Dantų akmenys: ką reikia žinoti?

Apie dantų akmenų, jų sukeliamas problemas bei galimus sprendimo būdus kalbamės su odontologijos klinikos „Procesus“ burnos higieniste Sandra GIRDŽIŪTE.
 

Kas yra dantų akmenys? Kodėl jie taip vadinami?


Dantų akmenys – tai mineralizuotos, sukietėjusios masės, kurios palaipsniui kaupiasi dantenų vagelėse, ant dantų bei protezų paviršių. Kai iš seilių susidariusios mineralinės medžiagos nusėda ant minkštųjų dantų apnašų, prasideda jų mineralizacijos (kietėjimo) procesas. Taip formuojasi akmenys, mediciniškai vadinami konkrementais. Dažniausiai jie formuojasi ant tų dantų, kurie paprastai nedalyvauja kramtant maistą arba kurie buvo ilgai nevalyti.
Akmenys gali formuotis po dantenomis ar virš jų.
Virš dantenų susidarantys akmenys dengia danties vainiką kaklelio srityje ir yra lengvai matomi. Jie pirmiausiai formuojasi ant apatinių (ypač priekinių) dantų iš liežuvio pusės ir ant viršutinių krūminių dantų iš skruosto pusės.
Podanteniniai akmenys paprastai lokalizuojasi dantenų vagelėse ar kišenėse. Jie yra sunkiai pastebimi, diagnozuojami tik specialiais instrumentais odontologijos kabinete. Juos galima pastebėti padarius rentgeno nuotraukoje.
Reikėtų žinoti, kad susiformavusių dantų akmenų pašalinti paprastu dantų šepetėliu ar dantų krapštuku neįmanoma. Bandant tai atlikti jėga, galima lengvai pažeisti dantenas. Todėl patartina bent kartą per metus, o dar geriau kartą per pusmetį apsilankyti odontologijos kabinete ir atlikti profesionalią burnos higienos procedūrą. Sergantiesiems periodonto ligomis ar po chirurginių operacijų tai reiktų atlikti kas 3–6 mėnesius.
 

Kodėl odontologai rekomenduoja būtinai šalinti dantų akmenis?


Jei norime turėti sveikus dantis, dantenas ir nepažeistus periodontito audinius, dantų akmenis šalinti būtina. Kiekvienas savimi besirūpinantis žmogus turėtų žinoti, kad būtent akmenys yra pagrindinė ir dažniausia dantenų uždegimo (gingivito) priežastis. Kuo daugiau burnoje susidaro akmenų, kuo jie rečiau yra šalinami, tuo stipresnis tikėtinas dantenų uždegimas, sukeliantis įvairių itin nemalonių komplikacijų. Pradeda formuotis dantenų kišenės, tirpsta kaulas, dantys tampa paslankūs, netvirti, pradeda klibėti. Po kurio laiko išsivysto dantų liga – periodontitas, kitaip vadinamas parodontoze.
Reikėtų įsidėmėti paprastą tiesą: susiformavę konkrementai dantų tikrai nestiprina. Priešingai, dėl netinkamos dantų, burnos priežiūros sulig kiekviena diena didėja ne tik gingivito uždegimo rizikos laipsnis, bet ir tikimybė netekti dantų. Sutikite, prognozė iš tikrųjų ne itin viliojanti.
Reikėtų porą žodžių tarti ir apie tai, kaip akmenys lemia dantų spalvą. Neretai virš dantų esantys akmenys ir pigmentas, atsirandantis dėl rūkymo, gausaus kavos ar arbatos vartojimo, suteikia dantims tamsiai juodą ar rudą dėmėtą atspalvį, o tarpdančiai gali būti ne tik parudavę, bet net pajuodę. Galima įsivaizduoti, kaip tuomet prastai dantys atrodo estetiškai. O ką jau kalbėti apie tokią „šypseną“! Taigi laiku nepašalinti akmenys gadina ne tik jūsų dantis, bet ir išvaizdą.


 

Prieš kelis dešimtmečius šią procedūrą žinojo tik nedaugelis...


Žmonės, kurie rūpinosi savo dantimis, be abejo, šalino dantų akmenis ir prieš kelis dešimtmečius, tačiau šiai procedūrai atlikti nebuvo tinkamos įrangos ir instrumentų. Todėl tuometinis akmenų šalinimas buvo gana skausmingas. Šiais laikais dėl galimų dantų bei burnos ertmės uždegimų apie dantų akmenų šalinimo būtinybę kalbame vis dažniau. Jei jau prieš kokius penkiasdešimt ar šešiasdešimt metų pacientams dantų gydymo kabinetuose būtų kokybiškai šalinami akmenys, šiandien būtų aukštesnė visuomenės dantų priežiūros kultūra. Jei būtų tinkamai prižiūrimi dantys, dauguma dabartinių vidutiniojo ir vyresniojo amžiaus žmonių nesirgtų periodontitu ir turėtų kur kas sveikesnius dantis.
 

Dantų akmenų pašalinimas asocijuojasi su burnos higiena. Ar taip ir yra?


Norint džiaugtis ir džiuginti kitus gražia sveika šypsena, reikia reguliariai, bent kartą per metus nepamiršti atlikti burnos higienos procedūrą. Profesionali burnos higiena – tai higieninės procedūros, kurių metu pašalinamos mineralizuotos ir nemineralizuotos dantų apnašos, poliruojami dantų ir plombų paviršiai, Taip pat nustatomas individualaus dantų valymo efektyvumas, pacientai mokomi individualios burnos higienos. Reikalui esant, atliekamos gydomųjų preparatų, pavyzdžiui, fluoro, purvo aplikacijos.
Dantų akmenų šalinimas – tai tik dalis visos profesionalios burnos higienos procedūros. Norint kokybiškai atlikti burnos higieną, neužtenka tik mechaniškai pašalinti konkrementus. Taip pat reikia nuo likusių minkštų apnašų nupoliruoti visus dantų paviršius ir oro abrazijos būdu pašalinti pigmentines kavos ar tabako dėmes.
Tai ypač svarbu tiems, kurie dažnai rūko, geria daug juodos kavos.
 

Kokias dantų ar dantenų ligas sukelia dantų akmenys?


Kaip jau minėjau, dantų akmenys dažniausiai sukelia dantenų uždegimą – gingivitą. Tuomet dantenos parausta, paburksta, šepetėliu (ypač kietesniu) valant dantis, pradeda kraujuoti. Negydant gingivito, aktyviau ir greičiau vystosi periodontitas, pradeda formuotis dantenų kišenės, iš kurių gali išsiskirti pūliai. Negana to, iš burnos jaučiamas nemalonus kvapas, pradeda klibėti dantys. Jei dantų akmenys nėra šalinami, tuomet galima laiku nepastebėti besiformuojančio ėduonies, ypač tarpdančiuose. Konkrementuose gausu bakterijų, kurios pagreitina dantų karieso formavimosi procesą. Dantys gali tamsėti, tapti jautresni.
 

Ką reikėtų daryti, norint išvengti dantų akmenų? Kiek jų susidarymą lemia maistas, gėrimai, kiti įpročiai?


dantų akmenų susidarymą visų pirma galima sumažinti laikantis burnos higienos. Reikėtų ryte ir vakare taisyklingai apie 2–3 minutes dantis valyti minkštu šepetėliu, naudoti specialų tarpdančių siūlą, nuo liežuvio bei skruostų gleivinės nuvalyti apnašas.
Akmenų susidarymas labai priklauso ir nuo to, ką valgome. Pavyzdžiui, reikėtų vengti minkšto, lipnaus maisto, neužkandžiauti tarp pusryčių, pietų ir vakarienės (nebent suvalgyti obuolį, sukramtyti morką ar pan.). Taip pat reikėtų kuo rečiau ir saikingiau vartoti saldumynus, saldintus vaisvandenius. Naudingas įprotis – po kiekvieno valgio išskalauti burną šiltu vandeniu arba 10 – 20 min. pakramtyti kramtomąją gumą be cukraus.
Kalbant apie juodą kavą, arbatą, reikėtų žinoti, kad šie gėrimai dažnai skatina pigmentinių apnašų formavimąsi, todėl nenuostabu, kai dantys pasidengia nepatraukliu gelsvu, rusvu ar net tamsiai rudu apnašu.
 

Kokiais būdais yra šalinami dantų akmenys odontologijos kabinete?


Susiformavę kieti dantų akmenys šalinami ultragarsiniu skaleriu ir panaudojant specialius rankinius instrumentus. Dėl ultragarsinio skalerio vibracijos akmenys atskyla nuo danties paviršiaus. Sunkiau prieinamiems akmenims pašalinti naudojami rankiniai instrumentai.
Ant dantų susidariusį rudą pigmentą nuo kavos, arbatos, tabako ar vyno yra nesudėtinga pašalinti oro abrazijos būdu arba vadinamuoju Air-Flow būdu. Tai atliekama į danties paviršių purškiant stiprią vandens ir sodos miltelių srovę. Taip pigmentas yra pašalinamas nuo danties paviršiaus.
Burnos higienos procedūra užbaigiama nupoliruojant dantis abrazyvine poliravimo pasta.
 

Kiek laiko užtrunka procedūra?


Vidutiniškai burnos higienos procedūra užtrunka apie 1 val. Esant sunkesnei burnos būklei, gali prireikti kelių vizitų pas burnos higienistą. Gana dažnai po procedūros rekomenduojama 1–2 sav. naudoti antiseptinį burnos skalavimo skystį ar kitas priemones dantenų uždegimui ar kraujavimui gydyti.
Odontologas ar burnos higienistas turėtų pacientui pateikti rekomendacijas, kaip tinkamai atlikti individualią burnos higieną parenkant optimalias burnos priežiūros priemones.
 

Kokia turėtų būti burnos higiena turintiems polinkį akmenų susidarymą?


Pacientai, turintys polinkį į akmenų kaupimąsi, turėtų didesnį dėmesį skirti dantų valymui, tinkamai mitybai ir, svarbiausia, reguliariai lankytis pas burnos higienistą.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai