Klausia vaikai

Kodėl per kūno kultūros pamokas bėgiojant man pradeda skaudėti šoną? Kodėl negalima gerti vandens iš čiaupo ir iš šulinio? O gal galima? Ar tikrai galima apsinuodyti nuo vyšnių ir slyvų kauliukų?
 

Kodėl per kūno kultūros pamokas bėgiojant man pradeda skaudėti šoną?


Didesnio fizinio krūvio metu, ypač bėgant, neretas pajuntame aštrų skausmą viename ar kitame šone. Atrodo, kad kiekvienas įkvėpimas vis skausmą sustiprina. Tačiau, kiek pailsėjus, skausmas greitai nurimsta. Aiškios šių skausmų priežasties iki šiol niekas nenustatė. Manoma, kad šį ūmų skausmą sukelia diafragmos (kvėpavime dalyvaujančio raumens, atskiriančio krūtinės ląstą nuo pilvo ertmės) raumens spazmas. Spazmas gali įvykti dėl kraujo persiskirstymo (bėgant daugiau kraujo srūva į raumenis, o vidaus organai jo gauna santykinai mažiau).
Iškelta ir kita diafragmos spazmo kilmės teorija: aktyviai judant, raiščiai, siejantys vidaus organus ir diafragmą, yra įtempti ir nuolat dirginami, štai šis dirginimas ir gali sukelti jau anksčiau minėtą diafragmos spazmą.


Šono skausmas fizinio krūvio metu dar gali būti paaiškintas dujų migravimu žarnoje. Manoma, kad fiziniai pratimai skatina susitraukinėti ir žarną, kuris stumia susikaupusias dujas. Sutikus žarnų turinio kliūtį, žarnos sienelė įtempiama, o mes jaučiame skausmą. Ši teorija įtikinama, ypač tuomet, kai skausmas pasireiškia praėjus nedaug laiko po valgio.
 

Kodėl negalima gerti vandens iš čiaupo ir iš šulinio? O gal galima?


Vanduo – gyvybės šaltinis, tačiau kai kuriais atvejais gerdami nevirintą vandenį galite susidurti su rimtomis problemomis.
Pirmiausia pakalbėkime apie šulinių vandenį. Labai gaila, bet retame šulinyje vanduo atitinka visus reikalavimus ir yra visiškai saugus. Gana dažnai jis užterštas įvairiomis bakterijomis, kurios, susiklosčius tam tikroms sąlygoms, gali sukelti infekcines (virškinamojo trakto) ligas. Be to, šulinių vandenyje itin dažnai būna didesnis nitratų kiekis, tokiu vandeniu galima net apsinuodyti. Nepatikrinto šulinių vandens nepatariama vartoti kūdikių mitybai.
Situacija su vandentiekio vandeniu kiek kitokia. Lietuvoje tiekiamas geriamasis vanduo „iš čiaupo“ yra patikimas mikrobinės taršos požiūriu ir sveikas vartoti dėl jame ištirpusių mineralinių medžiagų. Vandentiekio vamzdynais vartotojams tiekiamo geriamojo vandens saugą ir kokybę kontroliuoja Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba. Abejojant dėl geriamojo vandens švarumo arba kokybės, galima gerti parduotuvėse parduodamą geriamą vandenį, mineralinį vandenį. Kai kuriais atvejais pakanka vandentiekio vandenį filtruoti.
Kai kuriose užsienio šalyse vandentiekio vanduo būna stipriai chloruotas – tokio vandens gerti negalima. Karšto klimato šalyse, pvz., Egipte, vandens kokybė abejotina dėl mikrobinio užterštumo – yra pavojus užsikrėsti tokiomis ligomis, kaip dizenterija, cholera ir kt.),
 

Ar tikrai galima apsinuodyti nuo vyšnių ir slyvų kauliukų?


Pasaulyje žinoma labai daug nuodingųjų augalų. Kai kurie jų, iš pažiūros atrodantys visiškai „taikiai“, tam tikromis sąlygomis gali būti ganėtinai pavojingi, kad ir tie mūsų sodų augalai, kurių vaisius suvalgius lieka kauliukai (vyšnios, slyvos, abrikosai ir kt.). Patikėkite, tėveliai tikrai ne veltui kiekvieną kartą primena, kad kauliukus reikia išspjauti, kad jų negalima kramtyti. Šių vaisių kauliukuose yra labai klastingos medžiagos – glikozido amigdalino. Žarnyne jis gali virsti tam tikra rūgštimi, kuri iš tikrųjų gali apnuodyti organizmą. Dažniausiai apsinuodijama suvalgius didesnį kauliukų kiekį arba vartojant kauliukų pagrindu pagamintus spiritinius gėrimus. Beje, vaikai šios nuodingos medžiagos poveikiui kur kas jautresni nei suaugusieji. Suvalgius 1–2 kauliukus, nieko baisaus nenutiks, tačiau 10–20 kauliukų jau kelia rimtą grėsmę. Itin sunkiais atvejais arba tuomet, kai žmogus serga sunkia širdies ir kraujagyslių liga, gali net ištikti mirtis. Beje apsinuodyti galima ir valgant ilgiau kaip metus stovėjusias uogienes ar kompotus, kuriuos verdant kauliukai nebuvo pašalinti.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai