Padėkite – mano vaikas rūko

Ką galėtų nuveikti patys tėvai, kad jų vaikai nepradėtų rūkyti, o jei jau pradėjo – kad kuo greičiau mestų visam laikui?
 

Augindami vaikus, turime prisiminti, kad bendraujant su jais labiausiai reikia meilės ir kantrybės. Savo elgesiu rodykime pavyzdį vaikams. Gyvenime elkimės taip, kaip norėtume, kad mūsų vaikai elgtųsi. Jei šeimoje rūkoma ar piktnaudžiaujama alkoholiu, vaikai neišvengiamai skatinami elgtis taip pat.
Vaikų nuostatos rūkymo atžvilgiu ima formuotis nuo pirmųjų gyvenimo namuose dienų. Nereikia pamiršti, kad, jei rūko abu tėvai, mažam vaikui atrodo, kad rūko visas pasaulis, kad tai yra beveik privaloma suaugusiam žmogui. Jei esate nutarę, kad Jūsų vaikas neis į darželį, o augs auklės prižiūrimas, pravartu pasidomėti, ar ji nerūko.
Mokyklinio amžiaus vaikams vis didesnę įtaką ima daryti draugai. Dažniausiai rūkyti pradedama norint pritapti prie bendraamžių grupės, atrodyti „kietesniam“, labiau suaugusiam. Didelę įtaką čia daro ir visuomenės nuomonė, jos tolerancija rūkymui viešosiose vietose, žiniasklaida, neretai rodanti rūkymą kaip patrauklų, socialiai priimtiną elgesį. Vis dėlto tėvų nuostatos rūkymo atžvilgiu yra svarbiausios.
Mažiau tikėtina, kad pradės rūkyti tie vaikai, kurie šeimoje jaučiasi svarbūs. Pasistenkite, kad Jūsų ryšiai su vaiku nenutrūktų jam augant. Pasitikintis savimi vaikas rečiau griebiasi cigaretės.
Kad ir kaip esate užsiėmę, raskite laiko pabūti su vaiku, nevarykite jo šalin, svarbiausia – visuomet išklausykite iki galo, ką vaikas nori jums pasakyti, niekada nesakykite, kad tai niekai, nesąmonės, smulkmenos ar kvailystės. Atminkite, kad nuolat kritikuojamas vaikas išmoksta slėptis, bijoti, praranda pasitikėjimą savimi. Jei nežinote atsakymo į vaiko klausimus, nebijokite tai pripažinti. Pažadėkite sužinoti ir atsakyti, tik jokiu būdu nepamirškite pažado. Galima pasiūlyti atsakymo ieškoti drauge, skatinti patį vaiką reikšti savo nuomonę – juk dažnai vaikas klausia ne todėl, kad pats nežino, bet todėl, kad nori sužinoti, ką jūs apie tai manote.
Pasistenkite kartu su vaiku praleisti bent dalį laisvalaikio, kurkite šeimos tradicijas – kartu keliaukite, sportuokite, skaitykite, žaiskite, lankykite įvairius renginius.


Visada žinokite vaiko dienotvarkę. Prisiminkite, kad pavojingiausias laikas – kai vaikai būna vieni. Geriausia pasistengti, kad kas nors iš suaugusiųjų būtų namuose, kai vaikai grįžta iš mokyklos, net jei dėl to reikėtų keisti savo darbo grafiką.
Bent kartą per dieną pasistenkite valgyti drauge su vaiku – tai gera proga aptarti dienos įvykius, pasidalinti rūpesčiais ar džiaugsmais.
Domėkitės ne tik vaiko pažymiais, bet ir pomėgiais, svajonėmis. Kuo daugiau žinosite apie savo vaiką, kuo artimesni būsite, tuo lengviau bus atvirai kalbėtis „sunkiomis“ temomis – apie rūkymą, alkoholį, narkotikus. Turėkite tvirtą nuostatą į kiekvieną iš šių opių klausimų, ir nevenkite jos priminti. Geriausia, kai abiejų tėvų nuomonė apie juos sutampa.
Aptardami dalykus, svarbius visai šeimai – atostogas, didesnius pirkinius - visada pabrėžkite, kad vaiko nuomonė yra lygiai tokia pat svarbi, kaip ir kitų šeimos narių.
Jei pastebėjote ar įtariate, kad vaikas pradėjo rūkyti, pasistenkite apie tai ramiai pasikalbėti. Nesibarkite ir negąsdinkite. Pamėginkite išsiaiškinti, kodėl taip atsitiko, paaiškinkite, kodėl tai jums nepriimtina. Kritikuokite tik netinkamą poelgį, o ne patį vaiką. Aptarkite su vaiku, ką turėtumėte padaryti, kad bandymas rūkyti nepasikartotų. Pabandykite drauge įvertinti, ar tai atsitiktinis atvejis iš smalsumo, ar dėl netinkamai suprastos draugystės, o gal vaikui jau reikia rimtesnės pagalbos.
Niekada nežeminkite vaiko, nevadinkite jo kvailiu, nemokša, tinginiu, nesakykite, kad jis nieko nesugeba. Geriau pasiaiškinkite, kodėl vieni ar kiti darbai jam sekasi sunkiau, pasisiūlykite padėti.
Atminkite, kad augantis draugiškoje, ramioje aplinkoje, pasitikintis savimi, mylimas vaikas įgyja ir išmoksta saugoti dvasios ramybę, lengviau atsispiria rizikos veiksniams, lengviau įveikia gyvenimo sunkumus.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

LaurŪū.
2011-01-18 18:34
Labai svarbus šeimai straipsnis. Gerai, kad mano šeimoje niekas nerūko, nes manau tokiu atžvilgiu rūkyčiau ir aš..
Anonimas
2009-11-22 22:48
Mano tevai neatitiko siu reikalavimu. Buvau pradejas, metu.
ema
2008-11-07 19:56
labai geras straipsnis man jis labai patiko...

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai