Šaldomasis mėtų aliejus

Medicina, ko gero, prasidėjo nuo fitoterapijos – gydymo augalais. Vieną iš gerai žinomų vaistažolių – pipirmėtę – vartojo dar senovės egiptiečiai, graikai, romėnai. Kinų medicinoje buvo nepakeičiamas šio augalo produktas – mentolis. Pipirmėtės aliejus turi net 44 proc. šios veikliosios medžiagos.
 

Pipirmėtė yra vandens (Mentha aquatica) ir gauruotosios (Mentha spicata) mėtų hibridas. Jos gydomasis poveikis stipresnis negu mėtos. Jos aštresnis kvapas ir šaldantis skonis.
Šis vaistinis augalas, augantis visoje Europoje ir Šiaurės Amerikoje, renkamas žydėjimo metu (maždaug rugpjūčio mėn.). Iš pipirmėtės gaminamos arbatos, aliejus ir kt.
 

Iš istorijos


Senovės egiptiečiai vartojo pipirmėtę virškinimo sutrikimams gydyti. Džiovintų pipirmėčių lapų rasta Egipto piramidėse, pastatytose 1000 m. pr. K.
Senovės graikai ir romėnai pipirmėte malšindavo pilvo skausmus.
XVII a. pipirmėtė pradėta auginti Anglijoje, XVIII a. tapo itin populiari visoje Vakarų Europoje. Ja gydydavo kvėpavimo takų infekcijas, pykinimą, vėmimą, menstruacijų skausmus.


 

Mentolis šiuolaikinėje medicinoje


Mentolis – pagrindinė pipirmėtės sudedamoji dalis, nulemianti gydomąsias augalo savybes. Kiekvienam žinomas raminamasis pipirmėtės poveikis. Ramina ne tik arbata, bet ir kvapų terapijos priemonės, taškinis masažas naudojant eterinį aliejų, vonelės.
Ledinukai, sirupai, lašai į nosį ar kvėpavimas mentolio garais, vonelės dažnai vartojami nuo peršalimo ligų, įkyraus sauso kosulio (ypač šaltu oru ir rūkaliams), kaip pagalbinė priemonė sergant bronchų astma.
Deja, daug naudingų dalykų pamirštama. Pvz., pipirmėtė gali padėti varginamiems galvos skausmo. Pabandykite pipirmėčių arbatą arba, dar geriau, – įtrinkite smilkinius tepalu su mentoliu.
Preparatai su mentoliu vartojami ir nuo žarnyno spazmų, sergant dirglaus žarnyno sindromu, ar nuo skausmingų mėnesinių dėl poveikio lygiesiems raumenims. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad pipirmėčių arbata gali sustiprinti rėmenį. Jei tulžies pūslėje yra akmenų, pipirmėčių arbata gali išjudinti akmenuką ir užkirsti tulžiai kelią nutekėti.
 

Nuskausminamasis mentolio poveikis


Spiritiniai tirpalai, tepalai, aliejai su mentoliu plačiai vartojami įvairiems skausmams malšinti. Užtepti ant odos ar gleivinių, jie dirgina nervų galūnėles, pradžioje sukeldami šalčio pojūtį. Vėliau refleksiškai išsiplečia kraujagyslės ir juntama šiluma. Taip švelniai malšinamas skausmas, niežulys, perštėjimas.
Tinka neuralginiams, sąnarių, raumenų (ypač sprando, juosmens) skausmams, odos ligoms su niežuliu, nudegus nuo saulės, įgėlus vabzdžiams, nusidilginus, kai skauda dantį.
Mentolio preparatai plačiai vartojami sporto traumoms gydyti. Dėl šaldomojo poveikio jie puikiai pakeičia ledo maišelius.
Mentolio yra geliuose nuo skausmo. Dėl to pagerėja skaudamos srities kraujotaka, nuskausminama, sustiprėja vaistų, kurie mažina uždegimą, prasiskverbimas pro odą. Mentolis medicinoje taikomas vis plačiau, nes vis daugiau mokslinių tyrimų įrodo pagalbinį ir tiesioginį jo skausmą ir uždegimą malšinantį poveikį.
Svarbu, kad mentolis veikia labai greitai. Prie jo poveikio nepriprantama, todėl šaldomasis jo poveikis jaučiamas visada.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai