Prof. L.Griciūtė: Gamta sutvarkiusi taip, kad piktybinis procesas niekada neatsiranda iš karto, pirmiausiai atsiranda ikinavikinių pokyčių. Laiku juos pastebėjus ir pašalinus, galima užkirsti kelią vėžio procesui.
Ikinavikiniai pokyčiai dažnai nesukelia sveikatos sutrikimų, skatinančių kreiptis medicinos pagalbos, todėl juos ne visada lengva aptikti, ypač tose žmogaus organizmo vietose, kurias apžiūrėti sudėtingiau, pavyzdžiui, žarnyne.
Moterims viena aktualiausių – gimdos kaklelio (GK) vėžio problema. Sergamumas šia liga ir mirštamumas nuo jos Lietuvoje vienas didžiausių Europoje. Per paskutiniuosius 5 metus jis išlieka 20–25 100 tūkst. moterų.
Gydytoja onkologė ginekologė D.Kanopienė: Antrinė gimdos kaklelio vėžio profilaktika, t. y. ikinavikinių pokyčių kaklelyje nustatymas ir gydymas – veiksmingiausias būdas išvengti GK vėžio.
Ikinavikiniai pokyčiai gimdos kaklelyje aptinkami atlikus PAP testą (gimdos kaklelio tepinėlio citologinį tyrimą). Labai svarbu, kad PAP tyrimas yra lengvai atliekamas ir visiškai neskausmingas.
Išsivysčiusiose šalyse vykdomos gimdos kaklelio patologijos patikros programos. Patikrų metu atliekant PAP testą, atrenkamos ir gydomos moterys, kurioms būna ikinavikinių gimdos kaklelio pokyčių. Suomijoje programa vykdoma apie 40 metų, čia sergamumas GK vėžiu yra 4 kartus mažesnis negu Lietuvoje.
GK patikros rekomendacijos įvairiose šalyse skiriasi, atsižvelgiant į tai, kokio amžiaus grupėje sergamumas GK vėžiu yra didžiausias, ekonominių sąlygų ir kt. PSO duomenimis, 30–60 metų amžiaus moterims atliekant PAP testą vieną kartą kas 3 metus, sergamumą GK vėžiu galima sumažinti net 91 proc. Būtent tokio amžiaus Lietuvos moterų daugiausiai aptinkama GK vėžio atvejų.
Lietuvoje 2004 metų viduryje pradėta vykdyti Valstybės finansuojama programa, kurios galutinis tikslas – sumažinti sergamumą ir mirštamumą nuo šios ligos. 30–60 metų amžiaus moterims numatoma kas 3 metus atlikti PAP testą, o aptikus ikinavikinių pokyčių – išgydyti. Programa pasieks tikslą, jei kas 3 metus bus patikrinama ne mažiau nei 80 proc. numatyto amžiaus moterų.
Per ne visus 2004 metus karcinomos in situ atvejų nustatyta 100-tu daugiau nei 2003 metais. Šios moterys nusiųstos toliau gydyti ir išvengs gimdos kaklelio vėžio.
Numatoma patikrinti 725 tūkst. moterų. 2004-aisiais metais į patikrą pakviesta apie 112 tūkst. moterų, tačiau PAP testas atliktas tik 50 tūkstančių, nes nemaža dalis pakviestųjų nepasinaudojo kvietimu. Akivaizdu, kad moterys vis dar nepakankamai informuotos apie patikros programos tikslus ir naudą jų sveikatai.
Prof. L.Griciūtė: Bet kokio projekto vykdymo sėkmė didele dalimi priklauso nuo jo finansavimo bei sutelkto vykdytojų darbo, tačiau šiuo atveju pagrindinis programos veikėjas vis dėlto yra moteris, kuriai reikia ateiti ir pasitikrinti.
Moteris turi šviesti visi: tiek gydytojai, tiek masinės informavimo priemonės. Pavyzdžiui, JAV 20 proc. gyventojų visiškai nesidomi sveikatos klausimais. Tad ypač daug su tokiais žmonėmis turi dirbti gydytojai, kas kartą paaiškindami situaciją ir primindami būtinybę pasitikrinti.
Gydytojas onkologas-urologas A.Ulys: Prostatos vėžys – dažniausia Lietuvos vyrų onkologinė liga, sergamumas ja didėja. 2004 metais liga diagnozuota 1908 asmenims. Manoma, kad ją gali nulemti paveldimumas ir aplinkos sąlygos. Nustatyta, kad sergančiųjų prostatos vėžiu giminaičiams (broliams, sūnums) yra didesnė rizika sirgti šia liga, tad kai kur rekomenduojamos patikros programos tarp sergančiųjų giminių.
Prostatos vėžio rizika akivaizdžiai auga didėjant amžiui, ypač ji padidėja sulaukus 50 metų. Testosteronas ir dehidrotestosteronas neabejotinai reikšmingi prostatos vešėjimui ir jau atsiradusio vėžio progresavimui.
Šių hormonų reikšmė vėžio atsiradimui nėra visiškai aiški, tačiau pastebėta, kad mažesnis šių hormonų kiekis yra susijęs su mažesniu sergamumu. Pvz., eunuchai serga daug rečiau.
Lyginant 50–70 metų amžiaus Lietuvos ir kitų Europos šalių vyrų testosterono tyrimo rezultatus, pastebėta, kad lietuvaičių rodikliai aukštesni. Iškeliama prielaida, kad tokius rezultatus nulemia mitybos ypatumai, juolab kad vyrams, kurių testosterono kiekis didesnis, paprastai nustatoma ir didesnė cholesterolio koncentracija kraujyje. Didelis sočiųjų riebalų kiekis ir mažai daržovių (vakarietiška mityba) yra neabejotinai susiję su didesne rizika susirgti prostatos vėžiu. Nauji tyrimai parodė, kad didelis pomidorų ir jų produktų kiekis maiste sumažina vėžio riziką net 23 proc.
PSA išlieka jautriausiu prostatos vėžio žymeniu, tačiau vertinant jo kiekį kraujyje labai svarbu atsižvelgti į keletą esminių detalių. Visiems plačiai žinomas 4 ng/ml PSA slenkstis įtariant prostatos vėžį, tačiau pasirodo, kad iki 25 proc. diagnozuotų prostatos vėžio atvejų PSA koncentracija yra mažesnė, o net 2/3 tų, kuriems atliekama biopsija dėl padidėjusio PSA, vėžio nenustatoma. Kol kas sėkmingiausias PSA tyrimo tikslinimo būdas – tai laisvo ir bendro PSA kiekių palyginimas, nes sujungto PSA pagausėjimas yra patikimai susijęs su didesne prostatos vėžio tikimybe.
Medicinos biologė E. Vaičiulienė: Paprastai vėžio žymenys naudojami gydymo eigai sekti, tačiau kai kurie žymenys, pvz., PSA ir Ca 125, tinka ir ligai įtarti. Svarbu, kad jie būtų tiriami visą laiką tuo pačiu metodu, geriausia – toje pačioje laboratorijoje. Taip pasiekiama tikslesnių rezultatų, vertinant žymens pokyčius dinamikoje.
Kalbant apie PSA tyrimą, svarbu, kad kraujas šiam tyrimui atlikti nebūtų imamas iš karto po rektalinės apžiūros (galima gauti klaidingai padidėjusį rezultatą). Po šios apžiūros turi būti praėjusios bent 3–4 dienos, lygiai tiek pat laiko ligonis neturi būti važiavęs dviračiu ar kitu būdu traumavęs prostatos audinio.
Vėžio žymenys labai svarbūs stebint ligos eigą po gydymo, kadangi jie padidėja jau prieš 2–3 mėnesius iki kitais tyrimais nustatant recidyvą ar metastazes.
Gydytojas onkologas-urologas A.Ulys: Bet kokiu atveju galutinis prostatos vėžio diagnozės patvirtinimas išlieka biopsinės medžiagos histologinis ištyrimas.
JAV prostatos vėžys maždaug 85 proc. atvejų nustatomas esant ankstyvoms stadijoms, t. y. tada, kai jį galima išgydyti. Lietuvoje I–II stadijos diagnozuojama tik apie 48 proc. prostatos vėžio atvejų. 10 metų pooperacinis išgyvenamumas, nustačius I–II stadijos vėžį, siekia 95 proc., nustačius vėlyvų stadijų ligą, įmanomas tik paliatyvusis gydymas, todėl ir išgyvenamumas daug prastesnis.
Esant bet kokiems skundams dėl šlapinimosi, tarpvietės skausmų, išskyrų, hematospermijos – reikia pagalvoti, ar tai nėra išsivystęs prostatos vėžys.
Daugiau informacijos apie vėžio profilaktikos bei kontrolės programą galite rasti: http://www3.lrs.lt/cgi-bin/preps2?Condition1=223295&Condition2
reguliari sveikatos patikra leidžia anksti aptikti galimas ligas ir sutrikimus....
Skaityti daugiauNeretai sakoma, kad pavasarį maišosi dangus su žeme. Orai labai permainingi, todėl šeimose, kuriose yra vaikų, padaugėja peršalimo ligų atvejų. Tačiau mažus vaikus užpuola ne tik peršalimas, todėl namų vaistinėlėje naudinga turėti ir kitų priemonių. Taigi pats metas atidžiau peržiūrėti namų vaistinėlę, skirtą vaikams – kas joje turėtų būti, kad netikėtai sunegalavus vaikui naktį nereikėtų važiuoti į vaistinę? ...
Skaityti daugiauŠiandieninis gyvenimo ritmas ir būdas gali turėti nemažai neigiamos įtakos vyro seksualiniam gyvenimui. Kai daug sėdima, mažai judama, nesveikai maitinamasi, patiriama daug streso, ne taip jau ir retai „kertama“ per bene svarbiausią vyrui faktorių – lytinį pajėgumą. Ką daryti, kad erekcijos funkcija būtų puiki, o lytinis potraukis nesumažėtų? ...
Skaityti daugiauArtėjant pavasariui didelė dalis mūsų ir vėl jaudinasi dėl to, kad nepavyks išvengti alergijos simptomų. Bepradedantys žydėti augalai ir jų į orą paleidžiamos žiedadulkės – bene svarbiausias sezoninės alergijos faktorius, kurio išvengti iš tiesų labai sunku. Ankstyvesnis antihistaminių vaistų vartojimas gali padėti išvengti sunkiausių alergijos simptomų. Tačiau ar kada nors domėjotės, kaip veikia šie populiariausi vaistai nuo alergijos? Ar jie saugūs senyviems pacientams? ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad vaiko patiriamą skausmą sustiprinti gali netgi netinkama aplinkinių reakcija ar „nedraugiška“ aplinka, todėl su vaikų skausmu reikia elgtis itin atsargiai ir skirti pakankamai dėmesio adekvačiam ir savalaikiam jo gydymui. Taigi kodėl būtina malšinti vaikų skausmą ir kokios vaistinės medžiagos dažniausiai vartojamos vaikų skausmo malšinimui? ...
Skaityti daugiauPriešlaikinė ejakuliacija – tai lytinės sveikatos sutrikimas, kai vyrui būdinga ankstyvesnė ejakuliacija, nei to pageidauja jis pats ir (arba) jo partnerė. Tai gana dažnai pasitaikantis lytinės sveikatos nusiskundimas. Vis dėlto dar vis vengiama apie tai atvirai kalbėti. Manoma, kad priešlaikinė ejakuliacija retkarčiais kamuoja net kas trečią vyrą, o maždaug kas penktam vyrui tai gali būti nuolatinė problema, trikdanti ne tik lytinio, bet ir bendrojo gyvenimo kokybę. ...
Skaityti daugiauTai gali atrodyti šiek tiek netikėta, bet nugaros skausmo priežasčių gali būti iš tiesų labai daug. Mes dalinamės dešimtimi dažniausiai pasitaikančių nugaros skausmo priežasčių ir faktorių. Galbūt kai kurios iš jų būdingos ir Jums? ...
Skaityti daugiauTikėtina, kad pasibaigus pandemijai gydymo įstaigas užplūs daugybė pacientų su gerokai pažengusiomis venų ligomis. Juk lėtinio venų kraujotakos nepakankamumo atvejai niekur nedingo, ir, tikėtina, pandemijos metu jų atsirado tik daugiau. Kaip geriau pasirūpinti savo kojomis per pandemiją? Kuo venoms naudinga fizinė veikla, bioflavonoidai ir heparino natrio druska? ...
Skaityti daugiauBurnos opelės, žaizdelės arba aftos – nemaloni ir varginanti problema. Ypatingai gleivinės vientisumo pažeidimai gyvenimo kokybei kenkia tuomet, kai jie linkę pasikartoti ir vis atsinaujinti. Ką reikėtų daryti, kad burnos opelės užgytų kuo greičiau? Ir kodėl būtina atkreipti dėmesį į ilgiau nei 3 savaites negyjančias burnos opeles? ...
Skaityti daugiauPieninių dantukų dygimas – ir džiugus, ir daugumai šeimų gana sudėtingas laikotarpis. Todėl pateikiame Jums 7 paprastus, bet genialius patarimus, kurie, tikime, padės palengvinti sudėtingą laikotarpį: ...
Skaityti daugiauPateikiame Jums 5 faktus apie mėnesinių skausmą, kurių galbūt iki šiol dar nežinojote. Galbūt jie paskatins labiau susirūpinti savo sveikata ir suprasti, kad kasdienei veiklai trukdantis mėnesinių skausmas nėra normalus reiškinys. ...
Skaityti daugiauTikrosios varginančio ir nuolat pasikartojančio pilvo pūtimo priežasties nustatymas gali tapti dideliu iššūkiu, nes tai gana nespecifiškas sveikatos sutrikimas. Vis dėlto dažniausiai pilvą pučia dėl per didelio nuryto oro kiekio, tam tikro maisto valgymo ir netgi... streso. Kokios galimos kitos pilvo pūtimo priežastys ir kada dėl jo jau reikėtų kreiptis į gydytoją? ...
Skaityti daugiauŠiuo metu šeimos gydytojai dažnai sulaukia tėvelių klausimų, ar jie galėtų paskirti kažką tokio, kas greitai ir veiksmingai sustiprintų vaikų imunitetą. Deja, bet tokie preparatai tiesiog neegzistuoja, nes vaikų imuninė sistema – sudėtingas ir dar nebrandus apsaugos kompleksas, kurį reikia stiprinti ištisus metus, o ne tik susirgus. Pasirodo, kad kartais belieka tik... laukti. Kodėl atrodo, kad šiuolaikinių vaikų imunitetas – silpnesnis ir jie serga žymiai dažniau?...
Skaityti daugiauAr žinote, kas iš tikrųjų yra kosulys? Kaip gydomas sausas, o kaip – drėgnas kosulys? Ir kada dėl kosulio jau reikėtų kreiptis į gydytoją? Atsakymus į šiuos svarbius klausimus rasite straipsnyje. ...
Skaityti daugiauStomatitas – dažniausia burnos žaizdelių susiformavimo priežastis. Ar žinote, kokios stomatito formos pačios įprasčiausios? O kas galėtų padėti greičiau ir lengviau susidoroti su burnos opelėmis? ...
Skaityti daugiauPieninių dantų dygimo sukeliamas diskomfortas gali išderinti ne tik mažylio, bet ir visos šeimos dienotvarkę. Ką reikėtų žinoti apie pirmųjų dantų dygimą ir kas galėtų padėti šį laikotarpį išgyventi lengviau? ...
Skaityti daugiauVaikų sloga – maža bėda? Ar tikrai? Dalinamės penkiais dalykais, kuriuos reikėtų žinoti apie vaikų slogą. Galbūt jie padės pakeisti Jūsų nuomonę, kad vaikų sloga nėra jau tokia maža bėda, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. ...
Skaityti daugiauGerybinė prostatos hiperplazija – lėtinė liga, kurios išvengti nepavyksta praktiškai nė vienam vyrui. Nors prostatos didėjimas yra gana natūralus reiškinys, tai nereiškia, kad ligą reikėtų ignoruoti. Negydoma gerybinė prostatos hiperplazija gali pridaryti kur kas daugiau bėdų nei tik šlapinimosi sutrikimai. Nors ir jie vyro gyvenimui „žavesio“ tikrai neprideda. ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad pasikartojantis (recidyvuojantis) aftinis stomatitas gali kamuoti net kas penktą planetos žmogų. Neįtikėtina, bet tai gana dažna liga, į kurią neretai tiesiog numojama ranka. Ir visai be reikalo. Juk burnos opelių sukeliamas diskomfortas gali prišaukti kur kas daugiau bėdų – pacientas gali vengti tinkamai išsivalyti dantis ar sočiai ir maistingai pavalgyti, nes jam tiesiog labai skauda. O prasta burnos higiena ir nepakankama mityba sukelia dar daugiau bėdų, ar ne?...
Skaityti daugiauPodagra neretai vadinama „karalių liga“ arba „ponų liga“. Pasirodo, kad toks ligos sinonimas atkeliavęs iš senų laikų, kai skausmingais sąnarių uždegimais dažniausiai susirgdavo papuotauti mėgstantys kilmingieji, ant kurių stalo tikrai netrūkdavo riebios mėsos ar prašmatnių jūros gėrybių. Vis dėlto šios lėtinės ligos aktualumas šiandien tikrai nesumažėjęs. Kas yra podagra ir kokie jos klinikiniai požymiai? Kokie šios lėtinio medžiagų apykaitos sutrikimo gydymo principai? ...
Skaityti daugiauVaikų sloga – maža bėda? O ką pasakysite apie tai, kad vidurinės ausies uždegimas dažniausiai prasideda būtent nuo slogos? Vaikų anatomija tokia, kad nosis ypatingai susijusi su ausies struktūromis ir tinkamai negydoma sloga gali baigtis skausmingu otitu. Taigi ką svarbu žinoti apie mažų vaikų slogą ir kaip teisingai lašinti nosies lašus? ...
Skaityti daugiauĮprasčiausi venų varikozės simptomai, kurie matomi plika akimi – tai išsiplėtusios, sustorėjusios, į odos paviršių iššokusios venos. Tačiau venų varikozė neapsiriboja vien tik estetiniais pokyčiais, kurie paprastai pastebimi vėliau. Jos metu kojas gali skaudėti, jos gali gana stipriai tinti. Nuolatinis kojų nuovargis menkina gyvenimo kokybę, o būtinybė kojas slėpti po kelnėmis ar ilgais sijonais – labai vargina pacientą. Tai nėra tik estetinė problema, kaip mano daugelis. Tai – rimtas kraujotakos sutrikimas, kurį reikia gydyti. ...
Skaityti daugiauGerybinė prostatos hiperplazija – normalus ir daugumos vyrų neaplenkiantis gerybinis procesas, su kuriuo susiduria net iki 90 proc. į devintąją dešimtį įžengusių vyrų. Pirmieji prostatos arba priešinės liaukos histologiniai požymiai jau stebimi 30-40 metų sulaukusiems vyrams, tačiau statistika rodo, kad su įvairiais šlapinimosi sutrikimais vyrai gali susidurti bet kuriuo savo gyvenimo laikotarpiu. Kodėl išsivysto gerybinė prostatos hiperplazija? Kokie rizikos faktoriai didina ankstyvesnio šios ligos pasireiškimo riziką? ...
Skaityti daugiauKai alerginio rinito atvejų nuolat daugėja ne tik tarp suaugusiųjų, bet ir tarp vaikų, kyla natūralus klausimas – ką būtų galima padaryti, kad ši liga kuo mažiau menkintų gyvenimo kokybę? Ne vienas mokslinis tyrimas rodo, kad reguliarus nosies plovimas jūros vandeniu gali būti labai naudingas tuomet, kai kovojama su varginančiais alerginio rinito simptomais. ...
Skaityti daugiauŠirdies ir kraujagyslių ligų sukeliamos komplikacijos vis dar išlieka viena dažniausių mirties priežasčių. Arterinė hipertenzija – vienas labiausiai paplitusių širdies ir kraujagyslių susirgimų, kuri kasmet nusineša labai daug gyvybių visame pasaulyje. ...
Skaityti daugiau