Klasikinis masažas. III dalis

Vibracija - tai tam tikro dažnio ir amplitudės virpesių perdavimas kūno paviršiui. Vibracija veikia ne tik masažuojamą vietą, bet sklinda į plotį ir gylį, apimdama šalia ir giliau esančius audinius. Vibracija gali būti atliekama žmogaus rankomis arba specialiais aparatais.
 

Fiziologinis poveikis


Vibracija veikia įvairiapusiškai, ypač nervinį audinį. Šis poveikis yra refleksinis. Šiuo būdu masažuojant kartais netgi pavyksta atgaivinti išnykusius giliuosius refleksus. Poveikis labai priklauso nuo virpesių dažnio ir amplitudės. Nenutrūkstama vibracija, jeigu ji atliekama dideliu dažniu ir švelniai, gali veikti atpalaiduojančiai, malšinti skausmą. Nutrūkstanti vibracija, jeigu ji bus daroma didesne jėga, gali veikti tonizuojančiai, didinti raumenų tonusą, išplėsti, kartais ir susiaurinti kraujagyslių spindį, greitinti žarnų peristaltiką. Vibracija skatina audinių regeneraciją (atsistatymą) po traumų.
 

Vibracijos būdai


Vibracija yra skirstoma į nenutrūkstamą ir nutrūkstamą. Smūgiuojamieji masažo būdai gali būti laikomi atskira masažo būdų grupe arba priskiriami nutrūkstamai vibracijai.
Nenutrūkstama vibracija
Ji gali būti stabili, labili ir taškinė.
Stabili vibracija. Jos metu masažuotojo ranka atlieka virpamuosius judesius vienoje vietoje, pavyzdžiui, yra vibruojamas trapecinio raumens viršutinis kraštas.
Labili vibracija. Jos metu masažuotojo ranka slenka masažuojamuoju paviršiumi jį virpindama. Taip masažuojama nugara, sėdmenys, rankos, kojos ir kt. Ji gali būti daroma visu delnu, įtemptų ir išskėstų pirštų galais, delno pagrindu.
Taškinė nenutrūkstama vibracija. Vibruojama viename taške, pavyzdžiui, nervo išėjimo vietoje. Dažniausiai masažuojama vienu pirštu (smiliumi). Šį būdą galima taikyti masažuojant sėdimojo nervo išėjimo vietą, antakiduobinių nervų išėjimo vietas ir kt.
Visi šie nenutrūkstamos vibracijos būdai yra pagrindiniai. Be jų, dar yra pagalbinių būdų - purtymas, sukratymas, pakratymas.
Purtymas. Šis būdas yra skirtas atskiro raumens arba raumenų grupės vibracijai. Purtyti galima suėmus raumenį tarp nykščio ir mažylio arba tarp nykščio ir likusių keturių pirštų. Taip purtomi dvilypis blauzdos raumuo, šlaunies raumenys, dvigalvis rankos raumuo, nugaros plačiojo raumens laisvasis kraštas. Purtymas atpalaiduoja, nuskausmina (1 pav.).


Sukratymas. Tai netiesioginis vidaus organų masažas. Sukratyti galima krūtinės ląstą, dubenį. Krūtinės ląsta sukratoma gulinti ant nugaros, dubenį galima sukratyti gulint ant nugaros arba kniūpsčiomis. Krūtinės sukratymas gerina atsikosėjimą, dubens sukratymas - žarnyno peristaltiką, atpalaiduoja spazmus, tinka esant įvairios kilmės vidurių užkietėjimams (2a, 2b pav.).
Pakratymas. Šiuo būdu masažuojamos rankos ir kojos. Masažuotojas suima galūnę už plaštakos arba čiurnos ir pakrato, darydamas greitus, mažos amplitudės, tuo pat metu šiek tiek atitraukia galūnę į šalį ir vėl ją pritraukia atgal. Šis būdas mažina raumenų įtempimą (3 pav.).
 

Nenutrūkstamos vibracijos metodika ir taisyklės


Metodika. Gali būti masažuojama vienu pirštu, vibruojant nedidelius plotus, pvz., sėdimojo nervo išėjimo vietą, dviem pirštais (vibruojant gerklas), nykščiu ir likusiais keturiais pirštais (purtant), delnu, jo pagrindu, kumščiu arba įtemptų pirštų galais (labili nenutrūkstama vibracija). Vibruoti galima viena, abiem rankomis atskirai arba “pasunkinta” ranka.
Taisyklės
1. Nenutrūkstamos vibracijos metu masažuojamoji vieta turi būti atpalaiduota.
2. Norint paveikti tik paviršutinį audinių sluoksnį, geriau naudoti labilią nenutrūkstamą vibraciją delnu, o siekiant paveikti gilesnius audinius, geriau vibruoti delno pagrindu arba įtemptų pirštų galais, kad susidarytų kampas tarp masažuotojo rankos ir masažuojamojo paviršiaus.
3. Nenutrūkstama vibracija iš masažuotojo reikalauja tam tikro įsitempimo, todėl norint sėkmingai ją atlikti, būtina nuolat treniruotis.
 

Nutrūkstama vibracija


Smūgiuojamieji masažo būdai. Jų fiziologinis poveikis aprašytas kartu su nenutrūkstamos vibracijos poveikiu. Smūgiuojamieji masažo būdai yra: padaužymas, plekšnojimas, kapojimas, punktavimas.
Padaužymas. Jis daromas abiejų rankų plaštakomis, lengvai sugniaužtomis į kumštį, kad viduje būtų oro tarpas. Daužoma išorine delno (mažojo piršto) briauna arba pirštakauliais. Ritmiški smūgiai padidina raumenų tonusą, jų aprūpinimą krauju.
Plekšnojimas. Masažuojama delnais, padarant juose duobutę (oro pagalvę), kuri sušvelnina smūgį. Plekšnojama masažuojant nugarą, šlaunis, sėdmenis, pilvą. Yra dar vienas plekšnojimo variantas - atplėšimas. Tai tarpinis būdas tarp smūgiavimo ir maigymo. Delnas plekšteli į masažuojamąjį paviršių, o išskėsti pirštai suima ir atkelia audinius (4 pav.).
Kapojimas. Kapojama abiejų rankų išorinėmis (mažojo piršto) briaunomis. Masažuotojo pirštai šiek tiek praskėsti ir sulenkti, riešai atpalaiduoti. Vibracija, sukelta kapojimo, sklinda gilyn ir platyn. Tokiu būdu masažuojant susitraukia raumenys, pagerėja jų mityba (5 pav.).
Punktavimas. Tai paspaudimai prisiliečiant dviejų pirštų galais, primenantys mušimą būgno lazdelėmis arba padaužymas abiejų rankų išskėstų pirštų pagalvėlėmis (pirštų dušas). Dviem pirštais punktuojamos priestuburinės sritys nervų išėjimo taškuose, o visais pirštais - dideli plotai, dažniausiai nugara (6 pav.).
Nutrūkstamos vibracijos metodika ir taisyklės
Metodika. Nutrūkstamos vibracijos metu masažuotojo ranka,
prisilietusi prie masažuojamojo paviršiaus staiga nuo jo atitraukiama. Vibraciją sudaro tarsi vienas kitą keičiantys prisilietimai arba smūgiai. Ji atliekama lengvai sugniaužtais kumščiais, delnais arba pirštų galais.
Taisyklės
1. Smūgiuojant masažuojamasis neturi jausti skausmo.
2. Masažuotojo rankos turi būti atpalaiduotos per riešus.
3. Smūgio jėga ir gilumas priklauso nuo to, kiek rankos segmentų dalyvauja atliekant šį veiksmą: ar smūgiuojama tik plaštaka, ar plaštaka ir dilbiu, ar visa ranka.
4. Kapojimo poveikis priklauso nuo riešo atpalaidavimo, pirštų įtempimo, praskėtimo, sulenkimo: kuo tiesesni ir labiau suglausti pirštai, tuo didesnė smūgio jėga, ir priešingai.
 

Vibracija aparatais


Vibracinis masažas aparatais yra toks masažas, kai tam tikru aparatu visam kūnui iš karto arba kuriai nors sričiai perduodami įvairaus dažnumo ir amplitudės virpesiai. Pagal tai, kaip aparatai paskleidžia virpesius, juos galima skirstyti į viso kūno ir vietinės vibracijos aparatus. Viso kūno vibracijai skirti aparatai yra stacionariniai, o vietinei vibracijai - portatyvūs, jais lengva naudotis. Šiuo metu yra didelė vibracinių aparatų pasiūla.
Labai efektyvūs yra vibraciniai povandeniniai masažo aparatai. Povandeninis masažas pagrįstas šilumos ir mechaniniu poveikiu organizmui, jis lengvai dozuojamas. Šiltas vonios vanduo ir nesvarumo būsena padeda geriau atsipalaiduoti, todėl masažo poveikis persiduoda į giliuosius audinius, kuriuos ne visada galima paveikti masažuojant rankomis. Ritmiški virpesiai vandenyje yra artimesni žmogaus fiziologijai dirgikliai nei mechaninis masažas. Į vonią įpylę įvairių gydomųjų priedų, dar gausime ir cheminį poveikį. Hidromasažas pastebimai pagerina odos ir gilesnių audinių kraujotaką, limfos tekėjimą, mažina skausmą, spartina gijimą po uždegiminių ligų, tonizuoja ir treniruoja organizmą.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai