Širdele mano, kodėl tu liūdna?

 Gegužės mėnesį Lietuvos širdies asociacija kvietė prisijungti prie svarbaus pasaulinio judėjimo Go Red for Women, Lietuvoje nuo 2011 metų žinomo pavadinimu Raudona suknelė. Kiekvienoje pasaulio šalyje pasirenkama diena, kai raginama apsirengti raudonai arba prisiderinti raudonos spalvos detalę, papuošti raudonai aplinką. Raudona spalva – tai perspėjimas, signalas, kad širdies ir kraujagyslių ligų vis dar nemažėja, kad jos nusineša daugiausia gyvybių, kad reikia laiku susirūpinti, pasidomėti, o gautas žinias paskleisti draugams ir artimiesiems. Šią prevencijos kampaniją daugiau nei prieš 10 metų pradėjo Amerikos širdies asociacija šūkiu Go Red for Women (www.goredforwomen.org). Tarptautinis judėjimo simbolis – raudona suknelė. Europos kardiologų draugija pratęsė iniciatyvą, pavadindama ją Red Alert for Women (Raudonasis pavojus). Judėjimas išplito po visą pasaulį, yra remiamas įvairių tarptautinių organizacijų, kvie- čiančių aktyviai prisijungti nacionalines draugijas ir asociacijas. Europos kardiologų draugija, Pasaulio širdies federacija, Pasaulio širdies tinklas, Amerikos širdies asociacija savo tinklalapiuose pateikia gausios informacijos ir patarimų. Europos kardiologų draugija Latviją apdovanojo už sėkmingą dalyvavimą. Lietuvos širdies asociacija, bendradarbiaudama su Pasaulio širdies federacija, nuo 2011 metų prisijungė prie tarptautinio judėjimo Go Red for Women ir žiniasklaidoje tęsia informavimo kampaniją, kurios tikslas – skleisti informaciją apie rizikos sumažinimo priemones, skatinti sveikesnę gyvenseną, ligų prevenciją, ilginti gyvenimo trukmę, palaikyti pasaulinę sveiko senėjimo iniciatyvą. Šiais metais Lietuvoje kampanija tęsiama nauju formatu – Lietuvos širdies asociacija pristato Vaidoto Grigo fotografijų parodą Saugok širdį, kuri keliaus per Lietuvą. Parodos atidarymo Vilniaus Rotušėje metu gegužės 18 dieną rengiamoje spaudos konferencijoje aptartas problemos aktualumas. Lietuvoje kiekvienais metais širdies ir kraujagyslių ligos nusineša per 13 tūkst. moterų gyvybių. Mirčių struktūroje tai sudaro daugiau nei 65 proc., vyrų – 47 proc. Tiesa, vyrai pradeda sirgti anksčiau, bet moterų serga ir miršta daugiau. Moterų mirčių skaičius nuo širdies ir kraujagyslių ligų yra beveik 4 kartus didesnis nei nuo vėžio. Pirmasis žingsnis, siekiant gerokai sumažinti riziką, yra nuolat skleisti žinias apie šią grėsmę sveikatai. Pasaulinė širdies federacija teigia, kad moterims vis dar nepakanka žinių apie šią grėsmę jų sveikatai, todėl joms širdies liga dažnai diagnozuojama pavėluotai dėl klaidinančių mitų. Todėl pirmasis žingsnis, siekiant gerokai sumažinti moterų riziką susirgti širdies ir kraujagyslių liga, yra informuoti jas apie šį pavojų.


Daugiau informacijos apie šią kampaniją rasite nuo 2011 metų veikiančioje specialiai Lietuvos širdies asociacijai sukurtoje svetainėje www.raudonasuknele.lt. Žinomos, visuomeniškai aktyvios Lietuvos moterys – sporto čempionė Daina Gudzinevičiūtė, dizainerė profesorė Jolanta Talaikytė, televizijos laidų vedėja, žurnalistė Rūta Mikelkevičiūtė, aktorė Nijolė Narmontaitė, žurnalistė Laima Lavastė, politikė Irena Degutienė bei daugelis kitų – nusifotografavo fotomenininko V. Grigo sukurtai specialiai nuotraukų serijai Saugok širdį, skirtai atkreipti dėmesį į dažniausią pasaulyje moterų mirties priežastį – širdies ir kraujagyslių ligas. Šiai specialiai iniciatyvai nusifotografavo ir kampanijos Lietuvoje organizatorės bei renginio globėja, Sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė. Fotosesijoje visos moterys – akcijos garbės ambasadorės – pozavo vilkėdamos raudonai arba su šios spalvos detale, ir tokiu būdu prisidėjo prie tarptautinės šviečiamosios kampanijos. „Moterys buvo fotografuojamos mano stiliumi, kaip aš įpratęs, atsižvelgiant į kiekvienos asmenybę, individualumą ir kiekvieną atskleidžiant kaip modelį. Kai žmogus yra fotografuojamas, jis yra ir asmenybė, ir modelis. To ir siekiau. Projektas sukurtas per labai trumpą laiką: nuo pirmos fotosesijos iki nuotraukų parodai atspausdinimo nepraėjo nė mė- nuo, todėl darbo tempas buvo didelis“, – pasakojo fotomenininkas V. Grigas, kurio naujausia fotografijų paroda Vilniaus Rotušėje bus eksponuojama vieną dieną, o vėliau persikels į Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikas ir Lietuvos didžiųjų miestų savivaldybes. Judėjimo iniciatoriai įsitikinę, kad moterys, kaip šeimos židinio puoselėtojos, gautą informaciją gali paskleisti ir praktiškai pritaikyti savo šeimose, paskatindamos vyrus gyventi sveikiau, atsikratyti blogų įpročių, daugiau judėti, mažiau sėdėti, sveikiau maitintis, mažiau nervintis, įveikti stresą.
Moterys gali suteikti sveikos gyvensenos įgūdžių savo vaikams visam gyvenimui. Tai – sveikesnės visuomenės laidas. Garsi žurnalistė L. Lavastė parodos atidarymo proga parašė: „Mes, moterys, turime pakeisti situaciją. Ir ne tik dėl savęs. Privalome rūpintis savo sveikata, nes moteriai gamtos skirta misija būti šeimos sergėtoja ir puoselėtoja. Gerumo, taikos, meilės skleidėja ir ramybės sala šiame neramiame pasaulyje, kuriame jūs, vyrai, nevengiate pavojų, rizikos ir streso. Sveika ir laiminga moteris – tai sveika ir laiminga šeima, visuomenė bei tobulesnis pasaulis. Pažvelkite į mus. Mūsų raudonos suknelės ir raudonos spalvos ženklai simbolizuoja ne tik aistrą gyventi. Jos siunčia ir raudoną pavojaus signalą – stop. Žvelkime vieni į kitus, rūpinkimės vieni kitais. Ir, pamatę nerimą keliančius ženklus, nepamirškime laiku pasiteirauti: „Širdele mano, kodėl tu liūdna?“


Šaltinis: „Internistas“

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai