Ką daryti nudegus vaikui?

Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės Nudegimų ir plastinės chirurgijos poskyrio vadovo Dainiaus GELEŽAUSKO teigimu, kai kuriose JAV valstijose, įrodžius vaiko nepriežiūrą ir dėl to patirtą nudegimą, tėvai baudžiami administracine ar net baudžiamąja tvarka, atsižvelgiant į patirtos traumos sunkumą. Tuo tarpu pas mus nudegę vaikai į ligoninių priimamuosius važiuoja vienas po kito. Blogiausia tai, kad tėveliai nesugeba nudegusiems vaikams tinkamai suteikti pirmosios pagalbos.
 

Pavojingiausia vieta – virtuvė


Gyd. D. Geležausko teigimu, didžioji dalis visų nudegimų įvyksta ne kur kitur, o buityje. Viena pavojingiausių vietų, kur nudega ne tik vaikai, bet ir suaugusieji, – virtuvė. Šiek tiek rečiau vaikai susižaloja vonioje, garaže ar žaisdami lauke prie laužo. Augantys vaikai trokšta pažinti mus supantį pasaulį, prie visko prisiliesti ir viską paragauti. Jie dar nesuvokia ugnies ar kitų jiems grėsmę keliančių daiktų pavojaus. Užtenka minutei nusisukti ar mažąją atžalą palikti be priežiūros, ir gali įvykti skaudi nelaimė, kurios ne tik jūs, bet ir jūsų atžala nepamirš visą gyvenimą. Būtent todėl nuo pat mažų dienų vaikus būtina mokyti, kad negalima eiti prie orkaitės, krosnies, viryklės ar kitų karščio šaltinių. Paaiškinkite vaikams, kokią grėsmę kelia išdaigos su ugnimi, elektros laidais, aukštos įtampos pastotėmis.
Pasak gyd. D. Geležausko, norint apsaugoti savo mažąją atžalą nuo sveikatai, kartais net gyvybei, grėsmę keliančių pavojų, būtina prisiminti keletą dažniausiai daromų klaidų.
● Jei turite mažamečių vaikų, namie nedenkite stalo ilga staltiese, kurią vaikas gali patempti ir užsipilti karšta arbata ar sriuba. Nedėkite indų su karštais skysčiais ant grindų ar kitose vaikams lengvai pasiekiamose vietose.


● Maistą virkite ant toliau nuo krašto esančių kaitintuvų, indų rankenas nusukite į šoną. Arbatinuką laikykite vaikams nepasiekiamoje vietoje.
● Prieš maudydami vaiką, patikrinkite vandens temperatūrą.
● Atvėsinkite įkaitusius buitinius elektrinius prietaisus (lygintuvą, lituoklį) ar padėkite vaikams nepasiekiamoje vietoje.
● Neleiskite vaiko arti liepsnos ar laužo, žarijas užpilkite vandeniu.
● Saugiai nuo vaikų padėkite degtukus, žiebtuvėlius ir degias ar sprogstamąsias medžiagas.
● Nesėdėkite kartu su mažamečiu vaiku prie stalo, kai geriate karštus gėrimus (kavą, arbatą ir kt.).
● Sergančiam peršalimo ligomis vaikui inhaliacijoms nenaudokite karšto vandens.
 

Pirmoji pagalba – šaltas vanduo


Pasak patyrusio mediko, atsitikus nelaimei namuose, būtina kuo skubiau suteikti teisingą pirmąją pagalbą. Tik nuo jūsų šaltakraujiškumo, greitos orientacijos ir žinių priklauso nudegimo traumos baigtis, žaizdos gijimas ir nudegimo laipsnis. Pasak D. Geležausko, efektyviausia pagalba nudegusiam vaikui – laikyti žaizdą po tekančio šalto vandens srove 10–15 minučių, nudegus kūdikiui – 5 min. ir kviesti greitąją medicinos pagalbą. Kuo didesnis nudegęs kūno paviršiaus plotas, tuo sunkesnis nudegimas ir blogesnė ligos prognozė.
Norint sumažinti vaiko kančias namuose, galima duoti vaistų nuo skausmo. Mažiems vaikams iki 3 metų amžiaus geriausiai tinka paracetamolio žvakutės ar sirupas, vyresniems galima duoti paracetamolio tabletę. Negalima vaiko iškart po nudegimo valgydinti ar girdyti, nes ligoninėje nudegimo žaizdos perrišamos atlikus bendrą nejautrą (ligoniui duodama narkozė). Kol vaiką vešite į gydymo įstaigą, reikėtų ant nudegusių vietų uždėti sterilius ar bent jau švarius tvarsčius, suvilgytus šaltu vandeniu ( šaltas kompresas).
 

Venkite dažniausiai daromos klaidos


Dažniausia klaida, kurią daro išsigandę tėveliai, yra ta, kad iškart po nudegimo netinkamai suteikia pirmąją pagalbą. Ant nudegimo žaizdos negalima dėti nešvarių tvarsčių, barstyti druskos, tepti kiaušinio baltymų ar dantų pastos, nes tai sukelia skausmą ir infekuoja žaizdą bei pailgina jos gijimą. Visuomenėje sklando įsišaknijęs mitas, kad nudegimo žaizdą būtina kaip galima greičiau patepti riebalais ar aliejais. Pasak mediko, to daryti jokiu būdu negalima, nes tada ant žaizdos susidaro nelaidi šilumai plėvelė, ir karštis skverbiasi gilyn į odą ir gilesnius audinius, taip dar labiau juos pažeisdamas. Trumpiau tariant, patepę žaizdą riebalais, jūs vienu laipsniu pagilinsite nudegimą.
Esant giliems 2B-3 laipsnio nudegimams gali tekti persodinti vaiko odelę. Tai gana sudėtinga operacija, daroma atlikus bendrą nejautrą ir atsižvelgus į nudegusios odos plotą, ji gali užtrukti iki kelių valandų. Prieš šią operaciją turi būti atlikta nekrektomija, tai yra pašalinami giliai nudegę (nekrotizavę) audiniai. Ypač sunku šias operacijas atlikti, kai nudegusios anatomiškai sudėtingos kūno vietos: galva, veidas, plaštakos, pėdos, tarpvietė. Kartais dalis odos neprigyja. Dažniausiai persodinta oda prigyja per 10–14 dienų. Tačiau, esant giliems didelio ploto nudegimams, kai ilgai trunka sunki ligonio būklė, dalis persodintos odos gali neprigyti. Tuomet atliekamos pakartotinės odos persodinimo operacijos.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai