Klausia vaikai

Kodėl skirtingų žmonių smegenys skirtingo dydžio ir ar nuo to priklauso žmogaus protas?


Jeigu kalbėtume apie faktus, paprastai vyrų smegenys yra kiek didesnės nei moterų. Smegenys sveria maždaug 2 procentus viso kūno masės, tačiau, kalbant apie smegenų ir kūno masės santykį, vyrų smegenys apytikriai 100 g sunkesnės nei moterų. Tai nereiškia, kad didesnės smegenys yra geriau arba kad didesnes smegenis turintys žmonės protingesni. Mokslininkai pastebėjo, kad autizmu (tai sutrikimas, kai sutrinka kalbos, bendravimo, elgesio ir t.t. vystymasis) sergančių vaikų smegenys pirmaisiais metais auga greičiau nei jų bendraamžių ir dėl to nespėja susiformuoti tam tikros sąsajos. Tuo tarpu hiperaktyvių, dėmesio negalinčių sutelkti vaikų smegenys yra vidutiniškai 3–4 procentais mažesnės nei jų bendraamžių. Iš tikrųjų protiniai sugebėjimai labiau priklauso ne nuo smegenų svorio, bet nuo pilkosios medžiagos kiekio kaktinėse smegenų skiltyse. Panašu, kad tai įgimta, tačiau net ir puikiausius įgimtus duomenys turintys asmenys netampa genijais, jeigu jie nelavina smegenų sako mokslininkai. Kiti mokslininkai ištyrė Londono taksi vairuotojų, visą gyvenimą prisimenančius sudėtingus maršrutus, smegenis. Pasirodo, šiems asmenims padidėja užpakalinė hipokampo (tam tikra smegenų dalis) dalis, palyginti su priekine. Taigi galutinė išvada tokia: protiniai sugebėjimai labiausiai priklauso nuo to, kaip jie lavinami.

 

Kas yra smegenų mirtis?


Be abejo, žinai, kad viską, kas vyksta su mumis, įskaitant ir tokius dalykus, apie kuriuos net nesusimąstome, pavyzdžiui, kaip kvėpuoti, kada mirksėti ir pan., reguliuoja mūsų smegenys. Kai smegenys pažeidžiamos taip, kad jų veiklos (kalbu ne vien apie sugebėjimą mąstyti, bet apie visas funkcijas) atkurti neįmanoma, kalbama apie smegenų mirtį.
Yra daug skirtingų veiksnių, pagal kuriuos nustatoma smegenų mirtis, tačiau, kad ir kokie jie būtų, esant tokiai būklei, išnyksta esminiai smegenų veiklos požymiai, t.y. toks žmogus nekvėpuoja, jis niekaip nereaguoja nei į skausmą, nei į šviesą (ar kokį kitą dirgiklį), šviečiant į vyzdžius, jie nesusiaurėja ir t.t. Žmogus nejaučia skausmo, smegenyse nesunaudojamas nei deguonis, nei gliukozė. Žmogaus smegenys gali išlikti be pakitimų apie 6 minutes po to, kai sustoja širdis, t.y. po to, kai smegenys neaprūpinamos svarbiausiomis jiems medžiagomis: deguonimi ir gliukoze. Štai dėl ko kiekvienas žmogus turi žinoti kaip suteikti žmogui pirmą pagalbą ir kaip atlikti išorinį širdies masažą bei dirbtinį kvėpavimą (tai yra gaivinimo esmė). Smegenų mirtis gali būti patvirtinama atliekant elektroencefalogramą (tai tyrimas, kurio metu nustatomas bioelektrinis smegenų aktyvumas) arba tyrimais, įrodančiais, kad galvos smegenyse išnyko kraujo tėkmė. Smegenų mirtis yra absoliutus dalykas. Jeigu įvyko, kelio atgal nėra.
 

Ar tiesa, kad, klausydamas Mocarto muzikos, tampi protingesnis?


Be abejo, klausydamasis klasikinės muzikos praturtini save, tampi labiau išsilavinusiu žmogumi, tačiau lygybės ženklo tarp Mocarto muzikos ir protinių sugebėjimų dėti nesinorėtų. Šis mitas gimė apie 1950-uosius metus, kai ausų, nosies, gerklės ligų gydytojas Albert Tomatis pradėjo naudoti Mocarto muziką asmenims, turėjusiems kalbos ir klausymo sutrikimų. 1990-aisiais Kalifornijos universiteto studentams (iš viso jų buvo 36) buvo duota klausyti Mocarto muzikos ir įvertintas jų intelekto koeficientas (IQ). Pasirodė, kad, pasiklausę muzikos, studentai surinko vidutiniškai 8 taškais daugiau nei prieš tai. Būtent tada ir gimė Mocarto efekto idėja. Muzikantas Dan Campbell patentavo šį pavadinimą ir išleido šia idėja paremtą knygų ir kompaktinių plokštelių seriją vaikams. Iš tikrųjų Kalifornijos universitete atliktas mokslinis tyrimas negalėjo patvirtinti, kad klasikinės muzikos klausymasis padaro žmogų protingesnį. Tiesiog klausantis aktyvuojamos tam tikros smegenų sritys, dėl kurių tuo momentu buvo geriau atliekamos tam tikros su erdviniu mąstymu susijusios užduotys. Poveikis labai trumpalaikis ir abejotinas. Mokslininkai pataria užuot išleidus pinigus panašioms muzikos programoms, mokytis groti instrumentu, kadangi ši veikla skatina susikaupti ir tobulina koordinaciją.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai