Masažas - mūsų daktaras

Apie gydomąją masažo galią žinota jau senovės Romoje. Profesionalus masažas gydo kūną ir sielą. O kokie yra masažo būdai ir koks tinkamesnis tam tikros ligos atveju? Kaip masažuotoją profesionalą atskirti nuo mėgėjo? Apie tai kalbamės su „Žolių salono“ masažiste Nijole VENSLOVIENE.
 

Kuo naudingas masažas?


Masažas labai naudingas ilgai sėdintiems prie kompiuterio, dirbantiems sunkų fizinį darbą, aktyviai sportuojantiems. Jis visada sukelia malonų ramybės jausmą, todėl ypač naudingas žmonėms, kurių jautri nervų sistema, kenčiantiems nuo ilgalaikio streso, įvairių baimių, depresijos priepuolių ar nerimo.
Švelnūs tempiantys ir glostantys judesiai skatina kraujo apytaką, plečia kraujagysles, teigiamai veikia vidaus organus.
Masažas suaktyvina limfos apytaką kūne. Fiziškai aktyviems žmonėms masažas sugrąžina medžiagų pusiausvyrą, o deguonies patekimą į audinį padidina 10–15 proc.
Masažo metu ištiesinamas kūnas, todėl pagerėja laikysena. Pasyvus gyvenimo būdas, sėdimas darbas sukūrė suvaržytų, susikūprinusių ir blogos laikysenos žmonių bendriją. Kai raumenys neįtempti, kūnas atrodo lengvesnis, o laikysena natūralesnė ir ramesnė.
Masažas padeda organizmui pasisavinti maisto medžiagas, pašalinti šlakus, taip pat stimuliuoja nervus, raumenis ir kraujotaką. Juo galima gydyti aukštą kraujospūdį, sinusitą, galvos skausmą, nemigą, kraujotakos ligas, kaklo, nugaros, stuburo skausmus.
 

Kokie yra masažo būdai?


Naudojami keturi masažo būdai, kurie vadinami plekšnojimu, trynimu, glostymu ir minkymu.
Angliškasis plekšnojimo pavadinimas kilęs iš prancūzų kalbos žodžio, reiškiančio būgnijimą pirštais į kokį nors paviršių. Dažniausiai plekšnojama delno kraštu greitais, kapojamais judesiais, tačiau stipriai nesmūgiuojama. Tokie judesiai tinkami sėdmenims, šlaunims, liemeniui ir pečiams masažuoti, t.y. toms vietoms, kur daug raumenų.
Tuo tarpu trynimo judesiai turi giliai prasiskverbti į raumenis. Dažniausiai taip masažuojami šokėjai, sportininkai, kuriems yra pažeistų, patemptų raiščių ar sausgyslių. Trynimo judesiai sustiprina kraujotaką, pagerina sąnarių lankstumą.
Trynimas atliekamas rankos pagrindu ties riešu, keliais pirštais arba viršutine nykščio dalimi. Šis metodas netinka masažuoti pažeistas kūno vietas, kai, pavyzdžiui, yra mėlynių.
Glostymo būdas, kai glostoma lėtai ir ritmiškai abiem rankomis, tarp nykščių paliekant nedidelį tarpelį. Jei reikia labai nedidelio spaudimo, glostoma delnais arba tik pirštų galiukais lengvais, slystamaisiais judesiais tolyn nuo širdies.
Lengvas glostymas atpalaiduoja nervų sistemą. Norint padidinti spaudimą, glostoma krumpliais arba nykščiais, o judesiai nukreipiami širdies link. Stipresnis spaudimas suaktyvina kraujotaką.


Minkymo būdas labiausiai tinka norint atpalaiduoti įtemptus, skaudamus raumenis, ypač trapecinį raumenį, esantį tarp kaklo ir pečių.
Abi rankos ritmiškai juda kartu, pamažu užgriebdamos vis kitą vietą. Raumuo yra apimamas ir sugniaužiamas.
Minkymas pasiekia giluminius raumenis, skatina limfos apytaką (dėl to limfa pašalina raumenyse susikaupusią pieno rūgštį). Šis masažo būdas gerina kraujotaką, atpalaiduoja įtemptus raumenis, labai tinka masažuoti pilvui ir išilginiams liemens raumenims.
Kaklo ir pečių zonos masažas mažina galvos skausmus, atpalaiduoja pečių raumenis, mažina viso kūno įtampą.
 

Kaip atliekamas atpalaiduojamas masažas?


Būdų yra daug. Kai norime atsipalaiduoti po įtempto protinio darbo, kai jaučiame, kad raumenys, sąnariai yra sustingę, kai norime sumažinti nervų įtampą, padėti gali lengvas ar vidutinio intensyvumo atpalaiduojantis masažas. Jis sudarytas iš visų ankščiau paminėtų būdų. Pradedama švelniai ir stiprinama tiek, kiek yra malonu masažuojamajam.
Toks masažas ne tik atpalaiduoja, palengvina ar visiškai pašalina kasdieninio gyvenimo sukeltą nuovargį ar įtampą, bet ir mažina įvairius skausmus, lengvina peršalimo ligų simptomus.
 

Kas yra osteopatija?


Tai metodas pažeistiems raumenims ir sąnariams masažuoti. Jis atsirado 1892 m., kai Amerikos fermeris, išradėjas ir gydytojas dr. Andriu Teiloras Silas atidarė pirmąją JAV osteopatinės medicinos mokyklą. Jis ieškojo pakaitalo to meto medicinai, nes manė, kad ji nėra pakankamai veiksminga.
Naujoji Silo medicinos filosofija, paremta Hipokrato mokymu, teigė: „Gydytojo tikslas – rasti sveikatą. Ligą surasti gali bet kas “.
Kaip ir Hipokratas, Silas manė, kad žmogaus kūno struktūra, funkcijos, protas ir dvasia yra nedalomi. Daktaras teigė, kad prižiūrėti ir gydyti pacientą reikia kaip vieną visumą, o ne kaip atskirų jo dalių simptomų rinkinį. Remdamasis asmenine patirtimi ir anatomijos žiniomis, jis manė, kad ligos ir negalavimai atsiranda tuomet, kai kaulai ir sąnariai nustoja harmoningai funkcionavę. Jis tikėjo, kad tokius sutrikimus galima išgydyti rankomis.
Nors iš pradžių jo idėjoms Amerikos medikų asociacija labai priešinosi, pamažu jos paplito visame pasaulyje. XIX amžiuje Silo filosofija ir metodai buvo laikomi radikaliais, o šiuo metu yra visiškai priimtini.
Kūno skausmą sukelia dvi priežastys – sužalojimai arba stresas. Stresas gali sukelti galvos skausmą dėl įtampos, nes verčia susitraukti raumenis. Šie raumenys yra kaklo nugarinėje pusėje, ties kaukolės pamatu; skausmas palengvėja juos masažuojant. Osteopatai mano, kad, esant nepažeistai kūno struktūrai, visi fiziniai veiksmai gali būti atliekami efektyviai ir be problemų.
Daugumai osteopatų pacientų kyla rūpesčių dėl stuburo, todėl jiems skauda nugaros apačią arba sprandą. Stuburui, o ypač kremzliniams tarpslanksteliniams diskams, tenka nuolatinis didelis krūvis dėl traukos jėgos, kuri slegia stuburą ir stovint. Jei žmogus stovi netaisyklingai, nuleistais pečiais, tai tik sustiprina esamus ir paskatina naujų negalavimų atsiradimą. Taigi kūno dalys ir sąnariai rankomis masažuojami taip, kad būtų sugrąžintos įprastos jų funkcijos.
 

Kokie yra masažo būdai ir kada jie taikomi?


Masažo būdai kiekvienu atveju parenkami individualiai, kad parinkta metodika duotų kuo geresnį rezultatą. Masažas prasideda nuo viso kūno atpalaidavimo ir skausmingiausių vietų išsiaiškinimo. Joms ir skiriamas didžiausias masažuotojo dėmesys.
Nugaros masažas padeda atsipalaiduoti visam kūnui. Glostoma neatitraukiant rankų nuo nugaros. Spaudžiant nykščiais abipus stuburo viršutinėje nugaros dalyje esančiu kanalu palengvinamas paciento kvėpavimas.
Apatinės nugaros dalies glostymas gali sumažinti vidurių užkietėjimą ir mėnesinių skausmus.
 

Koks galėtų būti visą kūną po sunkios darbo dienos atpalaiduojantis masažas?


Masažo seansas trunka nuo 20 min. iki 60 min. Pacientas nusirengia ir gulasi ant kieto ir patogaus paviršiaus, pavyzdžiui, ant specialaus masažui skirto stalo.
Profesionaliai atliekamas masažas gali nepatikti per daug droviems žmonėms, mat geriausių rezultatų pasiekiama tada, kai masažuojamas žmogus yra visai nuogas arba kuo mažiau apsirengęs.
Kiekvienas masažuotojas turi laikytis taisyklių.
Kambaryje turi būti šilta ir tylu. Kai šalta, žmogus negali atsipalaiduoti.
Paviršius, ant kurio guli klientas, turi būti patogus, bet tvirtas.
Tiek masažuotojas, tiek masažuojamasis turi būti atsipalaidavę; gali groti tyli, rami muzika.
Visi rankų judesiai turi būti natūralūs. Rekomenduojama, kad bent viena masažuotojo ranka viso seanso metu nebūtų patraukta nuo kliento kūno.
Galima naudoti aromatizuotą aliejų, kurio rasite vaistinėse ar specializuotose parduotuvėse, arba galite pasigaminti patys iš kvapniųjų druskų. Tinka ir šaukštas valgomojo augalinio aliejaus. Tik nepilkite jo tiesiai ant nugaros. Ant kūno aliejus paskirstomas rankomis, tuomet jis būna pakankamai šiltas.
Jeigu žmogaus neerzina aromatinio aliejaus kvapas, nesukelia alerginės odos reakcijos, masažas su aromatiniais aliejais yra malonus, atpalaiduojantis. Tik reikėtų vartoti natūralų, kokybišką aliejų.
Aromatinių aliejų masažo reikėtų atsisakyti, jei oda jautri.
 

Masažo paslaugos yra siūlomos gana plačiai. Kaip atskirti profesionalą masažuotoją nuo mėgėjo?


Masažas labai naudingas dar ir todėl, kad yra labai glaudus masažuotojo ir kliento kontaktas. Rankos – viena jautriausių kūno vietų; per jas patiriame daugiausiai lytėjimo pojūčių. Patyręs masažuotojas rankomis sugeba perduoti harmonijos ir atsipalaidavimo pojūčius. Geras masažuotojas, liesdamas klientą, sugeba diagnozuoti jo ligas, negalavimus. Turintis patirtį masažuotojas sugeba „išgirsti“ įtampą ir stresą per odos tekstūrą, raumenų mazgus ir nelanksčius sąnarius.
Jei masažas buvo jums malonus, sumažėjo įtampa probleminėse kūno vietose, jei jaučiatės po masažo gerai pailsėjęs, atsipalaidavęs, pilnas energijos, vadinasi, viskas tvarkoje. Šis masažistas jums tinka, ir galite sėkmingai tęsti seansus.
Jei po masažo jaučiate diskomfortą, nemalonius pojūčius, verčiau šio žmogaus paslaugų atsisakyti.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai