Rotavirusinė infekcija įveikiama

Šaltojo sezono metu rotavirusinė infekcija pasitaikančiu vis dažniau. Dėl jos pasaulyje per metus miršta apie 800 tūkst. žmonių, iš jų – apie 500 vaikų. 95 proc. pasaulio vaikų, nepaisant rasės, socialinės ar ekonominės padėties, perserga šia liga iki jiems sukanka penkeri. Lietuva šiuo atveju neatsilieka nuo pasaulio, nes kasmet dėl rotavirusinės infekcijos tūkstančiai vaikų gydomi ligoninėse, o dalis jų – netgi reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuose.
 

Paplitimas
Rotavirusas
– daugiausia žarnyne parazituojantis virusas, sukeliantis skrandžio ir žarnų uždegimą – gastroenteritą. „Rotavirusine infekcija gali sirgti visų amžiaus grupių žmonės, tačiau labiausiai pažeidžiami 6–24 mėnesių amžiaus vaikai. Rotavirusas yra dažniausia kūdikių ir mažų vaikų vėmimo ir viduriavimo priežastis. Patekusi per burną, infekcija plinta labai greitai, o įprastos higienos priemonės mažai padeda, nes vyresniems vaikams ir suaugusiesiems dažnai liga pasireiškia be jokių ryškių simptomų, o virusu užsikrėtęs žmogus jo nešiotoju ir platintoju gali būti net iki 50 dienų. Per gyvenimą rotavirusine infekcija persergama daug kartų, tačiau sunkiausi yra pirmieji kontaktai su šiuo virusu“, – teigė gydytoja Rasa Kerpauskienė.


Vaikus užklumpančios rotavirusinės infekcijos paprastai suaktyvėja vėlyvą rudenį ir žiemą, nes, skirtingai nuo kitų ūminių žarnyno infekcijų, rotavirusas puikiai išgyvena esant nulinei temperatūrai, gali ilgai išbūti vandenyje, o vėliau patekti į maistą.
Greičiausiai rotavirusinės infekcijos aukomis tampa vaikai nuo vienerių iki trejų metų amžiaus. Mažesni nei vienerių metų kūdikiai nuo šios infekcijos saugomi motinos antikūnų, stabdančių viruso skverbimąsi į organizmą. Tačiau, vaikui ūgtelėjus, rizika susirgti šia varginančia infekcija gerokai išauga.
Pasak gydytojos R. Kerpauskienės, rotavirusas yra nešvarių rankų liga, perduodama kitam asmeniui per buities daiktus, paruoštą maistą. Rotavirusu taip pat greitai galima užsikrėsti per nešvarų vandentiekio, šulinio ar upės vandenį. Yra galimybė užsikrėsti ir nuo čiaudinčio ar kosinčio infekuoto žmogaus.
Požymiai
„Ligą dažnai galima supainioti su paprasčiausiu peršalimu, nes iš pradžių žmogų užklumpa sloga, pradeda skaudėti gerklę. O jei dar ir pakyla temperatūra, rotavirusinė infekcija primena gripą. Pirmomis ligos valandomis vaikus dažnai pykina, jie vemia. Negana to, skauda galvą, kankina mieguistumas, kartais krečia šaltis. Virusas greitai išplinta virškinamajame trakte ir sukelia dažną viduriavimą (net iki 20 kartų per dieną), nors paprastai pilvo ir neskauda. Viduriavimas gali trukti apie penkias šešias dienas“, – aiškino gydytoja R. Kerpauskienė.
Gydymas
Gydant rotavirusinę infekciją, ligoniui svarbiausia atkurti skysčių pusiausvyrą. Pasak gydytojos R. Kerpauskienės, prarastiems skysčiams atnaujinti yra skiriama geriamųjų skysčių balansą organizme atstatančių tirpalų, kuriuos gerti ligoniui patartina šaukšteliais ar net lašais, kad neišvemtų. Jei ligonis prarado daug skysčių ar gerti negali, skiriamos lašelinės į veną.
Taip pat labai svarbu maitintis lengvai virškinamu maistu. „Geriausiai šiuo atveju tinka vandenyje virtos kruopų košės be jokių priedų, nepamirštant išgerti kuo daugiau skysčių, kuriuos dėl vėmimo ir viduriavimo organizmas prarado. Elektrolitų balansui atkurti tinka negazuotas, silpnai sūraus skonio mineralinis vanduo. Tačiau šviežių vaisių sulčių ar gėrimų reikėtų vengti“, – patarė gydytoja.
Rotaviruso sukeltam viduriavimui gydyti rekomenduojami absorbuojamuoju poveikiu pasižymintys vaistai (pvz., Smecta), kurie absorbuoja rotavirusus ir mažina viduriavimą, taip palengvinant ligonio būklę. Šiuos vaistus reikia vartoti kartu geriant pakankamą kiekį skysčių, nes šios priemonės papildo viena kitą.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai