Dantų amalgamos plombos gali sukelti LOPL

Dantų amalgamos plombos gali sukelti LOLP


Dantų amalgamos plombos gali sukelti plokščiąją burnos kerpligę (oral lichten planus – OLP). Tai rodo žurnale „Archives of dermatology“ publikuoto tyrimo rezultatai. Nors žinoma, kad dantų gydomosios medžiagos gali sukelti ar pasunkinti OLP, tačiau nuomonės kontroversiškos, pažymėjo Ronald Laeijendecker iš Albert Schweitzer Dordrecht ligoninės (Nyderlandai).
Tyrimas buvo atliktas su 4 žmonių grupėmis, po 20 asmenų kiekvienoje. A grupėje buvo tie, kuriems pažeidimų buvo šalia plombos, B grupėje – kuriems 1 cm nuo plombos, C grupėje – kuriems pažeidimų buvo toliau nuo amalgamos plombų. D grupę sudarė 20 asmenų, kuriems nustatyta kontaktinio dermatito požymių. Visiems buvo atliktas reakcijos į gyvsidabrį – svarbiausią alergiją sukeliančią amalgamoje esančią medžiagą – tyrimas. Tiems, kuriems reakcija buvo teigiama, buvo pasiūlyta pakeisti dantų plombas. 13 pacientų iš A grupės bei 8 asmenų iš B grupės būklė po trijų mėnesių reikšmingai pagerėjo. Iš dviejų asmenų iš C grupės, kuriems buvo pakeistos plombos, vieno būklė pagerėjo.


Nei vienam iš tų, kurie sirgo odos OLP, taip pat nei vienam iš D grupės pacientų nebuvo nustatyta teigiama reakcija į gyvsidabrį.
Tyrimo autoriai konstatuoja, kad amalgamos plombose esantis gyvsidabris turi reikšmę OLP sukeltų pažeidimų patogenezei, ypač tose vietose, kurios yra arčiau plombos, ir jei pacientas neserga odos OLP.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai