Sąnarių skausmo gydymas – komandos darbas

Sunkūs, nejudrūs, skausmingi sąnariai vargina dažną žmogų. Kai kuriems sąnarius nuolat maudžia, kitiems užeina tokie stiprūs skausmo priepuoliai, kad tampa nebeįmanoma net vaikščioti. Vienus skausmas vargina nuolat, kitiems paūmėja naktį. Gali skaudėti vieną sąnarį ar sąnarių grupę; pats skausmas būna aštrus arba maudžiantis. Bet kokiu atveju – tai nemalonu ir verčia ieškoti pagalbos, kol sąnarių skausmas dar nepaguldė ant patalo. Kokios priežastys paprastai priverčia mūsų sąnarius „užrūdyti“ ir ką tuomet daryti, pasakoja gydytoja Birutė VENCKŪNIENĖ.
 

Kas sukelia skausmą?


Dažniausia sąnarių skausmo priežastis – osteoartritas (dar vadinama osteoratroze, „ataugomis“, „druskų nusėdimu“, Sąnarių skausmą gali sukelti ir reumatoidinis artritas, traumos ir mikrotraumos, infekcinės ir virusinės ligos. Todėl jokiu būdu nereikia, neišsiaiškinus ligos priežasties, užsiimti savigyda, nes galima tik dar labiau sau pakenkti!
Visos šios ligos, nors ir skirtingos kilmės, pažeidžia sąnarius, o ypač – sąnario kremzlę. Jos ima irti, irimo produktai sukelia antrinį sąnarinį skystį gaminančios plėvelės uždegimą, ir tada imame jausti skausmą. Gydant sąnarių skausmus, pirmiausia reikia numalšinti skausmą sukeliantį uždegimą, o jau tuomet stabdyti kremzlės irimą bei skatinti jos atsinaujinimą.


 

Pirmoji pagalba


Jei ima skaudėti sąnarius, pirmiausia vertėtų patepti skaudančias vietas tepalu, malšinančiu uždegimą ir skausmą. Žmonės kartais mėgsta pavartoti ir geriamųjų vaistų nuo uždegimo, tačiau prieš tai darant vertėtų pasitarti su gydytoju, kadangi šie vaistai turi ir nepageidaujamą poveikį ir galima nejučia sau pakenkti.
Užklupus skausmui, sąnariams reikia suteikti ramybę bent porai dienų, apriboti fizinį krūvį, pasaugoti sąnarį nuo šalčio.
Jeigu skausmas per keletą dienų nepraeina ar kartojasi nebe pirmą kartą, būtina apsilankyti pas gydytoją ir nustatyti skausmo priežastį – tik tuomet bus galima sustabdyti sąnario irimą ir išvengti ligos progresavimo.
 

Kaip gydomos sąnarių skausmą sukėlusios priežastys?


Gydymas paprastai būna ilgas ir kompleksinis. Nesitikėkite, kad užteks tik pagerti tablečių – ir ligą kaip ranka nuims.
Pirmiausia reikėtų apsilankyti pas savo šeimos gydytoją. Jis paskirs reikiamus tyrimus ir nustatys sąnarių skausmo priežastį. Diagnozei patvirtinti į pagalbą gali būti pasitelkiami ir kiti specialistai: reumatologas, traumatologas-ortopedas, o, jei įtariama infekcinė sąnarių skausmo priežastis, reikės pasikonsultuoti su infektologu. Tolimesnis gydymas priklausys nuo nustatytos priežasties. Sąnario uždegimui malšinti paskiriama vaistų nuo uždegimo.
Jei sąnarių pažeidimus sukėlė ligos, be abejo, pirmiausia gydomos tos ligos, taip pašalinant sąnarių skausmo priežastį.
Labai sunkiais atvejais, kai sąnarys stipriai pažeistas (dažniausiai senatvinių degeneracinių pakitimų), gali prireikti net ir sąnario protezavimo.
 

Sąnarių funkcijos atnaujinimas


Be viso to, sąnariui būtina padėti atsinaujinti, kad skausmai nesikartotų.
Tam visų pirma reikėtų apsilankyti pas reabilitologą. Jis paskirs reikiamas procedūras – specialią mankštą, kuri padės „išjudinti“ sustingusius sąnarius ir atnaujins sąnario maitinimą, masažą ar kitas fizioterapijos procedūras.
Esant sąnario nusidėvėjimui, patartina pavartoti ir gliukozamino, chondroitino papildų. Tiesa, jų vartoti reikia ilgai – ne trumpiau kaip 2–3 mėnesius, jie padeda atsinaujinti kremzliniam audiniui. Šių papildų reiktų vartoti tada, kai jau yra nustatyta sąnarių skausmo priežastis, nes jeigu priežastis, pvz., infekcinė liga – papildai nepadės.
Taip pat papildų vartoti galima profilaktiškai, pasitarus su gydytoju, kai yra didelė rizika pažeisti sąnarius, pvz., kai tenka ilgą laiką sunkiai dirbti, nuolat apkraunant sąnarius.
 

Kaip padėti sau?


Gydytojas mažai gali padėti ligoniui, jeigu pats ligonis nesistengia sau padėti.
Visų pirma, žmogus turi nusiteikti, kad laukia ilgas gydymas, ir tam pasiruošti. Jeigu ligonis atsisako laikytis gydytojų rekomendacijų, pamiršta išgerti vaistų, neturi laiko fizioterapijos procedūroms ar tingi mankštintis – tikėtis gerų gydymo rezultatų sunku.
Reikia susirūpinti ir savo gyvensena. Būtina sureguliuoti savo svorį, kadangi antsvoris papildomai apkrauna sąnarius, o sergant sąnarių ligomis tai tikrai nepadeda.
Jei sąnariai buvo pažeisti sunkaus darbo – gali tekti keisti ir darbo pobūdį. Sąnarius reikia saugoti nuo šalčio ir drėgmės – tą jaučia kiekvienas žmogus, sergantis sąnarių ligomis, nes nuo drėgno ir šalto oro sąnarius ima daug stipriau mausti.
Svarbus judėjimas – nors dideli krūviai sąnariams kenkia, tačiau maži nuolatiniai fiziniai krūviai yra tiesiog būtini – kitaip nejudinamas sąnarys tikrai „užrūdys“, ir tada jį išjudinti bus sunku bei skausminga.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Laura
2017-09-22 11:18
Profilaktiškai siūlau pagerti papildus sąnariams su natūraliomis medžiagomis Glucosamine . Man labai padėjo sumažinti skausmą.
matrycius
2011-05-31 10:54
O as ir reklamuociau jai savo vaisepaliukastine tureciau sudas ten ne t
Maryte
2010-02-10 11:54
galiu pasakyti jeigu yra skausmas sanariu tai labai gerai padeda toks sildantis tepaliukas atrodo Capsicam vadinasi, tokiom spalvotom raidem uzrasyta ,bet nuo skausmo tai labai geras.

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai