Priklausomybę sukelia ne tik cheminės medžiagos – kaip mums įprasta dažniausiai girdėti –alkoholis, psichoaktyvios (narkotikai heroinas, kokainas, amfetaminas) ar tabako dūmuose esančios medžiagos. Ją sukelti gali ir azartiniai lošimai, kompiuteriniai žaidimai, trumpųjų teksto žinučių rašymas ir t.t. Tačiau, nepaisant to, pats priklausomybės mechanizmas visiems yra vienodas: kai žmogus tampa priklausomas, keičiasi jo elgesys, mąstymas, gyvenimo būdas – tai tampa nebe norma, o patologija.
Kada žmogus tampa priklausomas ir kiek ko reikėtų vartoti, pasakyti neįmanoma, nes kiekvienas asmuo gyvena skirtingoje aplinkoje, jo psichinė bei fizinė būsenos yra skirtingos. Štai vienam užtektų vieno karto, o kitas ir po penkių netaps priklausomas. Tačiau žinoma yra tai, kad kuo jaunesniame amžiuje žmogus pradės vartoti chemines medžiagas, tuo greičiau taps priklausomas.
Kai žmogus pats savęs nebevaldo, kai jam po kelias valandas sėdėti prie kompiuterio arba lošimų salone tampa norma, jis visiškai nereaguoja į aplinką, atitraukus pradeda pykti, jam pasidaro neramu, negera, o gerai jaustis jis pradeda vėl pradėjęs žaisti, galime sakyti, kad žmogus jau priklausomas.
Galima išskirti keletą situacijų, kai rizika yra didesnė. Tai gali būti kažkokio statuso visuomenėje praradimas, artimų žmonių netektis ar jų pasmerkmas. Taipogi socialinių įgūdžių, ryšio, bendravimo su kitais žmonėmis trūkumas, nemokėjimas planuoti savo gyvenimo – visa tai gali paskatinti priklausomybę. Taip pat žmonės, sergantys depresija ar kitomis ligomis, greta gali susirgti ir priklausomybe.
Yra keletas požymių, kai galima įtarti, kad žmogus priklausomas. Tai dirglumas, didelė emocijų kaita – žmogus tai liūdnas, tai linksmas, atsiranda įtartinų naujų draugų, pastebima žaizdų ir injekcijų žymių, keičiasi išvaizda. Tačiau svarbu pabrėžti, jog negalima šimtu procentų pasakyti, kad minėti požymiai yra sukelti priklausomybės, – visa tai gali būti dėl kitų priežasčių, todėl jas reikia išsiaiškinti padedant specialistams bei nesistengti diagnozuoti patiems.
Jokio stebuklingo sakinio nėra, reikėtų ieškoti įvairių kelių. Priėjimą galima rasti per šeimą, artimą aplinką, tiesiog bendraujant su žmogumi, galbūt pasitelkiant jam autoritetingus asmenis. Dažniausiai tai yra nuolatiniai pokalbiai, nors tai labai sunku, jei pats žmogus nemotyvuotas.
Priklausomybė pasižymi tuo, kad pačioje jos pradžioje pats žmogus nemato, kad yra priklausomas, – pirmiausia tai pastebi aplinkiniai.
Bet kokia priklausomybė yra lėtinė liga, kuriai būdingi atkryčiai. Tiek vyrai, tiek moterys, sergantys priklausomybe, gali nustoti vartoti kenksmingas medžiagas, tačiau pati priklausomybė vis tiek išliks, tokie žmonės turės visiškai vengti alkoholio bei jo vartojimą skatinančių situacijų.
Na, o ar tai moteris, ar vyras, nieko nekeičia. Tiesiog mūsų visuomenė yra tokia, kad girta moteris bus pasmerkta, o į vyrą pažiūrėta pro pirštus.
Tiesa yra ta, kad moterims gydytis priklausomybę, tiek dėl visuomenės požiūrio, tiek dėl biologinių organizmo ypatumų, yra sunkiau.
Efektyviausių būtų išskirti negalima, kadangi tai labai individualu – vienam, kad nuspręstų gyventi blaiviai, gali užtekti pokalbio su psichologu, kitas išbando visus metodus, tačiau vis tiek atkrenta. Gydymo būdą parenka gydytojai, pabendravę su žmogumi, ištyrę jo situaciją, ligos eigą.
Patys paprasčiausia metodai yra detoksikacija (organizmo išvalymas medikamentus ir skysčių infuziją), psichoterapija bei Minesotos programa. Šią programą sudaro psichoterapija bei 12 žingsnių, kuriais besivadovaudamas žmogus atsikrato priklausomybės. Tai yra anoniminių alkoholikų filosofija.
Gydoma nuo visų priklausomybių: nuo alkoholio, psichoaktyvių medžiagų, lošimo, kompiuterinių žaidimų ir t.t. Pagalbą gauti galima įvairią. Yra apatinės grandies žemo slenksčio paslauga – mobili programa „Mėlynas autobusiukas“, kurios tikslas – sumažinti infekcinių ligų plitimą tarp narkotikus vartojančių žmonių. Į įvairius taškus, pvz., taborą, stotį, vežami ir dalijami švarūs švirkštai, adatos, prezervatyvai, taip pat teikiama konsultacija.
Taip pat taikome pakeičiamąjį gydymą metadonu su buteksu. Šiuo metodu gydoma ambulatoriškai arba stacionare. Išvalius organizmą, po dviejų savaičių galima eiti į Minesotos programą, kur dirba psichologai, socialiniai darbuotojai, priklausomybių ligų konsultantai. Pacientai praleidžia ten 28 dienas bei negauna jokių medikamentų.
Jei žmogui atrodo, kad jam to neužteks, jis gali eiti į reabilitaciją, kuri trunka 8 mėnesius. Reabilitaciją sudaro įvairūs užsiėmimai, konsultacijos, griežta dienotvarkė – nuo ryto iki vakaro suplanuotas užimtumas, mokymasis grįžti į visuomenę, iš kurios žmogus išėjo.
Priklausomiems nuo alkoholio taip pat teikiama pagalba: žmogus gali gauti pagalbą atsigulęs į skyrių, kur yra detoksikuojamas, taip pat pasitelkti 28 dienų stacionarinę pagalbą.
Gydant priklausomybę nuo azartinių lošimų ar kompiuterių yra taikoma psichoterapija, konsultacijos. Žmogus pats turi suvokti, kad yra priklausomas ir kad tai, ką jis daro, yra žalinga tiek jam, tiek aplinkiniams. Tada jis gali pats atsisakyti sąmoningai. Na, o kada ateina suvokimas, priklauso nuo žmogaus – kiek jis pats stengiasi ir yra motyvuotas.
Dažniausiai centre gydoma priklausomybė nuo alkoholio, 20–35 metų asmenims. Žmonės taip pat gali skambinti telefonu ir konsultuotis. Telefonas 8 ~5 216 0014 veikia nuo 7 val. ryto iki 19 val. vakaro.
Ne vieną šimtmetį stengiamasi padėti tiems, kuriems išsivysto priklausomybė nuo alkoholio. Kuriami vaistai, atrandamos vis naujos psichoterapinės metodikos, praktikuojama ir „bobučių medicina“. Kelyje į pergalę prieš priklausomybę visi metodai tinkami? Bent jau tokios nuomonės yra net kompetentingiausi medikai, dirbantys su priklausomais žmonėmis. Anot jų, alkoholizmo gydymas turi būti kompleksinis, tačiau kas įeina į tą kompleksą – artimųjų ir pačio žmogaus reikalas. TV laidos kūrybinė grupė pasikalbėjo su keliais specialistais, turinčiais ne vienerių metų darbo patirtį. Teiravomės apie vieną dažnai taikomą metodą, kuris kartais suteikia žmogui antrą galimybę, o kartais ir ne. Apie kodavimą. ...
Skaityti daugiauŠiame straipsnyje sužinosite, kokie yra pagrindiniai priklausomumo nuo alkoholio simptomai, kokios gali būti jo priežastys ir kokios šiandien yra alkoholizmo gydymo galimybės....
Skaityti daugiauLietuviai – svetinga ir vaišinga tauta, pasitaikius progai, „iškasa“ vos prieš dienelę užslėptą ugninio vandens butelaitį. Šio vandens negeriantiems svetingai pasiūlo daugiametėmis tradicijomis puoselėtos skystos duonelės (alaus) ar kokio dažyto marmalo. Ir „ne LYGIS” neįvertinti produktų gausos ar po jaukaus pašnekesio paryčiais rasti nesuvartotų degančių skysčių. Apie tai, ar alkoholis gydo ir kas įvyksta juo užgeriant tabletes, skaitykite žemiau....
Skaityti daugiauLietuvoje alkoholizmas kasmet vis labiau plinta. Tai labai sunki liga, prieš kurią bejėgiai viso pasaulio medikai. Sovietiniais laikais šeimoms kovoti su alkoholizmu ir gydytis nuo jo buvo paprasčiau. Mat su šia problema kovojo ir darbdaviai, ir policija, ir medikai. Dabar bet kokia medikų pagalba įmanoma tik tuomet, jei žmogus pats supranta savo problemą ir sutinka ją spręsti. Plačiau apie šią ligą ir jos gydymą pasakoja Vilniaus Priklausomybių ligų centro gydytoja psichiatrė Agnė KUNGIENĖ....
Skaityti daugiauĮ klausimą “kas yra alkoholis?” nėra labai paprasta atsakyti, nes alkoholis tuo pačiu yra ir chemikalas, ir gėrimas, ir vaistas, kuris stipriai veikia nervų sistemą. Iš pradžių išgertas alkoholis pakeičia žmogaus mąstyseną, jo sprendimus. Didėjant koncentracijai kraujyje, jo poveikis stiprėja, sutrinka judesiai. Toliau didėjant alkoholio koncentracijai, sukeliamas miegas ir galiausiai gali ištikti mirtis dėl kvėpavimo centro smegenyse užslopinimo. Alkoholis veikia beveik visas organų sistemas, vienas - tiesiogiai, kitas - netiesiogiai. Reguliariai jo vartojant, gali nukentėti kepenys, kasa, virškinamojo trakto, širdies ir kraujagyslių, endokrininė, nervų bei imuninė sistemos. Statistika rodo, kad net 30 proc. savižudybių ir pusė žmogžudysčių bei didesnioji dalis nusikaltimų taip pat susijusios su alkoholio vartojimu. Fizinį ir seksualinį smurtą dažniausiai įvykdo apsvaigę žmonės. Vieno šeimos nario priklausomybė nuo alkoholio skaudžiai paliečia visos šeimos gyvenimą… Šią temą dar būtų galima tęsti ilgai. Tai - sausi faktai, bet po jais slypi tikros gyvenimo istorijos... ...
Skaityti daugiaukepenų vaidmuo kadaise kepenys net buvo laikomos pagrindiniu žmogaus kūno organu. ...
Skaityti daugiauKonkretus būdas, kaip alkoholis veikia kraujo spaudimą, nėra žinomas, tačiau piktnaudžiaujant šiuo produktu kraujo spaudimas neabejotinai pakils. Kita vertus, labai įdomu, kaip kraujospūdis kinta alkoholį vartojant saikingai. Apie tai, kas susiję su alkoholiu ir kraujo spaudimu, skaitykite žemiau....
Skaityti daugiauDaugeliui žmonių alkoholio vartojimas yra vienas iš malonių atsipalaidavimo būdų. Problemų atsiranda tuomet, kai alkoholinius gėrimus pradedama gerti be saiko, jaučiamas nuolatinis poreikis vartoti vis didesnius alkoholio kiekius. Šiame straipsnyje nagrinėjamas žalingas alkoholio poveikis sveikatai, nurodoma, kaip specialistai gali padėti įveikti priklausomybę nuo alkoholio....
Skaityti daugiauKaip gydytojas galėtų paskatinti pacientą gydytis nuo alkoholizmo? Kaip sveikstama ir kokios pagalbos reikia šeimos nariams, kaip jiems nesirgti “jausmus užkrečiančia” liga? Savo patirtimi dalijasi: Kauno Priklausomybės ligų centro Priklausomybės ligų skyriaus administratorius Darius JOKŪBONIS, socialinė darbuotoja Edita KULIKAUSKIENĖ, psichologinės-socialinės reabilitacijos skyriaus administratorė Janina MANŽURINIENĖ, priklausomybės ligų konsultantai Eglė LISICKINIENĖ ir Deimantas RASIMAVIČIUS....
Skaityti daugiauNepaisant priklausomybės grėsmės, šiuo metu alkoholio vartojimas yra daugeliu atvejų neatsiejama mūsų kultūros ir gyvenimo dalis. Todėl prieš išgeriant būtų gerai žinoti tam tikrus praktinius dalykus apie alkoholio veikimą. Kas yra promilė? Kodėl vieni girtėja greičiau, o kiti lėčiau? Už kiek laiko galima viruoti automobilį išgėrus alkoholio?...
Skaityti daugiauNors alkoholis ir automobilis yra mirtinas derinys, tačiau dažnai tai neatbaido žmonių nuo vairavimo išgėrus. Dauguma nesugeba pasimokyti iš svetimų klaidų ir supranta klydę tik tuomet, kai būna per vėlu – žūsta artimieji ar niekuo nenusikaltę pėstieji. Pirminiais duomenimis, per praėjusius metus mūsų šalyje neblaivūs vairuotojai sukėlė beveik 500 eismo įvykių. 43 žmonės taip ir nebegrįžo pas savo artimuosius, sužeisti daugiau nei 700. Praeities nebesugrąžinsime, tačiau galime pakeisti ateitį. Net ir nedaug išgėrę, nerizikuokite ir jokiu būdu nesėskite prie vairo....
Skaityti daugiauDaugelis, išgirdę pavadinimą “Trejos devynerios”, pagalvoja apie trauktinę ir tik nedaugelis (ypač vyresnio amžiaus žmonės) prisimena ir žino, kad tikrųjų “Trejų devynerių” reikia ieškoti vaistinėse. Lietuvių kalbos žodyne rašoma, kad “Trejos devynerios” - tai vaistas, nuo seno vartojamas lietuvių liaudies medicinoje, o nuo XIX a. pabaigos pradėtas plačiai gaminti ir pardavinėti Lietuvos vaistinėse. Kad tikrosios “Trejos devynerios” buvo populiarios, liudija tarpukario Lietuvos farmacijos spauda, kur nurodyta, kad net trys sudėtys (Palangos, Vilkijos vaistinių bei “Trejos devynerios Vaistija”) buvo įtrauktos į “Patentuotų vaistų, leistų vartoti Lietuvoje, sąrašą”....
Skaityti daugiauPraėjusiame numeryje pasakojome apie tai, kaip tabakas kenkia žmogaus organizmui. Pateikti faktai nepalieka vietos abejonei, ar verta mesti rūkyti. Aišku, kad ne tik verta, bet ir būtina. Apie 70 proc. rūkančiųjų norėtų mesti rūkyti ir dauguma jų ne kartą yra bandę tai padaryti, tačiau tik nedaugeliui pavyko nerūkyti metus ar daugiau. Be pagalbos ir tinkamų patarimų bei žinių mesti rūkyti labai sudėtinga....
Skaityti daugiauGreičiausiai skamba mažų mažiausiai keistai, jei ne šventvagiškai – juk seniai įrodyta, kad rūkymas kenkia ne tik vaisiui nėštumo metu, bet ir kūdikiui žindymo metu. Bet ar, primygtinai ragindami motinas mesti rūkyti, nepastūmėjame jų atsisakyti... žindyti? Mamos dėl cigaretės pakeičia žindymą mišinukais, kitos, jausdamos didžiulę sąžinės graužatį, žindo ir rūko.. Faktais ir naudingais patarimais šia tema dalijasi VšĮ Mamos centro vadovė Živilė Baltrušaitienė....
Skaityti daugiauManote, kad tai kažkas tolimo, kad jūsų neliečia? Deja, Lietuvoje yra apie 100 sektų. Tik dauguma jų linkusios veikti slaptai, ir joms priklauso nedidelis žmonių skaičius. Kai kurios – gana žinomos, viešumos nebijo. Sektoms priskiriami munistai, scientologijos bažnyčia, satanistai, mormonai, Jahovos liudytojai, Karloso Kastanedos pasekėjai. Ne visos sektos yra vienodai destruktyvios, bet negalima pamiršti, kad net po teismų sektos visada neigia savo nusikaltimus. Be to, nelegalios sektos gali prisidengti kitomis organizacijomis, pvz., labdaringomis, mokslinėmis, meditacinėmis, psichoterapinėmis, ir jų tikrieji tikslai ilgai gali likti neaiškūs....
Skaityti daugiauKą veikia pusseserė užsienyje? Kaip sekėsi bendradarbiui kelionėje į Turkiją? Reikėtų įkelti nuotraukas iš vakarykščio gimtadienio vakarėlio... Tokios ir panašios mintys sukasi daugelio galvose – taip, kalbame apie socialinius tinklus, tapusius neatskiriama mūsų gyvenimo dalimi ir užimančius vis daugiau brangaus laiko. Dėl neįtikėtino jų populiarumo kai kurios darbovietės kompiuteriuose netgi užblokavo priėjimą į šiuos puslapius! Akivaizdu, šalia priklausomybės nuo alkoholių, cigarečių ar narkotikų drąsiai galime rašyti dar vieną – priklausomybę nuo socialinių tinklų. ...
Skaityti daugiau
Lankytojų komentarai
Parašykite savo nuomonę