Pirmoji pagalba įgėlus gyvatei

Pasaulyje priskaičiuojama apie 2500 rūšių gyvačių, kai kurios jų labai nuodingos. Įgėlus gyvatei, nuodai žmogaus organizmą veikia dvejopai: viena jų grupė sukelia nervų ir širdies paralyžių, kita – kraujo krešėjimo pakitimus.Mūsų miškuose gyvenanti angis priskiriama prie tų, kurių nuodai sukelia kraujo pakitimus. Reikia nepamiršti, kad nuo tinkamai suteiktos pirmosios pagalbos labai priklauso tolesnis gydymas.
 

Pirmoji pagalba


Jokiu būdu nereikia įgeltos galūnės veržti raiščiu, diržu ar skarele. Taip galime sukelti galūnės nekrozę, gresiančią sunkia komplikacija – gangrena. Negalima žaizdos prideginti – tokios žaizdos labai sunkiai gyja.


Įgėlus gyvatei reikia kuo skubiausiai išsiurbti nuodus iš žaizdos. Geriausia tai atlikti gumine kriauše arba pientraukiu, ypač jei nesame tikri dėl burnos ertmės gleivinės būklės. Jeigu žaizdelės paviršius apdžiūvęs, ją reikia atverti spaudžiant odos raukšlę. Praktika rodo, kad tokiu būdu pašalinama nuo 20 iki 46 proc. į organizmą patekusių nuodų. Siurbiame 15 - 20 minučių, nors daugiausia nuodų išsiurbiama per pirmąsias 6 minutes.
Po to žaizdelę reikia dezinfekuoti spiritu, degtine, jodu ar briliantine žaluma. Suteikus pirmąją pagalbą būtina nedelsiant vežti nukentėjusįjį į artimiausią gydymo įstaigą.
 

Kaip apsisaugoti


Nuo gyvačių apsisaugosime, jeigu eisime į mišką apsiavę gumine arba odine aukštaaule avalyne, apsirengę standžiais austinės medžiagos drabužiais.
Visiškai kurčios gyvatės pirmos žmonių nepuola – gelia tik gindamosi.
 

Saugokime gyvates


Gyvatė yra naudingas gyvūnas, todėl nereikia gyvačių persekioti ir mušti. Tai būtina paaiškinti vaikams ir paaugliams. Žmonės dar VI amžiuje pradėjo vartoti gyvačių nuodus gydymo tikslams, ir iki šių dienų jie sudaro daugelio vaistų pagrindą. Gyvačių nuodais gydomos kai kurios ginekologinės ligos, jie gelbsti nuo sąnarių, raumenų, nervų uždegimo. Ne veltui šis gražus roplys yra tapęs gyvybės ir sveikatos simboliu.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai