Vidurių užkietėjimas. 10 pagrindinių priežasčių

Vidurių užkietėjimas (obstipacija) yra tuštinimasis nedideliu kietų, sausų išmatų kiekiu, paprastai rečiau nei 3 kartus per savaitę. Užkietėjus viduriams, būna sunku ir skausminga pasituštinti, o pasituštinus nepalengvėja. Taip pat gali būti pilvo pūtimas, gurguliavimas ir kiti nemalonūs pojūčiai. Dažniausios priežastys yra neracionali mityba ir judėjimo stoka. Dažniausiai vidurių užkietėjimas būna laikinas ir nesunkus. Žinant vidurių užkietėjimo priežastis galima jo išvengti ir tinkamai gydyti.
 

Kam dažniausiai užkietėja viduriai?


Nustatyta, kad vidurių užkietėjimas dažniau pasireiškia moterims, vaikams ir vyresniems nei 65 m. žmonėms. Dažniau viduriai užkietėja ir nėščioms moterims. Vidurių užkietėjimas paprastai pasireiškia po gimdymo ar operacijos.


Kas sukelia vidurių užkietėjimą?
Norint suprasti, kodėl užkietėja viduriai, reikia žinoti, kaip funkcionuoja storoji žarna. Maistui slenkant pro storąją žarną, iš jo yra absorbuojamas vanduo ir susiformuoja šlakas, kitaip tariant - išmatos. Kai storžarnė absorbuoja per daug vandens, išmatos tampa kietos ir sausos. Taip gali atsitikti ir tada, jei žarnos lygiųjų raumenų susitraukimai yra per lėti ar pernelyg vangūs.Susitraukiant žarnos lygiesiems raumenims, maistas yra stumiamas išeinamosios angos link.


Pagrindinės vidurių užkietėjimo priežastys
1. Nepakankamas skaidulinių medžiagų kiekis maiste
Pati bendriausia vidurių užkietėjimo priežastis yra nepakankamas vaisių, daržovių ir grūdinių kultūrų kiekis dienos racione bei pernelyg gausus riebalų, esančių sūryje, kiaušiniuose ir mėsoje, vartojimas. Žmonėms, kurie vartoja daug elastinių skaidulų turinčio maisto, vidurių užkietėjimas pasitaiko daug rečiau.
Elastinės skaidulos - tiek tirpios, tiek ir netirpios - yra vaisių, daržovių ir grūdinių kultūrų sudedamoji dalis. Jų organizmas negali suvirškinti. Tirpios skaidulos lengvai ištirpsta vandenyje ir žarnyne įgauna gelio konsistenciją. Tuo tarpu netirpios skaidulos beveik nepakitusios praslenka pro žarnyną. Gausi ir minkšta elastinių skaidulų masė neleidžia susiformuoti kietoms sausoms išmatoms, kurias sunku pašalinti. Dietologai nustatė, kad dauguma žmonių suvartoja nuo 5 iki 20 g elastinių skaidulų per dieną. Tuo tarpu rekomenduojama jų suvartoti 20-30 g (100 g juodos duonos yra 4-5 g, daržovių lapų - 2-3 g, daržovių gumbų - 1-3 g, vaisių - 3 g ląstelienos).
Mažai skaidulinių medžiagų turintis maistas yra viena iš pagrindinių ir pagyvenusių žmonių obstipacijos priežasčių. Pagyvenusio amžiaus žmonės neretai nustoja domėtis maistu ir neretai renkasi mažai skaidulų turintį, vadinamąjį "greitą" maistą. Dantų netekimas irgi yra viena iš priežasčių, skatinančių pagyvenusius žmones vartoti minkštesnį perdirbtą maistą, kuriame mažai skaidulinių medžiagų.
2. Nepakankamas skysčių suvartojimas
Skysčiai, tokie kaip vanduo ir sultys, suminkština išmatų masę ir padidina jų apimtį, todėl jos lengviau slenka žarnynu. Žmonės, kuriems dažnai pasireiškia vidurių užkietėjimas, turi gausiai vartoti skysčių (iki 8 stiklinių per dieną).
3. Nepakankamas fizinis aktyvumas
Nepakankamas fizinis aktyvumas taip pat gali būti vidurių užkietėjimo priežastis. Pavyzdžiui, vidurių užkietėjimas dažnai pasireiškia ligoniams, ilgai besigydantiems po operacijų, nelaimingų atsitikimų ar sergantiems kitomis ligomis, dėl kurių reikės ilgai gulėti.
4. Vidurių užkietėjimą skatinantys vaistai
Vaistai nuo skausmo (ypač narkotikai), antacidiniai (skrandžio rūgštingumą mažinantys) vaistai, kurių sudėtyje yra aliuminio, vaistai nuo spazmų ir nuo depresijos, geležies preparatai, šlapimo išsiskyrimą skatinantys ir vaistai nuo epilepsijos lėtina žarnyno sienelių judesius ir gali sukelti vidurių užkietėjimą.
5. Dirgliosios žarnos sindromas (DŽS)
Kai kuriems žmonėms sergant DŽS būna storosios žarnos spazmų, kurie sutrikdo tuštinimąsi. Vidurių užkietėjimą dažnai keičia viduriavimas ir todėl kyla spazminio pobūdžio pilvo skausmų pūtimas, gurguliavimas ir kitų nemalonių simptomų. Kai kuriuos žmones šis sindromas gali varginti visą gyvenimą, tačiau jis nėra pavojingas. DŽS paūmėja streso metu, tačiau tiriant žarnyną paprastai neaptinkama jokių matomų pakitimų.
6. Gyvenimo būdo ar gyvenimo tėkmės pasikeitimai (nėštumas, vyresnis amžius, kelionė)
Nėštumo metu viduriai užkietėja dėl hormoninių pakitimų organizme, taip pat dėl to, kad padidėjusi ir pasunkėjusi gimda spaudžia žarnyną. Senėjimas taip pat gali būti tuštinimosi sutrikimo priežastis, nes dėl sulėtėjusios medžiagų apykaitos mažėja žarnyno raumenų jėga ir aktyvumas. Viduriai dažnai užkietėja kelionių metu, nes pakinta įprastas maisto racionas.
7. Piktnaudžiavimas vidurių laisvinamaisiais
Pastaruoju metu imta pernelyg piktnaudžiauti laisvinamaisiais. Tai būdingiau vyresnio amžiaus žmonėms, kurie yra įsitikinę, jog būtinai turi pasituštinti bent vieną kartą per dieną. Tačiau reguliariai vartojant laisvinamųjų, atsiranda priklausomybė. Ilgainiui jie gali pažeisti nervines storžarnės sienelės ląsteles, ir žarnynas praranda natūralią savybę susitraukinėti. Dėl tos pačios priežasties reguliarios klizmos taip pat gali sukelti normalios žarnyno funkcijos sutrikimą ir vidurių užkietėjimą.
8. Atsiradusio poreikio tuštintis ignoravimas
Žmonės, kurie ignoruoja atsiradusį poreikį pasituštinti, gali pamažu nustoti jausti šį pojūtį, ir tai gali sukelti obstipaciją. Dalis žmonių stengiasi atidėti tuštinimąsi iki sugrįš į namus, nes nenori naudotis viešaisiais tualetais. Kita dalis ignoruoja šį poreikį dėl emocinio streso ar dėl to, jog yra pernelyg užsiėmę. Vaikai atideda ši aktą, nes nenori nutraukti žaidimo arba dėl pernelyg griežto tualeto įpročių formavimo.
9. Specifinės ligos
Vidurių užkietėjimą gali lemti įvairios neurologinės ligos, medžiagų apykaitos sutrikimai ir įvairios sisteminės ligos, pažeidžiančios organų sistemas. Tai - išsėtinė sklerozė, Parkinsono liga, insultas, cukrinis diabetas, sustiprėjusi ar susilpnėjusi skydliaukės funkcija, sisteminė raudonoji vilkligė ir kitos.
10. Storosios ar tiesiosios žarnos ligos
Žarnų nepraeinamumas, sąaugos, divertikuliozė ar auglys gali spausti ar siaurinti žarnų spindį ir taip sukelti obstipaciją.
Ar gali vidurių užkietėjimas sukelti rimtų pasekmių?
Kartais vidurių užkietėjimas gali sukelti ir komplikacijų. Tai hemorojiniai mazgai, atsiradę dėl stanginimosi, išangės įplyšimai ar žarnyno gleivinės iškritimas. Nuo hemorojaus gydoma šiltomis vonelėmis, ant pažeistų vietų dedama ledo ar tepama specialiais tepalais. Išangės plyšimai ar žarnos gleivinės iškritimas prireikus operuojami.
Kartais sukietėjusios išmatos gali įstrigti žarnyne taip stipriai, kad storoji žarna susitraukdama nepajėgia jų išstumti. Ši būklė vadinama "išmatų kamščiu" dažniau pasireiškia vaikams ir pagyvenusiems žmonėms. Šis išmatų "kamštis" iš pradžių yra suminkštinamas išgeriant mineralinio vandens ar aliejaus bei klizmomis. Vėliau, kai suminkštėja, gydytojas gali jį susmulkinti ir pašalinti.


Kaip gydomas vidurių užkietėjimas?
Dietos sureguliavimo svarba
Maistas, kuriame yra pakankamas kiekis skaidulų (nuo 20 iki 35 g per dieną), padeda suformuoti minkštas, gausias išmatas. Daug skaidulų turi šie maisto produktai: pupelės, nesmulkinti grūdai, kviečių sėlenos, švieži vaisiai, daržovės, tokios kaip šparagai, kopūstai ir morkos. Bus naudingas pakankamas vandens ar kitų skysčių, tokių kaip vaisių ir daržovių sultys, netiršta sriuba, vartojimas. Žmonėms, turintiems polinkį į vidurių užkietėjimą, svarbu riboti maisto produktų, turinčių mažai skaidulų (ledų, sūrio, mėsos, perdirbto maisto), vartojimą.
Gyvenimo būdo pakeitimas
Kasdienė mankšta ir užtektinai laiko, skirto tuštinimuisi, taip pat sumažins vidurių užkietėjimą. Be to, nereikia ignoruoti atsiradusio noro tuštintis.
Laisvinamųjų vaistų vartojimas
Daugumai žmonių, kurių viduriai užkietėję nestipriai, laisvinamųjų nereikia. Tačiau tiems, kurie pakeitė gyvenimo būdą, o viduriai vis vien užkietėję, trumpai rekomenduojamas gydymas vaistais ar klizmomis. Taip sulėtėjusi žarnyno veikla vėl suaktyvinama.
Laisvinamųjų yra įvairiausių formų: sirupų, skysčių, tablečių, miltelių ir granulių pavidalu. Jie veikia įvairiais būdais:
Osmosiniai laisvinamieji veikia tarsi kempinė, sutraukianti vandenį į storąją žarną, todėl išmatos ja slenka lengviau. Dažniausiai vidurių užkietėjimui gydyti naudojamas vaistas yra laktuliozė (Duphalac). Dufalaką gali vartoti bet kurio amžiaus žmonės (pradedant nuo pirmų gyvenimo dienų), nėščios moterys. Prie jo nepriprantama, o baigus jį vartoti "negrįžta" obstipacija.
Išmatų apimtį didinantys vaistai. Jie sulaiko vandenį žarnų spindyje ir suminkština išmatas. Plačiausiai žinomas šios grupės vaistas yra metamucilas.
Vadinamieji stimuliantai, sukeliantys ritmiškus žarnyno raumenų susitraukimus. Korektolis, dulkolaksas, ir kt.
Išmatų minkštintojai, kurie sudrėkina išmatas. Paprastai šių vaistų skiriama po gimdymo ar operacijos (Kolace, surfakas ir kt.).
Lubrikantai ištepa žarnyno sieneles, kad išmatos lengviau slystų žarnynu. Dažniausiai vartojamas lubrikantas yra mineralinis aliejus.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai