Ar viską žinome apie hemorojų?

Hemorojus – ištisus šimtmečius žinoma ir aprašoma liga. Jos pirmieji simptomai, tokie kaip ryškiai raudonas kraujas ant išmatų, gali ne juokais išgąsdinti. Todėl apie šią vis dar daugeliui žmonių baimę keliančią ligą kalbamės su gydytoju chirurgu dr. Gintautu RADŽIŪNU.
 

Kuo pasireiškia hemorojus?


Hemorojus yra dažnai pasireiškianti bei gana gerai visuomenėje žinoma liga. Mokslininkai paskaičiavo, jog apie 50 proc. vyresnių nei 50 metų žmonių yra padidėjusių hemorojinių mazgų, tačiau ne visi jų skundžiasi kokiais nors su šia liga susijusiais negalavimais.
Žodis „hemorojus” yra kilęs iš graikų kalbos ir reiškia „kraujagyslės, pripildytos kraujo”. Visai neseniai mokslininkams pavyko tiksliai nustatyti hemorojaus anatominį pagrindą. Anksčiau buvo manoma, jog tai yra išsiplėtusios kraujagyslės apie išeinamąją angą. Šiuo metu manoma, jog hemorojus yra normalios anatominės struktūros, t.y. išeinamosios angos srities pagalvėlių, sudarytų iš kraujagyslinio bei fibrozinio audinio, išvešėjimas bei padidėjimas.
Hemorojus yra geriausiai visuomenėje žinoma tiesiosios žarnos liga, apie kurią pirmiausia pagalvoja žmonės, kuriems pasireiškia distalinės virškinamojo trakto dalies negalavimų. Todėl iš visų hemorojumi besiskundžiančių žmonių tik trečioji dalis iš tikrųjų serga hemorojumi. Likę du trečdaliai serga kitomis išeinamosios angos srities negalavimus sukeliančiomis ligomis.
 

 

Ar hemorojus – pavojinga liga?


Hemorojus nėra labai pavojinga, gyvybei gresianti liga, nes itin retai jis komplikuojasi masyviu kraujavimu iš hemorojinių mazgų, kitomis tiesiosios žarnos bei išangės srities ligomis. Žmonės klysta manydami, jog hemorojus yra piktybinė liga ar jo buvimas gali grėsti piktybinės ligos išsivystymu. Iš tiesų hemorojus neturi jokios potencijos tapti piktybine liga, tačiau pagrindiniu jo simptomu – kraujavimu – gali pasireikšti ir daug pavojingesnės gyvybei ligos, tokios kaip storosios žarnos navikas. Todėl, atsiradus kraujavimui iš tiesiosios žarnos, net jei ir nustatomas hemorojus, reikia ištirti visą storąjį žarnyną, norint įsitikinti, jog nėra dar vienos kraujavimą sukeliančios priežasties. Toks tyrimas ypač reikšmingas vyresniems nei 50 metų pacientams arba jaunesniems žmonėms, kurių giminės yra sirgę storosios žarnos vėžiu.
 

Kokie būdingi hemorojaus simptomai?


Būdingiausi hemorojaus simptomai yra kraujavimas iš išangės, papildomo, išvirtusio darinio jutimas išeinamosios angos srityje, gali būti niežulys, deginimas bei diskomfortas išangės srityje. Hemorojui būdingas maudžiančio pobūdžio skausmas po tuštinimosi dėl pagalvėlių išvirtimo. Neretai išangės srityje atsiranda kietas, skausmingas mazgelis ar mazgas, kuris vėliau po truputį išnyksta. Tokio mazgelio atsiradimas liudija hemorojinio mazgo trombozės epizodą. Stiprus skausmas gali atsirasti tik įvykus hemorojinio mazgo trombozei (ūminis hemorojus). Būtent dėl kraujavimo bei mazgų išvirtimo – dažniausių ligos simptomų – pacientai kreipiasi į specialistus.
Atsižvelgiant į tai, kiek išveša išeinamosios angos pagalvėlės, skiriami keli hemorojaus laipsniai:
• I laipsnio hemorojus: hemorojiniai mazgai matomi tik apžiūrint specialiu aparatu – proktoskopu;
• II laipsnio hemorojus: stanginantis hemorojiniai mazgai išvirsta ir po to patys grįžta į vietą;
• III laipsnio hemorojus: hemorojiniai mazgai iškrenta ne tik tuštinantis, bet ir sunkiau dirbant, kosint; atgal tokie mazgai negrįžta, reikia juos grąžinti ranka;
• IV laipsnio hemorojus: mazgai visą laiką iškritę iš išeinamosios angos.
 

Kokios ligos priežastys?


Nors hemorojus žinomas ir aprašomas jau labai seniai, tačiau jo tikrosios priežastys nėra iki galo aiškios. Manoma, kad pagrindinė priežastis, skatinanti šios ligos išsivystymą bei progresavimą, yra vidurių užkietėjimas ir stanginimasis esant užkietėjusiems viduriams. Ligos atsiradimui neabejotinai įtakos turi blogi mitybos įpročiai, t.y. per mažas skaidulų kiekis maiste bei nepakankamas skysčių vartojimas. Įtakos turi antsvoris, mažas judrumas, sėdimas ar stovimas darbas, nėštumas, sunkus fizinis darbas, paveldėtas jungiamojo audinio silpnumas.
 

Kokios yra hemorojaus gydymo galimybės?


Esant pradinėms hemorojaus stadijoms, geriausias gydymas – taisyklinga mityba, gyvenimo būdas bei higiena. Gydomas hemorojus tada, kai jis sukelia negalavimus, pasireiškia hemorojinių mazgų uždegimas, trombozė. . Vaistai hemorojui gydyti yra sudėtiniai, skiriasi ir jų sudedamosios dalys. Siekiant maksimalus efekto kiekvienam preparate parinkti tam tikri veikliųjų medžiagų deriniai: uždegimui, skausmui slopinti, spazmams pašalinti, krešulio tirpimui bei rezorbcijai skatinti esant hemorojinių mazgų trombozei.
Vietiniam gydymui rekomenduojamos žvakutės arba tepalai.
Ambulatorinėmis sąlygomis atliekamos neskausmingos procedūros, kurių metu sumažinamas hemoroidinio audinio kiekis. Gydyti ambulatoriškai leidžia vidinių hemorojinių mazgų anatomijos ypatybės, nes juos dengia tik skausmo receptorių neturinti gleivinė, todėl bet kokios procedūros nesukelia skausmo ir nereikia anestezijos. Yra sukurta daugiau kaip 10 įvairių būdų – hemorojiniai mazgai mažinami taikant elektrokoaguliaciją, infraraudonuosius spindulius, šaltį ir kt.
Taigi neverta kęsti ir bijoti, atsiradus pirmiesiems išeinamosios angos pažeidimo simptomams. Kreipkitės į gydytoją, jis ne tik nustatys tikslią jūsų diskomforto priežastį, bet ir padės sumažinti simptomus bei užkirsti kelią ligos progresavimui.
 

SŽ rekomenduoja


Kaip apsisaugoti nuo hemorojaus?
Ligos išvengti pakankamai sudėtinga, nes nėra žinomos tikslios jos priežastys.
Hemorojaus profilaktika ir pradinių ligos stadijų gydymas nesiskiria. Pagrindinė rekomenduojama profilaktinė priemonė yra gyventi ir maitintis taip, kad neužkietėtų viduriai.
Subalansuota, augalų skaidulomis papildyta, ne itin aštri dieta garantuoja darnią žarnyno veiklą bei reguliarų išsituštinimą ir yra naudinga sergant šia liga (pvz., labai tinka paprastosios sėlenos, kurias galima valgyti atskirai ar pridėti į įvairius gaminamus produktus).
Reikia vengti produktų, kurie skatina vidurių užkietėjimą (šokolado, kakavos, kavos, raudonojo vyno ir t.t.).
Būtina reguliariai gerti pakankamai skysčių (apie 2-3 litrus vandens, sulčių, vaisinės ar žolelių arbatos per dieną), riboti kavos bei alkoholio vartojimą.
Nerekomenduojama slopinti noro tuštintis, nes kuo ilgiau išmatos užsibūna žarnyne, tuo jos darosi kietesnės, o tuštinimasis – skausmingesnis.
Mažas judrumas taip pat gali turėti įtakos vidurių užkietėjimui, todėl visada reikia rasti laiko pasportuoti – pavažinėti dviračiu, paplaukioti, pasivaikščioti.
Renkantis apatinius drabužius patariama teikti pirmenybę natūraliam medvilniniam trikotažui, nes toks trikotažas nedirgins odos, padės jai kvėpuoti.
Tinkama analinės srities higiena sumažina tokius simptomus, kaip niežėjimas, skausmas. Po kiekvieno tuštinimosi rekomenduojama švariai nusiprausti drungnu vandeniu. Nepatariama apsiprausimams vartoti muilo, kuris dirgina ir taip jautrią analinės srities odą. Taigi tinkama analinės srities higiena, sveika mityba ir sportas apsaugo nuo naujų simptomų atsiradimo.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai