Kepenų pažeidimai ir apsauga nuo jų

Jau seniai atostogauti vykstame ne tik į tėvų ar senelių pamėgtą Lietuvos pajūrį, kaimo paežerę ar prie upės, bet ir į tolimas, egzotiškas, nematytas šalis. Jos stebina savo spalvingumu, tradicijomis bei neatrastais džiaugsmais. Deja, šiuos malonumus labai stipriai apkartinti gali netikėtos ligos bei negalavimai, užklupę nepasiruošusį organizmą. Todėl dabar pats laikas ne tik planuoti kelionės maršrutus, bet ir apsilankyti pas savo šeimos gydytoją. Per šį laiką spėsite pasiskiepyti nuo infekcinių ligų, kuriomis yra tikimybė užsikrėsti šalyje, į kurią žadate vykti, taip pat gausite naudingų patarimų, kurie padės svečiuojantis svetimuose kraštuose.
 

Kokie dažniausi kepenų pažeidimai?
Dažniausi kepenų pažeidimai – kepenų uždegimai (hepatitai). Kepenis pažeidžia virusai – hepatito A, B, pastaruoju metu itin plintantis hepatitas C. Taip pat labai ryškūs toksiniai kepenų pažeidimai – nuo alkoholio, cheminių vaistų.
Pastaruoju metu Lietuvoje daugėja apsinuodijimų alkoholiu, ypač jo surogatais. Dėl ilgalaikio piktnaudžiavimo alkoholiu greitai pažeidžiamos kepenys. Individuali alkoholio toksinė dozė kepenims yra skirtinga ir priklauso nuo lyties, persirgtų ligų, mitybos. Manoma, kad vyrams nuodinga dozė yra nuo 60 g/d. etilo alkoholio, moterims – nuo 20 g/d.
Iš cheminių vaistų sukeliamų kepenų pažeidimų reikėtų išskirti ūminį medikamentinį. Įvairaus amžiaus žmonės suvartoja daug nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (pavyzdžiui, aspirino, ibuprofeno), skausmą mažinančių analgetinių preparatų, tokių kaip paracetamolis, ir kitų. Žmonės dažnai patiria nuolatinį stresą, o jam pašalinti pradeda vartoti antidepresantų, kartais neuroleptikų.


Kokios kitos ligos ir sindromai gali pakenkti kepenims?

Įvairios kitos ligos ir sindromai gali sukelti kepenų pažeidimus. Sergant cukriniu diabetu, esant nutukimui gali būti pažeistos ir kepenys. Tuomet jose kaupiasi riebalai, kepenys suriebėja, dėl jungiamojo audinio išviešėjimo pasidaro standžios.
Taigi mūsų kepenys nebesugeba atlikti savo funkcijų. Kepenų ligai tapus lėtine, susiformuoja kepenų cirozė. Jos atsiradimas susijęs su įvairiomis komplikacijomis, o šios sunkiai gydomos.
Pagaliau pažeistose kepenyse dėl negydomos cirozės ir lėtinio C virusinio hepatito gali vystytis ir kepenų ląstelių vėžys. Todėl reikia saugotis ir neužsikrėsti virusiniu hepatitu.


Kaip galima užsikrėsti virusiniu hepatitu?
Užsikrėsti galima operacijos metu, perpilant donoro kraujo, vartojant intraveninius narkotikus, atsitiktinių lytinių santykių metu. Tačiau šiuo metu kraujo donorai kruopščiai tiriami, ir užsikrėtimo atvejai reti.


Kokie įvairių kepenų pažeidimų simptomai?

Ūminių kepenų pažeidimų simptomai kartais būna ryškūs: tai ir karščiavimas, didelis bendras silpnumas, pykinimas, vėmimas, pilvo skausmai. Vėliau dažniausiai pagelsta oda ir gleivinės.
Jei yra C virusinė infekcija, tai ūminės pradžios gali ir nebūti. Žmogus daugelį metų jaučiasi sveikas, vėliau atsiranda bendras silpnumas, greitas nuovargis, maudimas po dešiniuoju šonkauliu, skausmai. Minėtieji simptomai stipresni, kai kepenys padidėjusios. Ilgainiui žmogus pagelsta, atsiranda odos niežulys. Svarbu atkreipti dėmesį ir į patamsėjusį šlapimą ar pašviesėjusias išmatas.
Jei kepenų pažeidimas ir toliau progresuoja, atsiranda komplikacijų sukeltų simptomų, tokių kaip kraujavimas iš nosies, dantenų. Pradžioje gali varginti pilvo pūtimas, o vėliau pradeda kauptis skystis pilvo ertmėje, patinsta kojos.
Ligai ir toliau besivystant, pažeidžiama ir nervų sistema. Tuomet svaigsta galva, sutrinka orientacija aplinkoje, atsiranda pasimetimas, kartais sąmonės sutrikimai.

Ar galime išvengti kepenų pažeidimų?
Jeigu laiku nutraukiamas piktnaudžiavimas alkoholiu ir kitomis toksinėmis medžiagomis, tai kepenų funkcijos gali atsinaujinti, o pažeidimas nebeprogresuoti.
· Be būtino reikalo ir ypač ilgą laiką negalima vartoti kepenims kenkiančių vaistų. Nevartokite karščiavimą mažinančių preparatų, jei temperatūra ne didesnė nei 38,5°C.
· Laikykitės sveikos gyvensenos principų, nepersivalgykite, gyvulinės kilmės riebalines medžiagas keiskite augalinėmis.
· Sekite savo kūno masę, kruopščiai gydykite kitas ligas (ypač organizmo medžiagų apykaitos ligas, tokias kaip cukrinis diabetas ir kt.).
· Venkite kraujo perpylimų, neracionalaus vaistų infuzijų naudojimo, kuo mažiau chirurginių intervencijų, atsitiktinių lytinių santykių, saugokitės įvairių susižeidimų. Susižeidus ir esant įtarimui, pasireiškus negalavimams, nelaukite ir laiku kreipkitės į gydytoją.


Kaip galime apsaugoti mūsų kepenis?
Įvairūs veiksniai pirmiausiai pažeidžia kepenų ląsteles hepatocitus, kurių membranos pasidaro pralaidesnės įvairioms toksinėms medžiagoms, patenkančioms į mūsų kraują. Svarbu mažinti šių membranų pralaidumą ir kai kurie vaistai, apsaugantys kepenis, vadinami hepatoprotektoriais, gali sumažinti minėtų membranų pralaidumą. Vienas iš tokių vaistų yra Essentiale Forte N. Jis padeda nukenksminti toksines medžiagas ir gerina kepenų funkciją, apsaugo kepenų ląsteles nuo pažeidimo. Dėl ypatingos preparato sudėtyje esančių polinesočiųjų rūgščių struktūros pagerėja medžiagų apykaita kepenų ląstelėje, todėl apsaugomos ne tik kepenys, bet ir visas organizmas.
Nustačius rimtesnį kepenų pažeidimą, reikia gydyti veiksmingais antivirusiniais ir kitais naujausiais vaistais. Jie leidžia pasiekti gerų rezultatų ir apsaugoti kepenis nuo tolimesnio pažeidimo bei išvengti rimtų komplikacijų.
 

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai