Nepaprastos paprastojo apynio savybės

Dažno lietuvio sodyboje, ypač Vidurio ir Šiaurės Rytų Lietuvoje, ant 5-7 m aukščio karčių vyniojasi apyniai. Jų gražūs, kvapnūs spurgai, apkibę visą lietuvišką lianą, atrodo labai dekoratyviai. Kai kurie lietuvaičiai, “atsikandę” importinių vijoklių, atranda apynius, kuriais galima puikiausiai apželdinti tvoras, pergoles, ūkinius pastatus. Tačiau apyniai ne tik suteikia estetinį vaizdą, jie turi ir daug gydomųjų savybių.
 

Panaudojimas platus


Visiems žinoma, kad apynio spurgai ir alus - du neatsiejami dalykai, kartais netgi sakoma, kad lietuvis gimsta ir miršta su alumi. Tačiau apyniai naudojamas ne tik alaus gamyboje. Dabartiniu metu apynio spurgai ir iš jų išgaunamos veikliosios medžiagos naudojamos parfumerijoje ir kosmetikoje, gaminant kremus, šampūnus, muilus, losjonus. Gerai žinoma spurgų nuoviro savybė stabdyti plaukų slinkimą, stiprinti plaukų šaknis, naikinti pleiskanas.

 

Vartojami gaminant mieles


Šiaurės Kaukaze ir Vidurinėje Azijoje kvietinės duonos gamybai vartojamos skystos mielės, kurioms pagaminti iš apynio spurgų receptą 1909 m. paskelbė rusų mokslininkas Zasuchinas. Imama sauja spurgų, pilnas arbatinis šaukštelis medaus, pusė stiklinės vandens; visa tai reikia truputį pavirti, po to perpilti į stiklainį. Kai stiklainio turinys atvėsta, įdėti pusę valgomojo šaukšto kvietinių miltų, išmaišyti ir pastatyti vėsioje vietoje. Po dviejų parų mielės bus pasigaminusios.


 

Apynių auginimas


Apynys - nereiklus augalas. Kartą tinkamai ir tinkamoje vietoje pasodintas, augs daugelį metų, o norint išnaikinti teks gerokai paplušėti, nes augalas puikiai dauginasi šakniastiebiais. Taigi žinokite, kad apyniai:
• vijokliniai augalai, paaugę iki 30-50 cm, pradeda ant ko nors vyniotis. Tai gali būti kartis, špagatas, viela ir pan.;
• mėgsta šviesą, todėl prastai atrodo pavėsyje, šiaurinėje pastato pusėje ar susodinti per tankiai (nerekomenduojama sodinti tankiau nei kas 0,5 m);
• mėgsta humusą ir azotą, tad sodinant geriau iškasti gilesnę duobę ir į ją suversti keletą kibirų perpuvusio mėšlo, komposto - jo augalui užteks keletui ar net keliolikai metų. Papildomai prieš žydėjimą galima patręšti azoto trąšomis;
• nemėgsta drėgnų vietų - geriau sodinti ten, kur gruntinis vanduo yra ne aukščiau kaip 1-1,5 m nuo dirvos paviršiaus.
 

Apie apynio spurgas


• kultūrinio apynio veislės spurguose sukaupia gerokai daugiau veikliųjų medžiagų negu laukiniai, todėl juos auginti vertingiau;
• kokybiškai išdžiovinti yra gelsvai žalios spalvos ir būdingo aromato;
• sugeria pašalinius kvapus, todėl jie laikomi sandariai uždaryti; -2-+2o C temperatūroje spurgai nepraranda savo savybių iki 3 metų;
• pernykščių, praradusių aromatą ar šiek tiek parudusių neskubėkite išmesti - jie puikiai tiks vonioms ir plaukams plauti.
• sluoksniuojant obuolius su apynio spurgais, saugyklose vaisiai ilgiau išsilaiko ir mažiau genda.
• dėl aštraus kvapo spurgai nuo seno žinomi kaip priemonė kandims atbaidyti.
 

Gydomosios augalo savybės


Tokios formos polifenolių, eterinių aliejų bei karčiųjų medžiagų kaip apynio spurguose niekur kitur nerandama, todėl spurgai yra nepakeičiama žaliava ir medicinai.
Pirmieji gydymo tikslais apynio spurgus VIII a. ėmė vartoti arabai. Beveik tuo pat metu - VIII-IX a. Vokietijos ir Prancūzijos vienuolynuose apynius taip pat augino vaistams. Dažniausiai spurgai buvo vartojami kaip šlapimo išsiskyrimą skatinanti priemonė, karščiuojant ir kaip “kraują valanti” priemonė.
Nuo senų laikų Rusijoje, Austrijoje ir kitose šalyse labai paplitusios pagalvėlės, prikimštos džiovintų spurgų - jos veikia raminamai ir migdo.
Spurgų užpilai pasižymi uždegimą slopinančiu bei šlapimo išsiskyrimą skatinančiu poveikiu, gerina apetitą, vartojami sergant gastritu. Spurgų nuoviro vonios rekomenduotinos kaip raminamoji, priemonė nuo skausmo sergant hipertonine liga, ateroskleroze, taip pat esant nemigai.
Apynio spurgų preparatais gydomos skausmingos, ilgai negyjančios opos, taip pat vartojami skausmui malšinti, skaudamiems sąnariams, sumušimams, inkstų ir tulžies ligoms gydyti, sergant gelta ir dar daugeliu ligų. Iš spurgų gaunami ekstraktai įeina į plačiai vartojamų vaistų sudėtį. O kur dar vaistažolių mišiniai su apynio spurgais, kuriais gydoma daugiau nei 10 ligų!
 

Kai apynių per daug


Perdozavimo atveju gali pasireikšti “apynių skynėjų” ligos požymiai - mieguistumas, padidėjęs prakaitavimas, dirglumas, baimė, temperatūros pakilimas, pykinimas, širdies srities skausmai ir net lėtinės egzemos. Ilgiau vartojami, spurgų preparatai (beje, kaip ir alus) mažina potenciją. Dėl šių priežasčių be gydytojo konsultacijos geriau nesigydyti.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai