Nakvišumas (lunatizmas)

Vaikšto, bet miega…


Lunatizmas - gana retas miego sutrikimas, tačiau jis gali būti pavojingas. Paprastai mes aiškiai skiriame miegantį ir pabudusį žmogų. Tačiau kartais pasidaro neaišku - žmogus vaikšto, bet atrodo, kad miega... Štai kaip Šekspyras aprašo ledi Makbet lunatizmą: “Jūs matote, jos akys atmerktos, bet ji be jausmų!”
 

Lunatizmo požymiai


Lunatizmas - tai pakitusi sąmonės būsena, kai kartu pasireiškia ir miego, ir būdravimo būsenoms būdingi fenomenai. Medicinos tyrimų duomenimis, polinkis į lunatizmą būdingas apie 18 proc. bendros populiacijos, tačiau tik apie 1 proc. gyventojų priepuoliai kartojasi reguliariai. Kas dešimtas žmogus žino apie bent kartą per gyvenimą patirtą lunatizmo priepuolį.
 

Elgesys


Nakvišumo epizodo metu, dažniausiai pirmąjį miego periodo trečdalį, individas atsikelia iš lovos ir vaikščioja, tuo tarpu jo sąmonės, reaktyvumo ir motorinių įgūdžių lygis yra žemas. Dažniausiai asmuo pats arba švelniai padedant kitiems tyliai sugrįžta į lovą. Nakvišumo priepuolio metu asmuo gali atlikti paprastus veiksmus: atsisėsti lovoje, atsistoti, eiti ratu, tačiau tai gali būti ir sudėtingi veiksmai: prausimasis, apsirengimas ar nusirengimas, valgymas, valgio gaminimas, seksualiniai santykiai, grojimas. nakvišumas kartais net gali išeiti iš namų, pavyzdžiui, vairuoti automobilį.
 

Išvaizda.


Nakvišumo epizodo metu individo veido išraiška bereikšmė, nustebusi, akys pusiau atmerktos.
 

Kontaktas.


Toks žmogus labai silpnai reaguoja į aplinkinių bandymus jį paveikti ar bendrauti su juo, o jam pažadinti reikia labai didelių pastangų. Ko nors paklaustas, jis kažką neaiškiai sumurma ar atsako vienu žodžiu. Po tokio epizodo ryte pabudęs žmogus paprastai nieko neprisimena arba pasakoja apie miglotai prisimenamas pavojingas situacijas, į kurias buvo patekęs (pvz., gaisrą, kad jį gyvą laidojo, kad jį vaikėsi ant stogo ir pan.).
 

Epizodų trukmė.


Epizodai gali būti labai trumpi (keletą sekundžių ar minučių), bet gali trukti ir apie pusvalandį.
 

Miego struktūra


Normalus miego ciklas yra sudarytas iš skirtingo gilumo miego fazių - nuo lengvo mieguistumo iki gilaus miego. Pagal miegančio žmogaus EEG (elektroencefalografijos) duomenis ir jo fiziologinių funkcijų pokyčius yra išskiriamos keturios lėtojo miego (LM) fazės ir viena paradoksinio miego (PM) fazė, dar vadinama greitų akių judesių faze. Per naktį pasikeičia keli tokie ciklai. Skirtingų miego fazių metu užrašomos skirtingų tipų EEG kreivės. Giliausiai žmogus miega trečios ir ketvirtos lėtojo miego fazės metu, miegodamas nieko nesapnuoja, būtent tada ir gali pasireikšti lunatizmo priepuoliai (dėl to lunatizmą ir gali išprovokuoti visi miegą gilinantys faktoriai).
 

Liga ir amžius


Vaikai
Lunatizmas dažniau pasireiškia vaikams negu suaugusiesiems, jis paprastai prasideda ankstyvame amžiuje - iki lytinio brendimo, dažniausiai 6-12 metų vaikams, dažniau berniukams negu mergaitėms. Net 15-30 proc. sveikų vaikų yra ištikę vienas ar keli lunatizmo priepuoliai. Dauguma vaikų, kurie vaikšto miegodami, šią problemą “išauga” paauglystėje.
Suaugusieji
Kai kada vaikystėje prasidėję nakvišumo epizodai kartojasi ir suaugus.
Tarp suaugusiųjų lunatizmas pasireiškia maždaug 1 iš 200 ir yra pavojingesnis nei vaikų. Suaugę tokie žmonės dažniau būna agresyvūs kitų atžvilgiu arba susižaloja patys. Daugelyje šalių jiems neleidžiama tarnauti armijoje, nes miegodami gali neatsakingai pasinaudoti ginklais ir kita karine įranga.



 

Lunatizmo priežastys


Gilus miegas
Santykinai didelę vaikų miego dalį sudaro gilusis miegas, kai pasireiškia nakvišumo epizodai. Suaugus miegas darosi ne toks gilus ir labiau fragmentuotas, todėl manoma, kad fiziologinis vaikų lunatizmo pagrindas yra ilga gilaus miego trukmė.
Paveldimumas
Daugelis sergančiųjų lunatizmu šį sutrikimą yra paveldėję iš savo tėvų, šis sutrikimas vaikystėje vargino šių žmonių dėdes ar tetas. Tai dar vienas įrodymas, kad vaikų lunatizmas yra labiau priklausomas nuo fiziologinių faktorių negu nuo psichologinių ar cheminių priežasčių.
Psichologinės priežastys
Suaugusiųjų priepuolius dažnai išprovokuoja stresas, nerimas, be to, vaikščiojimas naktimis gali būti psichinės ligos ar epilepsijos požymis.
Kenksmingos cheminės medžiagos
Lunatizmą gali sukelti piktnaudžiavimas alkoholiu, psichoaktyviosiomis medžiagomis, medikamentais.
Nuovargis
Vaikščiojimo naktimis tikimybę taip pat padidina nuovargis, prieš tai buvusios bemiegės naktys, nes pavargęs žmogus paprastai giliau įminga.
Smegenų pažeidimai. Pagyvenusiesiems nakvišumas gali atsirasti dėl organinio smegenų pažeidimo.
Karščiavimas
Priepuolio tikimybę padidina karščiavimas.
Manoma, kad nakvišumą dažniausiai sukelia ne vienas iš minėtų faktorių, bet kelių faktorių derinys.
 

Galimos lunatizmo pasekmės


Psichologinės traumos
Daugeliu atvejų vaikščiojimas naktimis pasireiškia ne dažniau kaip kartą per mėnesį ir nepadaro didesnės žalos pacientams bei kitiems asmenims. Tačiau sunkesniais atvejais tokie epizodai gali kartotis beveik kasnakt ir sutrikdyti žmogaus psichologinę būseną. Žmogus, sužinojęs apie savo elgesį, kurio neprisimena, gali sutrikti, jausti gėdą, pyktį, nerimą, sumišimą, ypač jei apie jį kalbama smerkiamai ar su pašaipa.
Susižeidimai
Paplitusi neteisinga pažiūra - kad per miegus vaikštantis žmogus negali susižeisti. Iš tiesų tokie žmonės dažnai susižeidžia dėl vikrumo stokos ir pusiausvyros sutrikimo. Manoma, kad susižeidžia ne mažiau kaip 1 proc. lunatikų.
Smurtas
Kai kuriais atvejais nakvišumo epizodų metu gali pasireikšti smurtinis elgesys (net žmogžudystė), todėl siekiant to išvengti labai svarbu laiku gauti profesionalią pagalbą ir laikytis gydytojų rekomendacijų.
 

Rekomendacijos artimiesiems


Vieni specialistai teigia, kad lunatizmo priepuolio ištiktąjį reikia švelniai paimti už alkūnės ir nuvesti atgal į lovą. Kiti, pvz., Bostono vaikų miego sutrikimų gydymo centro specialistai, pataria jokiu būdu tokio žmogaus neliesti, nes tai gali paskatinti išsiveržti viduje sukauptą agresiją ir artimieji gali patekti į pavojų.
Diskutuotina nuomonė - ar priepuolio ištiktą asmenį galima žadinti. Dauguma specialistų teigia, kad juos žadinti nėra pavojinga, nors prabudę jie dar kurį laiką yra sutrikę ir dezorientuoti, kiti pataria geriau to nedaryti.
Lunatikas (ypač jei jis vaikas) turi jausti artimųjų nuostatą: “Tu nesi blogas. Mes tik norime apsisaugoti ir apsaugoti tave nuo tavęs paties”.
Nepykite ant sergančiojo lunatizmu ir nebijokite jo. Nuo jūsų reakcijos priklausys ir jo elgesys. Supratimas ir meilė padės visiems.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Raimonda
2009-12-12 20:07
As daznai sunkiai uzmiegu, anksciau be muzikos to nepavykdavo padarytti taciau muzika ir diena ir nakti yra negerai, nakty reikia pailseti nuo visu garsu, pailsinti smegenis pabuti nors truputi tyloje kol uzmigsi. kai bunu tyloje apie daug ka pamastau, nes tik velai vakare galiu pabuti viena su savo mintimis niekas manes netrukdo, jei atsigulu kokia 12 valanda nakties, pavyksta uzmigit tik kokia 1 arba puse 2ir antra, o kai mano brolis sekmadieniais lieka namuose vaziuoja i studijas tik pirmadieni is ryto, tada as bunu miegojus tik keleta valandu... pirmadieni puse dienos isbuti mokykloje ir panasiai reikia tureti jegu ir kantrybes, nes kitas mano vietoje arba isvis neitu i pamokas arba nueitu pabutu truputi ir gristu namo miegoti...
Daznai is savo brolio girdziu kadper miegus kalbu, dainavau ne karta, keikiuosi, kalbu nesuprantamomis kalbomis, karta mate kaip miegodama lovoje atsisedau pasakiau kazka neaiskaus atsiguliau ir toliau miegojau...kai jis tai pasakoja mane ima juokas, taciau jei taip ira turbut kazkas negerai? as noreciau isiaiskinti kodel as per miegus tai darau.
Ne lunatike
2009-09-25 02:14
O as uzmigti negaliu. Miegodama nevaikstau tikrai. Bet miegu labai negiliai, sapnuoju kartais baisus sapnus ir pati jauciu, kad negaliu prabusti
alina
2008-04-02 12:51
mano vaikas pradiejo vaikscioti per miega. bande iseiti i balkona.ar reikia kreiptis pas specealistus.
Edita
2008-02-05 10:34
Man vaikysteje pasitaike keli labai ryskus (mano tevams - poveikio poziuriu) lunatizmo priepuoliai - po labai didelio isgascio. Karta skendau, o kita syki dar paaugles vos neisprievartavo senis poilsineje prie ezero, kur mes su tevais atostogavome, ir su broliu buvome iseje pasivaikscioti pakrante.. Po siu dvieju atveju - apie menesi pasikeldavau is miegu ir vaikstinedavau po namus, niekada uz nieko neukliudavau, tiesiog syki vos neisejau i gatve,tada mama pavadino, pakviete eiti su ja ramiu balsu ir pagulde miegoti. Tevai manes nezadino, bet ramiai kalbedami stengesi sugrazinti i lova miegoti. Rytais neatsimindavau nieko, iskyrus dideli nora kazkur begti ar eiti sapno metu - toliau nuo pavojaus. Siaip niekada daugiau ir nebuvo tu pasivaiksciojimu miegant,gal kos trumpas, bet tevai veliau labai nerimavo del manes,- kad galiu gatveje isejus papulti po masina...,- todel gana ilga laika as miegodavau kambaryje, is kurio buvo isejimas per tevu miegamaji, t.y. buto toliausiame kampelyje, kad laiku mane ”pagautu, jei vaikstineciau miegodama” . Artimieji sake, kad ne sykio nebuvau agresyvi, neispriesinau, jei mane kviete eiti toliau miegoti, atsakinedavau i klausimus protingai, kaip nemiegantis zmogus.
Kazkaip lunatiku agresyvumas siame straipsnyje pernelyg akcentuojama. Gal padarykite daugiau tyrimu, pries rasydami apie agresijas? Juk vaikai nebuna agresyvus savaime, o lunatizma sukelia dideles baimes..., kuriomis vaikas tiesiog nesugeba atsikratyti patys arba tevai nesupranta, kad po nelaimiu, kurios vaika labai isgasdino, reiktu tartis su specialistais, gal kuri laika net vartoti vaistus ir dar - tevai neturi siepti vaiku del baimiu, o juos suprasti ir paguosti, daugiau su vaikais kalbetis. meno mama pas gydytojus nesikreipe, o galderejo. tiesa, mantie lunatizmai nebuvo dazni, tik trys ankstyvoje paauglysteje, bet papassakojau del ko. kai vaiksciojau - buvau rami, tiesiog tevams apsirode, kad lavai noriu kazkur nueiti, nes sulaike mane prie buto laukuju duru beisienancia laukan ziemos metu - tik su naktiniais... Kai sokas del baimiu ir mnelaimiu praejo - neliko ir lunatizmo. Taigi, savo artimuosius turite suprasti ir padeti issiaiskinti ju baimes, ir jokiu budu to nepasakoti kitiens - kad nepradetu saipytis. Visuomeneje dar tik po truputi pradedama suprasti, kad psichologine pagalba kartais butina ir tikrai yra veiksminga, kad seimas reikia mokyti bendravimotarpusavyje, ypac auklejant vaikus - ne visi tas ziniais gauna savaime...
Dite
2007-12-25 19:28
As kartais sulunatikuoju, siaip patariu susidurus su tokia situacija kai zmogus lunatikuoja manau jo geriau nezadinti..nes pvz kai mane pazadina patiriu sukretima, apie kuri raso straipsnyje...na tarkim issivaozduokit jus uzsiimat kazkokai veikla ir staiga atsiduriate kitoje vietoje, kitoje aplinkoje...tai sukrecia..ir kas atsitiko suvoki tik pabudes ryte ir is artimuju pasakojimu, nes po pazadinimo vos padejes galva ant pagalves uzmiegi. na o su linatiku gyventi sako smagu, kartais papasakoja tokiu kuriozu, nes pvz jei su manim letai ir ramiu tonu kalbasi kai lunatikuoju galiu puikiai atsakineti, na panasiai kai zmones kalba per miegus...kartais baisu, nes galiu net visas paslaptis isplepeti :)))))
Birute
2007-10-28 04:22
Jeigu naujagimis kartais miega atviromis akimis,ar tai gali buti lunatizmo pozymis?
¬.¬
2007-08-19 15:44
Rasa, vienintele daune esi tu. Arba tu perskaitei si straipsni ir neisisamoninai, arba tu tiesiog neskaitei ir pareiskei savo kvaila nuostata.
Rasa
2007-03-08 14:50
daunai tie lunatikai visi
Rima
2007-01-20 09:34
Tai kaip turi elgtis artimas zmogus ? Ar zadinti ir kaip ? Ar nezadinti ir nekalbinti ?
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

  • Kaip pasiklosi, taip išsimiegosi?

    Plačiau
  • Miego laboratorija

    Plačiau
  • Vėlyvojo miego sindromas (studentų liga)

    Plačiau
  • Nemigų gydymas

    Plačiau
  • Miego sutrikimų klasifikacija

    Plačiau
  • Nemigų priežastys

    Plačiau
  • Kodėl neužmiegame?!

    Plačiau
  • Nemiga vargina apie 30-40% gyventojų

    Plačiau
  • Pagyvenusių žmonių miego pakitimai ir nemigos

    Plačiau
  • Vaikų miego sutrikimai

    Plačiau
  • Kas turi įtakos miego kokybei

    Plačiau
  • Kai kamuoja nemiga

    Plačiau
  • Saldus miegas

    Plačiau
  • Miego higienos taisyklės

    Plačiau
  • Mitai apie miegą

    Plačiau
  • Miego trukmė

    Plačiau
  • Padėkite paaugliui geriau išsimiegoti

    Plačiau
  • Miego fazių klasifikacija

    Plačiau
  • Gero miego žingsniai

    Plačiau
  • Miegas - dalykas rimtas

    Plačiau
  • Mitas ar tikrovė. Nakvišos nežadinti!

    Plačiau
  • Blogas miegas: psichiatrinės ligos priežastis ar simptomas?

    Plačiau
  • Pasirūpinkime savo miegu

    Plačiau
  • Lunatizmas – juokinga, baisu, o gal – visai paprasta?

    Plačiau
  • Alerginių ligų priežastis - netinkama patalynė

    Plačiau

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai