Mitais apipinta homeopatija

Bet kuris susirgęs žmogus šiandien gali tikėtis netrukus pasveikti, vartodamas modernius vaistus. Tačiau vis dažniau domimasi netradiciniais gydymo metodais. Nemažai jų apipinti įvairiais mitais (dažniausiai dėl nežinojimo). Šįkart pabandysime išsklaidyti mitus apie homeopatiją. Apie ją pasakoja daug metų farmacijos srityje dirbantis doc. Liudvikas ŠVAMBARIS.
 

Kas tai yra homeopatija?
Homeopatija (gr. homoios – panašus, pathos – liga) – tai gydymas mažomis dozėmis potencijuotais vaistais, tokiais, kurie sveikam žmogui sukelia gydomos ligos simptomus. Iš tikrųjų pats mechanizmas nėra pakankamai ištirtas ir aiškus. Homeopatai nevartoja žodžio liga, o sako – simptomų visuma.
Kaip gaminami homeopatiniai vaistai?
Iš į preparato sudėtį įeinančių komponentų pagaminama pirminė ištrauka, kuri vėliau potencijuojama. Čia prasideda šiek tiek mistiški dalykai. Potencija – kai paimamas 1 ml pirminės tinktūros ir 99 ml etanolio spirito. Visa tai įpilama į kokią nors talpą, užkemšama ir suplakama (jeigu pagal Hanemano metodą – 10 kartų aukštyn žemyn). Taip gaunama pirmoji potencija (žymima raide C). O iš šios paėmus 1ml ir sumaišius su 99ml etanolio ir suplakus 10 kartų, gaunama antroji potencija (C2). Iš šios, pakartojus tą patį procesą, gausime C3. Tai ir bus galutinis produktas, kuriuo gydoma. Iš tikrųjų, preparato galutiniame produkte būna itin maža dalis, pvz., produkto C 200 matematinė išraiška būtų 0, po jo kablelis, tada dar du šimtai nulių ir tik tada vienetas – tiek yra tos medžiagos. Praktiškai – nėra nieko.
Tai kas gi padeda tada pacientui? Gal savitaiga?
Kai kas taip galvoja. Gal žmogui įtaiga ir padeda. Tačiau kaip su augalais ir gyvūnais? 1923 m. buvo pradėti bandymai su augalais. Jie buvo pradėti gydyti homeopatiniais vaistais. Buvo pastebėta, jog tokie preparatai gerai veikia augalus: jie geriau auga, būna atsparesni kenkėjams. Taip pat homeopatijos principai šiandien vis dažniau taikoma ir veterinarijoje (ypač dažnai gydant veislines kates ar šunis, žuvytes ir paukščius). Homeopatija vis dažniau taikoma gydant vaikus (net ir kūdikius).
Homeopatijos tėvas S. Hanemanas pats bandydavo vaistus. Kaip homeopatiniai preparatai išbandomi šiandien?
Visi homeopatiniai vaistai yra bandomi su sveikais žmonėmis. Jiems duodama vaistų ir stebima, kas vyksta. Dėl to homeopatai sulaukia nemažai kritikos. Nes tas pats vaistas skirtingiems žmonėms gal veikti skirtingai.
Kaip dirba gydytojas homeopatas?
Klasikinės homeopatijos atstovas kalba su pacientu bent porą valandų. Yra sudarytas tam tikras daugiau nei tūkstančio puslapių klausimynas. Gydytojas klausia paciento, ką jis sapnuoja, ar mėgsta valgyti saldžiai arba karčiai, ar labiau mėgsta šilumą, ar šaltį ir pan. Pagal atsakymus į šiuos klausimus nustatomas žmogaus konstitucinis tipas. Pagal jį parenkamas konkretus homeopatinis preparatas.


Ar homeopatija seniai taikoma Lietuvoje?
Pas mus šis gydymo būdas taikomas maždaug nuo 19 a. vidurio. Jos populiarumas labai svyruoja. Pagrindinių homeopatijos principų (potencijavimas, panašumas, gyvybinė jėga) neįmanoma patikrinti, dėl to ji kartais laikoma pseudomokslu.
Kokios pagrindinės medžiagos naudojamos gaminant tokius preparatus?
Įvairios, kurių tik yra gamtoje: mineralai (tiek natūralūs, tiek sintetiniai), gyvatės nuodai, radioaktyviosios medžiagos, kiaulės širdis, šviežios ir džiovintos vaistažolės, kalnų krištolas, kai kurie metalai ir kt. Pvz., Amerikoje, yra toks preparatas, kuris vadinasi Saulės spindulys. Preparatas laikomas saulės šviesoje tam tikru metu tam tikroje padėtyje nustatytą laiką. Taip iš jo gaunamas preparatas nudegimams gydyti. Arba kitas – Mėnulio šviesa, gaminamas panašiais metodais, naudojamas lunatizmui, nemigai gydyti. Įdomu tai, jog, pvz., Mėnulio šviesa, ir iki šiol dar yra vartojamas ir lietuvių liaudies medicinoje, tik kitu pavadinimu.
Kaip teigia kai kurie šaltiniai, iš homeopatijoje naudojamų medžiagų: apie 70 proc. yra augalinės kilmės, apie 25 proc. – mineralinės arba cheminės kilmės medžiagos ir apie 5 proc.– gyvulinės kilmės.
Tai gal homeopatijoje yra ir magijos elementų?
Nesiečiau to su magija, nors kai kur gal ir yra panašumų. Tačiau magai, liaudies medicinos atstovai labiau remiasi intuicija, o homeopatai turi gydymo principus, tam tikrus žinomus simptomus. Gydytojas homeopatas remiasi patyrimu bei mokslo atradimais.
Koks pagrindinis homeopatijos principas?
Svarbiausias homeopatijos dėsnis – panašumo dėsnis. Homeopatijos pradininkas S. Hanemanas, atlikęs įvairius tyrimus, rašė: „Po daugelio metų pasitvirtino mano teorija „nuo ko susirgai, tuo ir gydykis“. Todėl reikia surasti preparatą, sukeliantį ligą, panašią į tą, kuria žmogus serga! Dėl tokio savo panašumo homeopatinis vaistas reguliuoja užblokuotus arba nusilpusius sergančio žmogaus imuninius mechanizmus ir taip paspartina gydymo procesą“. Šiuo principu vadovaujasi ir šiuolaikiniai homeopatai.
Ar galima išgydyti ligą vien tik homeopatiniais vaistais? Ar dar reikia vartoti ir paprastų vaistų?
Iš tikrųjų kai kurie dabartiniai homeopatai sako, jog šalia tradicinių vaistų galima vartoti ir homeopatinius. Tačiau geriantieji tradicinius ir homeopatinius vaistu kartu dažnai pereina vien tik prie homeopatinių. Iš tikrųjų pats homeopatinis vaistas pats nieko negydo, tačiau jis sužadina mūsų organizmo jėgas, kurios padeda kovoti su liga.
Yra nemažai homeopatijos mokyklų, kokios populiariausios Lietuvoje?
Labiausiai pas mus paplitusi klasikinė mokykla, kur žmogus gydomas pagal konstitucijos tipą, nustatomą pagal specialų klausimyną. Dar yra kompleksinė mokykla: kai gydoma ne vienu, o keletu ingredientų (pvz., gaminami homotoksikologiniai preparatai). Kita mokykla – klinikinė homeopatija (preparatai skirti ūminėms ligoms gydyti).
Ar homeopatiniai preparatai turi nepageidaujamą poveikį?
Gali turėti poveikį, kurį galima vadinti nepageidaujamu. Tai vadinama „pirmosios dozės“ efektu, kai, pavartojus preparato pirmą kartą, žmogaus savijauta pablogėja. Tačiau tai reiškia, kad vaistas veikia, ir jį reikia vartoti toliau.
Ar seniai domitės homeopatija?
Jau seniai, dar gyvendamas Sibire susidomėjau šia sritimi. Taip pat domiuosi Rytų medicina, Tibeto gydymo menu (ten irgi vartojami panašūs vaistų gamybos metodai, kokius naudoja homeopatai). Iš tikrųjų vaistai, kuriuos vartojame šiandien, dar gana „jauni“ – jų istorija tesiekia šimtą ar daugiau metų. O rytų medicinos amžius skaičiuojamas tūkstantmečiais. Ir pats Hanemanas homeopatijos idėjų sėmėsi iš senųjų civilizacijų medicinos pasiekimų.
Ko palinkėtumėte „Sveiko žmogaus“ skaitytojams, kad išliktų sveiki?
Pirmiausia, norint būti ir išlikti sveikam, reikia to norėti. Nes norai žmogui turi didelę reikšmę. Pvz., rytų medicinoje netgi yra toks principas, jog žmogus gali pagyti nuo bet kurios ligos, jeigu tik to labai norės. Tad gal verta pabandyti?

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai