis gims įsijautrinęs, užteks kelių obuolių sulčių lašų, kad jį išbertų. Minėtus produktus reikia vartoti saikingai, po truputį. Gydytojos nuomone, valgant po nedaug, produktas neturėtų pakenkti: organizmas spėja jį pašalinti. Po labai nedaug galima valgyti ir šokolado, riešutų, chalvos, citrusinių vaisių.
Rekomenduojama nėščiosioms nepiktnaudžiauti ir pienu: vaisius gali įsijautrinti pieno baltymui, ir vėliau kūdikį maitinant pienu, gali išberti. Kad netrūktų kalcio, neretai nėščiosioms patariama gerti daug pieno, todėl būsimos mamos ir stengiasi kuo daugiau valgyti pieniškų produktų. Toks įjautrintas kūdikis gali būti alergiškas ne tik svetimam karvės, bet ir mamos pienui. Pirmaisiais kūdikystės mėnesiais bene dažniausiai ir išberia nuo pieno.
 

Sveikiausi - natūralūs produktai


Būsimai mamai svarbu atminti, kad tiek jos pačios, tiek kūdikio sveikatos šaltinis - natūralūs produktai be konservantų, dažomųjų medžiagų ir stabilizatorių. Šiuo metu daugelyje produktų gali būti įvairiausių priedų, todėl labai svarbu pasidomėti, kokia produkto sudėtis. Nėščiajai reikėtų atsisakyti spalvotų čiulpinukų, saldainių, kolos, giros, limonado, nes juose gausu cheminių medžiagų. Vartoti daugiau daržovių ir vaisių iš kaimo, nepirkti atvežtų, chemikalais apdorotų obuolių, kai yra ne ką prastesnių lietuviškų. Nėštumo metu nereikėtų piktnaudžiauti ir prieskoniais, dirbtiniais priedais į sriubas, į mėsą - verčiau suvalgyti paprastos sriubos, natūralios mėsos gabaliuką, daržovių, įvairių kruopų košių.


 

Daug įtakos turi paveldėjimas


“Jeigu tėvai, seneliai ar giminaičiai yra alergiški, galima spėti, kad alergiškas bus ir vaikas” - sakė N.Vaičiulionienė. Galimybė susirgti alerginėmis ligomis, kai jomis serga kas nors iš giminių, yra 30-40 proc.; 60 proc. - kai serga kuris nors iš tėvų; 80 proc. - kai alerginėmis ligomis serga abu tėvai. Netgi tais atvejais, kai visoje giminėje tarsi ir nėra alergiškų žmonių, yra 15 proc. tikimybė, kad vaikas bus alergiškas.
 

Kad nepakenktų vitaminai


Ginekologai būsimoms mamoms neretai pataria visą nėštumo periodą gerti vitaminų ir polivitaminų su įvairiais mikroelementais. Tačiau,vartodama tuos vitaminus, mama įjautrina ir kūdikį - gimęs jis tampa alergiškas medikamentams. Pavyzdžiui, mamai pradėjus maitinti kūdikį adaptuotais mišinėliais, kurių sudėtyje yra vitaminų ir mikroelementų, maistas vaikui gali sukelti alergiją. Kad taip neatsitiktų, rekomenduojama vitaminus mamoms gerti saikingai, vienus pakeisti kitais, daryti pertraukas, leisti organizmui ir pačiam padirbėti. Jeigu nėštumas normalus, moteris neišsekusi, turi gerą apetitą, galima apsieiti ir be vitaminų.
 

Niekada nesi garantuotas


Pamačiusios pirmuosius spuogelius ant kūdikio odos, mamos nusprendžia, kad išbėrė dėl prakaitavimo, pašutimo. Tačiau pirmiausia reikia pagalvoti, kokiu pienu maitinote ir kokiomis sultimis girdėte, kokį naują maistą parinkote. Alergijai praėjus, taip pat dar per anksti džiaugtis, kadangi ši alerginė reakcija buvo pirmas signalas, kad kūdikis alergiškas. Tai reiškia, kad bėrimas ar kitokios alerginės reakcijos ateityje bet kada gali pasirodyti. “Jau po pirmo signalo mama visą laiką turi būti atidi, - sakė gydytoja, - nes tiek vaikui esant mažam, tiek paaugus, niekada nėra garantijos, kad alerginė reakcija daugiau nepasikartos”.
Svarbu atkreipti dėmesį ne tik į mitybą, bet ir į aplinką. Jai gali būti jautrūs jau dvejų metų kūdikiai. Mūsų namai nėra labai geros kokybės, daug kur įsimetęs grybelis, pelėsis - nėščioji įkvepia tokios aplinkos oro ir tampa alergiška ji ir jos vaisius. Ypač didelę įtaką aplinka turės kūdikiui, jei giminėje yra polinkis sirgti kvėpavimo takų alergijomis. Siekdami kūdikį apsaugoti nuo alerginių ligų, tėvai turėtų daryti viską, kad aplinkoje būtų kuo mažiau alergenų: paruošti kūdikiui sintetinę nealerginę patalynę, vietoj kilimų bute tiesti kilimėlius ar takus, kuriuos galima būtų išnešus laukan išpurtyti, neužgožti buto gėlėmis, stengtis nelaikyti gyvūnų - kačių, šunų, pelyčių, nes jie labai greitai įjautrina vaiko organizmą.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai