Skrandžio deginimo jausmas gali būti užgesintas

Nemažai žmonių kankina rėmens graužimas bei padidėjęs rūgštingumas. Ypač dėl to kenčia nervingą, stresinį darbą dirbantys žmonės, skubantys, neturintys laiko pavalgyti, geriantys daug kavos ir rūkantys. Skrandžio rūgštis būtina maistui virškinti, tačiau jos perteklius žaloja gleivinę, atsiranda nemalonus pojūtis stemplėje. Toks deginantis skausmas, kylantis iš skrandžio, vadinamas rėmeniu. Liga nustatoma tada, kai ne rečiau kaip du kartus per savaitę pasireiškia deginimas skrandyje. Ką daryti, pajutus šio sutrikimo simptomus?
 

Rėmuo (lot. pyrosis) – skrandžio motorikos sutrikimas, pasireiškiantis deginimo jausmu epigastriumo srityje ir už krūtinkaulio.
 

 

Kokios yra rėmens atsiradimo priežastys?


Maistas patenka į skrandį, ir stemplės apatinės dalies raumuo (sfinkteris) jį uždaro. Jeigu šis raumuo pakankamai nesusitraukia, stemplė uždaroma nevisiškai, ir skrandžio turinys grįžta į ją atgal. Šis reiškinys vadinamas refliuksu. Stemplėje dėl padidėjusio skrandžio rūgštingumo atsidūrusi rūgštis dirgina jos gleivinę ir sukelia rėmenį.
Kartais rėmuo atsiranda dėl įskrandžio išvaržos – kai skrandžio dalis prasiveržia aukštyn pro diafragmą ir pradeda spausti apatinį stemplės sfinkterį.
Rėmuo gali atsirasti ir dėl kai kurių vaistų vartojimo (pvz., aspirino, vaistų nuo uždegimo) arba šalutinio įvairių vaistų poveikio.
 

Kas padeda sumažinti rėmenį?


Patartina nevartoti maisto produktų ir gėrimų, kurie gali sukelti refliuksą, pvz., šokolado, citrusinių vaisių ir sulčių, pomidorų ir jų padažų, aštraus ir riebaus maisto, aštrių prieskonių, negerti kofeino, angliarūgštės turinčių gėrimų, alkoholio.
Rekomenduojama nepersivalgyti, stengtis valgyti ne vėliau kaip 2–3 val. prieš miegą, nerūkyti, sportuoti. Patariama miegoti pakėlus lovos galvūgalį, nevilkėti ankštų drabužių, nedirbti susilenkus.
Jeigu šios priemonės nėra efektyvios, skiriamas medikamentinis gydymas, o, esant reikalui, gali būti rekomenduojamas ir chirurginis.
 

Pagalba gydant rėmenį – antacidiniai preparatai


Rėmuo dažnai pasitaiko padidėjus skrandžio sulčių rūgštingumui, o antacidiniai preparatai neutralizuoja druskos rūgšties poveikį, absorbuoja tulžies rūgštį ir sumažina skrandžio fermento pepsino aktyvumą. Jie taip pat saugo stemplės gleivinės ląsteles. Nereikia pamiršti, kad antacidai būna tirpieji ir ne. Pirmųjų poveikis greitas, bet trumpalaikis, o antrieji veikia lėčiau, tačiau paskui pajuntamas labiau apčiuopiamas pagerėjimas. Tirpieji gali sukelti alkalozę, todėl turi būti vartojami tiktai trumpai (1 ar 2 dienas). Netirpieji antacidai (pvz., aliuminio ar magnio hidroksidas) sukelia mažiau šalutinių poveikių, todėl gydymui jais teikiama pirmenybė.
Kalcio karbonatas, magnio karbonatas, dihidroksialiuminio natrio karbonatas, magnio hidroksidas ir aliuminio hidroksidas – tai silpni šarmai, neutralizuojantys laisvąją skrandžio druskos rūgštį ir inaktyvuojantys pepsiną. Daugelio antacidinių medikamentų sudedamoji dalis – magnio ar aliuminio hidroksidas – dažniausiai derinami su natrio bikarbonatu ar kalcio druskomis.
Viena antacidinių vaistų dozė, išgerta valandą prieš valgį, efektyviai neutralizuoja druskos rūgštį 2 valandoms. Antra vaistų dozė, išgerta 3 val. po valgio, užtikrina poveikį ilgiau nei 4 val. pavalgius. Antacidinių vaistų dozės ir atsako santykis priklauso nuo sekrecinio skrandžio pajėgumo, medikamentų pasišalinimo iš skrandžio greičio ir sudedamųjų preparato dalių. Antacidai gana efektyvūs gydant dvylikapirštės opas ir mažiau – skrandžio. Antacidai taip pat yra vartojami esant skrandžio ir stemplės refliuksui, rėmeniui, dispepsijai ir mažinant rūgštaus skrandžio turinio susidarymą. Taip gali būti vartojami kaip prevencinė priemonė esant stresinei opai ir esant skrandžio ir žarnyno vidiniam kraujavimui, sumažina pavojų esant skrandžio turinio aspiracijos tikimybei ir tinka esant padidėjusio fosforo kiekiui kraujyje koregavimui.
 

Maalox – pagalba „degančiam skrandžiui“


Vartojant vieną iš netirpiųjų antacidinių preparatų – Maalox (magnio ir aliuminio hidroksidų derinys), kurio galima vaistinėse įsigyti geriamos suspensijos, miltukų ar tablečių forma, padeda išvengti nemalonių simptomų susijusių su padidėjusiu skrandžio rūgštingu. Jis tinkamas rėmeniui gydyti, esant skrandžio ir stemplės refliuksui, taip pat skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opai gydyti, nes Maalox pasižymi skrandžio sulčių neutralizavimu, taip pat neleidžia rūgštims pažeisti skrandžio ir stemplės ląstelių.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai