Ar mankšta - tik niekai? Reabilitacija po traumų

Kasdien į gydytojus pagalbos kreipiasi daugybė traumas patyrusių žmonių. Pirmiausia jiems pagalbos ranką ištiesia gydytojai traumatologai-ortopedai, tačiau sugijus lūžusiems kaulams ar pažeistiems sąnariams, deja, ne visada galima greitai grįžti prie įprastos veiklos.
 

Esant trauminiams pažeidimams taikomas chirurginis (pvz., lūžę kaulai sutvirtinami plokštelėmis, sraigtais, vinimis) ir konservatyvusis gydymas (pvz., neleidžiama lūžgaliams dislokuoti uždedant gipsą). Koks gydymo, o vėliau ir reabilitacijos metodas po traumos bus pasirinktas, priklauso nuo paciento amžiaus, fizinio pajėgumo, profesijos, paciento sutikimo, na, ir galiausiai nuo to, ko tikisi pacientas (pvz., visiškai susigrąžinti buvusį darbingumą ar tik sugebėti apsitarnauti).
 

Kada pradedama reabilitacija ir kokie jos metodai?


Jei galima, kineziterapija turi būti pradedama praėjus 48 valandoms po traumos - tada, kai aprimsta patinimas, sumažėja skausmas.
Be fizinių pratimų, kineziterapijos procedūrų metu dar naudojama krioterapija (šaldymas ledu), paviršinis ir giluminis šildymas, masažas, elektros stimuliacija, fizinės manipuliacijos sąnaryje.
Fiziniai pratimai, atsižvelgiant į jų intensyvumą, skirstomi į 3 lygius:
Pirmo lygio pratimai taikomi po operacijos. Šioje stadijoje atliekami pasyvūs ir aktyvūs galūnių judesiai. Taip pat nepertraukiami pasyvūs judesiai.
Kai pacientas pats gali judinti pažeistą galūnę, pradedami antro lygio fiziniai pratimai. Šie pratimai taikomi reabilitacijos pradžioje, po traumų, kai nereikia operacijos. Kai pacientas lengvai atlieka antro lygio fizinius pratimus ir jų metu nejaučia skausmo, pradedami trečio lygio pratimai. Jie didina raumenų elastingumą bei stiprina aplink sąnarį esančius raiščius ir raumenis. Fiziniai pratimai svarbūs, nes pasikeičia nervų sistemos būklė (teigiamos emocijos, pagerėja miegas, normalizuojasi nervinių procesų pusiausvyra tarp dirginimo ir slopinimo), vyksta kaulų anatomijos pakitimai, didėja raumenų ir raiščių paslankumas, pakinta kaulų mineralizacija. Tačiau norėčiau priminti, kad nesilaikant specialistų nurodymų, fiziniai pratimai gali ir pakenkti. Sąnarius supa raumenys, kurie lemia judesių amplitudę bei jėgą. Raumenys sukelia labai didelę įtampą aplink sąnarį. Todėl kai pažeidžiama pusiausvyra tarp raumenų jėgos ir lankstumo, toks krūvis tampa ypač žalojantis.


Atskirai reikėtų paminėti su imobilizacija, vienu dažniausiai po traumų ir kai kurių operacijų taikomu gydymo metodu, susijusias problemas. Jos tikslas yra užkirsti kelią rekonstruotų bei gyjančių audinių pertempimui, lūžių atveju - apsaugoti nuo lūžgalių dislokacijos. Tačiau ilgai trunkanti imobilizacija sukelia kaulų ir aplinkinių audinių pakitimus, dėl kurių paprastai sumažėja galūnės judrumas. Dėl judėjimo stokos didėja kolageno junginių skaičius, formuojasi sąaugos sąnaryje. Šie veiksniai yra žalingi traumos nepažeistiems audiniams ir smarkiai sumažina reabilitacijos efektyvumą. Dėl to susidaro sąnario kontraktūra, didėja sąnarį supančių raumenų spazmai, tonusas.
Norint atpalaiduoti spazmus, kurie jau prarado apsauginę funkciją ir tampa žalojančiais, bei norint, kad atsinaujinimo procesai paspartėtų, galima pavartoti raumenis atpalaiduojančių vaistų, pvz., tolperisono. Jis ne tik atpalaiduoja skeleto raumenis, bet ir gerina periferinę kraujotaką, pasižymi nuskausminamuoju poveikiu. Atpalaidavus raumenų spazmus, pagerėja periferinė kraujotaka, sumažėja raumenų skausmas ir lengviau pasiekiamas raumenų, supančių sąnarį, bei sąnario funkcijos atsinaujinimas.
Masažas - tai neatskiriama reabilitacijos dalis. Masažuojant pagerėja visos raumenų funkcijos: gebėjimas greičiau susitraukti ir atsipalaiduoti, dėl to judesiai tampa tikslesni, tobulesni, padidėja raumenų darbingumas. Masažas teigiamai veikia sąnarius bei sausgysles. Jis pagerina sąnario ir aplink esančių audinių aprūpinimą krauju, sustiprina sąnario kapsulę, pagerėja raiščių elastingumas, pagreitėja padaugėjusio sąnario skysčio, taip pat ir medžiagų apykaitos produktų, susikaupusių apie sąnarį, rezorbcija. Tačiau kad jį būtų galima sėkmingai atlikti, raumenys turi būti kiek galima atpalaiduoti, kaip minėta, čia gali padėti tolperisonas (Mydocalm), kuris neturi slopinamojo poveikio ir gali būti saugiai derinamas su kitais vaistais.
Baigdama norėčiau pabrėžti, kad reabilitacija po traumų yra būtina norint pasveikti ir normaliai judėti. Tiek atliekant operaciją, tiek konservatyviai gydant, reabilitacijos svarba išlieka tokia pati. Svarbu, kad gydymas ir visos šios atskiros reabilitacijos dalys veiktų kaip visuma. Kuo anksčiau bus pradėta reabilitacija, tuo greičiau atsinaujins sąnario judrumas ir maksimaliai bus pašalintos traumos pasekmės.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai