Bręstančiam organizmui teršalų nereikia

Jūs jau nebe vaikas, bet aplinkiniai dar nelaiko suaugusiu. Esate paauglys, sakoma. Bręstantį organizmą saugoti reikia ypatingai, kad užaugtumėte sveiki ir mąstantys, o ne ligoti. Šį kartą apie tai, kaip tam trukdo įvairios kenksmingos medžiagos, gaunamos rūkant ir vartojant alkoholį.
 

Šlamštui – stop!


Tabako sudėtyje paskaičiuota netgi 300 sveikatai kenksmingų medžiagų. Nikotinas, sieros vandenilis, anglies dioksidas ir monoksidas, kancerogeninės dervos, radioaktyvusis polonis... Rūkydami jais teršiate tiek save patį, tiek aplinką. Įrodyta, jog šalutiniuose dūmuose, kurie sklando ore, kenksmingų medžiagų koncentracija didesnė nei pagrindiniame, kurį įtraukia rūkantysis: juose 5 kartus daugiau anglies monoksido, 3 kartus daugiau benzpireno, 2 kartus daugiau dervų ir nikotino ir net 50 kartų daugiau amoniako. Rūkydami paskutinius du cigaretės centimetrus, į organizmą įtraukiate netgi keturis kartus daugiau nuodingų, galinčių sukelti vėžį medžiagų negu rūkydami du pirmuosius jos centimetrus.
Tabako dervos nusėda bronchuose, tiesiogiai žalodamos jų virpamąjį epitelį. Nikotinas ir kitos medžiagos apskritai sutrikdo bronchų ir viso kvėpavimo sistemos veiklą, stiprina gleivinės pabrinkimą ir sudaro palankias sąlygas infekcijos atsiradimui. Rūkant vystosi ir plaučių audinio pakitimai. Sumažėjus bronchų laidumui, plaučių alveolės pradeda plėstis, sutrūkinėja, prasideda plaučių emfizema – liga, kai per daug išsiplečia plaučių audinys. Iš karto pasunkėja kvėpavimas, įkvepiamo oro srauto judėjimas. Laikui bėgant kraujyje sumažėja deguonies, padaugėja anglies dioksido. Be to, sutrikęs plaučių darbas pasunkina širdies veiklą.


 

Alkoholis proto grobiku vadinamas nuo seno


8 000 metų prieš mūsų erą žmonės žinojo, kad jis svaigina. Dažnas jo vartojimas bręstančiam organizmui gali sukelti atminties praradimą, galvos smegenų pažeidimą, ilgalaikius skrandžio, širdies, kepenų veiklos sutrikimus, skatinti savižudybę.
Antakalnio poliklinikos gydytoja pediatrė Natalija Ališkevičienė įspėja, kad žalingų įpročių sukelti padariniai gali pasireikšti ne iš karto. Iš pradžių sutrinka vieno ar kito organo veikla, prasideda įvairūs šalutiniai poveikiai.
Pavartojus alkoholio, pablogėja apetitas, regėjimas; pagreitėja kvėpavimas ir širdies ritmas, padidėja kraujospūdis, išsiplečia vyzdžiai, imama gausiai prakaituoti, skauda galvą, sutrinka miegas. Nuo labai didelio alkoholio kiekio paraustama arba išbąlama, greitai ir neritmiškai plaka širdis, atsiranda drebulys, sutrinka koordinacija. Pastebėjus nenatūraliai siaurus arba išsiplėtusius akių vyzdžius, sunkią ir nerišlią kalbą, nuotaikos kaitą, reikėtų susirūpinti.
Be fizinių organizmo pakitimų, svaiginimasis minėtomis priemonėmis (tiek alkoholiu, tiek rūkymu) ypač gali paveikti psichinę būklę. Jis skatina jau esamų psichikos ligų paūmėjimą arba naujų išsivystymą.
Žalingi įpročiai gali sukelti priklausomybę. „Kuo anksčiau paragaujama alkoholio ar parūkoma, tuo greičiau įsitraukiama į tą ratą,“ – teigia gydytoja. Tai ypač pavojinga paauglystės laikotarpiu, kai organizmas yra formavimosi, brendimo stadijos.
 

Kodėl pradedama?


Anot gydytojos pediatrės, ypač greitai į šį „malonumų“ ratą gali įsitraukti vaikai, turintys psichikos problemų, – arba hiperaktyvūs, arba pernelyg užsidarę. Tokie gali turėti neįgalumą, menką savigarbos jausmą, sirgti depresija ar turėti mokymosi sutrikimų (sunkumų).
Be to, visiems paaugliams būdingas emocingumas. Tai paprastai nutinka dėl stresinių situacijų – nutrūkus meilės ryšiams, išėjus iš draugų rato, dėl nesėkmių mokykloje. Gali turėti įtakos bendraamžių patyčios, alkoholizmas šeimoje, priežiūros ir dėmesio stoka iš tėvų, fizinė bei seksualinė prievarta, neturtas ar šeimyniniai konfliktai. Kai jausmai įsiplieskia, ieškote būdų jiems nuslopinti, dėl to pasirenkate apsisvaiginimą – „užsimiršimo ir pagalbos sau“ būdą alkoholiu ar rūkymu. Taip pasirenkate tik trumpalaikį ir dar kenksmingą „pabėgimą“ nuo problemos, kuri vėliau vėl grįš. Geriau būtų apie slegiančias problemas pasikalbėti su vyresniais žmonėmis. Bendraamžiai gali patarti klaidingai, nes neturi gyvenimo patirties.

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai