Kabinete pas gydytoją kardiologę doc. Žanetą Petrulionienę

Doc. Žaneta Petrulionienė – viena iš nuolatinių TV3 laidos „Sveikas žmogus“ pašnekovių. Apsilankę pas ją, aptariame ne vieną temą. Kiekvieną kartą gydytoja pateikia naujos ir itin įdomios informacijos. Gydytoja Petrulionienė patinka žiūrovams, nes įtaigiai kalba, tačiau kartu ir paprastai bei suprantamai. Šįkart aiškinomės, kodėl medikai vis garsiau kalba apie metabolinį sindromą, kaip paprasčiausiais būdais galėtume padėti savo kraujagyslėms išlikti sveikoms.
 

Metabolinis sindromas


Metabolinis sindromas – tai simptomų samplaika, kuri pastaruoju metu itin kelia nerimą kardiologams ir endokrinologams. Gydytoja Žaneta Petrulionienė sako, kad metaboliniu sindromu vis dažniau serga jauni žmonės. Jei prieš keletą metų tai buvo vyresnių nei keturiasdešimtmečių liga, tai dabar metabolinis sindromas kamuoja paauglius ir net vaikus. „Ši liga vadinama įvairiai. Galbūt literatūriškiausias jo pavadinimas – mirtinas kvartetas. Nors, kita vertus, po šiuo pavadinimu slypi tikroji šios ligos grėsmė. Šis kvartetas iš tiesų gali būti mirtinas“, – sako gydytoja.
Liaudiškai sakant, žmogų kamuoja padidėjęs kraujospūdis, jis turi antsvorio, jo cholesterolio ir cukraus kiekis yra per didelis. Šios ligos atveju labai tinka posakis apie bėdas, kurios po vieną nevaikšto.
„Viso to galima išvengti. Tereikia stengtis apsisaugoti nuo kenksmingų veiksnių. Stebėti kraujospūdį ir, jeigu jis per didelis, – kreiptis į kardiologą. Jeigu jums auga svoris, susirūpinkite savo mityba, atsisakykite riebių ir saldžių patiekalų. Iš karto išvengsite kelių rizikos veiksnių: pilvinio nutukimo, cholesterolio ir cukraus kiekio kraujyje padidėjimo. Nerūkykite ir sportuokite. Tai visai nesudėtinga, o nauda nepamatuojama. Nauda yra jūsų gyvybės dydžio“, – kalbėjo docentė.


 

„Mirtinas kvartetas“


· Arterinė hipertenzija
· Pilvinis (vyriško tipo) nutukimas
· Cholesterolio padidėjimas
· Gliukozės apykaitos sutrikimas
 

Kraujospūdis


Optimalus 120/80 mmHg
Ribinis 139/89 mmHg
 

Cholesterolis


Bendras cholesterolis neturi būtų daugiau nei 5 mmol/l
„Blogasis“ (mažo tankio lipoproteinų) – ne daugiau kaip 3 mmol/l
„Gerasis“ (didelio tankio lipoproteinų) – turėtų būti daugiau nei 1 mmol/l
Trigliceridai neturi būti didesni kaip 1,7 mmol/l
 

Liemens apimtis


Moterims – ne daugiau kaip 80 cm
Vyrams – ne daugiau kaip 94 cm
Rizika:
Moterims – daugiau nei 88 cm
Vyrams – daugiau nei 102 cm
 

Sveikos kraujagyslės


Gerai mūsų savijautai ir širdies veiklai itin svarbu, kad kraujagyslės būtų sveikos, elastingos, kad prie vidinių jų sienelių nebūtų prilipę kraujo riebalų (cholesterolio) ar kitų plokštelių (vadinamųjų trombų). Dėl to kraujagyslės neturi būti per siauros ir pralaidžios, vadinasi, pakankamai standžios. Daug parametrų. Tačiau, pasirodo, kai kurie gyvenimo veiksniai sugeba daryti itin neigiamą įtaką kraujagyslėms ir visus šiuos parametrus keisti.
Pasak doc. Žanetos Petrulionienės, jau nuo dvidešimties gali pradėti vystytis tam tikri kraujagyslių pakitimai. „Dėl to labiausiai kaltas būna rūkymas. Rūkant žmogaus kraujagyslės susitraukia ir kraujui sunku tekėti. Ilgainiui kurioje nors kraujagyslėje susiformuos trombas. Be to, rūkalių kraujagyslės sienelė ima plonėti. Suplonėjusi kraujagyslės sienelė negali apsaugoti kraujotakos nuo tam tikrų virusų ir bakterijų, kurie taip ir braunasi. Todėl rūkaliai dažniau serga, jie mažiau atsparūs ligoms. Man baisiausia žiūrėti, kai rūko žmogus, kurio didelis kraujospūdis ar tas, kuriam cholesterolio kiekis padidėjęs. Tokiems žmonėms cigaretė bet kada gali virsti paskutine…” – gydytoja nebuvo linkusi gražinti realybės.
Pasak docentės, yra keletas itin žalingų veiksnių, kurių vengdami apsaugosime savo kraujagysles ir padėsime joms ilgesnį laiką likti sveikoms. Vadinasi, padėsime ir sau kuo ilgiau būti sveikiems.
· Nerūkykite.
· Reguliuokite kraujospūdį. Stenkitės, kad jis būtų 120/80 mmHg. Aukštesnis yra žalingas kraujagyslėms.
· Mažinkite svorį. Ar turite antsvorio, galite sužinoti iš kūno masės indekso (KMI).
· Venkite riebių patiekalų. Jie didina cholesterolio kiekį kraujyje ir skatina nutukimą.
· Profilaktiškai vartokite maisto papildų, kurie teigiamai veikia kraujagysles. Pavyzdžiui, omega-3 riebalų rūgštis.
KMI paskaičiuojamas pagal formulę:
KMI=svoris kg/ūgis m2
Gauti skaičiai:
Iki 24,9 – norma
25-29,9 – antsvoris
daugiau nei 30 – nutukimas
40 – pavojinga gyvybei

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai