Slauga namuose: ką svarbu žinoti?

Nuolatinės slaugos poreikis gali atsirasti labai greitai ir netikėtai. Net jei artimasis ir serga sunkia nepagydoma liga, tokia situacija dažnai būna netikėta. Kaip elgtis: ieškoti slaugos įstaigos ar pačiam jį prižiūrėti namuose? Daugelio nuomone, geriausia slaugos priežiūros tarnyba – šeima. Tačiau, nusprendę savo artimąjį slaugyti namuose, daugelis net nenutuokia, kaip pakeisti patalynę, sauskelnes, kaip nuprausti nesikeliantį iš lovos žmogų. O netinkama priežiūra gali smarkiai pabloginti ligonio būklę. Ką svarbu žinoti slaugant namuose? Kokie papildomi pavojai gresia vasarą?
 

Sužadinti norą pasveikti

Tinkama slauga gali padėti pasveikti ir netgi atsikelti nuo patalo (pvz., po miokardo infarkto, insulto, traumų). Tačiau tam reikia sudaryti sąlygas. Sergantis žmogus turi būti slaugomas atsižvelgiant ne tik į ligą, jos sunkumą, amžių, bet ir į individualias jo savybes, poreikius. Nuolat gulint blogiau dirba plaučiai, kvėpavimas tampa paviršutinis. Todėl rekomenduojama masažuoti krūtinės ląstą, jei pacientas sugeba - pasiūlyti pūsti oro balionėlius. 

 
Pažeidžiamas ir virškinamasis traktas. Ilgai nejudant blogėja apetitas, kankina vidurių užkietėjimas. Negalima pamiršti ir psichologinės paciento būsenos. Jis nerimauja dėl savo gyvybės dėl to, kad yra priklausomas nuo aplinkinių ir t.t. Kai kurių ligonių pasikeičia charakteris, jie tampa kaprizingi, neretai visiškai nenori judėti, nors jų fizinė būklė leidžia tai daryti. Tokie psichiniai-emociniai sutrikimai komplikuoja galimybę pasveikti. Todėl labai svarbu sužadinti ligonio norą pasveikti. Kita vertus, nereikia sudaryti klaidingų ir nepagrįstų iliuzijų. 
 
Ligonio higiena 
 
Ligonis turi turėti savo kambarį, kurį reikia nuolat vėdinti, palaikyti optimalią 18-20 ºC temperatūrą. Vasarą orlaidė gali būti atidaryta nuolat, tačiau reikia stebėti, kad nebūtų skersvėjų. Drėgnai kambarį tvarkyti reikia kasdien. Lovą geriau pastatyti ne prie sienos, o galvūgaliu į sieną. Taip patogiau prieiti prie ligonio iš visų pusių. Nesikeliantiems nuo patalo labai tinka funkcinė lova. Higiena ypač svarbi. Ligonio prakaitas, šlapimas ir fekalijos sudaro tinkamą terpę praguloms rastis, o vasaros karščiai dar labiau didina šią tikimybę, ypač apkūnesniems ligoniams. 
 
Gulinčio ligonio rankos, veidas, kaklas turi būti prausiami, dantys valomi kiekvieną rytą. Ligonio galva turi būti trenkama kartą per savaitę. Jei įmanoma, geriausia ligonį prausti vonioje ar po dušu. Kai tokios galimybės nėra, turi būti atliekamas drėgnas viso kūno valymas (drėgnu rankšluosčiu arba specialiomis servetėlėmis). 
 
Gulintįjį prausti galima ir lovoje. Plaunant rankas ir kojas, reikia atidengti galūnę, padėti po ja rankšluostį. Prausimo judesiai - širdies link, sekant veninio kraujo tekėjimą. Po to nuprausiama viršutinė kūno dalis, nugara - pavertus ant šono. Nugarą ir šoną prausti masažuojamaisiais judesiais, nuo pečių juosmens link. Nuprausus sausai nušluostyti. 
 
Gulinčiam, nuo patalo nesikeliančiam ligoniui prausti galima naudoti specialų plaunamąjį kremą, pvz., TENA Wash Cream. Jis skirtas tarpvietės odai valyti keičiant sauskelnes ir prausti visam  kūnui. Šis kremas yra  muilo ir vandens pakaitalas, jo nereikia nuplauti, t.y. nereikia gaišti laiko, be reikalo keletą kartų vartant ligonį. Dėl to sumažėja ir slaugytojo darbo krūvis. Plaunamasis kremas yra profilaktinė priemonė nuo pragulų. Jis švelniai valo, drėkina ir saugo net itin gležną odą.   
 
Pragulų profilaktika 
 
Pirmasis ženklas, kad pradeda vystytis pragulos, kai odos raudonumas tam tikroje vietoje neišnyksta ilgiau nei pusvalandį. Norint išvengti pragulų būtina ligonį vartyti, kas 2 val.keisti jo kūno padėtį, tai gerina odos kraujotaką. Kad nesusidarytų pragulų po kryžkauliu ar ant kulno, galima naudoti įvairaus dydžio ratelius, įvilktus į drobinę medžiagą. Būtų gerai virš galvos pakabinti pagalbinę padedančią pasikelti priemonę. Taip ligonis pats galėtų pakeisti pozą. Čiužiniai nuo pragulų taip pat gali padėti jų išvengti. Be raukšlių privalo būti ir ligonio paklotas, patalynė - natūralaus pluošto, sugerianti prakaitą ir praleidžianti orą. Iš natūralaus pluošto turėtų būti ir ligonio apranga, ji turi būtų patogi, minkšta ir neveržti kūno. 
 
Reikia rūpintis ir ligonio mityba. Jis turi gauti pakankamai baltymų, angliavandenių, mineralų, mikroelementų ir kalorijų. Pragulos greičiau vystosi, jei ligoniui trūksta vitamino C ir cinko. 
 
Negerai, kai krenta svoris: prarandamas minkštas poodinis sluoksnis, ir pragulos atsiranda lengviau. 
 
Ką svarbu žinoti apie sauskelnes 
 
Kokybiškos sauskelnės turi gerai sugerti ir sulaikyti šlapimą, pašalinti šlapimo kvapą, būti patogios, paprastai naudojamos. Jos turi užtikrinti, kad oda kvėpuotų, antraip neišvengsime šutimo. Ypač tai aktualu vasarą, kai daugiau prakaituojama. Todėl vasarai pravartu rinktis orui laidžias juostines sauskelnes TENA Flex. Jos dengia minimalų kūno plotą ir taip leidžia odai geriau kvėpuoti. Todėl sumažėja odos sudirginimo rizika. 
 
Renkantis sauskelnes svarbu atsižvelgti ir į faktinį reikiamą sugerti šlapimo kiekį, juosmens apimtį. Rekomenduojama rinktis tik aukštos kokybės priemones, nes jos padeda sutaupyti pinigų ir laiko, sumažina diskomfortą ir emocinę įtampą slaugantiems asmenims. Be to, tinkamų, kokybiškų slaugos priemonių parinkimas gali pagerinti pacientų gyvenimo kokybę, apsaugoti nuo komplikacijų.       

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai