Neišsituštinęs žmogus jaučia pilnumą pilve, jam silpna, vargina bukas pilvo apačios skausmas, pučia vidurius, blogai išsiskiria dujos. Neišsituštinus ilgesnį laiką, atsiranda galvos skausmai, irzlumas, kankina nemiga, pablogėja apetitas, stipriau ima plakti širdis, prakaituojama ar sunkesniais atvejais net karščiuojama. Veidas atrodo papilkėjęs, pavargęs, nes organizmas apnuodytas toksinių medžiagų - savų medžiagų apykaitos produktų, kurie tuštinantis turi būti reguliariai pašalinami iš organizmo.
Priežasčių yra daug. Štai pagrindinės iš jų:
• Įvairios stresinės situacijos, aplinkos pakeitimas, kelionės.
• Žmogus sąmoningai dėl įvairių priežasčių sulaiko norą tuštintis. Vidurių užkietėjimu dažnai skundžiasi vairuotojai, darbininkai, dirbantys prie konvejerio. Tuštintis bijoma, kai skauda (pavyzdžiui, sergant hemorojumi, įplyšus išeinamajai angai), kai nenorima eiti į tualetą (įpratus rytais ilgai gulėti lovoje), kai reikia tuštintis prie svetimų (sunkiai sergant). Vengiant laiku išsituštinti, pamažu sutrikdomas tuštinimosi ritmas.
• Netaisyklinga ir nereguliari mityba, valgoma mažai ar badaujama. Vidurių užkietėjimas kartais net vadinamas civilizacijos liga, nes pastaruoju metu žmonės ne tik mažai juda, - maistas tapo rafinuotas, koncentruotas, jame beveik nėra skaidulinių medžiagų.
• Mažai judama, sėdimas darbas.
• Tam tikrų vaistų vartojimas. Ilgą laiką vartojami tam tikri vaistai kietina vidurius. Tai dažniausiai kraujospūdį mažinantys, opaligei gydyti skirti vaistai, kuriuose yra daugiau aliuminio ir kalcio (almagelis). Vaistai nuo Parkinsono ligos taip pat gali kietinti vidurius. Viduriai užkietėja ir nesaikingai geriant laisvinamuosius vaistus, kai perdirginus žarnų nervines galūnėles, sutrinka žarnyno peristaltika ir išnyksta refleksas tuštintis.
• Sergant skrandžio, tulžies takų, inkstų, lytinių organų ligomis, diabetu.
• Esant organiniams pakitimams, tokiems kaip žarnyno navikai, uždegimai, sąaugos, pooperacinė būklė.
• Endokrininės ligos (ypač hipotireozė - susilpnėjusi skydliaukės veikla).
• Neurogeninės kilmės vidurių užkietėjimai galimi pažeidus nugaros arba galvos smegenis. Žinomi neuroziniai vidurių užkietėjimai sergant nervų, psichikos ligomis, depresija.
1. Pirmiausiai kreipkitės į gydytoją.
Įvertinus organizmo būklę paaiškės, ar nesergate kitomis ligomis, kurios dažnai lemia vidurių užkietėjimą, ar nėra organinių žarnyno pakitimų.
Nereguliari mityba, per daug vienodas maistas sutrikdo žarnyno peristaltiką ir sukelia vidurių užkietėjimą.
2. Pasiaiškinkite, kaip maitinatės.
Rafinuoti maisto produktai. Išbraukite iš savo dienos maisto raciono rafinuotus maisto produktus (kavą, kakavą, šokoladą). Nors yra žmonių, kuriems kavos puodelis ryte pareguliuoja vidurius.
Skaiduliniai produktai. Maisto sudėtyje turi būti daug skaidulinių produktų. Skaidulinės medžiagos - tai augalinės skaidulos, kurių mūsų organizmas neskaido. Pirmiausia jų reikia turintiems antsvorio. Pavalgę skaidulingo maisto, jaučiamės sotūs, nors kalorijų yra mažai. Su daržovėmis, vaisiais patekusios į organizmą, pačios skaidulos nevirškinamos. Organizmas be jokių ceremonijų stumia jas išeinamosios angos link. Skaidulos žarnyną sutvarko kaip šluota, be to, paspartina peristaltiką. To kaip tik ir reikia tingiam žarnynui. Be to, ląsteliena skaido cholesterolį, todėl yra labai svarbi valant kraujagyslių sieneles. Nors įprasta manyti, kad vaisiai ir daržovės yra skaidulinių medžiagų šaltinis, yra ne visai taip. Ne visi vaisiai ir daržovės turi daug skaidulinių medžiagų. Pavyzdžiui, jei palyginsime kviečių sėlenas, kurių 100 g yra 40 g skaidulinių medžiagų, tai 100 g kopūstų - tik apie 3-4 g.
Daržovės. Į racioną įtraukite daug daržovių - morkų, burokėlių, kopūstų, pomidorų, agurkų, baklažanų, aguročių, salierų, moliūgų, žiedinių kopūstų.
Kiti maisto produktai. Žarnyno veiklą pagerina džiovinti vaisiai (slyvos, abrikosai), uogos, rūgusio pieno produktai, aliejus, medus, ryte išgerta stiklinė mineralinio vandens su natriu ar magniu.
3. Pakankamas judėjimas ir mankšta.
Esant ilgesniems užkietėjimams rytais reikėtų pamasažuoti pilvą. Masažuokite storosios žarnos kryptimi (iš dešinės) pilvo šonais nuo apačios krūtinės ir žemyn.
4. Jei nepadeda nei dietos terapija, nei mankšta, skiriama vidurių laisvinamųjų vaistų.
Pastaruoju metu populiarūs yra sintetiniai osmosiniai preparatai, kurie arba sutraukia vandenį į žarnyną ir taip suskystina išmatas, arba skaldo žarnyno bakterijas iki fruktozės ir galaktozės ir taip pagreitina žarnyno peristaltiką.
5. Išmokite pilvo presą stiprinančių pratimų.
Fizioterapija, masažas, gydomoji gimnastika padės normalizuoti žarnyno veiklą.
6. Įpraskite tuštintis kasdien tuo pačiu metu
Tuštinimosi ritmo normalizavimas yra vienas iš svarbiausių gydant vidurių užkietėjimą. Tualete atlikite specialius kvėpavimo pratimus, skatinančius žarnyno peristaltiką.
7. Būtinai keiskite gyvenimo būdą.
Darbą organizuokite taip, kad nebūtų kliūčių laiku išsituštinti - neslopinkite noro tuštintis vien todėl, kad nenorite nutraukti įdomaus užsiėmimo.
8. Atminkite, kai kurie produktai skatina vidurių užkietėjimą.
Tai kriaušės, ryžiai, mėlynės, aštrūs prieskoniai, alkoholis.
9. Rytinė mankšta, bėgiojimas, važinėjimas dviračiu
Padeda normalizuoti žarnyno veiklą, ypač jei darbe jums beveik visą dieną reikia sėdėti.
• Susmulkintą saldymedžio šaknį sumaišykite su uogiene arba avižine koše. Kartą per dieną suvalgykite po valgomąjį šaukštą (nevalgę).
• Į stiklinę šilto vandens įpilkite šaukštelį augalinio aliejaus ir išgerkite ryte nevalgę.
• Išvirkite obuolį su nedaug vandens ir šią tyrelę lėtai valgykite (apie 15 min., nevalgę).
• Suvalgykite pusę arba trečdalį šaukštelio į miltelius susmulkintos džiovintos rabarbaro šaknies ir užgerkite mėtų arba ramunėlių antpilu. Laisvinamasis poveikis pasireiškia po 8-10 val.
• 5 g susmulkintų kmyno vaisių užpilkite verdančiu vandeniu ir 5 min. virkite, po to nukoškite. Gerkite po pusę stiklinės 3 kartus per dieną prieš valgį.
• 6-7 šaukštelius tankiažiedės rūgštynės užpilkite 5 stiklinėmis vandens ir 15 min. virkite. Nukoškite ir gerkite po šaukštą kas 3 val.
•10 g gysločio sėklų užplikykite puse stiklinės verdančio vandens, kai nusistovės, nukoškite. Viską išgerkite iš karto.
• 20 g jaunų juodojo šeivamedžio lapų užplikykite stikline verdančio vandens, pridėkite šaukštą medaus. Gerkite po ketvirtį stiklinės po valgio.
•Dygiosios slyvos žiedų ir lapų mišinys - puiki laisvinamoji ir šlapimą varančioji priemonė. 2 šaukštus mišinio užplikykite stikline verdančio vandens. Gerkite kaip arbatą, su medumi.
• 1-2 kartus per dieną suvalgykite po valgomąjį šaukštą šeivamedžio marmelado be cukraus.
• Taip pat padeda švieži ar konservuoti apelsinai bei jų sultys. (Negalima vartoti, jeigu sergate skrandžio ir žarnyno ligomis arba gastritu ir rūgštingumas yra padidėjęs.)
Liaudies medicina viduriams minkštinti siūlo tokį kviečių sėlenų vartojimo būdą.
Pirmąsias 10 dienų reikia suvartoti po arbatinį šaukštelį sėlenų - užplikykite verdančiu vandeniu, kai nusistovės, nukoškite. Gautą masę valgykite su maistu, 3 kartus per dieną.
Kito, dviejų savaičių ciklo metu dozę padidinkite iki 2 valgomųjų šaukštų per dieną (taip pat valgykite su maistu, 3 kartus per dieną).
Kitus du mėnesius 2-3 kartus per dieną suvalgykite po 2 arbatinius šaukštelius sausų sėlenų.
Vidurių užkietėjimui užsitęsus, pusryčiams siūlome suvalgyti didelį puoduką smulkiai sutarkuotų šviežių kopūstų ir obuolių (daugiau nieko nevalgykite). Pietums pasigaminkite tokį mišinį: sumaišykite šaukštą medaus, po du šaukštus vandens ir avižų kruopų, du sutarkuotus vidutinio dydžio obuolius, šaukštą sutarkuotų riešutų ir pusės citrinos sultis. Vakarienei suvalgykite keletą nesultingų virtų daržovių, žalių salotų lapų mišrainės ir varškės, mėsos arba mėsą atstojančių produktų - razinų, kiaušinių, riešutų. (Maistą labai gerai sukramtykite.)
• Morkų sultys - lengva vidurių laisvinamoji priemonė vaikams.
• Duokite vaikui pusę arbatinio šaukštelio šviežio nesūdyto karvės sviesto arba čiulptuką prieš maitindami patepkite ricinos aliejumi.
• Keletą kartų per dieną duokite po pusę šaukštelio silpno ramunėlių antpilo.
•Jeigu viduriai užkietėjo krūtimi žindomam kūdikiui, kreipkitės į gydytoją.
Tikrosios varginančio ir nuolat pasikartojančio pilvo pūtimo priežasties nustatymas gali tapti dideliu iššūkiu, nes tai gana nespecifiškas sveikatos sutrikimas. Vis dėlto dažniausiai pilvą pučia dėl per didelio nuryto oro kiekio, tam tikro maisto valgymo ir netgi... streso. Kokios galimos kitos pilvo pūtimo priežastys ir kada dėl jo jau reikėtų kreiptis į gydytoją? ...
Skaityti daugiauNervinė įtampa arba stresas – kasdienis šiandienos palydovas. Vis daugiau žmonių skundžiasi dirgliosios žarnos sindromu, o stresas šio sveikatos sutrikimo atveju vaidina labai svarbų vaidmenį. Ar žinote, kokie procesai organizme vyksta nervinės įtampos metu ir kaip ilgalaikis stresas veikia virškinimo sistemą? ...
Skaityti daugiauPilvo pūtimas – nepatogumus, drovėjimąsi viešumoje, pilvo raižymą, maudimą, o kartais net ir stiprius pilvo skausmus kelianti bėda. Sakoma, kad visiškai normalu, jei dujos iš virškinimo trakto pasišalina iki maždaug 20 kartų per parą, tačiau dažnesnis jų pasišalinimas jau gali rodyti kokius nors sveikatos sutrikimus, pavyzdžiui, laktozės netoleravimą, celiakiją ar uždegimines žarnyno ligas. Dažniau pilvą pučia mažiems vaikams ir senyviems asmenims, tačiau manoma, kad bendrojoje populiacijoje meteorizmas kamuoja mažiausiai kas ketvirtą asmenį. Ką daryti, ką pilvą pūstų rečiau ir ne taip intensyviai? Kaip sumažinti dujų kaupimąsi žarnyne? ...
Skaityti daugiauNors žiema dar neprasidėjo, vis dažniau išgirstama apie norovirusinę infekciją. Ši liga kitaip gali būti vadinama žiemos vėmimo liga arba virusiniu gastroenteritu. Ji sukelia ne tik vėmimą ir viduriavimą – gali pasireikšti kur kas daugiau simptomų. Ką reikėtų žinoti apie norovirusinę infekciją ir ką daryti, jei ji pasireiškė ir Jums? ...
Skaityti daugiauManoma, kad virškinimo sutrikimai patenka į dažniausių pacientų skundų trejetuką. Virškinimo sutrikimai kamuoja ir mažus vaikus, ir vidutinio amžiaus asmenis, ir senyvus pacientus. Jų tekę patirti bene visiems. Kokie virškinimo sutrikimai pasitaiko dažniausiai ir kokios įprasčiausios jų priežastys? ...
Skaityti daugiauVaiko verkimą tėvai gali traktuoti kaip kokių nors nepatenkintų poreikių ar ligos ženklą. Net patenkinus visus pagrindinius poreikius vaikas gali ir toliau graudžiai verkti – tuomet gali būti įtariama kokia nors liga. Jei ligos požymių nėra ir vaikas yra sveikas, tuomet pilvo dieglių diagnozė tampa gana reali – būtent dėl jų vaikas gali gana stipriai, garsiai ir ilgai raudoti. ...
Skaityti daugiauVidurių užkietėjimas – vienas dažniausių sveikatos sutrikimų, kuris gali kamuoti ir pirmaisiais gyvenimo metais, ir senatvėje. Būtent šiuose laikotarpiuose lėtinio vidurių užkietėjimo ir su juo susijusių nemalonių simptomų dažnis yra pats didžiausias. Rečiau nuo vidurių užkietėjimo kenčia vidutinio amžiaus asmenys, vis dėlto ilgiau ar trumpiau trukusių vidurių užkietėjimo epizodų, kartu su pilvo skausmu, pilvo pūtimu ir sunkumo jausmu pasitaikę bene kiekvienam. Ką daryti, kad vidurių užkietėjimo galimybė sumažėtų iki minimalios? Pateikiame Jums tris svarbiausius patarimus. ...
Skaityti daugiauTrumpalaikiai ir savaime praeinantys virškinimo sutrikimai jau nieko nestebina – tai bene dažniausias negalavimas, dėl kurio skundžiasi pacientai. Vis dėlto jei virškinimo sutrikimai kamuoja praktiškai nuolat arba jie vis pasikartoja, yra pakankamai intensyvūs, tuomet jau gali būti įtariamos lėtinės virškinimo sistemos ligos. Ir tai jau ne toks retas atvejis – manoma, kad lėtinės virškinimo ligos kamuoja mažiausiai kas dešimtą pasaulio asmenį, o kai kurios jų paliečia net kas penktą gyventoją. Ką reikėtų žinoti apie tris dažniausias lėtines virškinimo sistemos ligas – gastroezofaginio refliukso ligą, opaligę ir gastritą? ...
Skaityti daugiauTrumpalaikiai virškinimo sutrikimai dažniausiai per daug neišgąsdina – natūralu, kad persivalgius juntamas sunkumas skrandyje. Tokiu atveju gali padėti lengva fizinė veikla, didesnis skysčių kiekis, lengvesnis maistas ir virškinimo fermentai. Kas dar galėtų padėti trumpalaikių virškinimo sutrikimų atveju? Kada jau reikėtų kreiptis į gydytoją? ...
Skaityti daugiauDispepsija – tai vienas dažniausių funkcinių virškinimo sutrikimų, kuriam būdingas viršutinės pilvo dalies skausmas, diskomfortas ir kiti nepatogumai. Šis laikinas arba savaime praeinantis virškinimo sutrikimas atsiranda dėl pačių įvairiausių priežasčių. Viena svarbiausių – persivalgymas, kuris tampa itin aktualus artėjant šventėms. Kas galėtų padėti greičiau pasijusti lengviau?...
Skaityti daugiauGastroezofaginio refliukso liga (GERL) yra lėtinė liga, kurios paplitimas tikrai itin didelis. GERL ypatingai dažnai pasitaiko išsivysčiusiose, civilizuotose šalyse ir diagnozių skaičius nuolat auga. Šis virškinimo trakto sutrikimas gali išsivystyti nepriklausomai nuo lyties ir amžiaus – jis pasireiškia netgi kūdikiams. Sergant šia liga patariama nuolatos stebėti savo mitybą ir kitus gyvenimo įpročius. Dažnai tik mitybos bei režimo koregavimo nepakanka, todėl tenka vartoti ir vaistus, skirtus nemaloniems GERL sukeliamiems simptomams palengvinti....
Skaityti daugiauIšsipūtęs pilvas, sunkumo ir tempimo jausmas, žarnyno raižymas, gurgimo garsas – tai nemalonūs reiškiniai, kuriuos tekę patirti bene kiekvienam. Jau pirmaisiais gyvenimo mėnesiais pilvo pūtimas įvardijamas kaip vienas iš dažniausių kūdikių neramumo priežasčių. Net ir suaugusiam šie pojūčiai kartais gali ypatingai apkartinti gyvenimą. Tuomet jausmo, kad pilve pūpso išsipūtęs balionas, norisi atsikratyti kuo greičiau ir vėl nuoširdžiai džiaugtis visais gyvenimo teikiamais malonumais. Kaip išvengti pilvo pūtimo ir ką daryti, kai ir vėl pasireiškia meteorizmas?...
Skaityti daugiauJeigu kosulys atsiranda peršalus ir nėra ypatingai sunkus, pacientas gali mėginti jį gydyti pats nereceptiniais vaistiniais preparatais. Jei kosulys yra ūminės infekcinės ligos simptomas ir pasireiškia kitų neraminančių požymių, pavyzdžiui, itin aukšta temperatūra, dusulys arba jei kosėja vaikas, lėtinėmis ligomis sergantis pacientas – tuomet reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją. Ilgiau kaip tris savaites trunkantis kosulys vadinamas užsitęsusiu arba poūmiu kosuliu, o ilgiau kaip 8 savaites trunkantis kosulys jau priskiriamas lėtiniam. Lėtinio kosulio priežasčių ieškoti būtina, nes tai gali būti kitų ligų, apie kurias net nenutuokiama, simptomas....
Skaityti daugiauSkrandžio ar dvylikapirštės žarnos opaligė yra viena dažniausiai sutinkamų ligų. Gydytojai gastroenterologai sulaukia daugybės pacientų su nusiskundimais dėl virškinimo trakto ir teigia, kad didelė dalis pacientų bent vieną kartą gyvenime yra sirgę opalige. Statistika rodo, kad visame pasaulyje bent kas dešimtas gyventojas serga šia virškinimo trakto liga. Kai kurie pacientai reguliariai mina sveikatos gydymo įstaigos slenksčius, nes ir vėl pajunta jau labai gerai pažįstamus nemalonius ligos simptomus....
Skaityti daugiaubūna, jog kartais ima ir pradeda skaudėti pilvą. moterims apatinės dalies pilvo...
Skaityti daugiauVis daugiau žmonių pirmenybę teikia natūraliems produktams, vis daugiau atsiranda prijaučiančiųjų sveikai gyvensenai. Šie žmonės ir sunegalavę ieško kuo natūralesnių gydymo būdų, iš kurių tikisi ne tik veiksmingumo, bet ir kuo mažiau nepageidaujamų poveikių. Kur ieškoti natūralumo? Be abejo, gamtoje. Molis – vienas iš gamtos klodų, ekologiškas ir švarus gamtos produktas, o ir gydomosios jo savybės žinomos nuo gilios senovės. ...
Skaityti daugiauŽmogaus sveikata priklauso nuo daugelio veiksnių: genų, ekologijos, streso ir, be abejo, mitybos. Kaip atrodome, tiesiogiai siejasi su tuo, ką valgome. Juk ne veltui sakoma, žmogus yra tai, ką jis valgo. Kuo gresia netaisyklinga mityba ir kaip maitintis tinkamai?...
Skaityti daugiauVidurių užkietėjimas išsivysčiusiose šalyse vargina 30-50 proc. gyventojų ir 5-20 proc. vaikų. Vyresnio amžiaus žmones vidurių užkietėjimas kamuoja 5 kartus dažniau. Į rizikos grupę pakliūva ir nėščiosios. Kaip jiems padėti?...
Skaityti daugiauRetas jaunas žmogus atvirai kalba apie tokią problemą, kaip vidurių užkietėjimas. Vyresniame amžiuje ne tik drąsiau, bet ir dažniau prabylama apie šias bėdas. Tiesa, neretai asmenys supainioja tikrąjį vidurių užkietėjimą su vienadieniu virškinimo sutrikimu. Apie žarnyno veiklos sutrikimus kalbamės su gastroenterologu profesoriumi Laimu Jonaičiu. ...
Skaityti daugiauKepenų ligos – viena iš dešimties pagrindinių mirties priežasčių. Ir tai nenuostabu, nes gyvename nesveikai, o visus žalingus produktus, kuriuos suvartojame, nukenksminti turi kepenys. Netaisyklinga mityba, besaikis alkoholio vartojimas ir kai kurie medikamentai kepenis žeidžia, vystosi įvairios kepenų ligos. Jos dažnai diagnozuojamos pavėluotai, nes pirminėje ligos stadijoje nesukelia didelių negalavimų. Yra daugybė natūralių medžiagų, kurios gali padėti išlaikyti kepenis sveikas. ...
Skaityti daugiauLabiausiai bijoma vėžio – tai įrodo daugelis apklausų. Todėl ir įvairūs negalavimai, pvz., pilvo skausmas, pūtimas, raižymas, pasikeitęs tuštinimosi dažnis, pobūdis, neretai pirmiausia asocijuojasi su šia sunkia liga. Vėžys – pirma mintis, kuri daugeliui šauna į galvą, pajutus bet kokius nemalonius simptomus. Tačiau ar tikrai reikia išsigąsti? Kokie požymiai leidžia įtarti vėžį, o kokie – kitas gana dažnas, funkcines virškinamojo trakto ligas, pvz., dirgliosios žarnos sindromą. Konsultuoja Kauno klinikų Gastroenterologijos klinikos gydytojas prof. Gediminas Kiudelis....
Skaityti daugiauFunkcinė dispepsija – tai viršutinės vidurinės pilvo dalies (epigastriumo) skausmas ar diskomfortas, kuris pasireiškia ankstyvu sotumo jausmu, pilnumu, pykinimu, pilvo pūtimu. Nesuklysime sakydami, kad daugelį žmonių vargina panašius simptomai. Nejau iš karto eiti pas gydytoją? Ar funkcinė dispepsija – pavojinga liga? Kada ir kaip ją reikia gydyti? Komentuoja Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Hepatologijos, gastroenterologijos ir dietologijos centro vadovas prof. Jonas Valantinas....
Skaityti daugiauIlgiausią žmogaus virškinamojo trakto dalį sudaro žarnos. Tai bent 5–7 m ilgio plonasienis labai vingiuotas „vamzdis“, užimantis beveik visą pilvo ertmės tūrį. Žarnos prasideda skrandžiui pasibaigus ir nusitęsia iki pat virškinamojo kanalo pabaigos, išorėn atsiveriančios išeinamosios angos. Jos efektyviai dalyvauja virškinant ir įsiurbiant maisto medžiagas....
Skaityti daugiauTikriausiai nerasite žmogaus, kurio bent kartą nebūtų varginę virškinimo sutrikimai – skrandžio ar pilvo skausmas, o gal ir viduriavimas. Kaip žinoma, gyvenimo tempas verčia šiuolaikinį žmogų sėdėti ir dirbti beveik kiaurą parą, dažnai neturint laiko normaliai ir sveikai pavalgyti. Dėl to prasideda įvairios, su virškinimu susijusios problemos. O galbūt nesenai grįžote iš seniai matytos giminės sutikimo, kuriame valgėte daug ir neįprasto maisto? Ir pradėjo skaudėti pilvą arba skrandį, o gal ir viduriuojate? Ikimokyklinio amžiaus vaikai taip pat dažnai skundžiasi pilvuko skausmais. Ką tada daryti? ...
Skaityti daugiauKartais nutinka taip, jog atrodo, kad viduriai užkietėja be ligos ar aiškios priežasties. Tačiau išties priežastis visada yra, net esant, atrodytų, paprasčiausiam atvejui. Tai gali būti mitybos klaidos – per mažas ląstelienos ar skysčių vartojimas, mažas fizinis aktyvumas, blogi tuštinimosi įpročiai – reguliarumo nepaisymas, skubotumas. Kartais kaltos psichologinės priežastys, organizmo senėjimas, degeneraciniai (funkcijų prastėjimas ar nykimas) žarnyno pokyčiai. Bet kuriuo atveju, yra priemonių, kurios padėtų vėl jaustis normaliai....
Skaityti daugiau