Tegu pavasario nuotaikos negadina pilvo skausmai

Atšilus orui ir sužaliavus augmenijai, daugelis traukia į gamtą. Kas visam savaitgaliui, o kas bent vienai dienai ar pusdieniui. Kas su tėvais, kas su bendraamžių kompanija. Krepšiai prikrauti visokių gėrybių, supakuoti patogūs drabužiai ir laisvalaikiui skirtos priemonės. Atrodo, apie viską pagalvota, viskuo pasirūpinta. Ar tikrai? Net ir trumpam iškeliaujant reikėtų nepamiršti būtiniausių vaistų. Kitaip išsiilgtąjį poilsį gali sugadinti netikėtas negalavimas, nuo kurio priemonės kaip tyčia neturite. Ir vienas iš dažnesnių tokių sveikatos sutrikimų – viduriavimas.
 

Kodėl šiltuoju metų laiku padidėja pavojus suviduriuoti


Literatūros duomenimis, viduriavimas – tai dažnas tuštinimasis skystos konsistencijos išmatomis, kurių kiekis didesnis negu 200–250 g per parą. Viduriavimas pavojingas tuo, kad iš organizmo pasišalina per daug skysčių ir druskų, sutrinka normali žarnyno mikroorganizmų pusiausvyra.
Viduriavimas gali sugadinti jūsų išvyką gamtoje. Paprastai, kai nėra sąlygų nusiplauti rankas, išsiilgusieji gamtos, ypač vaikai, liečia viską, o tada tomis pačiomis rankomis valgo maistą. Tačiau ant rankų gali būti ir mikroorganizmų, sukeliančių infekciją, kurie gali išprovokuoti tą nelemtą viduriavimą.
Be to, pavasaris – toks metų laikas, kai žmonės, norėdami gauti daugiau organizmui naudingų vitaminų, aktyviau pradeda pirkti ir mėgautis pirmomis šviežiomis daržovėmis, įvairiais vaisiais. Nekantraudami daugelis juos skanauja net nenuplovę, todėl gali suskausti pilvą, prasidėti viduriavimas.
Pavasarį, kol dar nelepina karšta saulutė, padaugėja kelionių į užsienį, egzotiškas šalis. O ten kaip žinia, higienos sąlygos ne visuomet būna geros. Be to, mūsų lietuvišką organizmą neigiamai veikia kaitri saulė, vietinis egzotiškų kraštų maistas. Todėl tikrai dažnai daugelis pradeda viduriuoti nuo tokių aplinkos sąlygų pasikeitimo.
Pavasarį ar vasarą padidėja pavojus atsirasti viduriavimui, kurį sukelia įvairios bakterijos (salmonelės, šigelės, kampilobakterijos, jersinijos, ešerichijos).
 

 

Taigi, kaip išvengti šio nemalonaus vidurių sutrikimo?


Labai svarbu gera higiena, dažnas rankų plovimas. Būtina kruopščiai plauti rankas pasinaudojus tualetu, pakeitus vaikučiams vystyklus, prieš ruošiant maistą. Viduriuojantis žmogus turėtų negaminti maisto kitiems. Keliaujantiems į besivystančias pasaulio šalis rekomenduojama gerti tik virintą buteliuose parduodamą vandenį. Vartoti tik gerai termiškai apdorotą maistą, pačių plautus, nuluptus vaisius.
Bet, pripažinkime, kad ne visada pasiseka laikytis šių nurodymų, todėl viduriuojant greitoji pagalba galėtų būti Smecta.
 

Kaip tinkamai vartoti vaistą?


Užklupus viduriavimui, patartina išgerti Smecta miltelių suspensijos. Jei neturite šio preparato namuose, jo tikrai įsigysite kiekvienoje vaistinėje arba, dar geriau, jei turėtumėte jo savo vaistinėlėje. Tai bus pirmoji greitoji pagalba iki apsilankant pas gydytoją ir išsiaiškinant tikrąją viduriavimo priežastį.
Smecta galima pavadinti šeimos vaistu, nes jis tinka ir suaugusiems, ir vaikams, ir besilaukiančioms mamoms. Todėl jo turėtų būti kiekvienų namų vaistinėlėje. Vaistas yra gamtinės kilmės, klinikinėje praktikoje vartojamas beveik 30 metų. Jis pasižymi labai stipriomis absorbuojamosiomis savybėmis (sugeria dujas), nesirezorbuoja iš virškinamojo trakto (nepatenka į kraują). Esant virškinamojo trakto gleivinės pažeidimui, kurį gali sukelti tiek ilgalaikis viduriavimas, tiek kitos ligos, Smecta padeda atsinaujinti suardytoms žarnyno taurinėms ląstelėms, išvengti vandens ir elektrolitų netekimo, išsaugoti fermentų aktyvumą ir žarnyno gleivinės rezorbcines savybes. O tai yra labai svarbu, ypač vaikams, nes viduriuojant iš organizmo pasišalina daug vandens ir elektrolitų, todėl prarastą jų kiekį būtinai reikia atnaujinti.
Suaugusiesiems patariama vartoti 3 pakelius per parą, tačiau, esant reikalui, galima sunaudoti ir iki 6. Pirmąją dozę tiek vaikams, tiek suaugusiesiems reikia išgerti dvigubą, o gydymą tęsti mažiausiai 3 dienas. Pakelio turinį (baltus miltelius) reikia ištirpinti pusėje stiklinės vandens išmaišant, kol gausis baltas mišinys. Vaikams paprastai skiriama po 1–2 pakelius per parą. Labai dažnai vaikai nemėgsta vaistų ir nesileidžia jų sugirdyti dėl jiems neįprasto skonio. Tačiau vaistinėse jau pasirodė apelsinų aromato Smecta, o apelsinų kvapą tikrai mėgsta dauguma vaikų. Šį vaistą saugu vartoti, jis yra gerai toleruojamas.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai