Lūpų pūslelinė – ir žiemą, ir vasarą

Lūpų pūslelinė yra viena iš labiausiai paplitusių žmogaus virusinių infekcijų – šį virusą nešioja beveik 90 proc. populiacijos, o simptomai išsivysto apie 20 proc. infekuotų žmonių. Virusą gali suaktyvinti tokie veiksniai, kaip peršalimas, stiprus ultravioletinių spindulių poveikis ar stresas, todėl pūslelinės simptomų gali atsirasti bet kuriuo metų laiku. Kodėl vieniems žmonėms ji pasireiškia, o kitus aplenkia? Į šiuos klausimus pabandysime atsakyti šiame straipsnyje.
 

Kas sukelia pūslelinę?


Ją sukelia žmogaus herpes virusas. Paprasčiau tariant, žmogaus organizmui ginantis nuo virusų, iš pažeistų ląstelių formuojasi pūslelės. Joms pratrūkus, virusų gali patekti ant kitų kūno vietų, atsirasti naujų pažeidimų. Galima užkrėsti ir kitus žmones.
Dažniausiai virusu užsikrečiama glaudaus kontakto su sergančiu žmogumi (rečiau nešiotoju, kuriam virusas ligos nesukėlė) metu (bučiuojantis, liečiant pažeistą odą). Virusas gali būti perduodamas ir oro lašeliniu būdu. Užsikrėtus herpes infekcija, virusas visam gyvenimui įsitvirtina žmogaus organizme. Ligos paūmėjimai, dažniausiai pasireiškiantys tose pačiose vietose, kaitaliojasi su besimptomiais periodais. Infekcijos paūmėjimą išprovokuoja įvairūs veiksniai: viršutinių kvėpavimo takų infekcija, ultravioletiniai spinduliai, aukšta temperatūra, peršalimas, odos traumos, nuovargis, psichologiniai stresai, menstruacijos. Kartais aiškios priežasties nebūna.

 

Lūpų pūslelinės simptomai


Perštėjimas, deginimas ir niežulys yra pirmieji lūpų pūslelinės simptomai, dar prieš pasirodant pūslelėms. Šios besisunkiančios pūslelės kelia niežulį ir yra ypatingos užkrato nešėjos. Todėl gydantis svarbu jas išdžiovinti ir taip užkirsti infekuotų išskyrų plitimą.
 

Kad virusas neįsigalėtų


Kadangi virusas apsigyvena žmogaus organizmo nerviniuose ganglijuose ar galviniuose nervuose visam gyvenimui, tai galima gydyti tik infekcijos. Gerai, kad šiuolaikinė medicina gali pasiūlyti medikamentų, kurie sustabdo infekcijos plitimą ir sutrumpina ligos trukmę. Vaistinėse be recepto parduodama daug tepalų, kremų ar gelių, tačiau pirkdami vaistą turėtumėte būti budrūs – atkreipti dėmesį į jo sudėtį, tinkamumo vartoti laiką. Greitas ir efektyvus poveikis to vaisto, į kurio sudėtį įeina silicio dioksido gelis, nes jis pasižymi sutraukiančiomis ir džiovinančiomis savybėmis, o tai skatina gijimo procesą. Moterims aktuali problema ligos laikotarpiu išlieka grožis, todėl galima rinktis gelio pavidalo vaistą, kuris būna permatomas ir nėra toks matomas kaip kremai.
 

Patarimai lūpų pūslelinės profilaktikai


• Sveikas gyvenimo būdas, įvairus ir visavertis maistas, mankšta bei pakankamas miegas stiprina organizmo imuninę sistemą.
• Esant stipriems saulės spinduliams, būtina naudoti apsaugines priemones nuo UV spindulių.
Neleiskime virusui karaliauti panosėje.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai