Nemedikamentinis gydymas: kam ir kodėl jo reikia

Nemedikamentinių profilaktikos, gydymo ir reabilitacijos būdų tikslas – užbėgti ligai už akių ar/ir padėti sugrąžinti sveikatą ir prarastas funkcijas. Kam ir kada reikėtų jais susidomėti? „Visiems – tiek save laikantiems sveikais, tiek sergantiems“, – sako „Eglės“ sanatorijos medicinos direktorius Arvydas Balčius. „Noriu priminti, kad pirmieji mūsų organizmo pakitimai vyksta ląstelės viduje, ir jų nei pajusti, nei atpažinti kol kas nėra įmanoma. Tuo tarpu sustabdyti galima: sveika gyvensena, tinkama mityba, pakankamas fizinis aktyvumas – visiems žinomos ligų profilaktikos tiesios“, – sako A.Balčius. Bet juk sukamės kaip voverės rate? Kas gali išvesti iš to užburto darbų ir įgeidžių rato? Kaip atrasti laiko sau? „Iš tiesų ne Sveikatos ministras, ne gydytojas, o pats žmogus atsako už savo sveikatą. Jeigu nors kartą paskaičiuotume, kiek ir kam išleidžiame pinigų, rezervų sveikatinimo programoms tikrai atrastume. Juolab kad tai padėtų ne tik sveikatą išsaugoti, bet ir pinigų sutaupyti, kurių neturėtume leisti įvairioms ligoms gydyti, – pabrėžia „Eglės“ direktoriaus pavaduotojas medicinai. – Žmogus turi suvokti, kad turi stengtis sveikai gyventi, be abejo, padėti, paskatinti ir paraginti turėtų ir gydytojas.“
 

Pagrindiniai nemedikamentiniai gydymo ir profilaktikos būdai


Pagrindinis nemedikamentinis sveikatos stiprinimo ir grąžinimo būdas – gydomoji gimnastika, t.y. kineziterapija arba ergoterapija. Anot A.Balčiaus, visus nemedikamentinio gydymo būdus galima suskirstyti į aktyvius ir pasyvius. Gydomoji kūno kultūra, arba kineziterapija, yra aktyvi, kai pacientas pats atlieka judesius, pratimus, arba pasyvi, kai judesius atlieka kineziterapeutas ir masažuotojas.
Taigi kitas didelis pasyvių nemedikamentinių kineziterapijos priemonių blokas – masažai, kurie nuo seno žinomi kaip veiksmingas gydymo, atsipalaidavimo, jėgų grąžinimo būdas. „Gydymo įstaigose pirmiausia taikomi klasikiniai masažai, tačiau kartu siūloma ir daugybė kitokių, pvz., masažas su lavos akmenimis ar medumi, jūros dumbliais, vakuuminiai, povandeniniai ir kt.“, – vardija pašnekovas.

 

Gamtos klodai – sveikatai


Šimtmečius Lietuvos kurortus garsina natūralūs veiksniai – mineralinio vandens šaltiniai ir gydomasis purvas. „Eglės“ sanatorijos mediko teigimu, mineralinis vanduo ne tik geriamas ir taip gydomos įvairios virškinamojo trakto ligos, bet ir naudojamas išoriškai (hidromasažas, gydomosios vonios, žarnyno praplovimai ir t.t.).
Kitas gamtos klodas – durpės. Yra įvairių gydomųjų durpių veikimo mechanizmų paaiškinimo hipotezių. Manoma, kad purvo procedūros, veikdamos per odos mechaninius, šiluminius, cheminius, skausminius ir kitus receptorius, sukelia sudėtingas refleksines reakcijas. Pirmiausia pradeda veikti trofiniai (audinių mitybos) refleksai. Odoje atsipalaiduoja biologiškai veiklios medžiagos, priverčiančios reaguoti visas organizmo sistemas.
Šiuo metu Lietuvoje populiariausias ir plačiausiai naudojamas durpinis purvas, pasižymintis gydomųjų savybių gausa. Be durpių, pradėtas naudoti ir sapropelinis purvas, kuris dažniausiai įvežamas iš užsienio. Sapropelinis purvas – tai gėlo vandens ežeruose susiformavęs dumblas. Tai mažos mineralizacijos, nedaug sulfidų, bet daug biologiškai veiklių medžiagų turintis purvas.
 

Gamtos veiksniai sveikatai


Dar vienas nemedikamentinio gydymo ir profilaktikos būdas – fizioterapija panaudojant įvairius prietaisus. „Nemedikamentinio gydymo esmė – panaudoti visus gamtos reiškinius, t.y. šilumą, šaltį, šviesą, magnetinius laukus, elektros srovę ir kt.“, – sako A.Balčius.
Sanatorijose naudojami moderniausi prietaisai ir taikomos įvairios fizioterapijos procedūros: raumenų elektrostimuliacija, pneumatinis ritminis masažas, procedūros naudojant ultragarsą, mikrobangas, magnetoterapija ir t.t. Taip pat skiriamos vaistinių medžiagų inhaliacijos, gydymas dirbtinai sukurtomis druskų kasyklų mikroklimato sąlygomis (haloterapija) ir kt.
„Didelis dėmesys ligų profilaktikoje skiriamas ir žmonių mitybai. Juk gerai žinomas posakis – ką valgai, tas ir esi. Kitaip sakant, jeigu sveikai valgai, tai ir esi sveikas. Be abejo, svarbią vietą užima ir gydymas vaistažolėmis“, – vardija A.Balčius.
 

Kodėl reikia specialistų?


Kodėl svarbu, kad nemedikamentinės gydymo ar profilaktikos priemonės būtų parinktos specialistų ir taikomos specialiose įstaigose? „Todėl, kad gydomųjų ir diagnostinių procedūrų skaičių, apimtis, fizinių pratimų krūvį kiekvienam klientui individualiai gali paskirti tik gydytojai, atsižvelgdami į žmogaus sveikatos būklę bei poreikius. Gydytojai ne tik įvertina sveikatos būklę, bet ir gali atlikti papildomų tyrimų, be to, jie glaudžiai bendrauja tarpusavyje, dirba komandoje, todėl, tarkim, tas pats klasikinis masažas, atsižvelgiant į gydytojo nurodymus, skirtingiems žmonėms gali būti atliekamas skirtingai, – atsako A.Balčius. – Taip pasiekiama geriausių gydymo rezultatų“.
Taigi sanatorijoje sveikatinimo ir gydymo programos parenkamos individualiai. Jos bus skirtingos žmonėms, turintiems tam tikrų sveikatos sutrikimų, norintiems tiesiog pailsėti, atsikratyti fizinio ir dvasinio nuovargio, kamuojamiems streso.
 

Svarbu pakeisti aplinką


A.Balčius sutinka, kad prie sanatorinio gydymo ar reabilitacijos sėkmės prisideda ir aplinkos pakeitimas, gaivus pušyno oras, kasdienių rūpesčių atsikratymas ir nuoširdus patyrusių specialistų dėmesys.
„Iš tiesų yra netgi landšafto terapija, kuri irgi skatina fiziologinius sveikimo procesus. Atvykę į sanatoriją, nutraukiame ydingą rutininių darbų ratą. Tačiau sanatorija nėra tik kvėpavimas grynu oru, grožėjimasis gamta ir nieko neveikimas. Paprastai per dieną paskiriamos 5–6 procedūros. Taigi čia taip pat tenka dirbti, tik visai kita – sveikatos atkūrimo – linkme“, – pažymi gydytojas.
Gydytojo teigimu, kiekvienas gali pasirinkti jam priimtiniausia gydymo, reabilitacijos ar sveikatinimo kursą. Rekomenduojama gydymo trukmė – 12 dienų. Be abejo, jis priklauso nuo ligos sunkumo, žmogaus būklės ir t.t.
 

Ką reikia žinoti vykstant į sanatoriją


Važiuojant į sanatoriją, reikėtų turėtų šeimos gydytojo išrašą apie savo sveikatos būklę. Pageidautina, kad vyresnės kaip 40 m. moterys būtų pasitikrinusios pas ginekologą, vyresni kaip 45 m. vyrai – pas urologą. „Tačiau visa tai nėra būtina. Nemedikamentinis gydymas tinka visiems. Jis veikia visą organizmą, o toks platus poveikis užtikrinamas tuo, kad kone visi nemedikamentiniai gydymo būdai veikia per didžiausią žmogaus organą – odą. Kita sanatorinio gydymo kryptis – žinių suteikimas, žmonių informavimas, kaip toliau gerinti savo sveikatos būklę“, – pažymi A.Balčius.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai