Kompiuterinė tomografija, kai reikalingas tikslumas

Viena iš smegenų infarkto (insulto) diagnostikos priemonių – kompiuterinė tomografija (KT). Šis tyrimas ypač sparčiai ištobulėjo pastarąjį dešimtmetį. Apie tai kalbamės su Medicinos diagnostikos centro gydytoja radiologe medicinos daktare Jūrate DEMENTAVIČIENE
 

Koks yra kompiuterinės tomografijos tyrimo principas?


Kompiuterinė tomografija – radiologinis tyrimo metodas. Tačiau atliekant įprastines rentgenogramas neįmanoma atskirti audinių ir organų, nes gaunamas plokštuminis vaizdas, kur jie dengia vienas kita. Šį trūkumą pašalino KT, kur gaunamas tiriamos srities skersinio pjūvio dvimatis vaizdas, kur diferencijuojami audiniai ir organai.
Atliekant šį tyrimą, pacientas guldomas ant specialaus stalo, o aparato rentgeno vamzdis sukasi apie tiriamą kūno dalį (insulto atveju – apie galvą) ir skleidžia siaurą rentgeno spindulių pluoštą. Priešingoje vamzdžio pusėje yra detektoriai, registruojantys pro audinius praėjusių spindulių kiekį. Gauti duomenys apdorojami kompiuterinėmis programomis ir gydytojui pateikiamas aukštos kokybės atkurtas pasluoksninis smegenų vaizdas. Tiriama sritis pateikiama tarsi supjaustyta plonais pjūveliais, todėl galima labai tiksliai vertinti pokyčių vietą bei išplitimą.


 

Ar šio tyrimo metu pacientas gauna didelę apšvitos dozę?


KT detektoriai yra jautresni rentgeno spinduliams, todėl radiacijos dozė, kurios reikia 15–20 KT pjūvių gauti, yra nedaug didesnė už radiacijos dozę, reikalingą vienai rentgeno nuotraukai padaryti, tačiau gaunama kur kas daugiau informacijos. Žinoma, piktnaudžiauti šiuo tyrimu nereikia, bet bijoti taip pat neverta, kasdien mūsų organizmą veikia kur kas daugiau žalos sukeliančių veiksnių nei kartą atlikta KT.
 

Kuo šis tyrimas naudingas diagnozuojant insultą?


Kompiuterinė tomografija būtina ne tik diagnozuojant insultą, bet ir nustatant insulto pobūdį (išeminis ar hemoraginis). Įvertinus smegenų pokyčius, veiksmingiau parenkama gydymo taktika. Pavyzdžiui, ištikus išeminiam insultui (užsikimšus kraujagyslei), labai svarbu pradėti gydyti (tirpdyti kraujagyslę užkimšusį trombą) ne vėliau kaip per tris valandas nuo simptomų pradžios, todėl, įtarus šią ligą, KT turi būti atliekama pirmiausia.
Kompiuterinės tomografijos diagnostinę vertę padidina tai, kad tiriama sritis gali būti įvertinta atliekant pjūvius skirtingose plokštumose, gaunamas kokybiškas trimatis vaizdas.
Kadangi kompiuterinė tomografija leidžia įvertinti, ar esantys pokyčiai grįžtami, ar ne, ligos komplikacijų tikimybę, gali būti nustatoma ir ligos prognozė, be to, atskiriamos panašius simptomus sukeliančios ligos.
Esant poreikiui ištiriamos ne tik smegenys, bet ir kraujagyslės.
 

Ar yra galimybė atlikti kitus tyrimus, jei po KT diagnozė vis dar nėra aiški?


Jei po KT diagnozė nepaaiškėja, atliekama magnetinio rezonanso tomografija, kai, naudojant elektromagnetinį lauką, nustatomi net mažiausi audinių pokyčiai. Abiejų šių tyrimų veikimo ir vaizdo gavimo principas skirtingas, todėl jų suteikiama informacija turi skirtingą vertę diagnozuojant įvairias ligas. Tai geriausia įvertina specialistai – gydytojai neurologai, radiologai ar kt.
 

Kuo kompiuterinė tomografija pranašesnė už kitus tyrimus?


Pagrindinis kompiuterinės tomografijos pranašumas – atlikimo greitis. Naujausios kartos aparatais tyrimas gali būti atliekamas per 1–2 minutes (senesnės kartos aparatais – apie 10 min.), tai labai svarbu ištikus smegenų infarktui. Be to, šį tyrimą galima atlikti ir kai ligonio būklė labai sunki, pavyzdžiui, dirbtinai ventiliuojamiems pacientams.
KT yra pirmaeilis tyrimas ir šiais atvejais, kai:
• dėl kontraindikacijų negalima atlikti magnetinio rezonanso tomografijos;
• būtina ištirti labai greitai;
• ligonis nesąmoningas arba su gyvybę palaikančiais aparatais.
 

Ar yra kontraindikacijų atlikti kompiuterinę tomografiją?


Kontraindikacijų šiam tyrimui nėra, tačiau, prireikus atlikti tyrimą su kontrastine medžiaga, perspėkite, jei esate jautrūs jodui ar kitiems preparatams. Specialaus paciento paruošimo galvos KT taip pat nereikia.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai