Padidėjęs rūgštingumas

Ne vienas yra patyręs rėmens graužimą - nemalonų deginimą, graužiantį skausmą už krūtinkaulio. Jis paprastai pasireiškia padidėjus skrandžio sulčių rūgštingumui. Kodėl padidėja rūgštingumas ir kaip jį nuslopinti? Tokie ir panašūs klausimai kyla daugeliui varginamų šio negalavimo. Į juos atsako Kauno II klinikinės ligoninės gydytoja Egidija PAURIENĖ
 

Pagrindinis varginantis padidėjusio rūgštingumo sukeliamas simptomas - viršutinės vidurinės pilvo dalies skausmas. Jis gali suintensyvėti praėjus 1-3 valandoms po valgio. Sergant gastroezofaginio refliukso liga (GERL) du kartus per savaitę ar dažniau atsiranda rūgštaus turinio atpylimo į stemplę pojūtis, graužia rėmuo. Tai sutrikdo kasdienę veiklą ir blogina gyvenimo kokybę.
Refliuksą skatina kai kurie maisto produktai: turintys kofeino (šokoladas, kava), riebalai, angliavandenių prisodrinti gėrimai, kai kurie vaisiai - citrusiniai, obuoliai, kopūstai ir kt.
Reikšmės turi ir spaudimo pilvo ertmėje padidėjimas: rėmuo atsiranda greičiau, jei daromi fiziniai pratimai po valgio, jei ankšti drabužiai.
Alkoholis apskritai išderina sfinkterinio tonuso mechanizmus, o rūkymas didina skrandžio sulčių sekreciją.


 

Kaip gydyti padidėjusį rūgštingumą?


Jei rėmuo vargina daugiau kaip du kartus per savaitę, reiktų kreiptis į gydytoją, jis paskirs veiksmingų vaistų, kurie numalšins nemalonius simptomus.
Šiuo metu pirmiausia pasirinktinais vaistais gastroezofaginei refliukso ligai gydyti laikomi protono pompos inhibitoriai bei druskos rūgšties kiekį slopinantys vaistai - histamino 2 receptorių antagonistai.
Ne taip seniai, maždaug prieš dešimtmetį, buvo sukurtas natūralus augalinės kilmės preparatas Frutin. Jis neveikia skrandžio gleivinės sekrecijos, nemažina rūgštingumo, bet sudaro barjerą (putas), neleidžiantį skrandžio turiniui patekti į stemplę.
Kai kurių ligonių vis dar mėgstami sodos tirpalas ar pienas, kaip ir anksčiau vartoti antacidiniai vaistai, neveikia pačios ligos priežasties, tik, neutralizuodami rūgštų turinį, nuslopina ligos simptomą. Neturint po ranka tinkamo vaisto, kuris slopintų sekreciją, „gesinti “gaisrą” galima ir taip, bet esant veiksmingiems vaistams tai yra labai archajiškas metodas.
 

Pagalbinė priemonė - gyvensenos ir mitybos korekcija


Yra keletas paprastų priemonių norintiesiems išvengti rėmens: pavalgius nesimankštinti, nedėvėti ankštų drabužių, maždaug 3 valandas iki miego neprisivalgyti, tik pavalgius nesigulti.
Maisto produktai, kurių reiktų vengti: gazuoti gėrimai, didelis kavos kiekis, kai kurie citrusiniai vaisiai, kopūstai, rauginti produktai, kofeino turintys produktai (kokakola, pepsikola, šokoladas), labai riebus maistas.
Baltyminiai produktai stiprina apatinio sfinkterio tonusą ir kartu slopina rėmenį, retina jo dažnumą.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai