Neišsipūskite kaip oro balionas

Dujų perteklius sukelia nemalonų pilvo pūtimą, kuris palengvėja tik orui pasišalinus iš skrandžio ar iš žarnyno. Nors tai žmogų gali trikdyti, tačiau tai yra natūralus žarnyno bakterijų veiklos procesas, kai jos paveikia nesuvirškintus angliavandenius ir baltymus. Vidutiniškai per parą žarnyne įvyksta iki 13 pilvo pūtimo epizodų, kurių daugumos žmogus net nepastebi. Problemų kyla tada, kai pasišalina didesnis kiekis dujų.
 

Pilvo pūtimas stiprėja žmogui senstant, o kai kurie asmenys yra jautresni pilvo pūtimui. Pilvo pūtimą palengvinti galima valgant mažesnes porcijas, gerai sukramtant maistą, geriant mažais gurkšniais. Kai kas mano, kad pilvo pūtimą galima sumažinti mažinant į virškinamąjį traktą patenkančio oro kiekį, todėl rekomenduoja negerti gazuotų gėrimų (kurie išskiria CO2 virškinamajame trakte), nekramtyti gumos, negerti pro šiaudelį, nes tai padidina nuryjamo oro kiekį.
 

 

Pilvo pūtimo priežastys


Visi žino, kad kai kurie produktai sukelia pilvo pūtimą, ypač tie, kuriuos valgant dėl žarnyno bakterijų veiklos pasigamina metano dujos. Valgant sojos pupeles, lęšius, pupeles, džiovintus žirnius, pasigamina nemalonaus kvapo dujos. Išskyrus lęšius ir skaldytus žirnius, prieš verdant juos reikėtų pamirkyti bent 4 valandas (dar geriau – 8 val.), tuomet sumažėja nesuvirškinamų angliavandenių, kurie ir sukelia pilvo pūtimą.
Kai kuriems žmonėms pilvą pučia suvalgius svogūnų, briuselio kopūstų, brokolių, kalafiorų ir kitų kopūstų šeimos daržovių. Pilvo pūtimą galite sumažinti, į gaminamą maistą įdėję anyžių, imbiero, rozmarinų, lauro lapų ar pankolio sėklų.
Pilvo pūtimas gali būti kaip vienas šalutinių poveikių laikantis sveikos gyvensenos principų ir vartojant daug skaidulų turinčių produktų. Specialistai pataria skaidulų kiekį didinti palaipsniui ir nevartoti sėlenų bei daug skaidulų turinčių laisvinamųjų.

Kai kuriems asmenims sorbitolis, fruktozė ir kiti saldikliai bei didelės vitamino C dozės gali sukelti pilvo pūtimą.
Puodelis pipirmėčių ar pankolių arbatos po valgio gali pagerinti virškinimą ir sumažinti nemalonų pilvo pūtimą. Kai kam pilvo pūtimą mažina gyvasis jogurtas. Joga, ypač „keliai prie krūtinės“ poza, taip pat gali būti efektyvi.
Kartais pilvo pūtimas yra kokios nors ligos požymis. Jei pilvo pūtimas yra sunkus ir ilgai nepraeina, tai gali būti maisto alergijos, Krono ligos, pieno netoleravimo ar dirgliosios žarnos sindromo požymis. Tokiais atvejais būtina kreiptis į gydytojus.
 

Patarimai


Daugiau vartokite:
· Jogurto su gyvosiomis bakterijomis
· Pipirmėčių ir paprastųjų pankolių arbatos
Mažiau vartokite:
· Daug angliavandenių turinčio maisto
· Džiovintų pupų ir kitų ankštinių, svogūnų, brokolių ir kitų kopūstų šeimos daržovių bei kitų produktų, nuo kurių jums pučia pilvą
· Vaisių ir jų saldiklių, tokių kaip sorbitolis ir fruktozė
 

Venkite


· Pieno, jei netoleruojate laktozės
· Gazuotų gėrimų, kramtomosios gumos. Negerkite pro šiaudelį
· Sėlenų ir daug skaidulų turinčių laisvinamųjų
· Didelių vitamino C dozių
Jeigu pilvą pučia dažnai, dėl to jaučiate diskomfortą ir nemalonią įtampą, – pavartokite vaistų. Tam yra veiksmingų ir greitai veikiančių preparatų.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai