Rėmens graužimo galima atsikratyti greitai ir ilgam

Vienos interneto svetainės dalyviai dalijasi rėmens „gydymo“ patirtimi „…gėriau pieną, litrą kitą – nepadėjo, riešutus valgiau – irgi ne“. „ … iš pradžių gelbėjo pienas, vėliau sviestas, paskui labai padėdavo žirniai. Perskaičiau, kažkokioj senoj knygoj tokį liaudišką metodą. Ryjau saujom, ypač prieš miegą“. „…man labiausiai padeda koks saldus nektaras, geriu palengva, mažais gurkšneliais“. „ … visada po ranka turiu mineralinio, geriu prieš valgį, po valgio“. „… graužiu moliūgo sėklas. Nepasakyčiau, kad visai „nuima“ graužimą, bet bent jau nebevemiu ir miegoti galiu atsigulus“.
 

„Kaip jūs vertinate tokius „vaistus“ rėmeniui gydyti?“ – paklausėme Vilniaus universiteto Santariškių klinikų Hepatologijos, gastroenterologijos ir dietologijos centro gydytojo.
Atsakymas vienareikšmis – blogai. Tai – ne gydymas, o tik „gaisro gesinimas“. Šiuos žmones vargina gastroezofaginio refliukso liga, sutrumpintai GERL (ją galima įtarti, jei bent du kartus per savaitę vargina vienas iš simptomų – rėmens graužimas). Toks konservatyvumas renkantis gydymo būdą rodo mūsų žmonių atsilikimą. Juk turime tiek veiksmingų būdų ligai gydyti.
O visos tos liaudiškos priemonės, kaip pastebi ir patys besidalijantieji patirtimi, geriausiu atveju tik tam kartui nuslopina simptomus. Tas poveikis praeina labai greitai. O pati liga lieka negydoma. Šios priemonės neveikia skrandžio rūgšties sekrecijos (kurios sutrikimas ir yra viena iš rėmens priežasčių), o tik slopina pasekmes – kai skrandžio rūgštis jau susidariusi, trumpam ją neutralizuoja.
Daug veiksmingesnės tos priemonės, kurios mažina druskos rūgšties sekreciją – šarmina skrandžio turinį (didina jo pH).
 

Kokios tai priemonės?


Visame pasaulyje pirmos eilės vaistai GERL (o rėmuo ir yra vienas iš pagrindinių šios ligos simptomų) gydyti yra protonų siurblio inhibitoriai, o tiesiog padidėjus rūgštingumui  gydoma Raniberl!. Jais per trumpiausią laiką galima pasiekti didžiausią poveikį ir ilgiau jį išlaikyti.
Didžiajai žmonių daliai (apie 80 proc. ligonių) užtenka mėnesio dviejų gydymo šiais vaistais.
Paprastai per tą laiką būklė pagerėja, rėmuo tevargina kokį kartą per savaitę. Tada protonų siurblio inhibitorių užtenka išgerti tik tą dieną, o naktį rekomenduojama Raniberl.
 

Ar šių veiksmingų vaistų galima įsigyti ir Lietuvoje?


Taip, Lietuvoje yra ne vienas šios grupės vaistas – tai omeprazolis, pantoprazolis, rabeprazolis , o populiariausias yra Raniberl.
Puiku, kad Lietuvoje turime galimybę gydyti pačiais naujausiais, moderniausiais vaistais, tokiais pat, kaip visame pasaulyje. Tie, kurie išbandė esomeprazolį, pajuto skirtumą ir, jei tik gali, gydosi jais.
Jei ligos forma lengvesnė, simptomai nevarginantys, labai netrukdo gyventi, tinka kitos grupės vaistai – H2 receptorių antagonistai. Jie mažina druskos rūgšties sekreciją.
 

Kartais dvejojama, esą gal gydyti neverta visai. Ką jūs į tai atsakytumėte?


Visiškai neteisingas požiūris, deja, gana akivaizdžiai atspindintis mūsų žmonių požiūrį. Išties yra nustatyta, kad praeina vidutiniškai 5 metai nuo simptomų pradžios, kol žmogus kreipiasi į gydytojus. Visą tą laiką liga negydoma arba gydoma netinkamai – soda, pienu ar kitomis netinkamomis priemonėmis.
GERL gydyti būtina ir dėl to, kad žmogus blogai jaučiasi, ir dėl to, kad liga grėsminga savo komplikacijomis.
Varginamas GERL simptomų žmogus negali valgyti ko nori ir kiek nori, pavalgius paūmėja visi nemalonūs pojūčiai, neretai žadinantys iš miego, todėl sergantysis nepailsi, tampa irzlus.
Kita ne mažiau svarbi priežastis yra ta, kad kuo GERL simptomai yra dažnesni ir kuo ilgiau trunka, tuo didesnė ligos komplikacijų rizika.
Gali išsivystyti Bareto stemplė (ikivėžinė būklė) arba stemplės vėžys. Turbūt aiškinti apie vėžio pavojingumą neverta.
Deja, ir laikantis šių rekomendacijų ne visada galima būti tikram, kad rėmens bus visai išvengta.
Pagrindinė GERL priežastis – rūgštaus skrandžio turinio atpylimas, t.y. refliuksas. O pagrindinė pastarojo priežastis – nepakankamas antirefliuksinis barjeras. Jei sfinkterio raumenų žiedas, kuris atskiria stemplę nuo skrandžio, funkcionuoja gerai, rūgštus skrandžio turinys į viršų nekyla.
Epidemiologiniais duomenimis, pusė žmonių rėmens graužimą – pagrindinį GERL simptomą – jaučia bent kartą per mėnesį, maždaug penktadalis – kartą per savaitę, o maždaug kas dešimtas – kasdien.
 

Testas „Ar nesergate GERL?“


Siūlome atsakyti į kelis paprastus klausimus ir sužinoti, ar jums nereiktų kreiptis į gydytoją.
1. Ar jums per pastarąjį mėnesį pasitaikė rėmuo ir deginimo jausmas už krūtinkaulio?
2. Ar kartais pabundate naktį dėl rėmens?
3. Ar jums sukelia rėmenį sportas ir fiziniai pratimai?
4. Ar dažnai po valgio jaučiate rūgštų skonį burnoje?
Jei bent vieną kartą atsakėte „taip“, reikėtų atsakyti dar ir į šiuos klausimus.
6. Ar jus vargina rėmuo dažniau nei du kartus per savaitę ir dėl to pabundate naktį?
7. Ar tuo metu jaučiate deginančio pobūdžio skausmą už krūtinkaulio, kylantį kaklo link?
8. Ar jums tenka dėl rėmens atsisakyti patinkančio maisto ar gėrimų?
9. Ar dažnai vartojate vaistus, kurie palengvina rėmens simptomus?
Jei į bent vieną ir iš šių klausimų atsakėte teigiamai, jums reikėtų nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją. Jis nustatys, ar varginančius rėmens simptomus sukėlė refliukso liga, ir paskirs reikiamą gydymą.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai