Apsinuodijimas grybais

Šią vasarą, sulaukę pirmojo derliaus grybautojai jau patraukė į miškus.
Praeitais metais daugiau nei 10 grybautojų apsinuodijo pačiu pavojingiausiu grybu Lietuvoje – žalsvąja musmire, iš jų buvo ir mirties atvejų. Kad šiais metais nelaimių išvengtume, patariame rinkti tik gerai pažįstamus valgomus grybus.
Dažniausiai žmonės apsinuodija, nuodingą grybą supainioję su valgomuoju. Blyškioji musmirė palaikoma pievagrybiu, žalsvoji – ūmėde ar žaliuoke. Kartais grybautojai įsigudrina rinkti mažai žinomus grybus, pasikliovę netinkamais patarimais ar blogai juos supratę. Medicinos įstaigų pacientai dažnai nežino, kieno surinktus ir kokius grybus jie valgė. Tik retais atvejais nuodingas grybas nustatomas be didelių abejonių, jeigu jis turi ypatingą išvaizdą (bobausis), arba augo ypatingoje vietoje (mėšlagrybis).
Nuodingiausi Lietuvos grybai yra žalsvoji ir blyškioji musmirės. Net viename grybe esantis nuodo amatoksino kiekis gali būti mirtinas. Šio nuodo savybės nepakinta verdant, kepant, sūdant ir kitaip juos konservuojant.
Žalsvosios musmirės kepurėlė žalia, pilkai, rudai ar gelsvai žalsva, vidurinė jos dalis tamsesnė. Kotas tuščiaviduris, žalsvas, į pagrindą gumbiškai sustorėjęs. Apatinę koto dalį gaubia skiautėta išnara.


Būdingi apsinuodijusio žalsvąja ar blyškiąja musmirėmis ir negydomo žmogaus požymiai:
1. Pirmąją dieną suvalgomi grybai, pacientas skundų neturi;
2. Antrąją dieną prasideda vėmimas, pilvo skausmai, viduriavimas;
3. Trečiąją dieną būklė pagerėja, tačiau laboratoriškai nustatomi sunkaus kepenų pažeidimo požymiai;
4. Ketvirtąją dieną prasideda masyvus kraujavimas iš virškinimo trakto dėl kepenų pažeidimo sutrikus krešėjimui;
5. Penktąją dieną dėl sutrikusios medžiagų apykaitos pažeidžiamos galvos smegenys, sutrinka sąmonė, gali ištikti koma;
6. Šeštąją dieną prasideda ūminis inkstų nepakankamumas;
7. Septintąją dieną – mirtis.
Sunkių apsinuodijimo amatoksino turinčiais grybais komplikacijų galima išvengti, jei pacientas laiku kreipiasi profesionalios pagalbos.
Apsinuodijus kitais nuodingais grybais (paprastoji ir margoji musmirės, bobausis, mėšlagrybis, nuodingasis nuosėdis, pilkoji meškutė, pilkoji skydabudė ir kiti) mirtini atvejai retesni, tačiau galimi, ypač mažų vaikų, senyvų ar sergančių sunkiomis lėtinėmis ligomis žmonių.
Apsinuodijimo kitais nuodingais grybais požymiai dažnai būna panašūs, skiriasi tik laikas nuo grybų suvalgymo iki pirmųjų požymių pasireiškimo. Pirmiausiai prasideda stiprūs raižantys pilvo skausmai, pykinimas, vėmimas, viduriavimas. Būna bendras silpnumas, mieguistumas, centrinės nervų sistemos slopinimas. Kiti simptomai: pakitęs elgesys, galimos haliucinacijos, regos sutrikimai, traukuliai, psichozė, gali sustiprėti prakaitavimas ir seilėtekis.
Įtarę apsinuodijimą grybais nebandykite gydytis patys, skubiai kreipkitės pagalbos į artimiausią gydymo įstaigą.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai