Kada po lytinio akto pastebimi pirmieji nėštumo požymiai? Kad dingsta mėnesinės, žino visi, o kokie kiti požymiai dar galėtų būti? Kada galėčiau pasitikrinti, ar nesilaukiu?
Lina
Nėštumo požymiai neatsiranda po lytinio akto. Anksčiausiai nėštumą galima nustatyti susilaikius mėnesinėms 2–3 dienas. Tam skirtas nėštumo testas. Jei moteris nori sužinoti, ar tikrai laukiasi, ji šį testą turėtų nusipirkti vaistinėje ir, naudodama rytinį šlapimą, nustatyti, ar jis teigiamas. Kai mėnesinės susilaiko 10 ir daugiau dienų, nėštumą gali parodyti ultragarso tyrimas.
Nėštumo laikas skaičiuojamas nuo pirmosios paskutinių mėnesinių dienos. Pvz., jeigu paskutinės mėnesinės buvo rugpjūčio 5 d., o rugsėjo 5 d. dar neprasidėjo, nėštumo dydis galėtų būti apie 3–4 savaites. Tiksliai nėštumo pradžią galima nustatyti tik atliekant dirbtinį apvaisinimą. Pvz., kai sperma sušvirkščiama į gimdą (intrauterinė inseminacija), kiaušialąstės apvaisinamos mėgintuvėlyje ar pritaikius kitus dirbtinio apvaisinimo būdus.
Nėštumo požymiai gali būti įvairūs: pykinimas, vėmimas, vaisiaus judesių jutimas, išnykusios mėnesinės, pabrinkusios krūtys, nuovargis, skonio pokyčiai. Tačiau šie požymiai gali imituoti ir kitas ligas. Pvz., pykinimą ir vėmimą gali sukelti ir skrandžio vėžys ar opa. Be abejo, su nėštumu susijęs krūtų jautrumas ir jų padidėjimas, pykinimas, vėmimas ir apskritai vegetacinė nervų sistema šiuo periodu būna dirglesnė, moteris tampa jautresnė, gali pasikeisti jos bendra emocinė būklė. Tačiau mūsų laikais, kai visiems prieinami nėštumo testai, nesiūlyčiau laukti ir stebėti nėštumo požymių: jei moteriai neramu ir ji nėra tikra, ar nesilaukia, tai labai nesunkiai galima išsiaiškinti – tereikia atlikti nėštumo testą.
Kaip reikia skaičiuoti vaisingas ir nevaisingas dienas? Ar tai efektyvu?
Ernesta
Vaisingų ir nevaisingų dienų skaičiavimas – tai šeimos planavimo metodas, kurio esmė –atsižvelgiant į organizmo pokyčius nustatyti mėnesinių ciklo vaisingas dienas, ir, jei nėštumo vengiama, per jas nuo lytinių santykių susilaikyti (periodinė abstinencija), o jei norima pastoti, – juos planuoti.
Vaisingų ir nevaisingų dienų skaičiavimas efektyvus moterims, kurių mėnesinių ciklas reguliarus. Reguliariu laikomas 25–35 dienų ciklas. Vaisingiausias periodas yra ciklo viduryje, t.y. nuo 13-tos iki 15-tos ciklo dienos.
Vaisingų dienų požymiai – gleivingos, panašios į žalio kiaušinio baltymą išskyros. Kartais šiomis dienomis moterys gali jausti ovuliaciją – joms skauda pilvo apačią, jeigu ovuliacija vyksta dešinėje kiaušidėje, – skausmą dešinėje pilvo apačios pusėje, jeigu kairėje – kairėje.
Vaisingų dienų skaičiavimas pagal gimdos kaklelio gleivių išskyras vadinamas Bilingso metodu. Tačiau jo efektyvumas yra tik apie 70 proc., užtat kita kontracepcija (spirales ir tabletės) apsaugo 99 proc. atvejų.
Gydant nevaisingas šeimas vaisingos dienos nustatomos tiksliai: atliekamas ultragarso tyrimas ir įvertinama, kokio dydžio yra subrendęs folikulas. Siekiant pastoti, jis turi būti 16–20 mm.
Taigi vaisingų dienų skaičiavimas tinka planuojant šeimą, nes tada stengiamasi turėti santykius ciklo viduryje, o nenorint šeimos šis metodas nėra efektyvus ir dažnai naudojamas. Juk orgazmo metu gali įvykti ir pakartotinė ovuliacija, ir tokių atvejų pasitaiko nemažai. Taip jau būna, kad, kai pora dar neplanuoja vaikų, moteris pastoja net iš karto po mėnesinių ar dieną prieš mėnesines, t.y. kai dienos laikomos mažiausiai vaisingomis. O kitos, norinčios susilaukti vaikų, nepastoja ir per vaisingas dienas. Be abejo, tokiais atvejais ieškoma vyro ir moters nevaisingumo priežasčių.
Lytinių santykių metu jaučiu didžiulį skausmą. Dėl ko taip yra ir ką daryti?
Lina
Deja, nieko konkrečiai negaliu patarti, nes klausimas suteikia per mažai informacijos. Rekomenduočiau kreiptis į ginekologą, kad išsiaiškintų skausmo vietą (ką skauda – ar makštį, ar gimdą, ar pilvo apačią, ar kt.?), kitas aplinkybes, atliktų tyrimus. Tik tada būtų galima atrasti tikrąsias skausmo priežastis.
Iš savo praktikos galiu pasakyti, kad viena dažniausių skausmingų lytinių santykių priežasčių – sausa makštis. Makšties sausumas vargina menopauzės amžiaus moteris, ji trūkinėja, ir tada joms tikrai skauda. Tokiu atveju rekomenduojama vartoti lubrikantų. Taip pat lytiniai santykiai gali būti skausmingi ir dėl tam tikrų pozų. Skausmą gali kelti ir siaura makštis, įvairūs jos apsigimimai: makštyje gali būti pertvara arba ji būna neišsivysčiusi.
Nei navikai, nei uždegiminės ginekologinės ligos skausmo lytinių santykių metu nesukelia. Tik viena ginekologinė liga gali sukelti skausmingus lytinius santykius – tai endometriozė. Endometriozė – tai patologinė būklė, kai į gimdos gleivinę panašaus audinio nustatoma už gimdos ertmės ir raumens ribų (dažniausiai dubenyje).
O dažniausiai, apie 90 proc. atvejų, skausmingi lytiniai santykiai kankina negimdžiusias moteris. Po gimdymo ši problema susitvarko, nes išsiplečia makštis. Kaip žinoma, negimdžiusių moterų makštis yra 2 pirštų pločio, gimdžiusių – gali būti 4– 6.
Ar įmanoma paankstinti mėnesines? Jei taip – kiek ir kokiais būdais? Turiu išvažiuoti, tad nenoriu jaustis nepatogiai.
Alberta
Mėnesinių paankstinti tikrai neįmanoma, galima tik pavėlinti. Tokiu atveju moteriai skiriama kontraceptinių tablečių, kurių ji turi vartoti nuo pirmosios mėnesinių dienos be pertraukų vieną, du ar tris mėnesinių ciklus, t.y. tiek laiko, kiek pageidauja neturėti menstruacijų.
Tačiau šis būdas veiksmingas tik 80 proc. atvejų, o 20 proc. moterų mėnesinės vis tiek neišnyksta. Kita vertus, jos būna negausios, tepančio pobūdžio, tad, planuojant atostogas, tokį būdą galima pasirinkti.
Ar jis saugus? Jeigu moteris planuoja neturėti mėnesinių vieną ar du ciklus, tai sveikatai tikrai neatsilieps.
Tiesa, yra dar vienas būdas – tai hormoninė spiralė, kurią įkišus į gimdą po šešių ar dvylikos mėnesių mėnesinės visai nunyksta. Tačiau ši priemonė rekomenduojama vyresnėms jau gimdžiusios moterims ir ne tik kaip kontraceptinė, bet ir kaip gydomoji kai moteris serga endometrioze, yra gausios mėnesinės.
Man būna išskyrų iš makšties, tai erzina – ir kvapas nemalonus, ir rūbus tepa. Kodėl jų atsiranda ir ar yra priemonių išvengti?
Agnė
Fiziologiškai makštis yra tokia pati, kaip nosis, todėl ji turi ir apsivalyti. Baltųjų išskyrų turi būti kiekvienai moteriai. Jų gali padaugėti ciklo viduryje, kada yra vaisingos dienos, per ovuliaciją. Taigi visoms moterims būdingos išskyros iš makšties. Fiziologinės išskyros yra baltos, gelsvėjančios po kontakto su oru. Išskyrų kiekis gana įvairus ir priklauso nuo mėnesinių ciklo ypatumų, lytinio aktyvumo, kontraceptinių tablečių vartojimo arba nevartojimo, amžiaus, streso poveikio.
Tačiau jeigu išskyros geltonos, žalios, tirštos, pilkos, putotos ar su gabalėliais, tai jau rodo ligą. Tada būtina eiti pas gydytoją, kad paimtų tepnėlį ir nustatytų diagnozę. Dažniausiai moterys į ginekologus kreipiasi dėl kandidozės (pienligės) ir bakterinės vaginozės. Išskyros gali pranešti ir apie venerines ligas – gonorėją ir trichomonozę. Tada jau tikrai jos būna labai nemalonaus kvapo, pūlingos.
Makšties kandidozė – tai makšties gleivinės uždegimas, sukeltas Candida genties grybelių. Apie 80 proc. kandidozių sukelia Candida albicans, 20 proc. – kitos rūšys. Sergant kandidoze pacientes vargina vulvos niežulys, paviršinė dispareunija (skausmingi lytiniai santykiai), baltos varškės konsistencijos išskyros iš makšties, kartais perštėjimas ir deginimas pasišlapinus, makšties sausmė. Pastebėta, kad vienos moterys labiau linkusios sirgti pienlige negu kitos. Šia liga dažnai susergama nėštumo metu, susilpnėjus imuninei sistemai, sergant diabetu, neracionaliai vartojant antibiotikų.
Sergant bakterine vaginoze pasikeičia makšties ph. Tada normaliai makštyje esančių G. vaginalis ir daugelio anaerobinių bakterijų skaičius padidėja kelis šimtus ar tūkstančius kartų, o laktobacilų sumažėja. Tai irgi nėra lytiškai plintanti infekcinė liga.
Tiek pienligė, tiek bakterinė vaginozė gydoma žvakutėmis, jeigu labai dažnai kartojasi, galima skirti ir tablečių.
Jei turite klausimų bet kokios srities gydytojams, siųskite juos mūsų redakcijos adresais arba užduokite juos interneto svetainėje www.sveikaszmogus.lt arba „Facebook“.
1)didelis fizinis krūvis sportas padeda sulieknėti, sustiprėti ir gauti energijos ...
Skaityti daugiauNėra didesnio džiaugsmo ir didesnio stebuklo, kaip naujos gyvybės atėjimas į šį pasaulį. Tą jautrią akimirką vienintelis tėvų troškimas – apsaugoti savo mažylį ir užauginti jį sveiką. Todėl vis dažniau ieškoma naujo požiūrio į sveikatą bei naujų būdų, kaip užtikrinti, jog susirgusi atžala būtų patikimai išgydyta. Virkštelės kraujo kamieninių ląstelių išsaugojimas – tai, apie ką vis dažniau susimąsto būsimi tėvai. Apie tai kalbamės su prof. dr. Robertu Lažausku ir Kamieninių ląstelių banko (KLB) kokybės vadove Agne Vaitkevičiene....
Skaityti daugiauKiekvienais metais pasaulyje birželio mėnuo minimas kaip nevaisingų porų mėnuo. Šis mėnuo suvienija tūkstančius nevaisingų porų ir jomis besirūpinančių organizacijų. Jų tikslas – suvienyti vaisingumo sutrikimų turinčias poras, griauti mitus, stereotipus ir izoliaciją, kuri persekioja nevaisingus žmones. Šį mėnesį stengiamasi kreiptis į visuomenę, griauti klaidingą požiūrį į nevaisingumo gydymą, aiškinti šio gydymo ypatumus, laimėjimus ir būtinybę. O kaip yra Lietuvoje? Paprašėme pakomentuoti klinikos „Motina ir vaikas“ gydytojo akušerio-ginekologo Žydrūno ŽĖBOS....
Skaityti daugiauApie nevaisingumo sukeliamas problemas bei galimus gydymo būdus pasakoja Kauno medicinos universiteto Akušerijos ir ginekologijos klinikos gyd. akušeris ginekologas Heraldas Stankevičius. Manoma, kad Lietuvoje, kaip ir kitose Europos šalyse, apie 10-15 proc. šeimų yra nevaisingos. Turint omenyje, kad minėtas 40 000-50 000 nevaisingų šeimų sudaro mažiausiai du žmonės, nuo šio sutrikimo kenčiančių žmonių skaičius dar labiau padidėja....
Skaityti daugiauTikrai nedaugelis vos sunegalavę skuba pas gydytoją. Visų pirma, kol užsiregistruosi ir pateksi, nesunki liga praeis savaime, o jei reikia tik konsultacijos... Gyvename XXI amžiuje, todėl daugeliui visagalis internetas yra geriausias patarėjas. Veikiausiai todėl žurnalo „Sveikas žmogus“ interneto tinklalapyje, taip pat vis populiarėjančiame „Facebook“ puslapyje ir sulaukiame daugiausia mūsų skaitytojų klausimų. Kiti savo problemas išdėsto laiške redakcijai. Apžvelgsime dalį jų. Šįkart pasirinkome ginekologiją, o į klausimus atsako Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Moterų konsultacijos vadovė docentė Rosita Aniulienė....
Skaityti daugiauVaikai – mūsų gyvenimo gėlės. Deja, bet daugėja tokių šeimų, kurių namus gandrai vis aplenkia. Laimei šiandieninis mokslas jau gali veiksmingai padėti toms šeimoms, kurioms, kaip sako gydytoja Gražina Bogdanskienė, įspėjimo varpelis ėmė skambėti....
Skaityti daugiauVėjas, Vėjelis. Nežinia, kam už tokį vardą tėveliai dėkingi labiau – pavasario vėjams ar draugiškiems gandrams. Tokį stebukliuką jiems surado. Bet gandrams, matyt, vėjai ne visada palankūs. Kartais neaplanko net ir kai labai laukia. Laimei, tų nepaprastų stebuklų moka ir patyrę medikai. Gražinos Bogdanskienės vaisingumo centre Vilniuje aiškiausiai kalba skaičiai. Padėti sulaukti mažylio Lietuvoje reikia kone kas penktai porai. O po kelerių metų prognozuojama, kad bėdų turės net kas trečia. Apie apvaisinimo galimybes pasakoja centro vadovė Gražina Bogdanskienė....
Skaityti daugiauBaltijos ir Amerikos terapijos ir chirurgijos klinikoje duris atvėrė pirmoji Lietuvoje A lygio apvaisinimo laboratorija. Ši naujiena džiugina tiek gydytojus, dirbančius nevaisingumo srityje, tiek poras, kurioms tai aktuali problema. Klinikos gydytojai, padedantys susilaukti vaikelio, mano, kad dabar sėkme galės džiaugtis ir tos poros, kurioms bandymai iki šiol buvo nesėkmingi. ...
Skaityti daugiauIKI 30 PROC. MOTERŲ LIETUVOJE KENČIA NUO NEVAISINGUMO, O MAŽAI ŠALIAI - TAI LABAI DIDELIS SKAIČIUS....
Skaityti daugiauApie nevaisingumo priežastis, gydymo būdus, galimas komplikacijas kalbamės su gydytoju A.GUDONAVIČIUMI. Jis pirmasis Lietuvoje privačioje “Motinos ir vaiko” klinikoje Kaune ėmė taikyti dirbtinio apvaisinimo metodą....
Skaityti daugiauIVF baby – taip vadinami vaikai iš mėgintuvėlio. Visame pasaulyje jų jau yra daugiau nei milijonas. Šis klausimas sukelia labai prieštaringas diskusijas tarp medikų, politikų, dvasininkų ir kitų visuomenės atstovų. Mes nesiimame spręsti – gerai tai ar ne, tiesiog pateikiame skirtingas nuomones ir paliekame teisę tai daryti jums, skaitytojai. ...
Skaityti daugiau