Osteoporozė – tai liga, kuriai būdinga maža kaulinė masė ir kaulų mikroarchitektūros pakitimai, dėl kurių padidėja kaulų trapumas ir lūžių rizika. Tai yra dažniausia metabolinė kaulų liga pasaulyje, ja serga apie 200 mln. žmonių. Per pirmuosius 5–8 metus po menopauzės kaulų masė mažėja ypač sparčiai.
Ligos pradžioje klinikiniai simptomai ligai nebūdingi, tačiau iš praktikos galiu pasakyti, kad, progresuojant ligai, skausmas pirmiausia pasireiškia stuburo srityje, tiksliau tariant – tarp menčių. Jei aš pacientui įtariu osteoporozę, visuomet siunčiu atlikti DEXA tyrimą (kaulų mineralinio tankio matavimus), taip pat rentgenologinį tyrimą, kraujo tyrimą, kuris gali parodyti kalcio stoką, skydliaukės hormonų tyrimą.
Susilpnėjusio kaulo pasekmės yra osteoporoziniai riešo, stuburo slankstelių, šlaunies kaulų lūžiai. Esant šiems lūžiams, reikalinga skubi gydytojo konsultacija ir hospitalizavimas, o tai neigiamai atsiliepia paciento fizinei ir psichinei gerovei.
Tai yra vyresnis amžius, moteriška lytis, hormonų (gliukokortikoidų) vartojimas, baltoji rasė, ankstyva menopauzė (anksčiau nei 45 metų), „dirbtinė“ menopauzė (po ginekologinių operacijų), mažas fizinis aktyvumas. Taip pat žalingi veiksniai, tokie kaip rūkymas, tikrai skatina ligos vystymąsi. Kuo anksčiau žmogus pradeda rūkyti, tuo didesnė tikimybė susirgti osteoporoze. Nikotinas kenkia kauliniam audiniui. Šis žalingas įprotis ypač kenkia merginoms. Taip pat pastebėjau tendenciją tarp paauglių, kad kuo dažniau merginos stengiasi būti liesos, nepriaugti svorio paauglystėje – vėlesniame amžiuje jos patenka į rizikos grupę susirgti osteoporoze. Apskritai asteninio kūno sudėjimo asmenys rizikuoja dažniau patirti osteoporozinius kaulų lūžius.
Konkrečiai įvardinti amžiaus ribas galbūt būtų sunku, tačiau praktika rodo, kad dažniausios pacientės yra moterys, peržengusios 50 metų amžiaus ribą (tiksliau tos, kurioms jau prasidėjo menopauzė), nors tai nėra taisyklė – gali sirgti ir trisdešimtmetės moterys, ir vyrai. Anksčiau buvo sakoma, kad osteoporozė – senatvės liga, tačiau dabar manoma, kad problemos iškyla dar vaikystėje, formuojantis kaulams.
Osteoporozei diagnozuoti taikomi klinikiniai, laboratoriniai, kaulų apykaitos biocheminių žymenų, rentgenologijos, ultragarsinės densitometrijos, kompiuterinės tomografijos ir magnetinio rezonanso tyrimo metodai. Ankstyvuoju pomenopauzės laikotarpiu tikslinga tirti stuburą, nes jame anksčiausiai atsiranda pakitimų, o vyresniems negu 65 metų žmonėms – klubą, nes tuomet didžiausia šlaunikaulio kaklelio lūžių rizika. Pasitikėkite savo gydytoju, ir jis jums tikrai parinks tinkamiausią tyrimo metodą.
Medicina žengia į priekį, ir ligai galima užbėgti už akių. Labai gaila ir skaudu pripažinti, kad dalis žmonių, per vėlai diagnozavus ligą, tampa neįgalūs, sunkina gyvenimą sau patiems ir artimiesiems. Dažniausiai pasitaiko šlaunikaulio lūžis, jis itin pavojingas, nes pusė patyrusiųjų šį lūžį miršta per pusmetį dėl komplikacijų, o kiti lieka neįgalūs. Dažnai patiriami ir stuburo slankstelių lūžiai. Jie gali būti nepastebimi, žmogų vargina skausmas, jis kūprinasi, deformuojasi krūtinės ląsta, pažeidžiami vidaus organai, tačiau ligonis tai priskiria kitiems negalavimams. Susirgusieji yra priversti nuolat vartoti nuskausminamuosius vaistus.
Norint apsisaugoti nuo ligos, reikia sveikata rūpintis nuo vaikystės. Svarbu vartoti kalcio turinčius produktus, vitamino D. Baltymai yra labai naudingi, nes stiprina kaulus, skatina hormonų sintezę. 11–18 metų jaunuoliai per dieną turėtų gauti apie 800 miligramų kalcio. Suaugusiam žmogui ši norma yra apie 1200–1500 miligramų. Vienkartinė kalcio dozė neturėtų būti didesnė nei 500 miligramų, tada jis geriau pasisavinamas. Negalima jo vartoti su geležies preparatais, nes tada jis sunkiau pasisavinamas. Geriausiai kalcis pasisavinamas su maisto produktais. Reikia valgyti kuo daugiau pieno produktų: sūrio, jogurto. Vertėtų rinktis ir lapines daržoves (ypač salotas), duoną, grūdų produktus. Deja, dabar maisto produktai ne tokie kaip būdavo anksčiau. Pasikeitusi dirvožemio sudėtis pakeitė ir produktus, tad juose nepakanka kalcio, kurio reikia žmogui. Dabar rekomenduojama vartoti ir maisto papildų, jie kompensuos medžiagų trūkumą.
Svarbu būti fiziškai aktyviems. Daug judantys vaikai turi stipresnį kaulinį audinį, o tai turi poveikį ir vėlesniame amžiuje. Buvo įrodyta, kad pomenopauzės laikotarpiu jėgos ir ištvermės pratimai per pirmuosius treniruočių metus juosmeninių stuburo slankstelių kaulinę masę gali padidinti net iki 3 proc., vėliau šis poveikis mažiau pastebimas, ir abejojama, kad veiktų šlaunikaulį ar kitus kaulus. Senyvo amžiaus žmonėms vaikščiojimas, nors ir nedidina kaulinės masės, tai bent jau sulėtina jos mažėjimą. Svarbiausia, kad pradėta fizinė veikla būtų reguliari, dažna ir ilgalaikė. Galiu paminėti įdomų pavyzdį, kad Vakarų šalyse osteoporoze sergantys pacientai turi savo gydytojui įrodyti, kad jie lanko fizines treniruotes, ir tik tuomet jiems būna išrašoma kompensuojamųjų vaistų.
Vienas iš naujesnių vaistų osteoporozei gydyti – stroncio ranelatas. Jis kartu didina kaulų audinio formavimąsi ir mažina jo rezorbciją. Dėl tokio poveikio kaulų medžiagų apykaita iš naujo subalansuojama taip, kad dominuotų kaulų audinio formavimasis, susidaro naujas ir stipresnis kaulų audinys, sumažėja lūžių rizika. Vartojant vaisto, formuojasi naujas ir stipresnis kaulų audinys, o naujai susiformavusio kaulų audinio sluoksninė struktūra ir mineralizacija būna normali. Vaistas greitai ir ilgam sumažina stuburo slankstelių ir šlaunikaulio kaklelio lūžių riziką ir yra veiksmingas esant įvairiam ligos sunkumui bei ligonių amžiui. Tokį veiksmingumą užtikrina unikalus vaisto poveikis kaulų audinio metabolizmui: skatinamas naujo kaulų audinio formavimasis ir slopinama kaulų audinio rezorbcija. Stroncio ranelatas taip pat pagerina sergančiųjų osteoporoze gyvenimo kokybę ir yra gerai toleruojamas, jį skirdama ligoniams nepastebėjau neigiamo šalutinio poveikio virškinamajam traktui. Bet, žinoma, geriau, kad medikamentų vartoti reikėtų kuo mažiau, o ligą pavyktų „aptikti“ laiku.
Pabaigoje gydytoja R. Zakarauskienė papasakojo atvejį iš savo klinikinės praktikos, kai teko gydyti pacientę, apie 60 m. moterį, kuri sirgo labai progresavusia osteoporoze. Ligos priežastis buvo ta, kad moteris daug metų sirgo sistemine raudonąja vilklige, kurios metu buvo pažeisti sąnariai, taigi buvo sumažėjęs moters fizinis aktyvumas. Taip pat dėl minėtos ligos ji buvo priversta didelėmis dozėmis vartoti hormonus (gliukokortikoidus). Per dvejus gydymo metus Protelos padėjo sumažinti osteoporozę iki osteopenijos (tai būklė, kai kaulų tankis nustatomas mažesnis nei norma, tačiau dar „nesiekia“ osteoporozės), dabar pacientė tęsia gydymą toliau, o gydytoja džiaugiasi, kad DEXA tyrimo duomenys gerėja. Anksčiau vartoti medikamentai nuo osteoporozės teigiamų rezultatų nedavė, todėl ir gydytoja, ir pacientė džiaugiasi, kad pavyko sustabdyti ligos progresavimą.
Osteoporozė – didelė sveikatos problema visame pasaulyje. Pasaulio sveikatos organizacija yra paskelbusi šią ligą antra didžiąja liga pasaulyje. Anot Tarptautinio osteoporozės fondo (TOF), dėl osteoporozės hospitalizacijų būna daugiau nei dėl daugumos kitų ligų, tokių kaip krūties vėžys ar širdies miokardo infarktas. Kaulų lūžius dėl osteoporozės patiria kas antra moteris ir vienas iš penkių vyrų, vyresnių nei 50 metų amžiaus. Per metus gydant tokių lūžių pasekmes sveikatos apsaugos sistema Jungtinėje Karalystėje išleidžia apie 2,7 bilijono eurų, o visoje Europoje tam išleidžiama apie 30 bilijonų eurų....
Skaityti daugiauSlankstelių plastika, arba vertebroplastika, – tai minimaliai invazinė nechirurginė procedūra, kurios metu sustiprinamas osteoporozės ar navikinio proceso pažeistas stuburo slankstelis. Slankstelių plastika padidina pacientų funkcines galimybes, užkerta kelią galimiems slankstelio irimo procesams. Ši procedūra sėkmingai sumažina slankstelio lūžio sukeltą skausmą. Vertebroplastika dažniausiai gali būti atliekama ambulatoriškai, įdūrus adatą į pažeistą slankstelį ir suleidus ortopedinio cemento mišinio....
Skaityti daugiau„Osteoporozė kaip liga buvo įvardinta ne taip seniai. Iki tol buvo manoma, kad, metams bėgant, žmogus turi lenktis ir mažėti. Paaiškėjo, kad šie pokyčiai yra patologinė būsena, kuri smarkiai pablogina gyvenimo kokybę, gali būti invalidumo, o kartais net ir mirties priežastis,“ – taip pokalbį apie gyvenimą sergant osteoporoze pradėjo profesorius Gintautas Kazanavičius. Kauno medicinos universiteto Endokrinologijos klinikos profesorius sakė, kad ši liga negailestingesnė moterims, nes osteoporoze jos serga šešis kartus dažniau nei vyrai. ...
Skaityti daugiauStraipsnis parengtas pagal spalio 14–15 dienomis Kaune vykusios II Baltijos šalių osteoporozės konferencijos medžiagą....
Skaityti daugiauLietuvoje atlikta profilaktinė patikra rodo, kad daugumos vyresnio amžiaus žmonių kaulų tankis yra sumažėjęs Kalbamės su KMU Endokrinologijos instituto vyr. mokslo darbuotoja dr. Aurelija Krasauskiene ir Endokrinologijos klinikos gydytoja Gina Emilija Butkuviene....
Skaityti daugiauOsteoporozė yra viena iš dažniausiai pasireiškiančių judėjimo organų ligų vyresniame amžiuje. Mirties nuo sunkiausios osteoporozės komplikacijos - šlaunikaulio lūžio - rizika moterims, vyresnėms nei 50 metų, yra tokia pati kaip ir mirties nuo krūties vėžio rizika. 2004 metų kovo 4 dieną Vilniuje vyko trečioji Lietuvos gydytojų konferencija osteoporozės klausimais, skirta pasauliniam judėjimui “Kaulų ir sąnarių dešimtmetis“. Konferencijoje daug dėmesio buvo skirta sergančiųjų osteoporoze gydymo ir stebėjimo taktikai. Net tris pranešimus konferencijoje skaitė vienas žymiausių pasaulyje osteoporozės specialistų - profesorius Rene Rizzoli iš Šveicarijos. Vienas iš jo pranešimų - ”Nuo įrodymų iki klinikinės praktikos“ - buvo skirtas osteoporozės gydymo klausimams. Profesorius pristatė pasaulinę osteoporozės gydymo patirtį bei pateikė naujausius ilgalaikio osteoporozės gydymo rezultatus....
Skaityti daugiauKaulų retėjimas (osteoporozė) ir jo sunkios pasekmės (lūžiai ir jų nulemtas invalidumas) tampa vis didesne senstančios visuomenės sveikatos problema. Osteoporozė – tai sisteminė kaulų liga, kuriai būdinga maža kaulų masė ir kaulinio audinio mikroarchitektūros pokyčiai, dėl to padidėjęs kaulų trapumas ir polinkis lūžti. Osteoporozė iš pradžių neturi jokių aiškių simptomų, ji nejuntama, o kaulo lūžis dėl minimalios traumos (kai žmogus nukrenta be išorinio smūgio) ar net nepatyrus traumos dažnai ir būna pirmasis ligos požymis. Osteoporozei būdinga: po truputį progresuojantis ūgio mažėjimas, krūtininės stuburo dalies deformacija, kaulų skausmai, ypač stuburo srityje. Didėjant pagyvenusių žmonių daliai visuomenėje, osteoporoze sergančiųjų vis daugėja. Sulaukus 50 m. amžiaus, 1 iš 3 moterų ir 1 iš 8 vyrų yra reali rizika patirti ne mažiau kaip vieną osteoporozinį kaulo lūžį per likusį savo gyvenimą. Moteriai, vyresnei nei 50 m. amžiaus, rizika mirti nuo šlaunikaulio kaklo lūžio yra tokia pat, kaip ir nuo krūties vėžio (2,8 proc.) ir daug didesnė negu nuo gimdos endometriumo vėžio (0,7 proc.). ...
Skaityti daugiauKad serga šia liga, žmonės sužino tik po to, kai patiria kaulų lūžius. Remiantis statistika, maždaug 99 proc. sergančiųjų nė neįtaria apie pokyčius, vykstančius jų kauluose. Ligos pradžią nustatyti sunku, nes, iki kol įvyksta lūžis, ligoniams paprastai nieko neskauda. Todėl ši liga vadinama klastinga. Taip, kalbame apie osteoporozę, kuri, žmonijai senstant, tampa epidemija ir kuri sergančiųjų kasdienybę dažnai padaro nepakeliamą tiek, kad net nesinori gyventi....
Skaityti daugiauPradedu savo pasakojimą klausimu ir norėčiau iškart palinkėti skaitytojui niekada to nepatirti, bet susipažinti su šia grėsminga būkle, ją atpažinti ir žinoti, kad ir šiuo atveju yra įmanoma pagalba bei efektyvus gydymas. Tenka konsultuoti nemažai ligonių, kurių kaulų mineralinis tankis (KMT) mažas, kurie patiria kaulų lūžius, kuriems yra sutrikusi kalcio ir fosforo apykaita. Tačiau tarp jų yra ir tokių, kurie, nepaisant nuolatinio osteoporozės gydymo vaistais, vis tiek patiria kaulų lūžius. Sakoma, kad osteoporozė yra tylioji epidemija. Ja serga vis didesnė senstančios visuomenės dalis. Liga pasižymi tuo, kad iki lūžio paprastai nieko neskauda, o, įvykus pirmam lūžiui, negydant ligos, prasideda jų kaskada. Tyrimais įrodyta, kad, lūžus osteoporoziniam stuburo slanksteliui ir nesigydant, pirmų metų laikotarpiu tikimybė patirti antrą slankstelio lūžį išauga keturis kartus. Osteoporozės diagnostikos ir gydymo tikslas – išvengti pirmo lūžio....
Skaityti daugiauDar XX pradžioje buvo pastebėta, kad miesto vaikai, gaunantys mažiau saulės, pieno ir turintys mažesnį fizinį krūvį, auga lėčiau, jų kaulai smulkesni ir silpnesni. Juos apgyvendinus kaime, bendra sveikatos būklė ir klinikiniai žymenys labai pagerėja. 1922 m. atrastas vitaminas D, su kurio stoka ir siejamas miesto vaikų ligotumas. Skiriant tam tikrus maisto produktus, pradėta sėkminga kova su rachitu – silpnų, blogai mineralizuotų ir iškrypusių kaulų liga....
Skaityti daugiauStiprūs kaulai ir sąnariai, deja, džiugina ne kiekvieną, o tyrimų rezultatai vis dažniau parodo, kad daugelio žmonių kaulai yra pažeisti lėtinės ligos – osteoporozės. Apie kaulų mineralų tankio tyrimo svarbą konsultuoja VUL Santariškių klinikų Šeimos medicinos centro vyr. ordinatorė dr. Lina Vencevičienė....
Skaityti daugiauPastaruoju metu vis daugiau dėmesio skiriama osteoporozės problemai: moterys, ypač vyresnio amžiaus, per įvairias žiniasklaidos priemones skatinamos išsitirti kaulų tankį nemokamai ir pan. Kodėl būtent po menopauzės reikia atkreipti dėmesį į kaulų būklę? Apie osteoporozę ir jos diagnozavimo laiku svarbą kalbamės su Kauno Šilainių poliklinikos bendrosios praktikos gydytoja Rima ZAKARAUSKIENE....
Skaityti daugiauLietuvoje sergančiųjų osteoporoze yra apie 250 tūkstančių. Didesnę dalį sudaro moterys. Žiema – tai metas, kai gydytojai vis dažniau į medicinos korteles rašo diagnozę „osteoporozė“. Kodėl? Nes žiemą lengva pargriūti ir susilaužyti kaulus. O greitai lūžtantys kaulai byloja apie smarkiai progresavusią osteoporozę. Apie šios ligos keliamą grėsmę, tikimybę susirgti ir gydymo galimybes kalbamės su gydytoju Gediminu MILIŪNU, Panevėžio apskrities ligoninės Neurochirurgijos skyriaus vedėju....
Skaityti daugiauArtėja šaltasis metų laikas. Kartu ir pavojus paslysti ir kažką susilaužyti. Lūžio tikimybė didesnė žmogui, kurio kaulų tankis sumažėjęs. Todėl vyresniame amžiuje svarbu išsitirti savo kaulų tankį. Ką šis tyrimas rodo ir ką daryti, jei nustatytas tankio sumažėjimas, kalbamės su Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Šeimos medicinos centro gydytoja Lina VENCEVIČIENE. ...
Skaityti daugiauOsteoporozė yra progresuojanti ir sekinanti liga, kuriai būdinga sumažėjusi kaulų masė ir kaulinio audinio struktūros pokyčiai, dėl kurių padidėja kaulų lūžių rizika. Osteoporozė ypač pavojinga tuo, kad nėra jokių specifinių klinikinių požymių, padedančių diagnozuoti ligą iki lūžio. Į varginančius stuburo, net viso kūno skausmus dažnai tiesiog nekreipiama dėmesio. Tai aktuali visuomenės sveikatos problema, nes šia liga suserga didžioji dalis gyventojų, vyresnių nei 50 metų amžiaus: apie 50 proc. moterų bei apie 20 proc. vyrų per savo likusį gyvenimą patirs bent vieną dėl kaulų trapumo įvykusį kaulų lūžį. Labai svarbu kuo anksčiau diagnozuoti ir pradėti gydyti osteoporozę....
Skaityti daugiauKaulai yra atrama, kurios dėka mes judame. Todėl svarbu, kad jie būtų tvirti. Kaulų lūžiai yra skaudi ir brangi problema. Retėjantys kaulai didina riziką susirgti osteoporoze. Ši liga vadinama tyliąja epidemija, nes, kol nelūžta kaulas, žmogus net neįtaria, kad serga šia liga. Todėl daugeliui kyla klausimas – o kaip sužinoti, ar mano kaulai neišretėjo taip, kad gresia lūžis, ar jau turiu pradėti gydytis, o gal atvirkščiai – jokio pagrindo nerimauti dėl kaulų stiprumo kol kas nėra. ...
Skaityti daugiauDar neretai manoma, kad osteoporozė, kuri tvirtus kaulus paverčia trapiais it stiklas, yra natūrali senatvės pasekmė. Tačiau osteoporozė ne tiktai pripažįstama kaip liga. Vis daugiau kalbama apie „osteoporozės epidemiją“: šiandien ja serga milijonai žmonių pasaulyje, o, ilgėjant gyvenimo trukmei, numatomas smarkus tokių ligonių skaičiaus didėjimas ateityje. Osteoporozės pasekmės pacientui – ilgalaikė slauga, neįmanomas savarankiškas gyvenimas. Neišvengiamai didėja chirurginio gydymo, reabilitacijos, slaugos, socialinių darbuotojų paslaugų kaštai. ...
Skaityti daugiauOsteoporozė yra kaulų liga, trumpai apibrėžiama kaip sumažėjęs kaulų stiprumas arba kaulų išretėjimas ir struktūros pasikeitimas, padidinantis jų lūžių riziką. Kaulų mineralinis tankis ( t.y. mineralinių medžiagų, ypač kalcio, kiekis kaule) yra geriau ištyrinėtas, tuo tarpu kaulo kokybės charakteristikos mokslininkams nėra visiškai aiškios, tačiau galima sakyti, kad ji gali būti apibūdinama mikrolūžiais bei mineralizacijos lygiu....
Skaityti daugiauosteoporozę labai svarbu pradėti gydyti laiku – tai leidžia sumažinti...
Skaityti daugiauGreičiausiai ne kartą teko išgirsti, o gal ir patys pagalvojote, kad senatvė dažnai lyginama su vaikyste. Juk ir kalbant apie seno amžiaus žmogų neretai pasakoma: "suvaikėjo". Buvęs aukštas ir išvaizdus žmogus sendamas tarytum mažėja, traukiasi, be to, darosi trapus ir pažeidžiamas lyg stiklinis indas: kai kada pakanka nusprūsti kojai nuo paskutinio laiptelio, kad atsitiktų nepataisomas dalykas: lūžta kaulas, žmogus ilgam atsiduria ligos patale, iš kurio jau sunkiau ir atsikelti…...
Skaityti daugiauŽiūrėdami pro mikroskopą į pagyvenusio žmogaus kaulą, pamatytume daugybę skylučių. Ir išretėjusių kaulų liga osteoporoze pavadinta ne atsitiktinai – graikiškai osteon reiškia „kaulas“, o poros – „skylė“. Viena pagrindinių priemonių, galinčių padėti atitolinti šią ligą, yra kalcis, ir jis žmogaus organizmui yra būtinas nuo pat mažens. Tyrimai rodo, kad pakankamas kalcio ir kitų mikroelementų suvartojimas ankstyvame amžiuje turi didelę įtaką kaulų būklei senatvėje. ...
Skaityti daugiauOsteoporoze dažniau serga moterys. Maksimalių kaulų tankį moterys pasiekia apie 35 gyvenimo metus, po ko kaulai palengva ima retėti. Per metus moterys netenka 0,5–1 proc. kaulų masės. O po menopauzės (nesant apsauginio hormonų poveikio) retėjimas progresuoja kur kas sparčiau. Taigi kaulų stiprumas labai priklauso ir nuo to, kokiais kaulai tapo iki 35 metų amžiaus. Kas gi silpnina kaulus?...
Skaityti daugiauIškritus sniegui, paspaudus šaltukui, ateina tikroji žiema. Ledinė karalienė nublizgina visus takelius ir gatves. Deja, vaikščioti tokiomis sąlygomis pasidaro itin sunku, todėl daugėja traumų. Dirbdama šeimos gydytoja, pastebiu, kad žiemą dažniausiai pasitaiko čiurnos raiščių patempimai, riešo, dilbio, blauzdos ir pėdos kaulų išnirimai ir lūžiai (dažniausi – kulkšnių srities), galvos sumušimai. Įvairias traumas dažniau patiria vyresnio amžiaus žmonės (vyresni nei 50 metų), kadangi jų kaulų struktūra yra pakitusi, kaulai būna silpnesni, išretėję. Paprastai, tokių kaulų pakitimų priežastis yra osteoporozė. ...
Skaityti daugiauArtėjanti Motinos diena dažną verčia pagalvoti, kokia dovana geriausiai perteiktų meilę mamai. Mamos sveikata yra tas turtas, kuriuo turi rūpintis kiekvienas mylintis vaikas. Sveika mama yra laiminga, patenkinta gyvenimu, džiaugiasi bendravimu. Liga iš vyresnio amžiaus moters atima ir judėjimo laisvę, ir bendravimą su aplinkiniais, ir net gyvenimo džiaugsmą. Tad pakalbėkime apie jūsų mamos sveikatą....
Skaityti daugiauOsteoporoze serga 10–12 proc. visų gyventojų. Manoma, kad Lietuvoje šia liga serga apie 250 000 žmonių. Osteoporozė dažniausiai vargina vyresnio amžiaus moteris. Kaulų išretėjimas grėsmingas tuo, kad moteris nejaučia jokių simptomų, jai nieko neskauda ir net nemaudžia... O, vieną dieną nestipriai susitrenkus ar net savaime, įvyksta rimtas lūžis. Osteoporozinio lūžio grėsmė iškyla daugiau kaip trečdaliui vyresnio amžiaus moterų, įžengusių į menopauzinį amžių. Būtent kaulo lūžis tampa blogiausiu šios ligos pranašu. Šiaulių ligoninės gydytoja endokrinologė Aušra SIRUTAVIČIENĖ atsako į klausimus apie osteoporozę....
Skaityti daugiau